North match results for Saturday July 15

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Tyne (54 pegs)
1 Mick Kilpatrick, Helperby, 17-12-0 stick float maggot dace
2 Eddie Bridon, Maver/Dynamite Baits, 16-10-0 waggler and stick float maggot dace
jt3 A Murphy, Shakespeare Bait-Tech, and P Adams, DH Angling, both 9-4-0
5 A Piggott, Wrexham, 7-9-0
6 S Price, 6-10-0
Qualifiers: M Kilpatrick, E Bridon and A Murphy

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Tom Bowler, 228-8-0 peg 23 Trio paste 4m and edge carp 6lb F1s
2 Stuart Milne, Mosella NW Dynamite Baits, 192-5-0 peg 15 Trio maggot shallow 5m carp 5lb F1s
3 B Harrison, 169-14-0
4 M Rawlinson, Fishing Republic, 164-13-0
5 M Gillespie, Edgeley Sports, 157-2-0
6 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 145-4-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (26 pegs)
1 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 140-8-0 peg 11 pellet 14.5m and edge carp F1s
2 Ste Carrier, Widnes Angling Centre, 113-10-0 peg 22
3 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 86-10-0
4 R Orme, Widnes Angling Centre, 82-10-0
5 T Dewhurst, Premier Driveways, 76-0-0
6 I Ridgeway, Rochdale Angling, 73-2-0

Golden Reel Angling Championhips Qualifier (Sat)
Heronbrook Fisheries, Canal, Bridge, Meadow & Match Lakes (72 pegs)
1 Andy Power, Preston Innovations, 216-2-0 Bridge peg 24 pellet shallow 14.5m carp F1s
2 Dave Childs, Lichfield, 191-6-0 Canal peg 10 corn edge carp F1s
3 P Goodwin, Browning Lifestyle, 175-12-0
4 P Wrighting, Guru/Bag ‘Em Baits, 169-0-0
5 S Slockett, Preston Innovations, 168-2-0
6 A Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Bait, 167-2-0

Mirfield AC (Sat)
River Calder, Mexborough Estate (40 pegs)
Mick Hughes, Tadcaster, 17-12-0 groundbait feeder worm and maggot bream skimmers
2 Darren Taylor, Saints, 16-14-0
3 I Bates, Leeds, 15-12-0
4 G Brown, Pontefract, 10-12-0
5 D White, Maver/Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 8-15-0
6 I Thompson, Aireborough, 8-10-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 Andy Lumb, Lowhills AC, 177-0-0 peg 33 paste and corn 9m carp 5lb
2 Mike Lumley, Marshlands AC, 100-0-0
3 G Kinder, Calder Angling, 96-2-0
4 S Hoyle, Moorfields, 94-8-0
5 A Johnson, Majestic Garage, 84-3-0
6 M Baxter, Moorfields, 80-0-0

Northallerton DAC (Sat)
River Swale, Scruton (41 pegs)
1 Kevin Miller, Aireborough, 32-15-0 bomb and meat chub
2 Steve Beckwith, Leeds, 29-13-0
3 P Kozyra, Woodland Tackle, 28-0-0
4 T Morgan, Aireborough, 25-14-0
5 O Gott, Newcastle, 20-7-0
6 J Hardcastle, Woodland Tackle, 18-2-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake, (20 pegs)
1 R Minikin, Sonu Baits, 185-10-0
2 C Hall, The Oaks/Daiwa Cleveland Angling Centre, 153-7-0
3 R Harbour, Mosella Quaker, 113-4-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (62 pegs)
1 Roy Bradburne, Partridge Lakes, 118-12-0 peg 8 Canal 1 pellet edge carp F1s
2 Chris Weeder Snr, St Helen’s Angling, 113-5-0 peg 130 Canal 5 maggot shallow 6m F1s
3 H Kelly, Matrix Leigh Tackle & Bait, 101-7-0
4 J Gamble, Partridge Lakes, 98-3-0
5 P Humphries, Rochdale Angling, 90-2-0
6 L Rowlands, Partridge Lakes, 86-5-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (35 pegs)
1 Kevin Hall, Champion Feed, 19-12-0 peg 112 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Ged Rigby, St Helen’s, 17-12-0 peg 2 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
3 L Addy, Drennan NW, 17-10-0
4 R Pennington, St Helen’s, 16-10-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (18 pegs)
1 Daz Kershaw, Matrix Halifax, 8-6-0 peg 43 worm 13m skimmers
2 Neil Burland, Tri-Cast Calder, 6-15-0 peg 71 caster and pinkie 12m roach skimmers
3 M Hellewell, Matrix Halifax, 5-6-0
4 S Crossley, Maver NW, 4-11-0
5 K Marshall, Tri-Cast Calder, 4-6-0
6 R Jackson, Maver NW, 4-5-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Navigation (22 pegs)
1 M Davis, Wigan MG, 7-8-12
2 K Garry, Hindley MG, 4-8-12
3 A Marsden, Wigan MG, 4-6-4

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (32 pegs)
1 Dave Geldart, Leeds, 144-9-0 Partridge peg 26 Method feeder pellet carp 10lb
2 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 139-14-0 Partridge peg 33 pellet shallow 14.5m and 16m carp 8lb
3 A Barker, Woodland Tackle, 133-14-0
4 P Fletcher, Colmic Woodlands, 102-5-0