North match results for Sunday 4th December, 2016

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (64 pegs)
1 Neil Smithson, Lincs County, 14-5-0 Cake Mills peg 33 long pole maggot perch roach
2 Dave Smith, Lincs Tide Chasers, 14-2-0 Cake Mills peg 36 long pole chopped worm and caster perch
3 G Bunnage, Lincs County, 13-11-0
4 M Halksworth, Lincs Tide Chasers, 13-2-0
5 P Cannon, Lincs Tide Chasers, 12-10-0
6 B Howgate, Scunthorpe Tackle, 12-6-0
Teams: 
1 Scunthorpe Tackle, 54pts
2 Lincs Tide Chasers, 50
3 Scunthorpe Blue, 39
League: 
1 Lincs Tide Chasers, 8pts
2 Scunthorpe Tackle, 9
3 Lincs County, 15

Angling Trust North East Winter League (Sun)
River Tees, Yarm (70 pegs)
1 Mick Lovelass, Mosella Quaker, 27-9-0 peg 145 long pole maggot perch dace
2 Peter Rambow Jnr, Darlington Angling Centre, 24-14-0 peg 181 long pole maggot perch roach dace
3 M Arrowsmith, Maver NE, 21-5-0
4 C Routledge, Cleveland Angling Centre, 21-2-0
5 B Walker, Darlington Angling Centre, 19-13-0
Teams: 
1 Darlington Angling Centre, 57pts
2 Colmic Woodlands, 46
3 Mosella Quaker, 42
4 Maver NE, 41
5 Cleveland Angling Centre, 38
6 Washington & Harraton, 35
Final league:
1 Mosella Quaker, 14pts
2 Darlington Angling Centre, 17
3 Colmic Woodlands, 18
4 Maver NE, 18
5 Cleveland Angling Centre, 24
6 Yarm, 36

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal (106 pegs)
1 Dave Chadwick, Farnworth, 15-3-7 peg 12 long pole breadpunch skimmers
2 Dave Edgerley, Wigan MG, 10-4-2
3 J Clayton, Hindley MG, 9-12-12
4 R Yates, Ted Carter Preston, 8-15-12
5 J Walker, Hindley MG, 8-15-11
6 J Jeffers, Liverpool, 8-10-12
Teams: 
1 Maver NW, 36pts
2 Sensas NW, 39
3 Liverpool AS, 41
4 Wigan MG, 45
League: 
1 Wigan MG, 212pts
2 Sensas NW, 227
3 Maver NW, 247
4 Ted Carter Preston, 254

Bait-Tech Canal Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (30 pegs)
1 Kyle Wainwright, Browning Ossett, 18-8-0 peg 299 long pole bloodworm and joker roach perch
2 Rich Pulford, Hull DAA, 17-11-0 peg 296 long pole bloodworm and joker roach perch
3 J Freeborn, Sensas North, 15-12-0
4 C Dicks, Maver, 14-12-0
5 D Frost, Drennan NW, 12-14-0
6 V Ley, 12-3-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (13 pegs)
1 D Hilliard, Bannister House, 57-10-0
2 M Potter, Bannister House, 22-14-0
3 T Cunliffe, Bannister House, 16-0-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (28 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 43-13-0 peg 53 Trio waggler maggot and breadpunch carp 8lb
2 Steve Giblin, Widnes Angling Centre, 20-10-0 peg 77 Pine breadpunch 16m carp 5lb F1s
3 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 20-4-0
4 T Jackson, Rod ‘n Reel, 17-3-0
5 M Harrison, TRAC MG, 12-4-0
6 S Oliver, Leigh Tackle & Bait, 12-1-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (15 pegs)
1 J Lindsay, Lowhills AC, 47-0-0
2 P Casson, Ted Carter Preston, 34-14-0
3 S Knowles, Ted Carter Southport, 32-0-0 

Claire House Club Challenge (Sun)
Lingmere Fisheries, Yewtree Fishery, Moreton Brickworks, Barnacre Fishery & Old Manor Farm (80 pegs)
1 Dougie Walsh, Rivacre AC, 116-2-0 Old Manor Farm long pole pellet carp F1s
2 Colin Billing, Port Sunlight AC, 90-0-0 Old Manor Farm long pole pellet carp F1s
3 P Henry, Port Sunlight AC, 87-0-0
Teams: 
1 Lingmere Fishery, 23pts
2 Port Sunlight AC, 26
3 Egremont Ferry AS, 27

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Meadows & Rock Pools (20 pegs)
1 Jason Davies, Hampton Springs, 17-12-0 Meadows Pool caster 12m and 6m roach ide perch
2 Stuart Holmes, Hampton Springs, 13-4-0
jt3 H Dagnall, Cheshire Angling and K Humphreys, ABC, both 11-12-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (96 pegs)
1 Ross Whiteman, Drennan NW, 98-9-0, Bridge peg 1 long pole maggot F1s
2 Dave White, Maver Midlands Dynamite Baits, 77-4-0
3 P Gibson, Kenny’s Boys, 76-13-0
4 R Griffiths, Drennan NW, 63-12-0
5 D Brown, Maver Midlands Dynamite Baits, 54-14-0
6 A Moors, Maver Midlands Dynamite Baits, 54-1-0
Teams: 
1 Drennan NW, 17pts
2 Maver Gold, 24
3 Maver Midlands Dynamite Baits, 26
4 Kenny’s Boys, 35
5 Browning Lifestyle, 37
6 Heronbrook Gold, 41
League: 
1 Maver Midlands Dynamite Baits, 9pts
2 Drennan NW, 13
3 Maver Gold, 16
4 Browning Lifestyle, 20
5 Kenny’s Boys, 20
6 Heronbrook Gold, 30 

Leeds DASA Fur & Feather (Sun)
Yorkshire Ouse (52 pegs)
1 Denis White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 16-9-0 peg 293 10m whip to hand maggot roach
2 Andy Miller, Tackle 2U, 11-13-0 peg 281 9m whip to hand maggot roach
jt3 B Foster and P Baron, both Tackle 2U, both 10-12-0
5 P Bennett, Tackle 2U, 8-15-0
6 D Miles, Leeds, 8-6-0 

Messingham Sands Winter League (Sun)
Tripp Lake (18 pegs)
1 S Harrison, Crowle, 100-6-0
2 S Bingham, Upton, 62-2-0
3 G Hansford, Grimsby, 46-10-0

Messingham Sands (Sun)
Merry`s Pool (12 pegs)
1 R Woodhall, Doncaster, 70-1-0
2 D Robinson, Scunthorpe, 57-15-0
3 E Armitage, Grimsby, 27-12-0

Mill House Fishery (Sun)
Mescar Lake (27 pegs)
1 D Lang, Aintree, 112-4-0
2 M Kaye, Elton Tackle, 105-10-0
3 P Henry, Lingmere, 101-14-0

Nathan’s Tackle/Cudmore Fisheries Winter League (Sun)
Panama, Moors, Arena & Suez Canal Pools (36 pegs)
1 Ian Morrison, Ted Carter Southport, 24-11-0 peg 2 Moors long pole maggot pinkie F1s ide skimmers roach
2 Paul Carnwell, Bait-Tech, 22-15-0 peg 19 Panama
3 E Warren, Browning Lifestyle, 21-14-0
4 W Keeling, Cudmore Cotton Club, 21-8-0
5 C Gorrell, Ted Carter Preston, 16-12-0
Teams: 
1 Cudmore Cotton Club, 10pts
2 Browning Lifestyle, 13
3 Bait-Tech, 16
4 Ted Carter Southport, 19
League: 
1 Browning Lifestyle, 76pts
2 Ted Carter Southport, 77
3 Nathan’s Tackle, 85
4 MAP/Drennan NW, 92

None Go Bye Farm Silverfish Only (Sun)
Middle Lake (16 pegs)
1 C Kendall, Bob-Co Tackle, 11-7-0
2 S Michaels, Tri-Cast Highfield, 8-6-0
3 I Exley, Daiwa Dons, 5-6-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (22 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 93-8-0
2 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 89-14-0
3 P Sellars, Woodland Tackle, 69-8-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (36 pegs)
1 Pete Humphries, Rochdale Angling, 48-9-0 peg 83 Canal 4 dobbing bread 12m F1s
2 Colin Mulholland, Burt Baits, 20-1-0
3 D McDowell, Elton Tackle, 18-7-0
4 M Threlfall, Complete Fisherman, 15-12-0
5 B Brander, Warrington, 10-10-0
6 B Conroy, Warrington Tackle & Guns, 10-9-0 

Wayne Bartholomew and Gareth Lambert’s Two Dayer (Sat & Sun)
Loch Ken (36 pegs)
Day one result: 
1 Steve Moss, 18-0-0 Boulders peg 28 groundbait feeder maggot skimmers roach
2 Dave Collier, 16-14-0 Shaley Bank peg 34
3 D Barnes, 15-2-0
Day two result: 
1 Chris Stevens, 21-4-0 Boulders peg 29 groundbait feeder maggot skimmers
2 Darren Oliver, 11-0-0 Boulders peg 28
3 G Taylor, 10-0-0
Overall result: 
1 Chris Stevens, 35-12-0
2 Dave Collier, 24-14-0
3 S Moss, 23-10-0
4 M Shaw, 17-6-0
5 D Barnes, 17-2-0

Woodland Lakes (Sun)
Partridge Lake (12 pegs)
1 S Richards, Woodland Tackle, 56-14-0
2 T Neesam, Woodland Tackle, 41-6-0
3 C Pickard, Woodland Tackle, 25-13-0