North match results for Saturday 17th December, 2016

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (16 pegs)
1 S Sharrock, Leigh Tackle & Bait, 68-14-0
2 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 59-10-0
3 P Duffy, Trafford Tackle, 26-7-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (26 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 50-12-0 peg 3 Snake maggot 13m F1s
2 Steve Leyland, Eye Level, 34-4-0 peg 41 Snake
3 P Jones, Brookside, 29-12-0
4 A Metcalfe, Ray's Tackle, 27-4-0
5 S Knowles, Ted Carter Southport, 27-0-0
6 A Sharman, Garbolino Elton, 25-6-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Arena Pool & Suez Canal (26 pegs)
1 Matt Rushton, Trentham, 23-0-0 peg 9 Arena Method and long pole pellet maggot carp skimmers F1s roach
2 Mel Kearns, Chessy Boys, 17-5-0 peg 5 Suez
3 G Billinge, Cudmore, 16-7-0
4 P Clements, Macc Lads, 14-3-0 

Drennan Silverfish League (Sat)
Messingham Sands, Swan Pond (20 pegs)
1 L Harrison, Crowle, 47-1-0
2 K Hartley, Scunthorpe, 40-1-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 33-14-0

Messingham Sands (Sat)
Hollywood Pond (12 pegs)
1 T Chapman, Grimsby, 47-12-0
2 M Tuppen, Grimsby, 5-11-0
3 A Bell, Hull, 5-9-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 D Fielder, Moorfields, 27-6-0
2 L Wherritt, AJ Tackle, 25-10-0
3 S Hoyle, Moorfields, 24-12-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme (30 pegs)
Jt1 Wayne Easter, Scunthorpe and Alan Houlton, Lincs County, both 9-4-0
jt3 S Fields, Drennan Barnsley Blacks and G Edwards, Grimsby, both 6-7-0
5 C Leyland, Daiwa Dons, 6-4-0
6 L Benn, Scunthorpe, 5-14-0
Final league: 
1 W Easter, 56pts
2 S Fields, 54
3 R Pulford, 53

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (16 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 46-3-0
2 C Kendall, Bob-Co, 39-15-0
3 S Stott, The Oaks, 36-12-0 

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (57 pegs)
1 Chris Weeder Jnr, Maver NW, 57-12-0 peg 121 Canal 5 long pole dobbed bread F1s
2 John Turner, Ray’s Tackle, 51-3-0 peg 73 Canal 3 long pole dobbed bread F1s
3 K Bennett, Partridge Lakes, 45-0-0
4 M Tregear, Garbolino Elton, 39-10-0
5 S Physick, Leigh Tackle & Bait, 35-5-0
6 F O’Reilly, Frenzee, 34-15-0 

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (31 pegs)
1 Martin Ormrod, St Helen’s, 17-13-0 peg 160 groundbait feeder red maggot skimmers roach
2 Paul Swift, St Helen’s, 12-8-0 peg 157 groundbait feeder maggot and worm skimmers roach perch
3 G Rigby, St Helen’s, 11-7-0
4 K Hall, Champion Feed, 11-2-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 A Turner, Slaithwaite DAA, 3-7-0
2 P McMillan, Matrix Halifax, 3-2-0
3 B Kellett, Thornhill AC, 2-10-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Parbold (20 pegs)
1 V Walsh, Leigh Tackle & Bait, 5-5-9
2 S Wilson, Sensas NW, 5-3-8
3 S Walton, Matrix Halifax, 4-12-8 

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Kestrel Lakes (26 pegs)
1 Dave Hudson, Woodland Tackle, 38-8-0 Partridge peg 12 waggler pellet carp 6lb skimmers
2 Tony Neesam, Woodland Tackle, 37-12-0 Partridge peg 21 bomb pellet meat carp 8lb
3 J Cooper, Woodland Tackle, 29-8-0
4 M Webster, Robin Hood, 25-10-0