North match results for Sunday March 19

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (18 pegs)
1 L Murphy, Mosella Dynamite North West, 79-4-0
2 C Owen, Bannister House, 61-12-0
3 P Bottomley, Coppull Anglers, 57-8-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (31 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic 125-3-0 peg 21 Trio corn 4m carp 6lb F1s
2 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 99-6-0 peg 27 West Lodge pellet and corn 14m, 11.5m and edge carp 8lb F1s
3 K Owen, Firswood Fishery, 97-0-0
4 G Moore, Advanced Batteries, 80-12-0
5 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 75-1-0
6 C Mayor, Drennan NW, 72-2-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (24 pegs)
1 Chris Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 83-4-0 peg 41 pellet 11m and edge F1s
2 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 78-8-0 peg 38
3 J Quinn, Widnes Angling Centre, 63-2-0
4 D Allman, Olly Motors, 62-0-0
5 C Fletcher, Lingmere, 61-12-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 60-2-0

Heronbrook Fisheries Spring League (Sun)
All lakes (116 pegs)
1 Matt Djukic, Maver Midlands Rumble, 145-14-0 peg 1 Bridge F1s pellet 14.5m
2 Martin Dobson, Trentham Lakes, 138-4-0 peg 28 Meadow F1s odd carp pellet 5m and 14m
3 A Dyson, Maver Gold Oak, 134-0-0
4 K Dennis, Ultimate Pellet, 110-6-0
5 R Griffiths, Drennan NW, 108-4-0
6 W Crowder, Ultimate Pellet, 103-12-0
Teams: 
1 Tri-Cast/Guru, 24pts
2 Ultimate Pellet, 33
3 Maver Gold Yew, 35 (section countback)
4 Maver Midlands Mango, 35
5 Team Dynamite, 36
6 Drennan NW Gold, 37
League:
1 Drennan NW Gold, 108pts
2 Tri-Cast/Guru, 111
3 Maver Gold Oak, 121
4 Team Dynamite, 124
5 Drennan NW Silver, 131
6 Browning Lifestyle, 143

Kings of the Canal 2017 (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Blackburn (60 pegs)
1 Mark Rimmer, Lancashire MG Red, 12-12-8 Botany Bay breadpunch 11m and chopped worm and caster 14m bream skimmers roach
2 K North, Lancs MG Black, 6-8-0
3 S Wilson, Sensas NW Black, 6-2-2
4 D Price, Tri-Cast Rochdale, 5-3-0
5 M Wilson, Sensas NW Black, 4-9-9
Teams:
1 Wigan MG Green, 11pts
2 Sensas NW Black, 10
3 Tri-Cast Rochdale, 5
Final league:
1 Tri-Cast Rochdale Black, 67pts
2 Sensas NW Black, 73
3 Maver NW Black, 76
4 Wigan MG Green, 77
5 Sensas NW Blue, 85

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (15 pegs)
1 S Bingham, Upton, 120-2-0
2 S Sanders, Barnsley, 85-7-0
3 A Bryant, Grimsby, 84-11-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Danny Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 13-6-0 peg 100 pinkie 12m roach skimmers
2 Ian Alexander, Oldham, 12-9-0 peg 89 pinkie 11m roach
3 H Newton, Warrington, 12-8-4
4 M Brown, Newton-le-Willows, 11-13-12

Nu-Fish Southfield Reservoirs Spring League (Sun)
Doncaster (60 pegs)
1 John Kelly, Lindholme, 72-15-0 peg 20 Canal Bank groundbait feeder worm bream skimmers
2 Steve Walker, Welbeck Micro Cement, 47-9-0 groundbait feeder worm bream skimmers
3 D Clough, Wigan, 45-12-0
4 M Turner, Stainforth, 45-3-0
5 M Axon, Doncaster DAA, 42-5-0
6 M Thompson, Otley, 40-10-8

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (27 pegs)
1 L Sylvester, The Oaks, 186-10-0
2 C Kendall, Bob-Co, 186-3-0
3 A Barker, The Oaks, 184-11-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal & Spey Canal Lakes (76 pegs)
1 Steve Burgess, Garbolino Elton, 108-9-0 peg 87 Canal 4 corn edge carp F1s
2 Pete Humphries, Rochdale Angling Centre, 103-6-0 peg 27 Canal 3 corn 13m and edge F1s
3 N Hayes, Maver NW, 101-1-0
4 S Rogers, Partridge Lakes, 97-7-0
5 G Gibbons, Partridge Lakes Tackle & Bait, 83-0-0
6 S Millward, Partridge Lakes, 82-0-0

Ulley Reservoir Two Day Festival (Sat & Sun)
Rotherham (28 pegs)
Day one result: 
1 Greg Owen, Parkgate Angling, 7-13-0 peg 21
2 Jason Farmer, Tri-Cast Calder, 6-12-0
3 P Kozyra, Colmic, 3-15-0
4 D Richardson, Vespe, 3-12-0
5 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 3-9-0
Day two result:
1 John Goodwin, Tri-Cast Calder, 13-10-0 peg 22
2 Andy Anderson, Parkgate Angling, 11-11-0
3 B Searle, Steel City AC, 7-2-0
4 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 5-14-0
5 J Dye, Parkgate Angling, 5-14-0
Overall result:
1 John Goodwin, Tri-Cast Calder, 16-8-0
2 Andy Anderson, Parkgate Angling, 13-1-0
3 J Farmer, Tri-Cast Calder, 9-14-0
4 B Searle, Steel City AC, 9-10-0
5 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 9-7-0
6 G Owen, Parkgate Angling, 8-7-0

Woodland Lakes (Sun)
Partridge & Skylark Lakes (26 pegs)
1 Alan Barker, Garbolino Elton, 106-7-0 peg 24 Partridge bomb pellet carp 9lb
2 Josh Pickard, Woodland Tackle, 102-2-0
3 J McGarrell, Cleveland Angling Centre, 101-1-0.