North match results for week commencing 25.07.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (28 pegs)
1 Mick Bown, Partridge Lakes, 68-4-0 peg 17 Marsh maggot shallow 6m F1s ide
2 Les Steele, Oldham Owls, 68-0-0 peg 16 Ribbon
3 B Whittle, Dave’s Tackle, 65-13-0
4 G Whittle, Dave’s Tackle, 62-7-0
5 P Kirkham, Partridge Lakes, 57-7-0
6 K Leatherbarrow, Partridge Lakes, 50-11-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (16 pegs)
1 S Fletcher, St Helen’s, 45-11-0
2 M Harris, Ringer Baits, 41-2-0
3 A Cunnliffe, St Helen’s, 35-12-0


TUESDAY

Calder Anglers Series (Tues)
Tollerton Ponds (19 pegs)
1 Keith Garner, Lowhills AC, 155-4-0 peg 2 Kingfisher pellet edge carp 8lb
2 Tom Barlow, Maver NW, 145-5-0 peg 10 Kingfisher pellet shallow 13m and meat edge carp 5lb
3 S Michaels, Tri-Cast Highfield, 132-11-0
4 R Goldwater, West Yorks Fire, 115-7-0
5 A Lumb, Lowhills AC, 101-14-0
6 M Sykes, Bradford, 96-10-0
 
Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Long Island, Rock & Meadow Pools (32 pegs)
1 Mal Turley, Lobol AC, 113-8-0 Long Island Pool carp 8lb skimmers tench pellet edge
2 Howard Williams, Tri-Cast Weston, 103-3-0
3 B Asher, Hampton Springs, 95-2-0
4 M Mealing, Hampton Springs, 92-8-0

Messingham Sands (Tues)
Swan Pond (15 pegs)
1 J Alderson, Scunthorpe, 112-2-0
2 M Crosby, Grimsby, 106-14-0
3 J Green, Grimsby, 81-8-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (32 pegs)
1 Barry Bush, Birkenhead, 157-9-0 peg 80 Canal 4 caster shallow 6m F1s ide
2 Steve Openshaw, Lingmere, 140-8-0
3 B Harrison, Partridge Lakes, 123-15-0
4 D Mearman, Partridge Lakes, 117-1-0
5 M Tregear, Partridge Lakes, 115-13-0
jt6 P Eckershall, Garbolino Elton and M Rawlinson, Fishing Republic, both 110-11-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (22 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 265-8-0 peg 37 Trio pellet shallow 10m carp 4lb F1s
2 Mark Tregear, Partridge Lakes, 199-4-0 peg 41 Trio pellet and meat edge carp 4lb F1s
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 163-9-0
4 B Bush, Birkenhead, 151-8-0
5 H Munro, Blundell’s, 147-10-0
6 P Eckershall, Garbolino Elton, 145-3-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (29 pegs)
1 Jimmy Dewhurst, Lingmere, 133-14-0 peg 43 Match Lake pellet shallow 14.5m F1s carp
2 Jamie Swain, Lingmere, 78-4-0
3 P Shannon, Lingmere, 75-8-0
4 L Bolton, Rod ‘n Reel, 70-8-0

Messingham Sands (Weds)
Islands Lake (16 pegs)
1 J Holt, Goole, 120-14-0
2 R Chaffer, Hull, 120-10-0
3 K Hartley, Scunthorpe, 84-1-0

Moorfields Farm (Weds PM)
Match Lake (13 pegs) 
1 M Shepherdson, Wheel Spinners UK, 98-0-0
2 S Naylor, Moorfields, 91-4-0
3 M Wilding, Moorfields, 53-8-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (25 pegs)
1 Phil Sellars, Woodland Tackle, 311-6-0 peg 10 Ash paste top kit carp 4lb
2 Chris Kendall, Middy, 258-8-0 peg 16 Sycamore paste 4m carp 5lb
3 A Hampson, The Oaks, 251-7-0
4 R Minikin, Sonubaits, 239-10-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (67 pegs)
1 Keith Leatherbarrow, St Helen’s Angling, 124-12-0 peg 118 Canal 5 pellet 12m and 5m F1s
2 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 100-12-0 peg 88 Canal 4
3 D Greenough, Partridge Lakes, 92-0-0
4 L Steele, Oldham Owls, 87-8-0
5 J Luby, Partridge Lakes, 82-2-0
6 T Mayoh, Bolton, 80-7-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Wagtail Lakes (20 pegs)
1 Gordon Poole, Woodland Tackle, 203-5-0 Partridge peg 17 pellet 5m and edge carp 15lb
2 George Webb, Woodland Tackle, 201-7-0 Partridge peg 20 pellet 6m and edge carp 11lb
3 D Smith, Bait-Tech, 163-10-0
4 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 134-14-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
All lakes (17 pegs)
1 L Riley, Leigh Tackle & Bait, 131-8-0
2 D Shaw, Maver NW, 105-1-0
3 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 86-6-0

Messingham Sands (Thurs)
Islands Lake (12 pegs)
1 J Holt, Goole, 114-8-0
2 M Moore, Barnetby, 100-15-0
3 T Woods, Grimsby, 94-15-0 

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Vulcan Reservoir (22 pegs)
1 Stu Morley, Newton-le-Willows, 18-10-0 peg 25 bomb worm F1s
2 Jeff Stirratt, Liverpool, 10-5-0 peg 28 long pole caster roach skimmers
3 E Mc Lorrie, Newton-le-Willows, 9-10-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (15 pegs)
1 K Kotchie, The Oaks, 196-15-0
2 P Whale, The Oaks, 185-0-0
3 A Richards, Browning, 175-13-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (38 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 181-11-0 peg 7 Canal 1 caster shallow 6m F1s ide
2 Dave Woodworth, Lingmere, 140-15-0 peg 17 Canal 1
3 T Mayoh, Bolton, 136-11-0
4 M Tregear, Partridge Lakes, 131-7-0
5 J Snedeker, Stainforth Angling Centre, 112-3-0
6 S Stanhope, Partridge Lakes, 108-15-0


FRIDAY

Messingham Sands (Fri)
Tripp Lake (15 pegs)
1 N Yates, Grimsby, 174-4-0
2 N Houghton, Hull, 95-7-0
3 S Riley, Grimsby, 64-3-0

Moorfields Farm (Fri PM)
Small Lake (15 pegs)
1 D Wain, Moorfields, 73-12-0
2 C Quinlan, Shaw Anglers, 51-0-0
3 P Connelly, Shaw Anglers, 31-0-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Weaver, Northwich (58 pegs)
1 Darren Frost, Drennan NW, 23-8-0 peg 1 above Hulse’s Island bream skimmers feeder worm maggot
2 Dan Ashington, Sensas/Kamasan Starlets, 14-1-0 peg 27 Vale Royal Arches a bream and roach long pole maggot
3 M Derry, Kamasan Starlets, 13-1-0
4 N Bull, Derby, 10-13-0
5 B Roberts, Drennan NW, 8-7-0
Qualifiers: 
1 D Frost, B Roberts and D Ashington

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (33 pegs)
1 Aidy Hicks, Rochdale Angling Centre, 161-11-0 peg 59 Trio caster and pellet shallow 6m carp 4lb F1s ide
2 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 134-1-0 peg 61 Pine bomb pellet carp 8lb
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 133-14-0
4 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 132-15-0
5 R Norbury, Trafford Tackle, 119-6-0
6 A Pickles, Izaak Walton Leigh, 109-14-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (19 pegs)
1 M Gallimore, Atomic Baits, 85-14-0
2 J Turner, Ray's Tackle, 65-0-0
3 A Butler, Mosella, 64-10-0 

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 A Dewhurst, Lingmere, 168-12-0
2 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 151-8-0
3 C Fletcher, Lingmere, 134-2-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Heronbrook Fisheries (98 pegs)
1 Adam Richards, Browning, 198-13-0 peg 26 Meadow long pole pellet shallow carp F1s
2 Frankie Gianoncelli, Preston Innovations, 151-7-0 peg 16 Meadow long pole pellet shallow carp F1s
3 M Dawes, Drennan NW, 150-2-0
4 P Blinkhorn, 130-9-0
5 D Hull, Dynamite Baits, 130-8-0
6 J Howarth, Tri-Cast Highfield, 122-14-0

Messingham Sands (Sat)
Tripp Lake (18 pegs)
1 N Winters, Bawtry, 235-15-0
2 T Grice, Doncaster, 186-1-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 155-5-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal (35 pegs)
1 Wayne Shillito, Selby, 48-12-0 peg 50 groundbait feeder worm 16 bream plus perch
2 Phil Austin, Barlby Village Stores, 34-4-0
3 J Smiles, Middleborough, 33-4-0
4 A Benstead, Pontefract, 27-14-0
5 T Stokowski, Barlby Village Stores, 25-2-0
6 S Haigh, Angler’s World Holidays, 20-11-0 

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 A Lumb, Lindley AC, 192-2-0
2 S Holmes, Majestic Garage, 186-0-0
3 M Dickinson, Dongle Sports, 142-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (19 pegs)
1 A Nelson, Mosella Quaker, 260-6-0
2 T Peters, Tri-Cast Calder, 151-14-0
3 K Kotchie, The Oaks, 140-8-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (74 pegs)
1 Craig Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 113-9-0 peg 18 Canal 1 maggot 13m F1s ide
2 Daz Shaw, Maver NW, 110-6-0 peg 133 Canal 5 chopped worm and caster 4m and edge F1s
3 D Newton, POHAS, 103-14-0
4 K Bennett, Partridge Lakes, 103-12-0
5 K Gallagher, Highfield, 98-4-0
6 M Tregar, Partridge Lakes, 96-9-0 

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (41 pegs) 
1 Ged Rigby, St Helen’s, 32-9-0 peg 81 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Steve Fleming, Liverpool, 31-4-0 peg 89 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 C Stevens, St Helen’s, 26-2-0
4 D Bennett, Preston Innovations, 25-8-0
5 J Hines, Saints, 25-2-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 7-10-0
2 L Wroszek, Dino Floats, 6-6-0
3 N Pickett, Thornhill AC, 5-12-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Curlew Lakes (37 pegs)
1 Alan Barker, Garbolino Elton, 153-7-0 Partridge peg 15 pellet shallow 14m and meat edge carp 14lb
2 Danny Myers, Frenzee, 143-12-0 Curlew peg 11 pellet shallow 14.5m and meat edge same carp 10lb
3 K Dulston, Woodland Tackle, 135-9-0
4 N Carr, Woodland Tackle, 123-0-0
5 S Hodges, Woodland Tackle, 117-5-0
6 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 112-10-0


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (25 pegs)
1 J Brogden, Ted Carter Southport, 174-0-0
2 M Bullcock, Ted Carter Preston, 134-4-0
jt3 L Merry and M Goulding, both Bannister House, both 106-12-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (39 pegs)
1 Lee Riley, Leigh Tackle & Bait, 166-6-0 peg 27 West Lodge pellet 6m 14m carp 12lb F1s
2 Steve Langley, B&K Baits, 163-10-0 peg 55 Trio caster shallow 12m carp 5lb F1s
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 152-10-0
4 M Rawlinson, Fishing Republic, 150-5-0
5 D Brown Jnr, Poplars AC, 133-3-0
6 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 127-7-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (35 pegs)
1 Steve Carrier, Widnes Angling Centre, 112-14-0 peg 2 Snake pellet 13m 7m and edge F1s
2 Ross Wightman, Drennan NW, 88-14-0 peg 22 Snake
3 Steve Conroy, Drennan NW, 83-4-0
4 T Pennington, Tri-Cast Highfield, 78-14-0
5 M Smith, Tri-Cast Highfield, 72-2-0
6 Stu Conroy, Kamasan, 70-14-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Bridge, Match & Island Lakes (37 pegs)
1 Frank Gianoncelli, Preston Innovations, 222-3-0 Bridge peg 1 pellet shallow 14m F1s
2 Tony Millington, Heronbrook, 217-2-0
3 A Hulme, Maver Midlands, 208-10-0
4 D Hallam, Matrix Stapeley, 165-4-0
5 T Wakeman, Maver Gold, 165-3-0
6 S Edwards, Heronbrook, 150-0-0

Messingham Sands (Sun)
Hollywoood Pond (19 pegs)
1 N Houghton, Hull, 131-3-0
2 T Grice, Doncaster, 92-15-0
3 S Gayle, Grimsby, 84-3-0

Mirfield AC Calder Summer League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 Geoff Scollick, Calder 8, 38-12-0 Sand’s Lane stick float caster chub grayling
2 Steve Newns, Punkies 8, 23-2-0, Calder Bank Road waggler maggot chub
3 S Rapier, Mirfield AC, 22-9-0
4 M Hughes, Punkies 8, 22-5-0
5 C Turbitt, Calder 8, 19-8-0
6 P Clark, Mirfield AC, 18-12-0
Teams: 
1 Punkies 8, 53pts
2 Mirfield AC, 45
3 Calder 8, 39 

North East Superleague (Sun)
River Tees, Yarm (60 pegs)
1 Rob Stubbs, North Ormesby, 39-11-0 peg B34 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Andy Dargue, Mosella Quaker, 23-0-0 peg B11
3 C Gowling, Mosella Quaker, 22-8-0
4 S Maitland, Shotton, 20-7-0
5 P Close, Mosella Quaker, 19-9-0
Teams: 
1 Mosella Quaker, 47pts
2 North Ormesby, 45
2 Colmic Woodlands, 45
4 Maver NE, 41
5 Yarm, 38
6 Cleveland Angling Centre, 35
League: 
1 Mosella Quaker, 183pts
2 North Ormesby, 170
3 Maver NE, 159
4 Colmic Woodlands, 158
5 Yarm, 156
6 Cleveland Angling Centre, 150

Oaks Lakes (Sun)
Ash Beech & Sycamore Lakes (37 pegs)
1 Phil Sellars, Woodland Tackle, 233-6-0 Ash peg 15 paste 4m carp 5lb
2 Chris Watson, The Oaks, 209-11-0
3 J Thirkhill, Middy, 172-3-0
4 D Bennett, The Oaks, 170-0-0
5 L Sylvester, The Oaks, 153-12-0
6 C Hall, The Oaks, 153-8-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (85 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 131-1-0 peg 61 Canal 3 maggot 13m and caster shallow 6m F1s ide
2 John Jones, Garbolino Elton, 115-13-0 peg 113 Canal 5 pellet edge F1s
3 P Jones, Partridge Lakes, 114-10-0
4 C Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 105-12-0
5 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 103-7-0
6 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 102-2-0 

Warrington AA (Sun)
River Mersey, Warrington (15 pegs)
1 N Davies, Warrington AA, 7-4-0
2 J Green, Warrington AA, 6-13-0
3 D Hail, Leigh, 5-11-0

Woodland Lakes (Sun)
Partridge & Wagtail Lakes (18 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 222-6-0 Wagtail peg 15 pellet shallow 16m and edge pellet carp 16lb
2 Paul Thompson, Colmic Woodlands, 204-5-0 Partridge peg 24 pellet shallow 14m and meat edge carp 11lb
3 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 201-11-0
4 M Webb, Woodland Tackle, 139-9-0
5 J Roper, Colmic Woodlands, 118-15-0
6 T Paton, Woodland Tackle, 113-6-0