North match results for Sunday February 12

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (19 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 67-6-0 peg 63 Pine waggler bread carp 8lb
jt2 Gary Morgan, Iceland and Trevor Jackson, Rod ‘n Reel, both 20-2-0 peg 43 Ash and peg 73 Pine bomb bread carp 6lb
4 A Musgrove, Edgeley Sports, 18-4-0
5 A Scott, Rochdale Angling Centre, 8-3-0
6 M Harrison, TRAC MG, 7-10-0

Bob-Co Tackle None Go Bye Farm Fishery Silverfish Winter Series (Sun)
Top Lake (15 pegs)
1 S Michaels, Tri-Cast Highfield, 8-9-0
2 R Kendall, Leeds, 3-7-0
3 S Webster, TriCast Calder, 1-13-0
Final league:
1 T Peters, Tri-Cast Calder, 10pts
2 I Dawson, Tri-Cast Calder, 11 (dropping 6)
3 C Kendall, Bob-Co/Middy, 11 (dropping 11)

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (16 pegs)
1 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 42-6-0
2 A Tollitt, Matrix/Bait-Tech, 38-10-0
3 T Ebbrell, Edgeley Sports, 25-0-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
Bridge, Canal, Meadow & Match Lakes (51 pegs)
1 Andy Dyson, Maver Gold Dynamite Baits, 59-12-0 Bridge peg 7 pellet 14m F1s
2 Danny Hallam, Maver Midlands Dynamite Baits, 58-0-0
3 S Williamson, Edgeley Sports, 52-4-0
4 S Brown, Congleton, 47-12-0
5 C Wojak, Browning, 46-4-0
6 P Brandrick, Mosella, 44-2-0
League:
Jt1 C Shelley and J Rowan, both 11pts
jt3 I Sinker, D Lockett and A Dyson, all 12

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Rock, Alice Springs & Long Island Pools (18 pegs)
1 Andy Spencer, Chester Tackle Locker,  20-8-0 Alice Springs Pool pellet and caster 14m roach skimmers
2 Mark Davies, Hampton Springs, 20-4-0
3 R Denny, Rod ‘n Reel, 19-6-0
4 S Davies, Hampton Springs, 19-2-0
5 P Roberts, Hampton Springs, 18-4-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Meadow Pool (12 pegs)
1 S Honey, Meadow View, 18-6-0
2 S Woodward, Trafford Tackle, 13-4-0
3 L Walls, Engineers, 10-0-0

Messingham Sands Winter League (Sun)
Tripp Lake (18 pegs)
1 N Houghton, Hull, 22-14-0
2 C Sweetnam, Rotherham, 18-6-0
3 G Mumby, Scunthorpe, 16-13-0

Mosella Quaker Silverfish Winter Series (Sun)
Woodland Lakes, Mallard, Dragonfly, Skylark & Kestrel Lakes (33 pegs)
1 Trevor Wilson, Newcastle, 20-5-0 Mallard peg 2 maggot 13m skimmers
2 Rob Harbour, Mosella Quaker, 18-4-0
3 C Gowling, Mosella Quaker, 18-3-0
4 J Maddison, Mosella Quaker, 15-14-0
5 D Mullingar, Darlington, 13-12-0
6 D Smiddy, Maver NE, 13-5-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (12 pegs)
1 P Sellars, Colmic Woodlands, 101-5-0
2 S Newbury, The Oaks, 44-10-0
3 A Stock, Colmic Woodlands, 39-9-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (46 pegs)
1 Gaz Eccles, Bob-Co Tackle, 40-7-0 peg 60 Canal 3 dobbing bread 12m and 6m F1s
2 John Green POHAS, 38-0-0 peg 16 Canal 1
3 M Senior, Partridge Lakes, 31-2-0
4 C Blakeley, St Helen’s Angling, 30-12-0
5 N Roberts, Eddie’s Bait Supplies, 27-5-0
6 J Nugent, Ashton Angling Supplies, 24-14-0

Scunthorpe DAA Spring Series (Sun)
River Ancholme, Cake Mills (28 pegs)
1 G Bontoft, Scunthorpe Tackle, 4-2-0
2 T Goldby, Brigg, 4-1-0
3 D Brooks Jnr, Drennan Barnsley Blacks, 3-4-0

Ulley Reservoir (Sun)
Rotherham (17 pegs)
1 P Hardy, Bag ‘Em Baits, 16-5-0
2 M Hope, Ripon, 6-4-0
3 J Farmer, Tri-Cast Calder, 3-3-0

Yarm AL Harry Wilson Memorial (Sun)
River Tees, Bowesfield (20 pegs)
Jt1 A Dargue, Mosella Quaker and P Noble, Stokesley, both 1-4-0
3 R Emery, Yarm, 0-15-0

York Tackle York DAA Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Donkey’s Sand Bed & Pumper (54 pegs)
1 Tim Harrison, 10-3-0 peg 9 Pumper groundbait feeder maggot bream
2 Rich Galton, 6-14-0 peg 11 Pumper
3 D Grace, 6-0-0
4 M Potter, 5-14-0
Teams:
1 Tackle Traders, 15-5-0
2 Barlby Village Stores, 14-10-0
3 Angler’s World Holidays, 14-0-0
4 X-Men, 6-14-0
5 Cochrane’s, 6-0-0
6 Selby Ship Yard, 4-14-0