North match results for Saturday August 19

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Tees, Yarm (57 pegs)
1 Will Freeman, Preston Innovations, 24-6-0 peg 3 groundbait feeder maggot skimmers
2 Mick Vials, Preston Innovations, 14-10-0
3 S Bell, Maver NE, 12-2-0
4 M Robson, Mosella Quaker, 11-15-0
5 J McGarrell, Daiwa Cleveland Angling Centre, 11-3-0
Qualifiers: W Freeman, S Bell and M Vials

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (33 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 170-8-0 peg 69 Pine bomb pellet and edge carp 10lb
2 Stu Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 109-8-0 peg 61 Pine pellet edge carp 7lb
3 G Newland, Brookside Angling, 106-12-0
4 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 98-8-0
5 S Roberts, Blundell’s, 85-6-0
6 A Bruce, Ray’s Tackle, 81-9-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (24 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 55-15-0 peg 46 pellet 14m and edge F1s
2 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 48-12-0 peg 38
3 I Jones, Mosella Dynamite Baits NW, 36-0-0
4 L Shackleton, Brookside, 35-11-0
5 C Ruscoe, Parkfield Angling, 35-4-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 33-14-0

Children’s Hospital Charity Pairs (Sat)
Elsecar Reservoir (36 pegs)
1 Steve Whitfield, Bag ‘Em Baits/Cadence UK, 35-7-0 peg 40 maggot over groundbait 14m and groundbait feeder worm bream skimmers
2 Tony Peel, Barnsley Angling Centre, 25-4-0
3 D Wood, Bag Up TV, 22-13-0
4 N Kilburn, Steel City AC, 22-1-0
5 J Kelly, Preston Innovations, 21-15-0
Pairs:
1 Dave Wood and Luke Butterworth, 3pts
2 John Kelly and Gary Holland, 4 (superior weight)
3 D Parkin and R Whipp, 4
4 S Whitfield and C Simpson, 5

Messingham Sands (Sat)
Swan Pond (16 pegs)
1 T Noon, Hull, 142-0-0
2 D Pattinson, Grimsby, 133-7-0
3 S Gale, Grimsby, 111-1-0

Moorfields Farm (Sat)
Big Lake (18 pegs)
1 R Hammond, Kerr’s of Ossett, 144-10-0
2 M Holmes, Matrix Halifax, 119-6-0
3 M Beevers, Marshlands AC, 116-8-0
4 M Beardsmore, Moorfields, 90-3-0
5 A Waters, Moorfields, 85-8-0
6 D Fielder, Moorfields, 83-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (17 pegs)
1 R Harbour, Mosella Quaker, 166-7-0
2 R Minikin, Sonubaits, 126-5-0
3 P Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 113-11-0

Old Hough Fishery (Sat)
Upper & Lower Benbo Lakes (28 pegs)
1 G Gibbon, Cresta/Gamakatsu, 161-9-0
2 M Anderson, Edgeley Sports, 141-1-0
3 A Sharman, Old Hough, 118-7-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 John Turner, Ray’s Tackle, 91-2-0 peg 87 Canal 4 corn edge carp F1s
2 Jimmy Hayes, Partridge Lakes, 86-8-0 peg 92 Canal 4
3 P Walsh, Leigh Tackle & Bait, 83-0-0
4 B Brander, Warrington, 79-14-0
5 S Eckersall, Garbolino Elton, 75-12-0
6 L Redman, Ray’s Tackle, 75-4-0

St Helen’s AA McMillan Nurses Mick Walton Memorial (Sat)
Carr Mill Dam (57 pegs)
1 Steve Lowe, St Helen’s, 28-14-0 peg 80 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Darren Taylor, Saints, 24-0-0 peg 82 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 23-0-0
4 S Ward, St Helen’s, 22-4-0
5 D Knight, Wigan, 19-4-0

Wigan DAA (Sat)
Rufford Canal (24 pegs)
1 C Birchall, Wigan MG, 4-8-8
2 J Walker, Bolton, 4-1-8
3 G Houlibecq, Bolton, 4-0-0

Woodland Lakes (Sat)
Skylark, Partridge & Curlew Lakes (36 pegs)
1 Paul Fletcher, Colmic Woodlands, 167-12-0 Skylark peg 2 Method feeder pellet carp 9lb skimmers
2 Kirk Grainger, Woodland Tackle, 144-5-0 Partridge peg 36 pellet shallow 14.5m carp 6lb
3 V O’Connor, Woodland Tackle, 130-5-0
4 P Kirk, Woodland Tackle, 128-12-0