North match results for Saturday February 25

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge & Linton (40 pegs)
1 Andy Hampson, Mirfield AC, 3-0-0 peg 190 Willowgarth groundbait feeder maggot roach dace
2 Bob Cranmer, Matrix Halifax, 2-2-0 peg 244 Linton Middle groundbait feeder lobworm roach
3 D Armitage, Cleckheaton, 2-1-0
4 D Grace, Pontefract, 1-13-0
5 J Cyrowski, Barlby Village Stores, 1-11-0
6 P Baron, Tackle 2U, 1-6-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (27 pegs)
1 Cliff Noble, Stalybridge Angling Supplies, 60-12-0 peg 9 Trio Method feeder corn carp 4lb F1s
2 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 60-4-0 peg 13 Trio Method feeder corn carp 4lb F1s
3 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 58-4-0
4 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 49-0-0
5 P Roys, Leigh Tackle & Bait, 43-12-0
6 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 43-8-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (17 pegs)
1 M Kearns, Browning Lifestyle, 36-10-0
2 J Glover Snr, Cudmore, 30-13-0
3 J Glover Jnr, Nathan’s Tackle, 25-6-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal, Bridge & Match Pools (58 pegs)
1 Paul Truman, Rugeley, 106-0-0 Canal peg 11 pellet 13m F1s
2 Lee Saville, Mosella North West, 98-2-0
3 I Jones, Mosella North West, 84-4-0
4 A Williams, Heronbrook, 78-12-0
5 A Davis, Maver Gold, 75-0-0
6 S Slockett, Heronbrook, 65-0-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (15 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 73-2-0
2 P Shannon, Lingmere, 50-4-0
3 P Barwell, Widnes Angling Centre, 49-6-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (15 pegs)
1 A Johnson, Majestic Garage, 79-10-0
2 A Waters, Moorfields, 65-12-0
3 D Fielder, Moorfields, 51-14-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (16 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 93-9-0
2 D Birdsall, The Oaks, 84-8-0
3 K Peters, Tri-Cast Calder, 83-13-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (50 pegs)
1 Micky Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 106-4-0 peg 80 Canal 4 pellet 12m and maggot 6m F1s
2 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits North West, 74-4-0 peg 123 Canal 5 pellet 11m F1s
3 S Physick, Mosella Dynamite Baits North West, 64-10-0
4 M Lucas, Mosella, 59-7-0
5 R Smith, Partridge Lakes, 53-14-0
6 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 53-9-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (28 pegs)
1 Paul McCarthy, St Helen’s, 16-12-0 peg 83 groundbait feeder maggot skimmers
2 Mark Tallon, St Helen’s, 16-0-0 peg 81
3 D Alsop, St Helen’s, 15-12-0
4 P Cliburn, St Helen’s, 14-0-0

Southfield Reservoir (Sat)
Doncaster (49 pegs)
1 Graham Hallows, St Helen’s, 15-9-0 groundbait feeder maggot bream
2 Matthew Benwell, Grimsby, 13-15-0 groundbait feeder maggot and worm bream
3 G Lambert, Manchester, 13-12-0
4 S Rispin, Foster’s Team Army, 13-9-8

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 A Turner, Slaithwaite DAA, 5-3-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 3-15-0
3 E Green, Maver NW, 3-12-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton Bridge (22 pegs)
1 B Meadows, Chorley, 4-15-0
2 D Bradley, Maver NW, 3-13-8
3 A Marsden, Wigan MG, 3-8-12