North match results for Saturday March 4

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge & Linton (40 pegs)
1 Andy Hampson, Mirfield AC, 6-3-0 peg 287 Linton Bottom groundbait feeder maggot roach
2 John Smiles, Middlesbrough, 3-4-0 peg 224 Hunter’s Lodge Bungalows groundbait feeder maggot roach
3 A Fox, Bradford No 1 AA, 3-0-0
4 P Austin, Barlby Village Stores, 2-7-0
5 R Bonas, Mirfield AC, 2-6-8
6 B Cranmer, Matrix Halifax, 2-6-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (26 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 87-13-0 peg 61 Pine bomb waggler and 14m corn carp 8lb
2 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 61-6-0 peg 47 Trio corn edge carp 4lb F1s
3 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 59-3-0
4 F Cooke, Ray’s Tackle, 55-11-0
5 D Doherty, Edgeley Sports, 52-3-0
6 G Stokes, Tri-Cast Highfield, 47-12-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Trevor Dewhurst, Premier Driveways, 55-2-0 peg 23 pellet 13m and 6m F1s
2 Stu Conroy, Kamasan, 44-6-0 peg 34
3 Steve Conroy, Drennan NW, 36-6-0
4 A Harman, Drennan NW, 35-0-0
5 R Wightman, Drennan NW, 33-0-0
6 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 32-0-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (17 pegs)
1 P Williamson, Browning Lifestyle, 31-11-0
2 J Glover, Nathan’s Tackle, 27-5-0
3 M Kearns, Browning Lifestyle, 26-6-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal, Bridge, Meadow & Match Lakes (58 pegs)
1 Alex Hulme, Maver Gold Dynamite Baits, 145-14-0 peg 18 Canal pellet 13m F1s
2 Dean Lockett, Heronbrook, 117-14-0 peg 21 Match Method feeder pellet carp F1s
3 S Wilson, Mosella, 96-11-0
3 A Davis, Maver Gold Dynamite Baits, 96-11-0
5 M Barwell, Maver Gold Dynamite Baits, 95-8-0
6 P Gibson, Nathan’s Tackle, 91-0-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 A Waters, Moorfields, 90-12-0
2 M Daly, Moorfields, 57-14-0
3 J Raspin, Marshlands AC, 49-3-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (27 pegs)
1 D Birdsall, The Oaks, 150-0-0
2 P Brunyee, The Oaks, 84-1-0
3 R Minikin, Sonu Baits, 74-8-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (44 pegs)
1 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits North West, 66-13-0 peg 107 Canal 5 pellet 12m, 7m and edge F1s
2 Keith Owen, Firswood Fishery, 53-9-0
3 J Conway, Elton Tackle, 48-13-0
4 M Halliwell, Partridge Lakes, 48-12-0
5 K Lavelle, Partridge Lakes, 47-8-0
6 T Boydon, Maver NW, 44-2-0

Partridge Lakes Teams of Four (Sat)
Covey Canal Lakes (52 pegs)
1 John Jowett, Preston Innovations/Fisherman’s Way, 111-10-0 peg 73 Canal 3 12m and 7m F1s
2 Craig Ebrell, Tri-Cast/Drennan, 87-12-0 peg 2 Canal 1 pellet 14m and 6m F1s
3 C Weeder Jnr, Maver NW, 76-8-0
4 M Ruddy, Mosella NW, 73-12-0
5 N Davis, POHAS, 72-14-0
6 M Rogerson, Guru, 72-7-0
Teams:
1 Maver NW, 13pts
2 Garbolino Elton, 15
3 Mick Reed, 20
4 Tri-Cast/Drennan, 20
Final league:
1 Guru, 158pts
2 Maver NW, 165
3 Garbolino Elton, 180
4 Mosella NW, 188

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (32 pegs)
1 Kevin Hall, Champion Feed, 22-8-0 peg 156 groundbait feeder red maggot skimmers bream
2 Richard Pennington, St Helen’s, 14-6-0 peg 6 groundbait feeder maggot and worm skimmers roach perch
3 P Walters, St Helen’s, 14-4-0
4 M Tallon, St Helen’s, 13-3-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (13 pegs)
1 G Makin, Thornhill AC, 4-15-0
2 R Jackson, Maver NW, 4-1-0
3 K Ackroyd, Mosella Selby, 3-2-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, DW Stadium (26 pegs)
1 J Hall, Bolton, 6-12-4
2 J Edwards, Leigh Tackle & Bait, 2-11-0
3 B Stevens, Wigan Angling Centre, 2-3-8

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (25 pegs)
1 M Britton, Woodland Tackle, 104-2-0
2 D Smith, Colmic Woodlands/Bait-Tech, 90-10-0
3 T Neesam, Woodland Tackle, 78-7-0