North match results for Sunday July 30

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (32 pegs)
1 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 172-2-0 peg 27 maggot edge pellet 14m carp 9lb
2 Steve Hall, Coppull Angling, 157-0-0
3 L Del Pinto, Bannister House, 118-12-0
4 C Woods, Bannister House, 111-8-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
West Lodge, Pine & Trio Pools (38 pegs)
1 Ben Harrison, 177-15-0 peg 33 Trio maggot and pellet edge carp 6lb F1s
2 Dave Brown Jnr, Browning Pro-Sport, 139-15-0 peg 51 Trio caster shallow 10m carp 4lb F1s
3 G Newland, Brookside Anglers, 139-12-0
4 K Charnock, Burt Baits, 126-1-0
5 G Moore, Advanced Batteries, 122-6-0
6 F Cooke, Ray’s Tackle, 118-15-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (30 pegs)
1 John Beever, Lowhills AC, 79-4-0 peg 41 Snake pellet 13m paste 8m F1s carp
2 Ross Wightman, Drennan NW, 78-14-0 peg 1 Willow
3 J Lindsay, Lowhills AC, 76-0-0
4 M Gallimore, Atomic Baits, 70-6-0
5 P Jones, St Helen’s Angling, 65-14-0
6 S Conroy, Kamasan, 62-6-0

Calder League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 Steve Raper, Mirfield AC, 19-0-0 Pear Tree Section waggler maggot chub roach dace
2 Craig Turbitt, Calder 8, 13-12-0 Ship Inn Weir waggler maggot roach chub
3 S Haigh, Punkies 8, 12-10-0
4 D Taylor, Tri-Cast Calder, 12-8-0
5 J Vickerman, Bradford No 1 AA, 12-3-0

Happy League (Sun)
New Junction Canal, Sykehouse - Kirkhouse Green (72 pegs)
1 Ian Exley, Daiwa Dons, 6-550 groundbait feeder worm and 13m maggot bream roach
2 Trevor Banks, Mosella Selby, 5-750 groundbait feeder and 14.5m maggot bream roach
jt3 D Hall, Browning Ossett and B Davies, Tri-Cast Calder, both 5-180
5 R Marklew, Browning Ossett, 4-900
6 L Harrison, Hull, 4-450
Division one teams:
1 Daiwa Dons, 59pts
2 Browning Ossett, 52
3 Hull, 45
Division two teams:
1 Tri-Cast Calder, 39pts
jt2 Scunthorpe Dynamite Baits and Sensas Walton, both 34
Division one league:
1 Browning Ossett, 399pts
2 Hull, 385
3 Daiwa Dons, 372
Division two league:
1 Normanton, 316pts
2 Scunthorpe Dynamite Baits, 268
3 Tri-Cast Calder, 262

Heronbrook Fisheries (Sun)
Bridge, Meadow & Match Lakes (42 pegs)
1 Paul Williamson, Browning Lifestyle, 191-4-0 Match Lake peg 17 corn 13m and edge carp 18lb F1s
2 Alex Hulme, Maver Gold Dynamite Baits, 166-6-0
3 D Alum, Dynamite Baits Maver Midlands, 155-10-0
4 D Lockett, Heronbrook, 140-14-0
5 B Parks, Dynamite Baits Maver Midlands, 139-2-0
6 D Taylor, Lichfield, 137-2-0

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (18 pegs)
1 L Jones, Grimsby, 126-8-0
2 S Ellis, Scunthorpe, 107-6-0
3 P Seed, Grimsby, 94-12-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (34 pegs)
1 Colin Craven, Bob’s Tackle, 91-12-0 peg 2 dead maggot 12m carp 5lb
2 Steve Parry, Fazackerley, 91-6-0 peg 8 pellet 13m and edge carp 6lb
3 S Boyd, Saints, 88-12-0
4 M Pollard, Mescar, 88-8-0
5 M Woolvine, Ted Carter Southport, 80-4-0
6 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 78-12-0

Northern Superleague (Sun)
River Tees, Yarm (54 pegs)
1 Mal Dunlop, Mosella Quaker, 19-8-0 peg 25 groundbait feeder maggot and worm skimmers
2 Rich Hodson, Daiwa Cleveland Angling Centre, 16-0-0
3 I Lumb, Maver NE, 15-14-0
4 M Dawes, Colmic Woodlands, 15-4-0
5 J Smiles, Yarm AL, 11-11-0
Teams:
1 Colmic Woodlands, 52pts
2 Mosella Quaker, 45
jt3 North Ormesby and Daiwa Cleveland Angling Centre, both 41
League:
1 Maver NE, 180pts
2 Colmic Woodlands, 173
3 Mosella Quaker, 170
4 North Ormesby, 164

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (15 pegs)
1 J Smart, The Oaks, 429-10-0
2 T Watson, Mosella Quaker, 402-15-0
3 L Sylvester, The Oaks, 332-0-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (79 pegs)
1 Paul Holland, Guru/ABC Baits, 128-1-0 peg 57 Canal 3 pellet 12m carp F1s
2 Steve Openshaw, Mosella, 114-10-0 peg 44 Canal 2 caster 13m to bridge carp F1s ide
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 106-2-0
4 B Jones, Patricroft AC Team Tackle Saver, 105-0-0
5 A Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Baits, 104-10-0
6 P Tickle, Garbolino Elton, 104-2-0

Preston Innovations Feedermasters Superleague (Sun)
Carr Mill Dam (80 pegs)
1 Sean Wright, Team Dons, 37-10-0 peg 80 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Gareth Lambert, Nu Fish North, 20-0-0 peg 5 groundbait feeder maggot and worm skimmers and a bream
3 P Cox, 19-10-0
4 P Ringer, Ringer Baits, 17-12-0
4 J Farrell, Champion Feed St Helen’s, 17-8-0
Teams:
1 Ringer Baits, 21pts
2 Marukyu Grimsby Vikings, 24
3 DGG, 25
4 Champion Feed St Helen’s, 25
League:
1 Nu Fish North, 54pts
2 Ringer Baits, 62
3 DGG, 77
4 Preston Innovations Telford, 83

Woodland Lakes (Sun)
Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (26 pegs)
1 Tom Bainbridge, Matrix Halifax, 157-3-0 Wagtail peg 11 pellet 14m shallow and deck carp 8lb
2 Tony Neesam, Woodland Tackle, 137-1-0 Skylark peg 7 corn edge and Method feeder pellet carp 14lb
3 S Richards, Woodland Tackle, 136-9-0
4 S Keane, Woodland Tackle, 131-12-0