North match results for Saturday May 13

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
Ash, East Lodge, Pine & Trio Pools (24 pegs)
1 Karl Webster, Trafford Tackle, 232-10-0 peg 51 Trio meat and caster edge carp 4lb F1s
2 Dave Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 184-4-0 peg 5 Trio meat edge carp 6lb F1s
3 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 170-15-0
4 P Simpson, Trafford Tackle, 142-9-0
5 A Musgrove, Edgeley Sports, 132-9-0
6 G Stokes, Tri-Cast, 120-9-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (18 pegs)
1 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 74-4-0
2 R Wightman, Drennan NW, 71-12-0
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 70-2-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez & Moors (22 pegs)
1 Harry Rushton, Maver Midlands, 57-8-0 peg 1 Moors maggot meat 13m and edge carp F1s skimmers ide barbel
2 Ade Cattell, Browning Lifestyle, 45-6-0 peg 29 Suez
3 D Hallam, Maver Midlands, 44-2-0
4 G Skerritt, Nathan’s Tackle, 43-9-0
5 M Kearns, Browning Lifestyle, 42-13-0
6 J Bourne, Cudmore Vets, 42-1-0

Golden Reel Championships Qualifier (Sat)
Garbolino Lindholme Lakes (58 pegs)
1 Nick Speed, Shimano/Dynamite Baits, 115-11-0 peg 50 Willows Method feeder and jigga float pellet carp F1s
2 Nick Smith, Shefield, 105-6-0 peg 23 Willows caster shallow 14m F1s
3 D Shepherd, Maver/Bag ‘Em Baits, 100-10-0
4 A Bailey, Daiwa Dons/Marukyu, 97-4-0
5 R Lidgard, Brigg, 93-3-0
6 P Christie, Garbolino Lindholme, 92-1-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Heronbrook Fishery (87 pegs)
1 Damian Bracken, Garbolino, 166-14-0 Meadow peg 27 pellet and caster shallow 13m F1s
2 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 153-13-0 Meadow peg 23 meat 5m and pellet 14m carp F1s
3 A Christie, 138-4-0
4 M Arnold, Holbeach, 129-10-0
5 M Fox, Maver Midlands, 111-2-0
6 J Lees, Mrs Lees, 103-0-0

Messingham Sands (Sat)
Islands Lake (14 pegs)
1 J Harris, Grimsby, 60-1-0
2 S Hammond, Grimsby, 38-6-0
3 W Burkill, Scunthorpe, 31-13-0
 
Messingham Sands (Sat)
Hollywood Lake (15 pegs)
1 D Pattinson, Grimsby, 80-12-0
2 P Seed, Grimsby, 78-4-0
3 S Holbroke, Barnsley, 77-0-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 Stuart Oaks, Kerr’s of Ossett, 88-0-0 peg 9 corn 13m and edge carp 6lb skimmers
2 Lee Wherritt, AJ Tackle, 83-6-0
3 D Fielder, Moorfields, 77-10-0
4 G Crane, Harehills, 61-8-0
5 S Ellis, Moorfields, 57-2-0
6 S Hoyle, Moorfields, 41-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (20 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 105-7-0
2 P Brunyee, The Oaks, 96-0-0
3 L Sylvester, The Oaks, 91-15-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 Jack Swarbrick, Bamber Bridge, 98-14-0 peg 1 Canal 1 pellet feeder to bridge carp F1s
2 Chris Woods, Partridge Lakes, 91-14-0 peg 89 Canal 4 caster shallow 7m carp F1s ide
3 S Kay, Leigh Tackle & Bait, 87-11-0
4 R Priestley, Maver NW, 80-7-0
5 S Davis, Partridge Lakes, 78-15-0
6 M Walker, Partridge Lakes, 74-11-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (28 pegs)
Jt1 Garry Ainscough and Ivor Porter, both St Helen’s, both 32-8-0 pegs 78 and 102 groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
3 R Ranson, St Helen’s, 32-0-0
4 P Cliburn, St Helen’s, 25-9-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 T Hoare, Thornhill AC, 11-15-0
2 P Allott, Tri-Cast Calder, 9-5-0
3 K Ackroyd, Mosella Selby, 8-11-0