North match results for Saturday August 5

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (31 pegs)
1 Ben Harrison, 181-3-0 peg 41 Trio maggot shallow 7m and edge carp 8lb F1s
2 Harry Billing, Garbolino, 172-7-0 peg 55 Trio caster edge carp 4lb F1s
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 161-15-0
4 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 141-13-0
5 K Webster, Team Tackle Saver, 138-6-0
6 M Gillespie, Edgeley Sports, 125-13-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (27 pegs)
1 John Shellam, Eye Level, 64-12-0 peg 34 pellet 14m and maggot edge carp F1s
2 Adam Hardman, Drennan NW, 55-8-0 peg 21
3 L Wightman, Drennan NW, 52-12-0
4 M Gallimore, Atomic Baits, 52-6-0
5 R Orme, Widnes Angling Centre, 51-8-0
6 L Shackleton, Brookside, 50-8-0

Messingham Sands (Sat)
Swan Pond (16 pegs)
1 D Mountford, Grimsby, 147-12-0
2 S Bingham, Upton, 108-2-0
3 G Mumby, Scunthorpe, 104-13-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (45 pegs)
1 Norman Thewliss, Mirfield AC, 17-4-0 peg 40 Heck maggot 12m bream roach
2 Dave Armitage, Cleckheaton, 15-10-0
3 N Hirst, Mirfield AC, 13-0-0
4 M Wood, Pontefract, 12-15-0
5 G Binns, Mirfield AC, 11-13-0
6 M Highe, Mirfield AC, 11-11-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Colin Smart, Goole, 113-12-0 peg 45 pellet and maggot 14m and edge carp 6lb skimmers ide
2 Steve Hoyle, Moorfields, 100-10-0
3 S Holmes, Majestic Garage, 100-2-0
4 N Robinson, Miracle Baits, 97-0-0
5 M Daly, Moorfields, 93-0-0
6 M Heptonstall, Moorfields, 91-0-0

Northallerton DAC (Sat)
River Swale, Morton (48 pegs)
1 Kev Warburton, DH Angling, 29-10-0 Black Hole bomb maggot and caster chub trout
2 Roy Knox, Aireborough, 19-6-0 Black Hole waggler and maggot chub trout
3 S Atkin, Billingham Tackle Box, 18-10-0
4 D Robson, Selby, 15-1-0
5 J Hardcastle, Colmic Woodlands, 15-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (27 pegs)
1 R Minikin, Sonu Baits, 179-8-0
2 J Roper, Colmic Woodlands, 154-13-0
3 M Baker, The Oaks, 132-11-0

Old Hough Fishery (Sat)
Lucky Dip, Prospect, Upper & Lower Benbo Lakes (40 pegs)
1 Mike Anderson, Edgeley Sports, 164-4-0 peg 24 Upper Benbo pellet 14m carp 5lb
2 Ged Dolan, Vale Royal Angling, 116-13-0 peg 22 Lower Benbo
3 A Sharman, Old Hough, 104-1-0
4 A Martin, Burt Baits, 97-6-0
5 M Davies, Lymm Anglers, 91-11-0
6 D Hudson, Connah’s Quay, 88-7-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (62 pegs)
1 Steve Burgess, Garbolino Elton, 114-13-0 peg 59 Canal 3 chopped worm and caster 12m and edge carp F1s ide
2 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 114-11-0 peg 83 Canal 4 pellet 5m carp F1s
3 S Openshaw, Mosella, 112-14-0
4 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 110-11-0
5 B Brander, Partridge Lakes, 109-6-0
6 S Berry, Ray’s Tackle, 100-5-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (34 pegs)
1 Richard Pennington, St Helen’s, 23-12-0 peg 82 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Gareth Lambert, Preston Innovations, 18-4-0 peg 8
3 G Rigby, St Helen’s, 16-14-0
4 J Hines, Saints, 16-6-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (15 pegs)
1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 4-4-0
2 G Makin, Thornhill AC, 3-14-0
3 K Ackroyd, Mosella Selby, 2-13-8

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, DW Stadium (20 pegs)
1 J Walker, Bolton, 13-10-0
2 J Hall, Bolton, 5-11-0
3 K Stothers, Wigan AC, 5-5-8

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Curlew & Wagtail Lakes (36 pegs)
1 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 174-12-0 Wagtail peg 9 pellet shallow and deck 14m and edge carp 9lb
2 Tom Bainbridge, Matrix Halifax, 126-4-0 Partridge peg 18
3 D Geldart, Leeds, 118-2-0
4 D Myers, Frenzee, 110-4-0