North match results for Saturday March 18

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (32 pegs)
1 Mel Sykes, St Helen’s Angling, 106-4-0 peg 23 Trio corn and pellet 4m carp 5lb F1s skimmers
2 Carl Liddell, JR Angling, 85-7-0 peg 1 Trio corn 4m carp 4lb F1s
3 D Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 78-14-0
4 K Webster, Trafford Tackle, 70-1-0
5 P Simpson, Trafford Tackle, 68-10-0
6 J Carroll, Leigh Tackle & Bait, 66-5-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 89-8-0 peg 41 pellet and maggot 14.5m F1s ide
2 Trevor Dewhurst, Premier Driveways, 67-4-0 peg 28
3 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 62-0-0
4 C Ruscoe, Parkfield Angling, 57-8-0
5 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 54-6-0
6 N Rogerson, Widnes Angling Centre, 53-10-0

Drennan Silverfish Spring League (Sat)
Messingham Sands, Islands Lake (18 pegs)
1 P Riley, Scunthorpe, 65-2-0
2 P Seed, Grimsby, 63-10-0
3 K Johnson, Messingham, 60-7-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Match, Mewadow, Canal, Bridge & Island Lakes (29 pegs)
1 Ash Davies, Maver Gold Dynamite Baits, 196-14-0 peg 8 Match Lake pellet 14m F1s
2 Mark Lloyd, Heronbrook, 158-14-0 peg 5 Match Lake
3 S Warrinder, Trentham Lakes, 149-14-0
4 B Bush, Birkenehad, 149-6-0
5 P Truman, Rugeley, 146-2-0
6 J Chapman, Maver Gold, 140-2-0

Messingham Sands (Sat)
Tripp Lake (13 pegs)
1 M Lidgard, Brigg, 69-8-0
2 T Reever, Grimsby, 56-0-0
3 P Appleyard, Hull, 50-5-0
 
Moorfield Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Mark Booth, Daiwa, 80-0-0 peg 4 pellet 13m carp ide roach skimmers
2 Andy Waters, Moorfields, 69-14-0
3 M Daly, Moorfields, 50-0-0
4 S Hoyle, Moorfields, 39-15-0
5 M Heptonstall, Moorfields, 37-0-0
6 M Baxter, Moorfields, 28-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (30 pegs)
1 Mal Talbot, Garbolino Elton, 112-2-0 peg 5 maggot shallow 13m F1s
jt2 Andy Dargue, Mosella Quaker and Chris Clark, The Oaks, both 105-0-0
4 S Barker, Mosella Quaker, 99-9-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 Paul Jones, Partridge Lakes Tackle & Bait, 157-8-0 peg 73 Canal 3 pellet edge carp F1s
2 Daz Shaw, Maver NW, 102-6-0 peg 98 Canal 4 pellet 13m and chopped worm and caster edge carp F1s
3 M Hayes, Castle Construction, 102-1-0
4 P Jagger, Tackle Saver, 92-15-0
5 P Keeley, Liverpool, 89-4-0
6 G Mannion, Partridge Lakes Tackle & Bait, 88-10-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (30 pegs)
1 Dave Alsop, St Helen’s, 22-2-0 peg 88 groundbait feeder red maggot skimmers perch
2 Paul McCarthy, St Helen’s, 19-0-0 peg 157 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
3 B Thelwell, St Helen’s, 16-14-0
4 G Lambert, Manchester, 16-8-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Leyland Mill (20 pegs)
1 S Mayoh, Wigan Angling Centre, 9-12-12
2 J Clayton, Hindley MG, 9-9-4
3 K Stothers, Wigan Angling Centre, 5-15-4

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (26 pegs)
1 Charlie Pickard, Woodland Tackle, 129-0-0 Skylark peg 21 banded pellet 6m carp 8lb skimmers
2 Mick Webb, Woodland Tackle, 104-15-0
3 G Poole, Woodland Tackle, 87-6-0
4 S Warner, Woodland Tackle, 77-8-0
5 F Hayhurst, Woodland Tackle, 73-7-0
6 M Pearson, Maver/Bag ‘Em Baits, 70-8-0