North match results for Saturday 10th December, 2016

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (24 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 47-0-0 peg 31 Snake pellet 13m F1s
2 Andy Butler, Mosella, 44-4-0 peg 12 Snake
3 D Griffiths, Eye Level, 37-0-0
4 R Wightman, Drennan NW, 35-2-0
5 J Shellam, Stalybridge Angling Supplies, 34-10-0
6 S Conroy, Drennan NW, 34-8-0

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sat)
Rock, Meadow & Alice Springs Pools (21 pegs)
1 Ian Jones, Fishing in the North West, 30-0-0 Rock Pool caster 13m and 5m barbel skimmers perch
2 Andy Spencer, Chester Tackle Locker, 28-10-0
3 J Osbourne, Lymm Anglers, 17-2-0
4 J Cheetham, Widnes Angling Centre, 16-4-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow Pool (22 pegs)
1 S Barber, Maver Midlands, 66-12-0
2 R Randell, Rugeley, 52-8-0
3 K Dennis, Ultimate Pellet, 39-4-0

Lingmere Fishery Christmas Match (Sat)
Match Lake (23 pegs)
1 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 136-0-0 peg 36 Method feeder maggot F1s skimmers
2 Dave Woodworth, Lingmere, 80-4-0
3 J Cloney, Vine Baits, 50-4-0
4 P Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 45-4-0

Mirfield AC River & Canal Series (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (42 pegs)
1 Ian Bowman, Drennan Barnsley Blacks, 15-8-0 Woodyard caster 14m roach perch
2 Dave Pollitt, Mirfield Willy Worms, 14-8-0
3 T Rymer, Leeds, 14-1-0
4 S Crossley, Maver NW, 13-1-0
5 N Chaffer, Maver NW, 12-10-0
6 K Hobson, Drennan Barnsley Blacks, 10-9-0
League: 
1 I Bowman, 76pts
2 M Highe, 67
3 K Hobson, 61

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Springs (23 pegs)
Jt1 R Beckett, Scunthorpe and L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, both 15-0-0
3 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 14-12-0
League: 
1 W Easter, 55pts
jt2 R Pulford and S Fields, both 53

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (24 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 130-3-0
2 S Newbury, The Oaks, 72-2-0
3 R Minikin, Sonubaits, 69-9-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (41 pegs) 
1 Brian Conroy, Warrington Guns & Tackle, 110-1-0 peg 156 Canal 6 maggot and breadpunch 12m F1s
2 Paul Eckersall, Partridge Lakes, 53-2-0 peg 103 Canal 5
3 A Jones, Leigh Tackle & Bait, 51-10-0
4 P Humphreys, Rochdale Angling, 42-14-0
5 J Berry, Partridge Lakes, 42-10-0
6 D Darlington, Leigh Tackle & Bait, 41-3-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (28 pegs)
1 Ged Rigby, St Helen’s, 23-7-0 peg 6 groundbait feeder red maggot skimmers
2 Paul Clibburn, St Helen’s, 13-10-0 peg 157 groundbait feeder red maggot skimmers roach
3 K Hall, Champion Feed, 11-13-0
4 B Kelly, St Helen’s, 11-1-0

Southfield Reservoir (Sat)
Doncaster (12 pegs)
1 P Hardy, Bag ‘Em Baits, 26-12-0
2 J Preston, Rotherham, 19-12-0
3 J Goodwin, Tri-Cast Calder/Champion Feed, 19-6-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 M Blagborough, Slaithwaite DAA, 5-10-0
2 A Turner, Slaithwaite DAA, 5-4-0
3 N Pickett, Thornhill AC, 4-10-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (31 pegs)
1 Shaun Birchall, Sensas NW, 6-4-4 Bone Hole breadpunch 6m roach skimmers
2 Dave Massey, Wigan MG, 5-8-0
3 T Prescott, Chorley, 5-3-4
4 G Ford, Hindley MG, 4-9-0
5 S Wharton, Wigan Angling Centre, 4-0-2
6 D McGuinn, Tri-Cast Rochdale, 3-13-0 

Woodland Lakes Fur & Feather (Sat)
Partridge, Skylark, Kestrel & Curlew Lakes (46 pegs)
1 Steve Richards, Woodland Tackle, 52-2-0 Partridge peg 6 bomb pellet carp skimmers
2 C Portland, Woodland Tackle, 47-4-0
3 I Exley, Daiwa Dons, 43-14-0
5 T Neesam, Woodland Tackle, 37-5-0
5 A Alderson, Woodland Tackle, 32-8-0
6 D Geldard, Woodland Tackle, 30-9-0