North match results for Saturday May 27

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East & West Lodges, Ash & Trio Pools (20 pegs)
1 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 175-3-0 peg 51 Trio meat edge carp 4lb F1s
2 John Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 165-4-0 peg 47 Trio corn 4m and edge carp 4lb F1s
3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 129-10-0
4 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 126-0-0
5 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 114-5-0
6 D Catterall, Warrington Guns & Tackle, 97-6-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (19 pegs)
1 Adam Tollitt, Tri-Cast Weston, 64-2-0 peg 36 maggot 14.5m F1s ide
2 Ian Ridgeway, Tri-Cast Rochdale, 55-14-0 peg 53
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 52-10-0
4 S Carrier, Widnes Angling Centre, 50-4-0
5 N Butterworth, Woolston Tackle, 49-10-0
6 S Birchall, Woolston Tackle, 46-12-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Match, Canal & Meadow Pools (45 pegs)
1 Damien Bracken, Garbolino, 209-14-0 Meadow peg 10 caster shallow 14m F1s
2 Andy Christie, Birmingham, 205-14-0 Match Lake peg 6 meat 14m and edge carp F1s
3 F Cooke, Ray’s Tackle, 197-5-0
4 P Truman, Rugeley, 190-12-0
5 I Morrison, Drennan NW, 173-10-0
6 K Dennis, Ultimate Pellet, 167-10-0

Messingham Sands (Sat)
Hollywood Lake (13 pegs)
1 S Bingham, Upton, 157-5-0
2 T Grice, Doncaster, 130-14-0
3 P Seed, Grimsby, 101-10-0

Messingham Sands (Sat)
Islands Lake (18 pegs)
1 J Brown, Goole, 66-1-0
2 T Bontoft, Winterton, 49-8-0
3 M Brumpton, Grimsby, 47-2-0

Mirfield AC Saturday League (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (35 pegs)
1 Peter Baron, Tackle 2U, 33-11-0 peg 25 groundbait feeder and 14.5m worm bream
2 Dean Grace, Pontefract, 22-4-0 peg 56 groundbait feeder maggot and worm bream
3 S Crossley, Maver NW, 20-12-0
4 P Clarke, Mirfield AC, 15-2-0
5 D Kershaw, Matrix Halifax, 14-6-0
6 P Austin, Selby, 14-4-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 S Holmes, Majestic Garage, 209-14-0
2 A Waters, Moorfields, 175-6-0
3 M Heptonstall, Moorfields, 73-2-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (21 pegs)
1 J Newton, Dynamite Baits, 183-13-0
2 C Hall, The Oaks, 112-11-0
3 K Kotchie, The Oaks, 96-2-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey & Spey Canal Lakes (53 pegs)
1 Chris Weeder Jnr, Maver NW, 161-6-0 peg 50 Canal 3 caster shallow 6m and pellet 14m to bridge F1s carp ide
2 Peter Tickle Garbolino Elton, 132-1-0 peg 95 Canal 4 maggot and groundbait 13m F1s carp
3 J Smith, Partridge Lakes, 107-9-0
4 P Meadows, Matrix Leigh Tackle & Bait, 88-5-0
5 J Cartwright, Partridge Lakes, 83-1-0
6 D Hodgson, Partridge Lakes Wales, 80-3-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (33 pegs)
1 Richard Pennington, St Helen’s, 17-8-0 peg 54 groundbait feeder maggot skimmers hybrids
2 Darren Garwood, St Helen’s, 16-12-0 peg 62 groundbait feeder maggot worm skimmers
3 D Bennett, Preston Innovations, 16-10-0
4 B Thellwell, St Helen’s, 14-4-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 B Kellett, Thornhill AC, 6-13-0
2 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 3-3-0
3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-12-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, North Moor Lane (24 pegs)
1 S Wilson, Ted Carter Preston, 5-6-8
2 S Mayo, Wigan AC, 4-8-0
3 L Williams, Blackburn, 4-2-8

Woodland Lakes (Sat)
Skylark, Kestrel, Curlew & Wagtail Lakes (40 pegs)
1 Terry Whiteside, Woodland Tackle, 148-10-0 Wagtail Lake pellet 14m and edge carp 7lb
2 Dave Geldart, Leeds, 143-14-0
3 J Roper, Colmic Woodlands, 126-12-0
4 R Pickles, Woodland Tackle, 121-13-0
5 M Pearson, Maver/Dynamite Baits, 109-0-0
6 P Jones, Woodland Tackle, 108-7-0