North match results for Sunday September 10

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio Pool (19 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 114-4-0 peg 51 caster shallow 15m carp 5lb F1s
2Andy Musgrove, Edgeley Sports, 105-11-0 peg 15 meat edge carp 6lb F1s
3 G Newland, Brookside AC, 95-5-0
4 D Brown Jnr, Browning, 81-4-0
5 H Billing, Garbolino, 78-2-0
6 B Bush, Bushy B, 77-10-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (30 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 81-9-0 peg 16 Snake pellet 13m F1s carp
2 Stu Conroy, Kamasan, 69-0-0 peg 59 Snake
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 68-10-0
4 G Evans, Brookside, 62-14-0
5 R Orme, Widnes Angling Centre, 59-6-0
6 C Taylor, Saints, 53-9-0

Happy League (Sun)
Aire & Calder Canal, Rawcliffe – Pollington (72 pegs)
1 Shaun Wright, Daiwa Dons, 19-150 peg 437 Pollington caster and maggot 10m bream skimmers roach chub
2 Ian Starbuck, Sensas Walton, 8-840 peg 381 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
3 D Taylor, Tri-Cast Calder, 6-120
4 J Turner, Scunthorpe Dynamite Baits, 4-400
5 J Deakin, Daiwa Dons, 4-350
6 M Balls, Normanton, 4-330
Division one teams:
1 Daiwa Dons, 48pts
2 Browning Ossett, 45
Division two teams:
1 Scunthorpe Dynamite Baits, 52pts
2 Tri-Cast Calder, 44
Division one final league:
1 Browning Ossett, 486pts
2 Daiwa Dons, 468
3 Hull DAA, 459
Division two final league:
1 Normanton, 388pts
2 Scunthorpe Dynamite Baits, 357
3 Tri-Cast Calder, 347

Heronbrook Fisheries (Sun)
Island, Canal & Match Pools (37 pegs)
1 Mike Gallimore, Manchester, 159-10-0 Canal peg 53 pellet 13m carp F1s
2 Alex Hulme, Maver Gold, 107-15-0
3 J Chapman, Maver Gold, 107-0-0
4 A Cattell, Browning Lifestyle, 101-6-0
5 A Davis, Heronbrook, 99-8-0
6 R Bacon, Derby, 99-1-0

Middle Calder Champs (Sun)
River Calder, Mirfield (60 pegs)
1 Simon Heaton, Matchman Supplies, 13-12-0 peg 52 Pear Tree length stick float maggot roach
2 Denis White, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 10-0-0 Calder Bank Road waggler maggot and caster roach dace
3 D Whitehouse, Knaresborough, 9-6-0
4 D Corbett, Liverpool, 8-15-0
5 C Turbitt, Tackle 2U, 8-7-0
6 D Taylor, Knaresborough, 6-4-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (34 pegs)
1 Phil Henry, Lingmere, 140-10-0 peg 31 paste 10m carp 8lb
2 Simon Pollard, Southport, 115-4-0 peg 24 pellet feeder carp 6lb
3 G Baugh, Lingmere, 112-2-0
4 C Fletcher, Wirral, 92-0-0
5 K Rothwell, BAS, 71-2-0
6 S Parry, Fazackerley, 64-2-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Mark Brown, Newton-le-Willows, 6-4-0 peg 52 pinkie and maggot 13m roach perch
2 Ernie Hankinson, St Helen’s, 4-6-0 peg 54 caster 14m roach skimmers eels
3 I Alexander, Oldham, 4-1-0
4 G Sixsmith, St Helen’s, 4-0-8

North East Superleague (Sun)
River Tees, Yarm (64 pegs)
1 Bob Walker, North Ormesby, 9-12-0 peg 119 groundbait feeder maggot skimmers perch
2 Ian Lumb, Maver NE, 8-2-0 peg 32
3 T Guthrie, Colmic Woodlands, 7-6-0
4 E Bridon, Hetton, 5-15-0
6 S Atkin, Cleveland Angling Centre, 5-14-0
Teams:
1 Colmic Woodlands, 48pts
2 Cleveland Angling Centre, 46
3 Maver NE, 44
4 North Ormesby, 38
5 Mosella Quaker, 37
6 Yarm, 30
League:
1 Maver NE, 224pts
2 Colmic Woodlands, 220
3 Mosella Quaker, 207
4 North Ormesby, 203
5 Cleveland Angling Centre, 196
6 Yarm, 139

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (40 pegs)
1 Paul Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 248-10-0 Beech peg 22 meat 5m and pellet feeder carp 5lb
2 Phil Sellars, The Oaks, 231-2-0
3 D Ebbrell, Ashton Angling Supplies, 221-12-0
4 T Watson, Mosella Quaker, 215-4-0
5 L Sylvester, The Oaks, 213-15-0
6 B Bennett, The Oaks, 208-12-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (79 pegs)
1 Steve Openshaw, Mosella, 94-15-0 peg 141 Canal 5 pellet 12m and edge F1s
2 Colin Dumphy, Leigh Tackle & Bait, 94-14-0 peg 25 Canal 2 caster shallow 6m pellet 13m carp F1s ide
3 M Dawes, Drennan NW, 83-14-0
4 M Lucas, Mosella NW, 82-9-0
5 D Vernon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 82-1-0
6 T Styles, Central Scotland CAC, 76-11-0 

Pennine Championships (Sun)
Dam Flask Reservoir (65 pegs)
1 Rob Hall, Sheffield, 23-8-0 peg 15 groundbait feeder maggot worm bream skimmers hybrids
2 Alan Lockwood, AL Platforms, 23-5-0 peg 25 groundbait feeder maggot worm bream skimmers hybrids
3 G Lambert, Sonubaits, 22-8-0
4 W Bartholomew, Nu Fish/Bait-Tech, 19-8-0
5 M Dawson, Dawson’s Tackle, 16-4-0
jt6 R Wilson, Sheffield and B Clarke, Drennan Barnsley Blacks, both 14-4-0

Woodland Lakes (Sun)
Kestrel & Curlew Lakes (27 pegs)
1 Stu Fotheringham, Woodland Tackle, 159-0-0 Curlew peg 11 Method feeder pellet and pellet edge carp 10lb
2 Dean Smith, Bait-Tech, 150-4-0 Kestrel peg 34 pellet 5m and edge carp 9lb
3 R Pickles, Woodland Tackle, 130-0-0
4 N Fisher, Woodland Tackle, 117-8-0