North match results for week commencing 01.08.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon) 
Covey Canal 1, Willow, Piper & Ribbon Canal Pools (35 pegs)
1 Dave Timmins, Partridge Lakes, 119-3-0 peg 8 Canal 1 caster shallow 6m ide F1s
2 Chris Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 93-12-0 Ribbon peg 6
3 D Bibby, Warrington Tackle & Guns, 92-13-0
4 T Livesey, Partridge Lakes, 92-1-0
5 M Bown, Partridge Lakes, 81-3-0
6 K Wilson, Ray’s Tackle, 77-4-0 

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (27 pegs)
1 Steve Fleming, Liverpool, 31-7-0 peg 78 groundbait feeder maggot skimmers bream roach
2 Mark Harris, Ringer Baits, 26-10-0 peg 118
3 B Kelly, St Helen’s, 24-5-0
4 G Dawes, Ted Carter Preston, 24-4-0


TUESDAY

McMillan Charity (Tues)
Greaves End Fishery (12 pegs)
1 W Redfearn, Old Bank AC, 57-12-0
2 P Wilson, Tri-Cast Calder, 48-8-0
3 M Sharpe, Thornhill AC, 43-0-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (34 pegs)
1 Mark Tregear, Partridge Lakes, 155-10-0 peg 2 Canal 1 pellet edge carp F1s
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 146-0-0 peg 59 Canal 3 pellet 12m and maggot 6m shallow carp F1s ide
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 137-5-0
4 C Weeder Snr, St Helen’s Angling, 118-10-0
5 P Walsh, Partridge Lakes, 112-9-0
6 S Smythe, Partridge Lakes, 106-4-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
Ash, Pine & Trio Pools (15 pegs)
1 M Rawlinson, Fishing Republic, 178-13-0
2 K Marler, Tight Lines Shaw, 162-9-0
3 S Langley, B&K Baits, 152-6-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (22 pegs)
1 Dan Bennett, The Oaks, 323-2-0 Ash peg 10 maggot shallow 5m and edge carp 4lb
2 Dave Taylor, The Oaks, 316-5-0 Beech peg 21
3 C Kendall, Middy, 304-3-0
4 B Poole, The Oaks, 296-6-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (64 pegs) 
1 John Warburton, Partridge Lakes, 121-6-0 peg 100 Canal 4 pellet 12m and edge carp F1s
2 Keith Leatherbarrow, Partridge Lakes, 106-12-0 peg 82 Canal 4
3 K Ogden, Partridge Lakes, 83-7-0
4 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 80-8-0
5 G Dodsworth, Mosborough Tackle Box, 78-2-0
6 D Shaw, Partridge Lakes, 76-5-0 


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (14 pegs)
1 L Riley, Leigh Tackle &Bait, 91-3-0
2 B Lloyd, Mersey Dockers 52-6-0
3 R Salmon, Trafford Tackle, 47-12-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Sankey Canal, Upper Pound, (20 pegs)
1 Phil Barton, Haydock, 20-15-0 peg 29 bomb pellet carp
2 Eddie Marcroft, Golborne Tackle & Bait, 6-13-0 peg 27 long pole maggot and caster skimmers roach perch
3 E Cook, Warrington, 5-9-0

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (15 pegs)
1 J Paveley, The Oaks, 168-2-0
2 P Whale, The Oaks, 162-7-0
3 R Minikin, Sonubaits, 133-1-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (38 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 150-5-0 peg 100 Canal 4 caster shallow 6m F1s ide
2 Mark Tregear, Partridge Lakes, 132-2-0 peg 55 Canal 3
3 D Shaw, Maver NW, 123-6-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 117-5-0
5 P Walsh, Partridge Lakes, 115-2-0
6 P Jones, Partridge Lakes, 114-6-0


SATURDAY

Lingmere Fishery
Match Lake (16 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 163-0-0 peg 5 caster shallow 6m
2 Dave Woodworth, Lingmere, 110-12-0
3 P McCarthy, Jacobs, 94-11-0
B Ormsby, Lingmere, 90-12-0

Newton le Willows AA
Ron Hassall Festival Trophy, Sankey Canal Upper Pound
1 Eddie Cook, Warrington, 8-7-9 peg 52 pole roach bream
2 Terry Speakman, Newton-le-Willows, 7-9-8 peg 56
3 C Grehan, Warrington, 6-3-0
4 F Holding, Liverpool, 6-0-12

The Oaks Lakes
Cedar Lake (27 pegs)
1 R Minikin, Sonu Baits, 171-0-0
2 C Kendal, Middy, 151-10-0
3 K Kochi, Oaks, 144-4-0

Thornhill Open
Calder & Hebble Canal (18 pegs)
1 Andy Turner, Slaithwaite AA, 6-11-0 peg 57 pinkie, caster, hemp roach at 10m
2 Martin Blagborough, Slaithwaite AA, 5-11-0 peg 67 maggot, caster, hemp 12m
3 L Wrozsek, Dino Floats, 5-5-0
4 K Marshall, Tri-cast Calder, 4-6-0
5 K Ackroyd, Normanton, 4-5-0
6 M Sharpe, Thornhill AA, 4-2-0

Wigan DAA
Ring O Bells (30 pegs)
1 Steve Mayo, Gidlow, 9-8-4, bream worm and maggot 14m permanent peg 618
2 S Wharton, Gidlow, 7-5-0
3 L Williams, Blackburn, 6-12-12
4 K Sharples, Hindley MG, 6-2-12
5 S Dolan, Ted Carter Preston, 5-5-8
6 M Rimmer, Lancs MG, 3-15-0


SUNDAY

Heronbrook Fishery
Bridge & Match (25 pegs)
1 A Hulme, Maver Gold, 147-0-0
2 A Davis, Rugeley, 142-4-0
3 T Robinson, Maver Mids Sonu, 132-2-0

Meadow View Fisheries
Lark Pool (24 pegs)
1 Shaun Woodward, Trafford Bat & Tackle, 74-2-0 peg 22
2 B Davies, Deeside Angling, 55-8-0
3 R White, Meadow View, 42-8-0
4 M Berry, Meadow View, 30-0-0

Monkhall Fishery
Lark & Owl Ponds (24 pegs)
1 Kev Hayes, Monkhall, 107-12-0 peg 14 Lark pellet shallow carp F1s
2 Andy Welding, Sensas Strike, 75-0-0 peg 12 Lark
3 G Thomas, Fattys, 71-6-0

Ripon RA Hensley Cup
River Ure (30 pegs)
1 Jim Taylor, RSP, 12-0-0 dace maggot waggler
2 K Wright, KL Tackle, 9-8-0
jt 3 P Miller, Aireborough and S Beckwith, Bob.Co, both 8-12-0

Wigan DAA
Leeds/Liverpool Canal, Appley Bridge (30 pegs)
1 Derek Walker, Bolton, 6-5-4, pegged in basin, skimmers to 1lb on red maggot at 11m 2 S Wilson, Lancs MG, 5-3-0
3 J Clayton, Hindley MG, 3-12-8
4 I Fewtrell, Sensas North West, 3-11-8
5 S Paddon, Tri Cast Highfield, 3-10-8
6 J Rogers, Bolton, 3-8-4.