North match results for Sunday May 14

Aire and Calder Spring League (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (36 pegs)
1 Brett Clark, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 14-5-0 peg 33 groundbait feeder maggot and worm skimmers
2 Steve Allinson, Tri-Cast Calder, 11-1-0 peg 31 groundbait feeder maggot skimmers
3 S Aldridge, Aireborough, 10-12-0
4 B Armstrong, Leeds, 8-13-0
5 J Waterhouse, Mosella Selby, 5-8-0
6 T Golton, Mosella Selby, 5-6-0

Alan Bedford Memorial (Sun)
Huddersfield Narrow Canal, Slaithwaite (39 pegs)
1 Martin Helliwell, Matrix Halifax, 19-10-0 Scholes length caster 14.5m carp bream
2 John Harman, Tri-Cast Calder, 7-2-0 John Cottons length caster 14m a bream plus roach
3 C Roberts, Matrix Halifax, 6-7-0
4 B Foster, Tackle 2U, 5-3-0
5 P McMillan, Matrix Halifax, 5-2-0
6 M Turner, Slaithwaite DAA, 3-10-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (38 pegs)
1 Steve Parry, Daiwa/Guru, 226-0-0 peg 35 pellet and corn 14m and edge carp 9lb
2 Paul Coyle, Preston Innovations, 194-12-0
3 G Ramsdale, Leigh Tackle & Bait, 142-4-0
4 N Potter, St Helen’s Angling, 130-12-0
5 P Richmond, Ted Carter Southport, 130-8-0
6 S Gallagher, Daiwa/Guru, 127-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio & Oak Pools (20 pegs)
1 Steve Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 199-8-0 peg 17 Trio Method feeder pellet and maggot edge carp 4lb F1s
2 Dean Edwards, Fisherman’s Way, 150-0-0 peg 13 Trio Method feeder pellet and pellet edge carp 5lb F1s
3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 121-13-0
4 J Pilling, Fisherman’s Way, 117-3-0
5 A Musgrove, Edgeley Sports, 107-13-0
6 G Eccles, Blundell’s, 100-5-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Match, Island, Meadow & Canal Pools (59 pegs)
1 Matt Parkin, Kamasan Starlets, 166-8-0 peg 5 Match Lake Method feeder pellet and maggot over groundbait margins carp F1s
2 Adam Harman, Drennan NW, 137-8-0 peg 28 Meadow
3 D Taylor, Lichfield, 137-1-0
4 T Wakeman, Maver Gold Dynamite Baits, 131-14-0
5 C Jones, Crewe, 131-12-0
6 C Goldstraw, Middy, 125-2-0

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (15 pegs)
1 T Gardener, Hull, 79-12-0
2 S Bingham, Upton, 63-11-0
3 K Johnson, Messingham, 62-11-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (36 pegs)
1 Andy Burnett, JR Angling, 82-4-0 peg 39 dead maggot edge carp 6lb
2 Phil Henry, The Wirral, 80-8-0
3 P Shannon, The Wirral, 74-4-0
4 P Farquhar, Liverpool, 73-10-0

Newton-le-Willows AA Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Mark Brown, Newton-le-Willows AA, 6-3-12 peg 53 pinkie 14m roach perch
2 Ernie Hankinson, St Helen’s, 3-13-0 peg 61 maggot 13m roach
3 I Wilson, Newton-le-Willows, 3-5-12

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (47 pegs)
1 Chris Kendall, Garbolino, 191-12-0 Ash peg 24 pellet 5m carp 6lb
2 Tim Peters, Tri-Cast Calder, 172-14-0
3 C Tinswell, The Oaks, 160-14-0
4 N Whiteside, Colmic Woodlands, 139-6-0
5 D Randall, Darlington Angling Centre, 138-6-0
6 S Cook, The Oaks, 137-4-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (84 pegs)
1 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 107-6-0 peg 98 Canal 4 maggots and groundbait 13m and edge carp F1s
2 Kev Lavelle, Saints, 91-13-0 peg 85 Canal 4 meat edges and maggot shallow 6m carp F1s ide
3 S Openshaw, Mosella, 90-0-0
4 G Mannion, Partridge Lakes, 89-2-0
5 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 87-4-0
6 M Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 86-2-0

Sonu Baits Feedermasters Superleague (Sun)
Southfield Reservoirs (52 pegs)
1 Wayne Bartholomew, Nu Fish, 39-4-0 peg 11 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Rob Wootton, Ringer Baits, 32-11-0 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 M Buchwalder, Dambusters, 28-11-0
4 P Ringer, Ringer Baits, 28-2-0
Teams:
1 Nu Fish North, 7pts
2 Ringer Baits, 17
3 Unlikely Lads, 24

Scunthorpe DAA Spring Series (Sun)
Stainforth & Keady Canal (32 pegs)
1 James Gammon, Normanton, 21-2-0 peg 48 groundbait feeder and 14.5m maggot over groundbait bream skimmers
2 K Betholme, Winterton, 16-2-0
3 N Stow, 13-6-0
4 G Tock, Scunthorpe Tackle, 13-0-0
5 S Cambourne, Scunthorpe Tackle 11-2-0
6 S Lowther, Daiwa Dons, 11-10-0