North match results for Monday May 1

Blundell’s Fishery Rover (Mon)
All lakes (50 pegs)
1 John Carroll, Leigh Tackle & Bait, 97-0-0 peg 47 Ash pellet 14m and bomb carp 8lb
2 Mark Corless, Warrington Guns & Tackle, 94-15-0 peg 43 Trio meat edge carp 5lb F1s
3 K Webster, Trafford Tackle, 81-3-0
4 P Roys, Leigh Tackle & Bait, 75-14-0
5 A Dunn, Fisherman’s Way, 72-4-0
6 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 69-10-0

Brookside Fisheries (Mon)
Snake & Willow Lakes (28 pegs)
1 Ross Wightman, Drennan NW, 60-12-0 peg 17 Snake pellet 14m F1s
2 Paul Jones, St Helen’s Angling, 58-14-0 peg 28 Snake
3 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 56-10-0
4 Z Buckley, Eye Level, 56-4-0
5 M Gallimore, Atomic Baits, 51-4-0
6 J Barker, Port Sunlight, 50-10-0

Doncaster DAA (Mon)
Southfield Reservoirs (44 pegs)
1 Mark Turner, Stainforth, 30-8-0 peg 72 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Tommy Pickering, Preston Innovations, 23-11-0 peg 31 groundbait feeder maggot bream skimmers
3 D Tate, Doncaster, 22-12-0

Drennan Bank Holiday Pairs (Mon)
Messingham Sands (58 pegs)
1 Andy Bryant, Grimsby, 93-12-0 Islands Lake bomb pellet carp 9lb
2 Simon Gayle, Grimsby, 83-10-0
3 Sean Saunders, Doncaster, 80-3-0
4 Shane Blades, Grimsby, 79-5-0
Pairs:
1 Shane Blades and Rob Seward, 10pts
2 Tony Noon and Mike Chadwick, 11
3 K Hartley and K Pacey, 14
4 S Gayle and I Thompson, 15

Heronbrook Fisheries (Mon)
Canal, Bridge, Meadow & Match Lakes (64 pegs)
1 Derek Taylor, Heronbrook, 170-14-0 peg 1 Bridge pellet 14.5m F1s
2 Sean Williamson, Reddish AC, 165-14-0 peg 11 Meadow meat and pellet 14m and edge carp F1s
3 C Gorrell, Ted Carter Southport, 150-10-0
4 F Cooke, Ray’s Tackle, 148-12-0
5 Steve Williamson, Reddish AC, 146-11-0
6 R Randell, Rugeley, 144-13-0


Oaks Lakes (Mon)
Cedar Lake (21 pegs)
1 Chris Hall, The Oaks, 114-8-0 peg 47 pellet 13m 5m and edge F1s
2 Rob Harbour, Mosella Quaker, 112-15-0
3 K Kotchie, The Oaks, 111-12-0
4 R Sowerby, Knaresborough, 98-0-0

Partridge Lakes (Mon)
Covey Canal Lakes (61 pegs)
1 Tom Bowler, Partridge Lakes, 108-11-0 peg 101 Canal 5 chopped worm and caster edge and pellet 12m F1s
2 Mark Davies, POHAS, 86-4-0 peg 2 Canal 1
3 P Holmes, Burnley, 80-7-0
4 J Smith, Partridge Lakes, 77-12-0
5 D Bradley, Sensas NW, 71-4-0
6 M Herrington, Leeds, 70-15-0

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (40 pegs)
1 Steve Ward, St Helen’s, 26-13-0 peg 5 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Dennis Knight, Wigan, 24-2-0 peg 24 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
3 G Rigby, St Helen’s, 18-3
jt4 R Ranson and M Tallon, both St Helen’s, both 14-10-0

Thornhill AC (Mon)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (12 pegs)
1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 5-3-0
2 K Ackroyd, Mosella Selby, 3-12-0
3 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 3-10-0

Woodland Lakes Bank Holiday Pairs (Mon)
Partridge, Skylark, Curlew, Wagtail & Kestrel Lakes (62 pegs)
1 Macauley Pearson, Maver/Dynamite Baits, 145-8-0 peg 34 Kestrel pellet 14m and edge carp 8lb skimmers
2 Andy Oldham, Frenzee, 140-9-0 peg 2 Wagtail
3 A Alderson, Woodland Tackle, 130-4-0
Pairs:
1 Macauley Pearson and Stu Fotheringham, 2pts
2 Dean Smith and Jonny Maddison, 3 (superior weight)
3 C Wood and ‘Tigger’, 3