North match results for Saturday March 25

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (43 pegs)
1 Steve Gallagher, RW Floats, 104-2-0 peg 21 Trio corn and pellet edge carp 4lb F1s
2 John Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 86-2-0 peg 23 Trio bomb pellet and pellet edge carp 4lb F1s
3 K Webster, Trafford Tackle, 84-4-0
4 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 84-3-0
5 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 74-9-0
6 K Marler, Tight Lines Shaw, 69-8-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Jeff Lindsay, Lowhills AC, 91-4-0 peg 28 pellet 13m and edge carp F1s
2 Steve Leyland, Brookside, 78-6-0 peg 11
3 S Conroy, Drennan NW, 53-2-0
4 R Wightman, Drennan NW, 52-8-0
5 J Nugent, Ashton Angling Supplies, 52-6-0
6 S Birchall, Bailey’s, 44-10-0

Drennan Silverfish League (Sat)
Messingham Sands, Swan Pond (18 pegs)
1 K Johnson, Messingham, 89-2-0
2 D Pattinson, Grimsby, 67-5-0
3 M Wills, Crowle, 59-3-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal, Bridge, Island & Match Lakes (37 pegs)
1 Alan Dewhurst, Lingmere, 108-7-0 Bridge peg 1 pellet 14m F1s
2 John Chapman, Maver Gold Dynamite Baits, 91-14-0
3 J Benning, Heronbrook, 84-0-0
4 F Gianoncelli, Preston Innovations, 83-5-0
5 D Taylor, Heronbrook, 82-9-0
6 P Haynes, Ultimate Pellet, 74-6-0

Messingham Sands (Sat)
Merry’s Pool (12 pegs)
1 T Grice, Doncaster, 110-0-0
2 D Hudson, Scunthorpe, 82-10-0
3 M Lidgard, Brigg, 48-4-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 Steve Hoyle, Moorfields, 57-9-0 pellet 14.5m carp ide roach skimmers
2 Duncan Fielder, Moorfields, 48-4-0
3 M Daly, Moorfields, 41-8-0
4 M Baxter, Moorfields, 37-4-0
5 S Ellis, Moorfields, 32-6-0
6 L Wherritt, AJ Tackle, 28-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (28 pegs)
1 M Calvert, Garbolino Elton, 98-1-0
2 C Hall, The Oaks, 89-8-0
3 C Clark, The Oaks, 86-15-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (86 pegs)
1 Ken Bennett, Partridge Lakes, 100-11-0, peg 100 Canal 4 pellet and corn 12m F1s carp
2 Gaz Eccles, Fisherman’s Way, 73-12-0 peg 73 Canal 3 pellet 12m F1s
3 A Stoner, Partridge Lakes, 71-4-0
4 C Weir, Castle Construction, 69-2-0
5 J Jones, Garbolino Elton, 66-1-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (40 pegs)
1 Kevin Hall, Champion Feed, 33-8-0 peg 89 groundbait feeder red maggot and worm bream skimmers roach
2 Jimmy Evans, St Helen’s, 27-10-0 peg 88 groundbait feeder red maggot skimmers roach
3 M Tallon, St Helen’s, 25-8-0
4 D Garwood, St Helen’s, 14-8-0
5 G Rigby, St Helen’s, 13-9-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (18 pegs)
1 John Needham, Pudsey Angling, 7-6-0 peg 27 caster 14m skimmers 1lb 8oz
2 Keith Marshall, Tri-Cast Calder, 6-1-0 peg 1 pinkie and maggot 13m roach perch skimmers
3 M Sharpe, Thornhill AC, 5-9-0
4 M Blagbrough, Tri-Cast Calder, 5-6-0
5 S Crossley, Maver NW, 4-15-0
6 R Haigh, Thornhill AC, 4-10-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, New Springs (27 pegs)
1 K Stothers, Wigan Angling Centre, 9-4-12
2 K Sharples, Hindley MG, 6-4-12
3 S Mayo, Wigan Angling Centre, 4-10-12

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Curlew Lakes (39 pegs)
1 Ross Pickles, Woodland Tackle, 108-0-0 Curlew peg 20 pellet edge carp 11lb
2 Dave Myers, Frenzee, 104-11-0
3 D Smith, Bait-Tech, 95-2-0
4 K Horne, Woodland Tackle, 92-8-0
5 M Pearson, Maver/Bag ‘Em Baits, 84-7-0
6 M Brittan, Woodland Tackle, 82-0-0