North match results for Sunday 18th December, 2016

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (56 pegs)
1 Geoff Mason, Pelham, 9-14-0 Cake Mills peg 28 long pole chopped worm and caster bream skimmers perch
2 Chris Jenkinson, Lincs Tide Chasers, 9-2-0
3 G Foster, Pelham, 9-0-0
4 P Moutrey, Lincs Tide Chasers, 8-6-0
5 A Gregory, Lincs Tide Chasers, 8-2-0
6 M Ball, Brigg, 7-15-0.
Teams: 
1 Scunthorpe Tackle, 38pts
2 Lincs Tide Chasers, 36
3 Pelham, 34
Final League: 
1 Lincs Tide Chasers, 11pts
2 Scunthorpe Tackle, 15
3 Lincs County, 22

Angling Trust Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
Canal, Bridge, Meadow & Match Pools (56 pegs)
1 Steve Williamson, Maver Gold Dynamite Baits, 74-12-0 Canal peg 8 pellet 14m F1s
2 Robbie Griffiths, Drennan NW 74-6-0 Match Lake peg 7 maggot 14m F1s
3 D Johnson, Maver Gold Dynamite Baits, 71-13-0
4 A Cattell, Browning Lifestyle, 69-2-0
5 A Rumble, Maver Midlands Dynamite Baits, 64-7-0
6 P Gibson, Kenny’s Boys, 63-5-0
Teams: 
1 Maver Midlands Dynamite Baits, 25pts
2 Maver Gold Dynamite Baits, 26
3 Kenny’s Boys, 28
jt4 Drennan NW and Heronbrook Gold, both 29
6 Browning Lifestyle, 49
Final league: 
1 Maver Midlands Dynamite Baits, 10pts
2 Drennan NW, 17
3 Maver Gold Dynamite Baits, 18
4 Kenny’s Boys, 25
5 Browning Lifestyle, 26
6 Heronbrook Gold, 34

Bait-Tech Canal Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (25 pegs)
Jt1 Lee Kerry, Preston Innovation and John Goodwin both 17-8-0 pegs 201 and 203 bloodworm and joker 14.5m and 9m roach perch odd skimmer
3 M Godfrey, Match Fishing Magazine, 15-4-0
4 J Freeborn, Sensas North, 14-9-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (11 pegs)
1 T Cunliffe, Bannister House, 23-4-0
2 N Potter, Bannister House, 18-0-0
3 P Bottomley, Coppull Anglers, 17-12-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (34 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 97-3-0 peg 65 Pine waggler pellet carp 10lb
2 Steve Giblin, Widnes Angling Centre, 36-2-0 peg 73 Pine bread 16m carp 8lb
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 34-2-0
4 J Scott, Rochdale Angling Centre, 20-14-0
5 M Sykes, Warrington Guns & Tackle, 18-10-0
6 F Mack, Dave’s of Middlewich, 18-2-0

Brighouse AA Christmas Match (Sun)
Calder & Hebble Canal & Riley’s Pond (31 pegs)
1 Graham Bateman, Tri-Cast Calder, 13-13-8 Canal long pole chopped worm and caster 13lb 2oz carp plus perch
2 Dave Finnigan, Calder Anglers Supplies, 3-0-0
3 J Mead, Brighouse AA, 2-7-0
4 M Dobson, Brighouse AA, 2-0-0
5 S Hydes, Brighouse AA, 1-5-0
6 C Lees, Brighouse AA, 1-3-8

Bob-Co Yorkshire Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Linton (84 pegs)
1 Ian Dawson, Mirfield AC, 13-0-0 Aldwark Bridge feeder and 14.5m maggot roach plus a 3lb chub
2 Ian Daley, Tackle 2U, 12-6-0 peg 213 Bungalows bolo rod and 13m maggot roach dace
3 S Haigh, Angler’s World Holidays, 11-4-0
4 N Hirst, Mirfield, 11-0-0
5 D Armitage, Angler’s World Holidays, 10-8-0
6 M Calvert, Angler’s World Holidays, 9-0-0
Teams: 
1 Angler’s World Holidays, 67pts
2 Tackle 2U, 60
3 Mirfield AC, 58
4 Leeds DASA, 47
5 Matrix Halifax, 39
League:
1 Angler’s World Holidays, 10pts
2 Tackle 2U, 11
3 Mirfield AC, 12

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (18 pegs)
1 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 49-0-0
2 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 38-0-0
3 D Griffiths, Eye Level, 36-4-0

Cudmore Fisheries Winter League (Sun)
Suez, Panama, Arena & Moors Pools (36 pegs)
1 Chris Gorrell, Ted Carter Southport, 37-7-0 peg 32 Suez pellet maggot 13m and 6m F1s ide skimmers odd carp
2 Mark Kearns, Browning Lifestyle, 36-2-0 peg 35 Suez
3 N Machin, Cudmore Garbolino, 29-13-0
4 D McManus, Ted Carter Southport, 29-12-0
5 D Pickering, Nathan’s Tackle, 25-6-0
Teams: 
1 Ted Carter Southport, 8pts
2 Cudmore Garbolino, 9
3 MAP/Drennan NW, 18 (weight)
4 Browning Lifestyle, 18
Final league: 
1 Ted Carter Southport, 85pts
2 Browning Lifestyle, 94
3 Nathan’s Tackle, 108
4 MAP/Drennan NW, 110

Leigh DAA Christmas Match (Sun)
Bridgewater Canal (35 pegs)
1 Carl Whalley, Sensas NW, 11-11-8 Plank Lane Marina breadpunch 10m roach
2 Dave Edgerley, Wigan MG, 9-15-8
3 D Martin, Wigan MG, 9-6-14
4 J Easton, Liverpool AS, 8-11-0
5 P Robinson, Wigan MG, 8-10-8
6 C Birchall, Sensas NW, 7-14-8

Messingham Sands Winter League (Sun)
Tripp Lake (18 pegs)
1 M Lidgard, Brigg, 51-11-0
2 C Sweetnam, Rotherham, 51-8-0
2 G Collins, Hull, 51-8-0
 
Newton-le-Willows AA (Sun)
Vulcan Reservoir (20 pegs)
1 Ian Alexander, Oldham, 11-5-8 peg 17 feeder pellet F1s
2 Mark Molyneux, Golborne Tackle & Bait, 10-5-0 peg 7 maggot 13m carp
3 I Wilson, Newton-le-Willows, 5-4-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (18 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 102-11-0
2 R Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 98-6-0
3 D Smith, Colmic Woodlands, 73-5-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (49 pegs)
1 Mike Senior, Cheadle AC, 39-4-0 peg 73 Canal 3 dobbed bread 13m and maggot 6m F1s
2 Eric Shaw, Wigan, 37-1-0 peg 6 Canal 1
3 I Lathom, Leigh Tackle & Bait, 35-1-0
4 D Meadows, Partridge Lakes, 26-9-0
5 M Goulding, Mosella NW, 23-11-0
6 M Entwhistle, Wigan, 22-10-0

Ripon Piscatorials Christmas Match (Sun)
River Ure (32 pegs)
1 Mike Beasley, Ripon Piscatorials, 11-4-0 peg 181 maggot over groundbait 9m dace
2 Keith Lamb, Ripon Piscatorials, 9-0-0 peg 180 maggot 10m dace roach
3 S Beckwith, Bob-Co, 5-12-0
4 A Lewis, Bradford No 1, 5-9-0
5 T Broader, Ripon Piscatorials, 4-10-0
6 J Taylor, RSPS, 2-1-0 

Woodland Lakes (Sun)
Partridge & Wagtail Lakes (19 pegs)
1 A Askill, Woodland Tackle, 36-12-0
2 C Waddington, Woodland Tackle, 33-2-0
3 M Longhirst, Woodland Tackle, 23-15-0