North match results for Sunday September 24

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (24 pegs)
1 D Fletcher, Ted Carter Southport, 159-4-0
2 P Bottomley, Coppull Angling, 106-9-0
3 K Jones, Elton Tackle, 88-12-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio, Ash & West Lodge (44 pegs)
1 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 120-8-0 peg 1 Trio maggot edge carp 6lb F1s
2 Jim Rodgers, Leigh Tackle & Bait, 97-15-0 peg 51 Trio bomb corn carp 7lb F1s
3 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 92-4-0
4 H Billing, Garbolino, 88-5-0
5 S Woodward, Leigh Tackle & Bait, 72-15-0
6 D Hancox, Cheshire Angling, 69-3-0

Brookside Fisheries (Sun)
Willow & Snake Lakes (28 pegs)
1 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 83-10-0 peg 46 Snake pellet 14m and edge F1s carp
2 Stu Conroy, Kamasan, 80-8-0 peg 56 Snake
3 J Lindsay, Lowhills AC, 56-7-0
4 J Law, Tri Cast Highfield, 53-10-0
5 T Irvine, TI Pole Floats, 45-0-0
6 T Dewhurst, Premier Driveways, 42-8-0

Calder League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 D Ray, Nottingham, 16-2-0 Pear Tree section waggler bronze maggot roach dace chub
2 Martin Highe, Mirfield AC, 13-15-0
3 A Miller, Mirfield AC, 12-12-0
4 J Evans, Willy Worms, 9-10-0
5 I Bowman, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 8-15-0
6 J Mills, Tri-Cast, 8-9-0
Teams:
1 Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 50pts
2 Mirfield AC, 49.5
3 Calder 8, 44.
League:
1 Mirfield AC, 38.5pts
2 Punkies 8, 37

Heronbrook Fisheries (Sun)
Match & Pisces Pools (28 pegs)
1 D Deakin, Heronbrook, 182-13-0
2 D Hallam, Dynamite Baits Maver Midlands, 169-14-0
3 A Hulme, Maver Gold, 151-1-0

Mill House Fisheries All-Winners Final (Sun)
Mistral Lake (19 pegs)
1 Mike Flanagan, Wirral, 178-8-0 peg 22 dead maggot edge carp 10lb
2 Alan Dewhurst, Lingmere, 165-2-0 peg 50 pellet 13m carp 6lb
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 151-2-0
4 G Baugh, Wirral, 110-8-0
5 K Rothwell, BAS, 105-2-0
6 S Pollard, Mescar, 99-8-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Geoff Twist, St Helen’s, 14-14-0 peg 3 pellet and maggot 13m tench skimmers roach
2 Ian Alexander, Oldham, 11-8-0 peg 21 maggot 11m roach perch
3 P Brown, Ashton-in-Makerfield, 11-6-0
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 11-6-0
5 G Sixsmith, St Helen’s, 11-1-8
6 M Brown, Newton-le-Willows, 11-0-0

Oak Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (41 pegs)
1 Geoff Scott, The Oaks, 206-6-0 Ash peg 23 paste top kit carp 5lb
2 Dave Bennett, MAP, 203-5-0
3 L Sylvester, The Oaks, 198-8-0
4 P Burton, The Oaks, 192-12-0
5 A Nelson, Mosella Quaker, 188-12-0
6 C Hall, The Oaks/Daiwa Cleveland Angling Centre, 182-14-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (75 pegs)
1 Bob Brander, Warrington, 92-8-0 peg 173 Canal 6 caster shallow 6m F1s
2 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 88-15-0 peg 75 Canal 3
3 M Derbyshire, Partridge Lakes, 87-14-0
4 P Tickle, Garbolino Elton, 86-6-0
5 W Stevens, Sensas Green Lane Angling, 83-4-0
6 C Weeder Snr, St Helen’s Angling, 81-6-0

Pennine Autumn League (Sun)
Huddersfield Narrow Canal, Slaithwaite (46 pegs)
1 Roger Priestley, Maver NW Red, 6-14-0 Middle Basin breadpunch 11m roach skimmers
2 Paul Booth, Matrix Halifax Red, 6-10-0
3 G Colbran, Matrix Halifax Blue, 5-7-0
jt4 D Chadwick, Matrix Halifax Red and S Ashworth, Maver NW Red, both 3-14-0
6 C Roberts, Matrix Halifax Black, 3-9-0
Teams:
1 Matrix Halifax Red, 35pts
jt2 Tri-Cast Rochdale and Matrix Halifax Black, both 32
4 Tri-Cast Calder, 29
5 Maver NW Red, 28
jt6 Matrix Halifax Blue and Maver NW Black, both 24

Ripon Piscatorials Ure Championship (Sun)
River Ure (56 pegs)
1 Kev Weighell, DH Angling, 12-10-0 peg 14/15 stick float and waggler maggot three chub
2 Kevin Wright, KL Tackle, 11-13-0 Leatham’s section waggler maggot chub
3 D Atha, Leeds, 11-9-0
4 P Bendelow, Woodland Tackle, 7-14-0

Wigan DAA Autumn League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Scarisbrick – Jackson’s Bridge (44 pegs)
1 Dave Trafford, Ted Carter Preston, 6-13-0 breadpunch 9m and 11m roach skimmers
2 J Jeffers, Liverpool AS Blue, 6-5-0
3 K Tyrebuck, Maghull Community Association, 6-4-0
Teams:
Jt1 Liverpool AS Blue and Maver NW, both 16pts
jt3 Ted Carter Preston and Maghull Community Association, both 19.
League:
1 Liverpool AS Blue, 32pts
2 Maver NW, 34
3 Maghull Community Association, 40

Woodland Lakes (Sun)
Kestrel Lake (16 pegs)
1 D Smith, Bait-Tech, 140-13-0
2 K Pentland, Colmic Woodlands, 132-3-0
3 C Pentland, Woodland Tackle, 100-6-0

Yarm AL Williams Cup (Sun)
River Tees, Yarm (36 pegs)
1 Peter Close, Mosella Quaker, 11-3-0 peg 146 groundbait feeder maggot perch roach
2 Richie Bezemer, Daiwa Cleveland Angling Centre, 8-7-0 peg 190
3 M Arrowsmith, Maver NE, 7-10-0
3 S Maitland, Yarm AL, 7-2-0

York DASA (Sun)
Yorkshire Ouse (26 pegs)
1 A Jacques, York, 8-4-0
2 T Harrison, York, 7-12-0
3 M Thompson, York, 6-13-0