North match results for Saturday March 11

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge & Linton (30 pegs)
1 Phil Austin, Barlby Village Stores, 9-14-0 peg 226 Bungalows Hunter’s Lodge groundbait feeder maggot bream roach perch
2 Dave Armitage, Cleckheaton, 8-2-0 peg 284 Linton Bottom whip maggot bleak
3 M Highe, Mirfield AC, 7-0-0
4 S Thompson, Leeds, 6-1-0
5 R Bonas, Mirfield AC, 5-15-0
6 C Burton, Angler’s World Holidays, 5-13-0
Final league:
1 Ricky Bonas, Mirfield AC, 40pts (weight)
2 Dave Armitage, Cleckheaton, 40 (weight)
3 P Austin, Barlby Village Stores, 40
4 P Baron, Tackle 2U, 39
5 S Haigh, Angler’s World Holidays, 38

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 128-2-0 peg 3 East Lodge pellet 14m carp 6lb F1s
2 Alan Bruce, Ray’s Tackle, 69-0-0 peg 49 Trio corn 13m carp 4lb F1s
3 K Marler, Tight Lines Shaw, 65-6-0
4 C Liddell, JR Angling, 63-13-0
5 P Nelson, Irlam RBL, 55-6-0
6 M Gordon, Ray’s Tackle, 51-11-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (27 pegs)
1 Chris Ruscoe, Parkfield Angling, 80-10-0 peg 23 Snake pellet 14m F1s
2 Steve Conroy, Drennan NW, 80-2-0 peg 20 Willow
3 Stu Conroy, Kamasan, 79-0-0
4 R Wightman, Drennan NW, 76-2-0
5 A Harman, Drennan NW, 74-0-0
6 S Kennedy, Deeside Tackle, 61-0-0

Drennan Silverfish Spring League (Sat)
Messingham Sands, Tripp Lake (16 pegs)
1 C Sweetnam, Rotherham, 78-12-0
2 K Johnson, Messingham, 51-13-0
3 S Ellis, Scunthorpe, 49-0-0
 
Fish O’Mania Qualifier (Sat)
Heronbrook Fisheries (142 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 121-0-0 Bridge peg 23 maggot shallow 13m F1s
2 Dave Brown, Maver Midlands, 109-0-0 Meadow peg 15 pellet 5m 14m and edge carp
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 107-0-0
4 S Hughes, Preston Innovations, 96-0-0
5 M Hall, Sensas, 88-0-0
6 J Fairhurst, 82-12-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 Mark Daly, Moorfields, 66-4-0 peg 4 pellet 14m carp roach skimmers
2 Steve Hoyle, Moorfields, 59-4-0
3 M Heptonstall, Moorfields, 40-12-0
4 D Fielder, Moorfields, 34-8-0
5 A Waters, Moorfields, 33-6-0
6 P Whitehead, Castleford, 33-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (24 pegs)
1 R Harbour, Mosella Quaker, 104-0-0
2 T Peters, Tri-Cast Calder, 103-14-0
3 D Birdsall, The Oaks, 100-14-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (71 pegs)
1 Pete Humphries, Rochdale Angling, 119-12-0 peg 75 Canal 3 corn 11m carp F1s
2 Chris Weeder Jnr, Maver NW, 102-11-0 peg 103 Canal 5 pellet 13m and 6m F1s
3 D Rigby, St Helen’s Angling, 92-2-0
4 M Tregear, Mosella Dynamite North West, 90-8-0
5 S Burgess, Partridge Lakes, 82-14-0
6 K Loven, Partridge Lakes, 78-8-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (24 pegs)
1 Dave Alsop, St Helen’s, 19-12-0 peg 89 groundbait feeder maggot skimmers
2 Paul Cliburn, St Helen’s, 17-0-0 peg 91 groundbait feeder maggot skimmers roach
3 G Simm, Bolton, 14-8-0
4 R Pennington, St Helen’s, 14-0-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 S Crossley, Maver NW, 4-3-0
2 R Jackson, Maver NW, 3-5-0
3 E Green, Maver NW, 2-13-0

Ulley Reservoir (Sat)
Rotherham (19 pegs)
1 Steve Whitfield, Bag ‘Em Baits, 12-6-0 peg 28 groundbait feeder worm and maggot 13m skimmers perch
2 Robert Bell, Sheffield, 11-1-0 peg 21
3 J Farmer, Tri-Cast Calder, 6-13-0
4 I Stewart, Rotherham, 5-5-0
5 P Hardy, Bag ‘Em Baits, 4-3-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Ring O’ Bells (24 pegs)
1 L Clayton, Hindley MG, 5-14-0
2 D McGuinn, Tri-Cast Rochdale, 5-0-12
3 J Clayton, Hindley MG, 4-4-12

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (34 pegs)
1 Gordon Poole, Woodland Tackle, 79-13-0 Partridge peg 20 pellet 14m carp 8lb
2 Paul Newman, Woodland Tackle, 66-0-0
3 M Hare, Woodland Tackle, 62-4-0
4 M Wheeler, Woodland Tackle, 61-11-0
5 R Pickles, Woodland Tackle, 59-7-0
6 D Hudson, Woodland Tackle, 55-10-0