North match results for Saturday June 17

Angling Trust Riverfest Qualifier (Sat)
River Calder, Pear Tree - Sands Lane (60 pegs)
1 Dave Miles, Leeds, 22-6-0 Calder Bank Road waggler caster bream grayling
2 Steve Clegg, Saints, 18-3-0 Calder Bank Road waggler caster bream roach dace
3 I Dawson, Tri-Cast Calder, 15-0-0
4 M Turner, Hull, 13-5-0
5 D Frost, Tri-Cast Weston Team Wales, 12-8-0
6 T Peters, Tri-Cast Calder, 11-15-0
Qualifiers: D Miles, I Dawson and J Robbins

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Brian Higgins, Mersey Dockers, 137-13-0 peg 17 Trio corn 3m carp 6lb F1s
2 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 126-1-0 peg 9 Trio meat top kit carp 4lb F1s
3 S Boyd Jnr, Mersey Dockers, 114-14-0
4 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 113-9-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 94-11-0
6 S Gallagher, RW Floats, 94-9-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (25 pegs)
1 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 75-2-0 peg 21 pellet 14m and maggot edge F1s
2 Stu Conroy, Kamasan, 63-12-0 peg 17
3 N Butterworth, Woolston Tackle, 59-0-0
4 J Lindsay, Low Hills AC, 54-0-0
5 S Carrier, Widnes Angling Centre, 52-4-0
6 P Hirst, Brookside, 49-0-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal, Bridge & Island Pools (25 pegs)
1 D Bracken, Garbolino, 152-6-0
2 J Chapman, Maver Gold, 141-4-0
3 M Barwell, Maver Gold, 139-8-0

LTAA James Cook Hospital Cup (Sat)
River Tees, Bowesfield (82 pegs)
1 Andy Nelson, Mosella Quaker, 10-3-0 peg 80 maggot 13m a bream three skimmers perch
2 Dereck Fox, Maver NE, 9-11-0 peg 122
3 S Newns, KL Tackle, 9-0-0
jt4 S Wright and G Keech, both Yarm, both 8-8-0

Northwich AA (Sat)
River Weaver, Northwich (22 pegs)
1 S Brown, Northwich, 13-14-0
2 G Webster, Northwich, 10-14-0
3 D Stewart, Northwich, 7-12-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (22 pegs)
1 M Calvert, Garbolino Elton, 151-10-0
2 J Paveley, The Oaks, 125-11-0
3 J McGarrell, Daiwa Cleveland Angling Centre, 116-1-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (71 pegs)
1 Andy Stoner, Partridge Lakes, 113-5-0 peg 131 Canal 5 maggot shallow 6m F1s
2 Joe Cartwright, Partridge Lakes, 113-2-0
3 P Jones, St Helen’s Angling, 103-6-0
4 B Breese, Partridge Lakes, 99-7-0
5 P Eckershall, Garbolino Elton, 93-11-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 4-5-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-10-0
3 C Smith, Matrix Halifax, 2-4-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (30 pegs)
1 Andy Kirk, Woodland Tackle, 173-5-0 Skylark peg 27 pellet shallow 14.5m carp 8lb
2 Anthony Stock, Daiwa Cleveland Angling Centre, 139-15-0 Skylark peg 19
3 I Fisk, Woodland Tackle, 136-1-0
4 F Hayhurst, Woodland Tackle, 121-4-0