North match results for Sunday 11th December, 2016

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (60 pegs)
1 Steve Richardson, Scunthorpe Tackle, 27-0-0 peg 30 Springs long pole chopped worm and maggot tench perch
2 Chris Jenkinson, Lincs Tide Chasers, 20-0-0 Cake Mills long pole chopped worm and maggot tench perch
3 K Harrison, Scunthorpe Blue, 15-9-0
4 B Rowbottom, Brigg, 15-8-0
5 S Brough, Scunthorpe Dynamite, 14-8-0
6 S Bontoft, Scunthorpe Blue, 14-4-0
Teams: 
1 Lincs Tide Chasers, 37pts
2 Scunthorpe Blue, 35
3 Lincs County, 34
League: 
1 Lincs Tide Chasers, 9pts
2 Scunthorpe Tackle, 14
3 Lincs County, 16 

Angling Trust Lancashire Winter League (Sun)
High Heyes Fishery (54 pegs)
1 Eddie Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 49-8-0 Lake 2 maggot 13m carp ide
2 Ian McManus, St Anthony’s AC, 24-0-0
3 I Morrison, Ted Carter Southport, 21-12-0
4 T Richardson, Standish MG, 20-12-0
5 C Gorrell, Ted Carter Southport, 19-4-0
6 J Sansby Jnr, St Anthony’s AC, 18-9-0
Teams: 
1 Matrix Leigh Tackle & Bait, 14pts
2 Ted Carter Southport, 22
3 St Anthony’s AC, 26
4 Burscough Angling Supplies, 29
5 Standish MG, 34
6 IZAAK’S MG, 42
Final league: 
1 Ted Carter Southport, 9pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait, 13
3 St Anthony’s AC, 23
jt4 Burscough Angling Supplies and IZAAK’S MG, both 25
6 Standish MG, 30

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton’s Bridge (112 pegs)
1 Rob Holt, Saints, 7-10-2 breadpunch 13m roach skimmers
2 Roger Priestley, Maver NW, 7-9-0
3 K Blurton, Wigan MG, 7-6-0
4 J Clayton, Hindley MG, 7-3-8
5 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 6-14-0
6 B Thomas, Liverpool AS, 6-8-0
Teams: 
1 Maver NW, 25pts
2 Wigan MG, 34
3 LAS, 38
4 Sensas NW, 40
Final league: 
1 Wigan MG, 246pts
2 Sensas NW, 227
3 Maver NW, 272
4 Liverpool AS. 299

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (11 pegs)
1 A Houghton, Bannister House, 89-12-0
2 C Owen, Bannister House, 36-12-0
3 T Masson, Bannister House, 17-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (24 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 119-7-0 peg 61 Pine waggler pellet carp 8lb
2 Gary Morgan, The Iceland King, 41-3-0 peg 51 Ash waggler pellet carp 15lb
3 S Sharrock, Leigh Tackle & Bait, 33-4-0
4 D Doherty, Blundell’s, 28-6-0
5 J Scott, Rochdale Angling Centre, 24-2-0
6 D Hancox, Warrington Guns & Tackle, 23-4-0

Bradford No 1 AA (Sun)
River Nidd (30 pegs)
1 Simon Foster, Bradford No 1, 23-6-0 waggler maggot barbel chub
2 Howard Foster, Bradford No 1, 15-6-0
3 D Bramley, Knaresborough, 13-3-0
4 I Bradley, Bradford No 1, 12-3-0
5 S Hickman, Bradford No 1, 11-8-0 

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (30 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 66-14-0 peg 57 Snake maggot 12m and 6m F1s
2 Ross Wightman, Drennan NW, 53-2-0 peg 7 Willow
3 S Colvin, Eye Level, 34-4-0
4 S Rutter, Atomic Baits, 34-2-0
5 Ste Conroy, Drennan NW, 33-4-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 31-4-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez Canal (17 pegs)
1 P Holmes, Cudmore, 28-6-0
2 G Kirby, Nathan’s Tackle, 24-8-0
3 T Brunt, Cudmore, 17-3-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All pools (96 pegs)
1 Adam Wakelin, Maver Gold Dynamite Baits, 114-2-0 Bridge peg 1 maggot 14m F1s
2 James Howarth, Tri-Cast/Guru, 102-0-0 Match peg 9 long pole pellet carp/F1s
3 A Rumble, Maver Midlands, 97-14-0
4 F Williamson, Reddish, 94-10-0
5 A Dune, Heronbrook, 92-12-0
6 M Dobson, Stoke-on-Trent, 80-9-0
Teams: 
1 Tri-Cast/Guru, 7pts
jt2 Maver Midlands White and Team Ginger, both 9
4 Maver Midlands, 11
5 Maver Gold Oak, 12
6 Drennan NW, 13
League: 
1 Tri-Cast/Guru, 43pts
2 Drennan NW, 54
3 Maver Gold Oak, 67
4 Maver Midlands White, 68

Leeds DASA Christmas Match (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge - Linton (55 pegs)
1 Andy Bradley, Mirfield Willy Worms, 15-4-0 peg 228 Hunter’s Lodge Bungalows groundbait feeder worm maggot roach bream
2 Denis White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 10-11-0
3 S Newns, KL Tackle, 9-11-0
4 A Fox, Bradford No 1 AA, 8-8-0
5 K Hartley, Tackle 2U, 6-0-0

None Go Bye Farm Fishery Silverfish Only (Sun)
Middle Lake (14 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 6-12-0
2 I Exley, Daiwa Dons, 6-8-0
3 I Dawson, Tri-Cast Calder, 6-2-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech, Sycamore (20 pegs)
1 D Smith, Colmic Woodlands, 108-7-0
2 P Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 87-4-0
3 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 84-2-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (65 pegs) 
1 Francis O’Reilly, Bag ‘Em Baits, 80-9-0 peg 73 Canal 3 breadpunch 12m F1s
2 Mike Hayes, Castle Construction, 62-0-0 peg 100 Canal 4
3 A Szekeres, Partridge Lakes, 60-3-0
4 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 58-9-0
5 C Mulholland, Burt Baits, 48-6-0
6 B Brander, Warrington, 46-11-0

Woodland Lakes (Sun)
Partridge Lake (12 pegs)
1 C Richards, Woodland Tackle, 84-5-0
2 A Northwick, Woodland Tackle, 43-5-0
3 T Nelson, Woodland Tackle, 41-8-0