North match results for Sunday January 15

Bait-Tech Canal Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (31 pegs)
1 Gavin Liversedge, Marukyu, 10-3-0 peg 200 caster and bloodworm 14.5m roach perch
2 Dave Corcoran, Middy, 9-13-0 peg 201 bloodworm 14.5m roach perch
3 K Smith, Matrix/Bag ‘Em Baits, 9-7-0
4 B Roberts, Tri-Cast Weston Team Wales, 8-14-0
5 M Wainright, Browning Ossett, 7-14-0
6 B Hawkes, Browning Ossett, 7-9-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lakes (11 pegs)
1 T Mason, Bannister House, 59-4-0
2 P Beardsworth, Bannister House, 31-0-0
3 S Rance, Bannister House, 20-2-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (24 pegs)
1 Mark Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 97-9-0 peg 63 Pine bread 16m carp 8lb
2 Shaun Woodward, Trafford Tackle, 54-12-0 peg 27 Willow bread and corn 12m carp 6lb
3 D Williams, Cheshire Angling, 36-7-0
4 G Moore, Tackle Saver, 32-0-0
5 M Sykes, Leigh Tackle & Bait, 20-2-0
6 A Holmes, Blundell’s, 12-6-0

Brookside Fisheries (Sun)
Meadow & Snake Lakes (24 pegs)
1 Chris Ruscoe, Parkfield Angling, 35-0-0 peg 9 Meadow pellet and maggot 12m F1s
2 Lewis Wightman, Drennan NW, 33-4-0 peg 11 Meadow maggot 13m F1s
3 R Wightman, Drennan NW, 31-6-0
4 S Birchall, Bailey’s, 30-4-0
5 S Knowles, Ted Carter Southport, 30-0-0
6 J Beaver, Lowhills AC, 27-0-0

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Rock & Long Island Pools (15 pegs)
1 R Tart, Hampton Springs, 21-8-0
2 R Denny, Rod ‘n Reel, 16-12-0
3 S Davies, Hampton Springs, 16-4-0

Mosella Quaker Silverfish Winter Series (Sun)
Woodland Lakes, Wagtail, Curlew, Kestrel & Skylark Lakes (48 pegs)
1 Steve Fern, Yarm, 25-13-0, Wagtail peg 4 maggot 14.5m roach skimmers
2 Pete Close, Mosella Quaker, 24-6-0 Curlew peg 8 maggot 13m roach skimmers
3 C Gowling, Mosella Quaker, 17-2-0
4 S Wood, Newcastle, 12-7-0
5 N Stead, Browning Ossett, 12-2-0
6 J Murphy, Woodland Tackle, 11-6-0

None Go Bye Farm Silverfish League (Sun)
Middle Lake (19 pegs)
1 Peter Wilson, Tri-Cast Calder, 3-12-0 maggot 13m roach skimmers
2 Steve Michaels, Tri-Cast Highfield, 2-7-0 maggot 12m roach
3 I Dawson, Tri-Cast Calder, 1-0-0
4 T Peters, Tri-Cast Calder, 0-14-0
jt5 B Saunders, Leeds and R Kendall, Bradford, both 0-12-0  

Northallerton DAC (Sun)
River Swale, Scruton (30 pegs)
1 Fred Hardcastle, Colmic Woodlands, 41-10-0 feeder and steak chub
2 Kev Weighell, DH Angling, 33-3-0
3 C Burnside, Durham, 29-0-0
4 N Smith, Aireborough, 8-1-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (38 pegs)
1 John Turner, Ray’s Tackle, 46-5-0 peg 87 Canal 4 dobbed bread 13m and maggot 6m F1s
2 Roy Bradbourne, Partridge Lakes, 29-3-0 peg 34 Canal 2
3 B Brander, Warrington, 26-14-0
4 R Priestley, Maver NW, 25-10-0
5 D Rose, Matrix Leigh Tackle & Bait, 22-2-0
6 A Dawson, Rochdale Angling, 17-10-0

Scunthorpe DAA Spring League (Sun)
River Ancholme, Springs & Cake Mills (34 pegs)
1 Andy Denny, Castleford, 9-14-0 peg 19 breadpunch 13m roach skimmers
2 Graham Bunnage, Lincs County, 5-10-0
3 G Thornton, Brigg, 5-8-0
4 L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 4-12-0
5 T Goldby, Brigg, 4-6-0
6 C Batchelor, Brigg, 4-2-0