North match results for Saturday April 15

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East & West Lodges, Ash & Trio Pools (45 pegs)
1 Ben Harrison, Daiwa Adlington Angling Centre, 124-14-0 peg 23 Trio worm edge carp 5lb F1s
2 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 121-2-0 peg 47 Ash pellet bomb and 16m carp 8lb
3 M Thompson, Trafford Tackle, 101-7-0
4 A Sharman, Garbolino Elton, 98-6-0
5 R Wilson, RW Floats, 92-14-0
6 S Parry, Daiwa/Guru, 78-12-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (28 pegs)
1 Jeff Lindsay, Lowhills AC, 83-2-0 peg 8 paste 11m and edge carp F1s
2 Nick Butterworth, Woolston Tackle & Guns, 68-10-0 peg 46
3 G Tremlow, Brookside, 58-4-0
4 S Conroy, Kamasan, 53-0-0
5 M Gallimore, Atomic Baits, 52-10-0
6 C Ruscoe, Parkfield Angling, 48-0-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal & Arena Pool (25 pegs)
1 John Glover Jnr, Nathan’s Tackle, 71-10-0 peg 25 Suez meat pellet and maggot 13m carp F1s skimmers
2 Paul Williamson, Browning Lifestyle, 71-8-0 peg 19 Suez
3 G Kirby, Team Cudmore, 62-7-0
4 C Day, Matrix, 52-5-0
5 P Davis, Team Cudmore, 45-3-0
jt6 G Skerritt and D Pickering, both Nathan’s Tackle, both 42-11-0

Messingham Sands (Sat)
Islands Lake (16 pegs)
1 S Gayle, Grimsby, 82-8-0
2 S Peacham, Hull, 64-4-0
3 M Wilson, Scunthorpe, 53-2-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Mick Deighton, Birstall AC, 109-0-0 pellet 14m carp
2 Andy Lumb, Lowhills AC, 98-0-0
3 J Brown, Willy Worms, 89-12-0
4 D Lumley, Marshlands AC, 67-4-0
5 L Wherritt, AJ Tackle, 55-0-0
6 M Heptonstall, Moorfields, 47-8-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (33 pegs)
1 Andy Dargue, Mosella Quaker, 119-0-0 peg 60 paste 6m F1s
2 Dave Birdsall, The Oaks, 114-0-0
3 R Harbour, Mosella Quaker, 105-5-0
4 C Clark, The Oaks, 79-15-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (65 pegs)
1 Steve Burgess, Garbolino Elton, 128-1-0 peg 57 Canal 3 chopped worm and caster 12m and edge carp F1s
2 John Jones, Garbolino Elton, 99-5-0 peg 133 Canal 5 pellet 11m F1s
3 K Lavelle, Saints, 83-4-0
4 M Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 81-11-0
5 P Richmond, Ted Carter Southport, 81-8-0
6 G Matthews, Partridge Lakes, 77-11-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 L Wrzosek, Dino Floats, 2-7-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-4-8
3 S Parkinson, Thornhill AC, 2-1-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Leyland Mill Lane (24 pegs)
1 D Walker, Bolton, 25-6-8
2 K Garry, Hindley MG, 17-14-0
3 B Meadows, Chorley, 16-3-8

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (53 pegs)
1 Dave Geldart, Leeds, 155-11-0 Partridge peg 13 Method feeder pellet carp 9lb
2 Ian Fisk, Woodland Tackle, 128-6-0 Partridge peg 20 pellet 14m, 5m and edge carp 11lb
3 G Webb, Cleveland Angling Centre, 110-9-0
4 R Pickles, Woodland Tackle, 105-6-0
5 P Kirk, Woodland Tackle, 105-1-0