North match results for Saturday April 29

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (38 pegs)
1 Dave Brown Jnr, Blundell’s, 170-8-0 peg 9 Trio pellet edge carp 4lb F1s
2 Kevin Marler, Tight Lines Shaw, 131-1-0 peg 49 Trio corn caster edge carp 4lb F1s
3 M Gillespie, Leigh Tackle & Bait, 126-0-0
4 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 124-14-0
5 A Pickles, Leigh Tackle & Bait, 120-3-0
6 S Slockett, Preston Innovations, 105-14-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (28 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 44-12-0 peg 7 Willow pellet 14m carp F1s ide skimmers
2 Paul Lowe, Brookside, 36-2-0 peg 5 Willow
3 R Wightman, Drennan NW, 35-4-0
4 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 35-0-0
5 D Brierley, Eye Level, 32-0-0
6 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 30-0-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal & Meadow Pools (34 pegs)
1 John Chapman, Maver Gold Dynamite Baits, 154-10-0 Canal peg 8 pellet 14m F1s
2 Gary Brown, Isaak Walton AS, 140-0-0
3 P Haynes, Ultimate Pellet, 136-4-0
4 R Randall, Rugeley, 124-8-0
5 S Brew, Wirral, 121-8-0
6 S Richardson, West Midlands, 107-8-0

Mirfield AC Saturday League (Sat)
Aire & Calder Canal, Rawcliffe Bridge (35 pegs)
1 Steve Clegg, Saints, 36-10-0 peg 109 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Pete Wilson, Tri-Cast Calder, 30-6-0 peg 108 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 K Hobson, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 23-0-0
4 G Binns, Mirfield AC, 14-3-0
5 G Brown, Pontefract, 12-7-0
6 D White, Maver/Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 11-8-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Simon Holmes, Majestic Garage, 72-2-0 peg 25 pellet 14m and edge carp skimmers
2 Andy Lumb, Lowhills AC, 65-12-0
3 D Fielder, Moorfields, 61-4-0
4 A Waters, Moorfields, 59-14-0
5 D Wain, Moorfields, 45-6-0
6 G Kinder, Lowhills AC, 42-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (23 pegs)
1 L Sylvester, The Oaks, 134-11-0
2 C Hall, The Oaks, 108-5-0
3 K Kotchie, The Oaks, 92-10-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (64 pegs)
1 Tom Bowler, Partridge Lakes, 132-0-0 peg 85 Canal 4 maggot pellet 5m carp F1s
2 Steve Kay, Leigh Tackle & Bait, 113-11-0 peg 100 Canal 4 pellet 13m meat edge carp F1s
3 D Martin, Wigan MG, 92-14-0
4 A Bridge, Garbolino Elton, 81-8-0
5 D Pimlott, Garbolino Elton, 79-5-0
6 B Shepherd, Partridge Lakes, 74-2-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (25 pegs)
1 Ged Rigby, St Helen’s, 18-8-0 peg 39 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Dennis Knight, Wigan, 14-9-0 peg 114 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 P Holland, St Helen’s, 10-2-0
jt4 S Wooding and R Pennington, both St Helen’s, both 5-4-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 S Parkinson, Thornhill AC, 3-9-0
2 J Needham, Pudsey Angling Centre, 3-0-0
3 L Wrozsek, Dino Floats, 2-15-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough Slipway (32 pegs)
1 John Clayton, Hindley MG, 8-3-0 S Bends section breadpunch 11m and 13m bream skimmers
2 Carl Whalley, Sensas North West, 6-6-8
3 M Rimmer, Lancs MG, 6-3-0
4 B Boyne, Chorley, 5-5-8
jt5 M Hargreaves, Bolton and D McGuinn, Tri-Cast Rochdale, both 4-5-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (51 pegs)
1 Keith Pentland, Woodland Tackle, 141-07-0 Partridge peg 2 chopped worm and caster 14m and edge carp 9lb
2 Dean Smith, Bait-Tech, 127-14-0 Wagtail peg 5 Method feeder pellet carp 8lb
3 N Carr, Woodland Tackle, 96-4-0
4 D Geldart, Leeds, 90-0-0