North match results for Saturday February 4

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge & Linton (45 pegs)
1 Eddie Bridon, Maver/Dynamite Baits, 140-4-0 peg 224 Hunter’s Lodge Bungalows groundbait feeder worm and maggot bream
2 Ricky Bonas, Mirfield AC, 9-6-0 peg 260 Linton Top groundbait feeder maggot roach
3 Dave Miles, Aireborough, 6-8-0
jt4 S Haigh, Angler’s World Holidays and R Knox, Aireborough, both 6-4-0
6 I Bowman, Drennan Barnsley Blacks, 5-6-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (22 pegs)
1 Steve Hart, Leigh Tackle & Bait, 49-13-0 peg 49 Trio maggot 12m carp 4lb F1s
2 Lee Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 47-11-0 peg 47 Trio pellet 18m carp 4lb F1s
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 40-0-0
4 A Musgrove, Edgeley Sports, 38-8-0
5 M Kaye, Elton Tackle, 27-10-0
6 D Williams, Cheshire Angling, 25-3-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (16 pegs)
1 S Conroy, Kamasan, 52-0-0
2 P Jones, Brookside, 38-2-0
3 J Lindsay, Lowhills AC, 38-0-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 P Barwell, Widnes Angling Centre, 42-14-0
2 P Shannon, Lingmere, 39-2-0
3 G Baugh, Saints, 32-15-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 Merv Baxter, Moorfields, 37-8-0 peg 25 pellet 13m F1s roach perch skimmers
2 Lee Wherritt, AJ Tackle, 35-0-0
3 S Hoyle, Moorfields, 30-14-0
4 M Lumley, Marshlands AC, 29-0-0
5 D Fielder, Moorfields, 23-8-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (15 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 37-12-0
2 A Stock, Colmic Woodlands, 35-11-0
3 S Newbury, The Oaks, 30-0-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (45 pegs)
1 Mike Hayes, Castle Construction, 45-6-0 peg 149 Canal 5 dobbed bread 13m and maggot 6m F1s
2 Stu Carroll, Leigh Tackle & Bait, 38-12-0
3 I Dink, Leigh Tackle & Bait, 37-1-0
4 S Hodgkin, Partridge Lakes, 36-10-0
5 C Mulholland, Burt Baits, 29-6-0
6 P Constantine, Partridge Lakes, 27-4-0

Partridge Lakes Winter League Teams of Four (Sat)
Covey Canal Lakes (52 pegs)
1 Chris Weeder Jnr, Maver NW Red, 84-15-0 peg 50 Canal 3 dobbed bread 13m F1s
2 Connor Barlow, Guru, 64-3-0 peg 95 Canal 4 dobbed bread 12m and maggot 6m F1s
3 J Green, POHAS, 61-3-0
4 H Billing, Garbolino Select, 57-14-0
5 J Howarth, Tri-Cast/Drennan, 49-2-0
jt6 S Knowles, Tri-Cast and G Willis, Eddie’s Bait Supplies, both 39-10-0
Teams:
1 Garbolino Select, 17pts (147-2-0)
2 Team Drennan, 17 (136-14-0)
3 Maver NW Red, 23 (151-5-0)
4 Guru, 23 (120-1-0)
League:
1 Guru, 112pts
2 Maver NW Red, 130
3 Tri-Cast/Drennan, 133

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (30 pegs)
1 Paul Swift, St Helen’s, 11-12-0 peg 4 groundbait feeder maggot skimmers roach
2 Jimmy Evans, St Helen’s, 9-12-0 peg 160
3 R Ranson, St Helen’s, 9-10-0
4 R Pennington, St Helen’s, 9-0-0

Thornhill AC Winter Pairs (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (23 pegs)
1 Daz Kershaw, Matrix Halifax, 8-2-0 peg 1a bloodworm and caster 14m roach perch skimmers
2 Craig Ellis, Tri-Cast Calder, 2-10-0 peg 4 bloodworm 11m roach perch
3 R Schindler, Tri-Cast Calder, 1-1-0
4 S Crossley, Maver NW, 1-0-8
5 F Szackerley, Matrix Halifax, 0-14-8
jt6 P McMillan, Matrix Halifax and K Marshall, Tri-Cast Calder, both 0-13-8
Pairs:
1 Steve Crossley and Richard Jackson, 12pts
2 Keith Marshall and Craig Ellis, 11
3 R Schindler and T Guthrie, 9
League:
1 Mick Sharpe and Brian Kellett, 44pts
2 Robbie Schindler and Terry Guthrie, 40
3 S Crossley and R Jackson, 37

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (28 pegs)
1 M Hargreaves, Bolton, 10-8-8
2 K Garry, Hindley MG, 6-5-4
3 B Stevens, Wigan DAA, 5-6-4

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (20 pegs)
1 S Cooper, Woodland Tackle, 65-2-0
2 I Exley, Daiwa Dons, 41-0-0
3 D Geldart, Woodland Tackle, 29-10-0