North match results for Saturday June 3

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (43 pegs)
1 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 86-7-0 peg 15 Trio Method feeder and edge pellet carp 6lb F1s
2 Pete Roys, Leigh Tackle & Bait, 83-3-0 peg 55 Ash pellet waggler and pellet edge carp 8lb
3 S Woodward, Trafford Tackle, 70-3-0
4 A Musgrove, Edgeley Sports, 69-0-0
5 M Herrington, Matrix Halifax, 63-9-0
6 E Norfolk, Trafford Tackle, 63-3-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (20 pegs)
1 Rob Orme, Brookside, 63-2-0 peg 30 pellet 14.5m F1s
2 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 49-0-0 peg 17
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 45-4-0
4 T Dewhurst, Premier Driveways, 37-12-0
5 A Tollitt, Tri-Cast Weston, 30-4-0
6 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 29-0-0

Fish O’Mania Qualifier (Sat)
Oaks Lakes (118 pegs)
1 Lee Bennett, Maver NW, 212-12-0 Sycamore peg 14 maggot shallow and deck 11m and 6m carp 4lb
2 Joe Cartwright, Tri-Cast Highfield, 203-3-0 Beech pg 26 maggot and groundbait edge carp 5lb
3 A May, MAP/Bait-Tech, 190-9-0
4 P Sellars, Colmic Woodlands, 189-7-0
5 A Bennett, Daiwa/Guru/ABC Baits, 181-10-0

Frank Holding Memorial (Sat)
Grand Canal, Dainegan (120 pegs)
1 Danny Martin, Wigan MG, 17-8-0 chopped worm and caster 14.5m and maggot 12m bream skimmers roach
2 Dave Lovett, Liverpool, 16-14-0
3 G Charnock, Liverpool AS, 15-8-0
4 M Lenihan, Bolton, 14-10-0
5 C Loonan, NAAS, 12-7-0
6 J Easton, Liverpool AS, 12-3-0

Mirfield AC Saturday League (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (44 pegs)
1 Dean Grace, Pontefract, 63-13-0 peg 545 groundbait feeder worm and maggot bream 4lb
2 Dave Balmforth, Maver NW, 57-8-0 peg 544 groundbait feeder worm and maggot bream 4lb
3 G Lindley, Southey, 55-8-0
4 A Beech, Wakefield, 26-5-0
5 P Austin, Barlby Village Stores, 25-13-0
6 S Haigh, Angler’s World Holidays, 16-12-0
Final league:
1 Dean Grace, Pontefract, 94-1-0
2 Dave Balmforth, Maver NW, 91-6-0
3 S Clegg, Sensas/Saints, 80-0-0
4 S Wright, Maver, 64-11-0
5 S Haigh, Angler’s World Holidays, 53-11-0
6 D White, Maver/Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 38-5-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 M Beevers, Marshlands AC, 86-12-0
2 R Wiley, Hull, 80-8-0
3 A Waters, Moorfields, 71-11-0
4 A Johnson, Majestic Garage, 60-4-0
5 S Hoyle, Moorfields, 51-0-0
6 T Needham, Hull, 39-10-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (56 pegs)
1 Steve Openshaw, Mosella, 92-11-0 peg 10 Canal 1 maggot and groundbait edge and caster shallow 7m F1s carp ide
2 Gary Wills, Leigh Tackle & Bait, 78-1-0 peg 140 Canal 5 maggot and groundbait edge F1s
3 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 73-15-0
4 K Bennett, Partridge Lakes, 72-1-0
5 P Meadows, Matrix Leigh Tackle & Bait, 71-5-0
6 A Dawson, Rochdale Angling, 67-12-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Carr Mill Dam (90 pegs)
1 Lee Barrett, Wakefield, 17-0-0 peg 85 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
2 Brian Ashley, Telford, 14-4-0 peg 7 groundbait feeder maggot and worm skimmers perch
3 R Pennington, St Helen’s, 14-2-0
4 D Taylor, Saints, 13-12-0
5 S Bilsbury, Leigh Tackle & Bait, 13-8-0
Qualifiers: Lee Barrett, Brian Ashley and Richard Pennington

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (15 pegs)
1 M Sharpe, Thornhill AC, 12-4-0
2 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 4-11-0
3 N Burland, Tri-Cast Calder, 3-14-0

Woodland Lakes (Sat)
Skylark, Partridge & Wagtail Lakes (39 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 219-9-0 Skylark peg 16 shallow 14.5m Method feeder and edge pellet carp 10lb
2 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 195-6-0 Skylark peg 21 pellet shallow 16m and 14.5m carp 9lb
3 D Laity, Woodland Tackle, 149-3-0
4 P Thompson, Colmic Woodlands, 133-10-0
5 D Hudson, Woodland Tackle, 120-5-0
6 R Pickles, Woodland Tackle, 119-15-0