North match results for Sunday August 6

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (27 pegs)
Jt1 P Richmond, Ted Carter Southport and M Higgins, Neptune Angling, both 102-4-0
3 C Dawber, Bannister House, 98-4-0
4 P Beardsworth, Bannister House, 92-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
West Lodge & Trio Pools (29 pegs)
1 Steve Avison, Leigh Tackle & Bait, 127-0-0 peg 1 Trio pellet edge carp 5lb F1s
2 Phil Welding, Matrix Leigh Tackle & Bait, 107-8-0 peg 55 Trio maggot shallow 5m and 7m carp 5lb F1s
3 H Billing, Garbolino, 102-2-0
4 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 94-4-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 93-3-0
6 K Webster, Team Tackle Saver, 93-0-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (31 pegs)
1 Steve Carrier, Widnes Angling Centre, 118-6-0 peg 22 Willow pellet 16m and edge carp F1s skimmers
2 Paul Jones, St Helen’s Angling, 81-6-0 peg 38 Snake
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 64-0-0
4 Steve Conroy, Drennan NW, 58-14-0
5 Stu Conroy, Kamasan, 58-8-0
6 C Fletcher, Brookside, 58-2-0

Gary Skelley Memorial (Sun)
Fleets Dam (68 pegs)
1 Darren Blaydon, Manchester, 17-15-0 peg 66 groundbait feeder maggot worm skimmers roach
2 Neil Mallinson, Wakefield, 16-4-0
3 L Harrison, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 13-14-0
4 W Fieldsend, Elsecar, 10-0-0
5 J King, Barnsley, 9-12-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Match & Meadow Pools (45 pegs)
1 Dylan Taylor, Lichfield, 206-4-0 Canal peg 39 pellet 13m carp F1s
2 Sam Hughes, Preston Innovations, 182-10-0
3 P Williamson, Browning Lifestyle, 157-12-0
4 A Hulme, Maver Gold, 151-1-0
5 J Chapman, Maver Gold, 144-4-0
6 M Kearns, Browning Lifestyle, 147-4-0 

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (18 pegs)
1 L Jones, Grimsby, 91-14-0
2 S Gale, Grimsby, 87-1-0
3 G Collins, Hull, 84-6-0

Mirfield AC Adam Jaffier Memorial (Sun)
River Calder, Mirfield (50 pegs)
1 Andy Bradley, Mirfield Willy Worms, 14-15-0 peg 22 Pear Tree waggler maggot roach
2 Nigel Hirst, Mirfield Willy Worms, 14-0-0
3 G Scollick, Bradford, 13-12-0
4 D Pitt, Mirfield AC, 13-9-0
5 M Chaffer, Mirfield AC, 13-6-0
6 S Newns, KL Tackle, 13-1-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Jeff Stirratt, Liverpool AS, 10-14-0 peg 35 caster 14m a bream plus roach rudd and perch
2 Ernie Hankinson, St Helen’s, 6-3-0 peg 11 maggot 13m roach perch
3 C Grehan, Warrington, 6-2-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (34 pegs)
1 Tim Peters, Tri-Cast Calder, 282-15-0 Beech peg 12 meat 4m carp 5lb
2 Ryan Bennett, The Oaks, 262-11-0
3 L Sylvester, The Oaks, 234-12-0
4 C Hall, The Oaks/Daiwa Cleveland Angling Centre, 227-1-0
5 C Kendall, Garbolino, 226-7-0
6 C Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 213-2-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (80 pegs)
1 Andy Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Baits, 117-3-0 peg 77 Canal 4 pellet and groundbait 12m carp F1s
2 Peter Tickle, St Helen’s Angling, 107-13-0 peg 151 Canal 6 maggot and groundbait 13m and maggot shallow 6m F1s
3 S Knowles, Leigh Tackle & Bait, 102-4-0
4 P Selfridge, Partridge Lakes, 99-12-0
5 B Rodgers, Partridge Lakes, 89-2-0
6 S Rodgers, Partridge Lakes, 89–1-0

Woodland Lakes (Sun)
Wagtail Lake (18 pegs)
1 D Smith, Bait-Tech, 131-12-0
2 M Britton, Woodland Tackle, 81-12-0
3 N Fisher, Woodland Tackle, 67-4-0

Yarm AL (Sun)
River Tees, Yarm (44 pegs)
1 Dave Smiddy, Maver NE, 17-8-0 peg 129 long whip and 14.5m maggot and caster skimmers roach
jt2 K Ward, Yarm and M Dunlop, Mosella Quaker, both 12-12-0
4 B O’Keefe, Yarm, 11-14-0