North match results for Sunday April 22

Aire & Calder Spring League (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (36 pegs)
1 Mark Wainwright, Browning Ossett, 19-0-0 peg 21 groundbait feeder maggotskimmers
2 Rob Bell, Sheffield, 16-5-0 peg 428 groundbait feeder and maggot 14m skimmers
jt3 K Hartley, Mirfield AC and J Farmer, Tri-Cast Calder, both 14-10-0
5 J Goodwin, Sensas North, 12-15-0
6 D White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 12-3-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (28 pegs)
1 P Bottomley, Coppull Angling, 117-11-0
2 P Coyle, Preston Innovation, 116-4-0
3 A Ackers, Leigh Tackle & Bait, 114-8-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
East Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (35 pegs)
1 Karl Webster, Trafford Tackle, 150-10-0 peg 59 Trio worm maggot edge carp 4lb F1s
2 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 144-14-0 peg 55 Ash bomb pellet carp 9lb
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 110-12-0
4 B Bush, Birkenhead, 101-3-0
5 G Eccles, Fisherman’s Way, 98-8-0
6 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 89-3-0

Brookside Fisheries (Sun)
Willow & Snake Lakes (26 pegs)
1 Nick Butterworth, Woolston Tackle, 87-12-0 peg 5 Willow pellet 16m and edge carp F1s skimmers ide
2 Mike Smith, Tri-Cast Highfield, 59-0-0
3 R Wightman, Drennan NW, 52-10-0
4 C Fletcher, Lingmere, 50-4-0
5 S Conroy, Kamasan, 49-2-0
6 J Lindsay, Lowhills AC, 46-6-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Meadow, Match & Canal Lakes (59 pegs)
1 Steve Avison, Leigh Tackle & Bait, 162-0-0 Meadow peg 9 meat 6m carp F1s
2 Mark Lloyd, Newport, 146-10-0 Meadow peg 27 meat 13m and 5m carp F1s
3 L Smith, Bait-Tech, 144-4-0
4 A Perrin, Nathan’s Preston Innovation, 127-12-0
5 D Bracken, Mosella, 125-12-0
6 P Daniels, Nathan’s Preston Innovations, 124-10-0

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (15 pegs)
1 S Gayle, Grimsby, 89-5-0
2 N Houghton, Hull, 72-11-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 60-2-0

Newton-le-Willows AA Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (30 pegs)
1 Danny Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 5-8-8 peg 75 pinkie 14m roach perch
2 Harry Newton, Warrington, 5-8-0 peg 66 maggot 10m roach perch skimmers
3 G Sixsmith, St Helen’s, 5-6-0

Nu-Fish Spring League (Sun)
Southfield Reservoirs (59 pegs)
1 Dave Berry, Maryuku, 32-0-0 peg 53 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Scott Rispin, Foster’s Team Army, 28-4-0 peg 4 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 M Thompson, Otley, 27-1-0
4 S Walker, Hull, 24-11-0
5 S Cameron, Shimano/Dynamite Baits, 23-4-8
6 A Gregg, Doncaster, 22-11-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (39 pegs)
1 Phil Sellars, Colmic Woodlands, 204-4-0 Beech peg 19 paste 6m carp 5lb
2 Connor Barlow, Guru, 145-10-0 Sycamore peg 11 pellet edge and maggot 6m carp 4lb
3 I Bowman, Drennan Barnsley Blacks, 143-10-0
4 T Watson, Mosella Quaker, 141-2-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (82 pegs)
1 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits North West, 137-8-0 peg 10 Canal 1 pellet 11m and edge carp F1s
2 Joe Cartwright, Tri-Cast Highfield, 85-7-0 peg 21 Canal 1 chopped worm caster 12m and edge carp F1s ide
3 N Bennett, Stoke-on-Trent, 77-11-0
4 C Weeder Snr, St Helen’s Angling, 75-15-0
5 C Weir, Castle Construction, 75-11-0
6 J Barrington, Partridge Lakes, 72-1-0

Woodland Lakes (Sun)
Curlew & Wagtail Lakes (34 pegs)
1 Mark Britton, Woodland Tackle, 85-10-0 Wagtail peg 10 pellet shallow 14.5m carp 9lb
2 James Roper, Colmic Woodlands, 84-15-0
3 K Pentland, Woodland Tackle, 83-10-0
4 S Hoyle, Woodland Tackle, 65-11-0
jt5 F Noble, Cleveland Angling Centre and D Smith, Bait-Tech, both 63-8-0