North match results for Saturday August 26

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (36 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 164-1-0 peg 9 Trio pellet edge carp 10lb F1s
2 Dave Brown Snr, Browning, 133-5-0 peg 25 Trio caster shallow 4m carp 5lb F1s
3 H Billing, Garbolino, 114-9-0
4 S Gallagher, RW Floats, 102-5-0
5 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 93-4-0
6 K Webster, Team Tackle Saver, 91-7-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (25 pegs)
1 John Shellam, Eye Level, 52-8-0 peg 26 pellet 14m and edge F1s carp
2 Trevor Dewhurst, Premier Driveways, 49-11-0 peg 56
3 J Barker, Port Sunlight, 47-12-0
4 C Ruscoe, Parkfield Angling, 44-5-0
5 K McIntosh, Brookside, 43-15-0
6 D Brierley, Eye Level, 42-11-0

MAM Qualifier (Sat)
Old Hough Fishery, Upper Benbo, Lucky Dip & Prospect Lakes (30 pegs)
1 Jamie Taylor, Crewe MG, 139-15-0 Upper Benbo peg 1 Method feeder pellet carp 5lb
2 Barry Tomkinson, Crewe MG, 122-8-0
3 A Bridge, Garbolino Elton, 107-10-0
4 A Martin, Burt Baits, 98-4-0
5 C Goldstraw, Middy/Bag ‘Em Baits, 97-15-0
6 M Anderson, Edgeley Sports, 94-15-0

Mirfield AC (Sat)
River Calder, Mexborough Estate (45 pegs)
1 Dave Armitage, Cleckheaton, 7-14-0 peg 3 Wood Nook waggler maggot perch roach
2 Dave Kershaw, Matrix Halifax, 7-6-0
3 T Rimmer, Walton, 5-10-0
jt4 J Latza, Leeds and F Hardcastle, DH Angling, both 5-9-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (24 pegs)
Carp and skimmers on pellets and corn on peg 30
1 Martin Holmes, Matrix Halifax, 102-0-0 peg 30 pellet and corn 13m and edge carp 4lb skimmers
2 Chris Kitchin, Bob-Co, 97-12-0                             
3 L Wherritt AJ tackle, 89-10-0
4 S Hoyle Moorfields, 71-12-0
5 M Heptonstall Moorfields, 66-4-0
6 T Hankinson Moorfields, 63-6-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (22 pegs)
1 D Birdsall, The Oaks, 159-15-0
2 C Hall, The Oaks/Daiwa Cleveland Angling Centre, 134-10-0
3 J Kenning, The Oaks, 117-6-0

Old Hough Fishery (Sat)
Big Max & Lower Benbo Lakes (30 pegs)
1 Gareth Gibbons, Cresta/Gamakatsu, 105-0-0 peg 10 Big Max Lake pellet 14m corn edge carp 5lb
2 Martin Kay, Elton Tackle, 99-3-0
3 P Reynolds, Wrexham Anglers, 92-9-0
4 K Rodgers, Old Hough, 84-6-0
5 A Billings, Old Hough, 78-11-0
6 C Shaw, Edgeley Sports, 74-6-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (47 pegs)
1 John Turner, Ray’s Tackle, 105-2-0 peg 58 Canal 3 caster shallow 7m pellet edge carp F1s
2 Craig Haslam, Partridge Lakes, 104-0-0 peg 83 Canal 4
3 A Geldart, MAP/Dynamite Baits, 85-0-0
4 J Jones, Garbolino Elton, 75-6-0
5 K Leatherbarrow, Leigh Tackle & Bait, 73-2-0
jt6 R Smith, Partridge Lakes and B Conroy, Warrington, both 70-15-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 4-10-0
2 B Davies, Tri-Cast Calder, 2-15-0
3 N Burland, Tri-Cast Calder, 2-11-0

Woodland Lakes (Sat)
Curlew, Wagtail & Skylark Lakes (31 pegs)
1 Steve Richards, Woodland Tackle, 151-5-0 Curlew peg 17 pellet edge carp 12lb
2 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 141-9-0 Wagtail peg 19 pellet shallow 14m, 5m and edge carp 8lb
3 D Geldart, Leeds, 134-7-0
4 S Dunlop, Woodland Tackle, 111-12-0