North match results for Saturday April 1

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (37 pegs)
1 Greg Page, Leigh Tackle & Bait 137-13-0 peg 55 Ash Method feeder pellet carp 12lb
2 Barry Bush, Birkenhead, 79-13-0 peg 27 Trio corn edge carp 4lb F1s
3 K Marler, Tight Lines Shaw 72-7-0
4 M Thompson, Trafford Tackle 70-0-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait 69-9-0
6 K Webster, Trafford Tackle 64-3-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (24 pegs)
1 Nick Butterworth, Woolston Tackle & Guns, 101-4-0 peg 34 Snake pellet 14.5m F1s
2 Derrick Bibby, Warrington, 91-6-0 peg 5 Willow
3 T Barlow, Maver NW/Marukyu, 91-4-0
4 A Harman, Drennan NW, 78-14-0
5 C Ruscoe, Parkfield Angling, 77-10-0
6 S Birchall, Woolston Tackle & Guns, 70-0-0

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Messingham Sands, Islands Lake (18 pegs)
1 K Johnson, Messingham, 69-13-0
2 D Taylor, Crowle, 64-12-0
3 S Richardson, Scunthorpe, 60-3-0
 
Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal, Bridge & Meadow Pools (33 pegs)
1 Jason Brown, Maver Midlands, 182-2-, Bridge peg 7 maggot 13m and meat 5m carp F1s
2 Sam Slockett, Preston Innovations, 130-2-0
3 P Gibson, Nathan’s Tackle, 121-4-0
4 J Clapham, Maver Gold, 118-4-0
5 K Dennis, Ultimate Pellet, 113-7-0
6 J Millington, Heronbrook, 112-12-0

Messingham Sands (Sat)
Hollywood Pond (16 pegs)
1 T Grice, Doncaster, 60-2-0
2 M Lidgard, Brigg, 50-3-0
3 J Urry, Scunthorpe, 48-13-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Duncan Fielder, Moorfields, 92-0-0 peg 19 corn 14.5m and edge carp roach skimmers
2 Gary Kinder, Calder Anglers, 75-0-0
3 M McCabe, Shaw Angling, 56-8-0
4 Andy Waters, Moorfields, 52-2-0
5 Geoff Crane, Harehills, 45-0-0
6 Alec Johnson, Majestic Garage, 43-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (31 pegs)
1 Rob Harbour, Mosella Quaker, 151-0-0 peg 45 maggot 6m and edge carp F1s
2 Josh Newton, Dynamite Baits, 140-8-0
3 D Birdsall, The Oaks, 99-11-0
4 B Poland, The Oaks, 92-6-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (84 pegs)
1 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits North West, 89-3-0 Canal 5 peg 135 banded pellet 6m F1s
2 Neil Dimmock, Stoke, 67-0-0 peg 60 Canal 3 pellet 13m and caster shallow 6m F1s
3 D Scott, Garbolino, 65-7-0
4 M Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 61-5-0
5 N Isherwood, Partridge Lakes Tackle & Bait, 56-5-0
6 P Tickle, St Helen’s Angling, 53-5-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (31 pegs)
1 Ged Rigby, St Helen’s, 17-9-0 peg 91 groundbait feeder red maggot skimmers hybrids
2 Jason Leonard, St Helen’s, 15-9-0 peg 12 groundbait feeder red maggot skimmers
3 S Fletcher, St Helen’s, 15-2-0
4 D Alsop, St Helen’s, 12-8-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 Gary Makin, Thornhill AC, 5-14-0 peg 14 pinkie and caster 12m skimmers
2 Martin Blagbrough, Tri-Cast Calder, 5-1-0 peg 18 caster 13m roach skimmers
3 S Parkinson, Thornhill AC, 4-4-8
4 A Turner, Slaithwaite DAA, 3-14-8
5 K Marshall, Tri-Cast Calder, 3-14-0
6 M Sharpe, Thornhill AC, 3-11-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (29 pegs)
1 D Smith, Bait-Tech, 131-8-0
2 D Hudson, Woodland Tackle, 79-4-0
3 D Laity, Woodland Tackle 76-10-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Parbold (22 pegs)
1 J Edwards, Leigh Tackle & Bait, 5-1-4
2 C Whaley, Sensas North West, 4-3-0
3 D Walker, Bolton, 2-12-4