North match results for Saturday May 20

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge, Ash & Pine Pools (37 pegs)
1 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 119-11-0 peg 15 Trio Method feeder pellet carp 4lb F1s
2 Tom Bowler, Team Daiwa Adlington Angling Centre, 111-4-0 peg 39 Trio pellet and corn 4m carp 4lb F1s
3 C Lane, Prescot Angling Centre, 109-13-0
4 A Musgrove, Edgeley Sports, 102 3-0
5 S Gallagher, RW Floats, 92-10-0
jt6 A Greaves, Blundell’s and A Howarth, Leigh Tackle & Bait, both 89-14-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (20 pegs)
1 Steve Leyland, Brookside, 70-4-0 peg 17 pellet 14m and edge F1s
2 Paul Jones, St Helen’s Angling, 55-12-0 peg 25
3 R Orme, Brookside, 54-4-0
4 C Ruscoe, Parkfield Angling, 49-6-0
5 J Shellam, Eye Level, 36-0-0
6 N Butterworth, Woolston Tackle & Guns, 31-10-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal & Moors Pools (21 pegs)
1 Carl Day, Matrix, 79-3-0 peg 5 Suez worm and meat 13m and edge carp 4lb
2 Paul Gibson, Nathan’s Tackle, 78-3-0 peg 12 Moors
3 A Moors, Maver Midlands, 64-9-0
4 M Kearns, Browning Lifestyle, 63-9-0
5 G Kirby, Team Cudmore, 61-10-0
6 P Holmes, Team Cudmore, 59-0-0

Frank Holding Memorial (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Melling – Lydiate (120 pegs)
1 Peter Nelson, Liverpool AS, 8-11-0 peg 455 Running Horses length skimmers breadpunch 13m
2 Gareth Charnock, Liverpool AS, 6-11-0 Garden stretch two tench an eel and bits worm and caster 9m and 11m
3 M Lenahon, 6-9-0
4 M Addy, Drennan NW, 5-11-0
5 A Whalley, Wigan MG, 5-9-0
6 K Dooley, Liverpool AS, 5-7-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Partridge Lakes (89 pegs)
1 Alex Hulme, Maver Gold Dynamite Baits, 137-9-0 peg 2 Spey caster shallow 5m and 13m F1s ide
2 Lee Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 127-10-0 Covey Canal 5 peg 127 caster shallow 6m and paste top kit F1s
3 K Kirkwood, Matrix/Trafford Tackle, 110-2-0
4 J Cartwright, Tri-Cast Highfield, 96-15-0
5 A Bruce, Ray’s Tackle, 89-11-0
6 S Rogers, Partridge Lakes, 87-15-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (23 pegs)
1 Mike Lumley, Marshlands AC, 77-4-0 peg 1 pellet 14.5m carp skimmers
2 Tony Carlton, York, 68-6-0
3 Duncan Fielder, Moorfields, 68-6-0
4 N Robinson, Hull, 67-2-0
5 L Simpson Kerr’s of Ossett, 60-12-0
6 M Beevers, Marshlands AC, 53-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (25 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 100-8-0
2 T Peters, Tri-Cast Calder, 95-4-0
3 M Calvert, Garbolino Elton, 89-7-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (23 pegs)
1 Gordon Simm, Bolton, 22-12-0 peg 86 groundbait feeder maggot skimmers bream
2 Derek Bennett, Preston Innovations, 18-6-0 peg 91 groundbait feeder maggot skimmers bream
3 P McCarthy, St Helen’s, 16-4-0
4 G Rigby, St Helen’s, 16-0-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 K Ackroyd, Mosella Selby, 4-13-0
2 N Pickett, Thornhill AC, 3-15-0
3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-4-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Navigation (20 pegs)
1 V Walsh, Leigh Tackle & Bait, 7-11-0
2 S Mayo, Wigan Angling Centre, 5-7-0
3 L Ryding, Chorley Socials, 5-4-0 

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Kestrel & Wagtail Lakes (60 pegs)
1 Ross Pickles, Woodland Tackle, 160-2-0 Partridge peg 22 pellet shallow 14m and edge carp 9lb
2 Andy Nelson, Mosella Quaker, 166-8-0 Partridge peg 2 pellet 5m and edge carp 14lb
3 M Courtney, Woodland Tackle, 137-6-0
4 D Smith, Bait-Tech, 130-14-0
5 N Whiteside, Woodland Tackle, 130-1-0
6 M Halliwell, Woodland Tackle, 123-14-0