North match results for week commencing 18.07.16

TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Rock, Meadow & Long Island Pools (25 pegs)
1 Mal Turley, Lobol AC, 87-1-0 Long Island pellet and corn 12m and edge carp 6lb F1s
2 Peter Hodge, Tackle Store, 86-10-0
3 M Potter, Leigh Tackle & Bait, 72-11-0
4 L Butler, Hampton Springs, 70-5-0

Messingham Sands (Tues)
Tripp Lake (14 pegs)
1 N Winters, Bawtry, 154-11-0
2 P Hewitt, Messingham, 123-0-0
3 C Williams, Doncaster, 117-4-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (43 pegs)
1 Ian Lathom, Tri-Cast Rochdale, 114-4-0 peg 4 Canal 1 caster shallow 6m F1s ide
2 Paul Eckershall, Garbolino Elton, 104-4-0 peg 156 Canal 6 pellet shallow 6m F1s
3 C Lowndes, Warrington, 103-14-0
4 S Openshaw, Lingmere, 98-9-0
5 W Douglas, Partridge Lakes, 84-9-0
6 C Weeder Snr, Sat Helen’s Angling, 82-7-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (23 pegs)
1 Mark Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 153-3-0 peg 53 Ash pellet waggler and pellet edge carp 8lb
2 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 143-3-0 peg 17 Trio pellet shallow 11m, deck 5m and edge carp 3lb F1s
3 S Langley, Blundell’s, 133-15-0
4 M Gallimore, Blundell’s, 133-4-0
5 D Simpson, Homeguard AS, 127-5-0
6 A Dunn, Fisherman’s Way, 109-10-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (28 pegs)
1 Mark Greasley, Maver Cheshire, 83-12-0 peg 44 Match Lake chopped worm and caster 6m and edge carp F1s skimmers
2 Alex Peters, Lingmere, 73-8-0
3 J Swain, Lingmere, 72-0-0
4 P Shannon, Lingmere, 69-0-0

Messingham Sands (Weds)
Islands Lake (15 pegs)
1 I Coatham, Scunthorpe, 112-3-0
2 M Henderson, Hull, 106-6-0
3 K Pacey, Gainsborough, 102-5-0
 
Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (22 pegs)
1 Bert Poole, The Oaks, 275-15-0 Ash peg 22 meat 4m carp 4lb
2 Phil Sellars, Woodland Tackle, 271-15-0 Beech peg 24 paste 4m carp 5lb
3 C Hall, The Oaks, 256-2-0
4 R Minikin, Sonubaits, 242-15-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (61 pegs)
1 Dennis Shaw, Partridge Lakes, 104-3-0 peg 62 Canal 3 pellet shallow 6m F1s carp
2 Dave Olly, Olly Motors, 100-2-0 peg 60 Canal 3
3 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 98-7-0
4 K Baxter, Partridge Lakes, 82-4-0
5 G Broughton, Bait-Tech, 75-7-0
6 L Steele, Oldham Owls, 75-4-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Curlew & Wagtail Lakes (16 pegs)
1 M Pearson, Maver, 150-0-0
2 D Laity, Woodland Tackle, 146-4-0
3 J Kenning, Lindholme, 118-7-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (21 pegs)
1 Dave Dawber, Home Guard AS, 116-13-0 peg 17 East pellet shallow 10m carp 6lb F1s
2 Matt Higgins, Neptune Tackle, 73-8-0 peg 58 Ash pellet 4m and edge carp 10lb
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 64-4-0
4 S Boyd Jnr, Mersey Dockers, 57-11-0
5 T Worrall, St Helen’s Anglong, 51-13-0
6 G Paige, Blundell’s, 51-7-0

Messingham Sands (Thurs)
Swan Pond (18 pegs)
1 D Hudson, Scunthorpe, 218-15-0
2 T Holmes, Ulceby, 195-4-0
3 I Taylor, Rotherham, 185-8-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (15 pegs)
1 R Minikin, Sonubaits, 197-14-0
2 B Poole, The Oaks, 160-5-0
3 P Kotchie, The Oaks, 132-0-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (42 pegs)
1 Ste Openshaw, Lingmere, 149-7-0 peg 27 Canal 2 caster shallow 6m and worm edge carp F1s ide
2 Paul Eckersall, Garbolino Elton, 133-15-0 peg 141 Canal 5
3 B Bush, Birkenhead, 122-10-0
4 P Blinkhorn, Partridge Lakes, 119-2-0
5 P Jones, Partridge Lakes, 116-0-0
6 P Brandrick, Partridge Lakes, 113-15-0


FRIDAY

Messingham Sands (Fri)
Swan Pond (13 pegs)
1 D Chapman, Doncaster, 190-10-0
2 S Piggott, Grimsby, 181-14-0
3 S Peacham, Hull, 175-3-0

Muckno July Festival (Mon-Fri)
Lough Muckno, Castleblaney (50 pegs)
1 Kevin Johnson, Messingham, 73-420
2 Ewan Weed, Scotland, 60-720
3 C Ellis, 60-360
4 R O’Sullivan, 59-770
5 C Browne, 58-090
6 T Hopkins, 57-200


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (47 pegs)
1 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 164-1-0 peg 17 East Lodge pellet shallow 14m and edge carp 10lb F1s
2 Mark Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 154-3-0 peg 73 Pine pellet waggler carp 8lb
3 C Attenborough, Trafford Tackle, 94-1-0
4 A Musgrove, Edgeley Sports, 93-12-0
5 S Shorrock, Leigh Tackle & Bait, 86-6-0
6 M Billingham, Bag ‘Em Baits, 81-11-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (21 pegs)
1 Andy Butler, Mosella, 61-0-0 peg 25 Snake pellet shallow 12m F1s
2 Paul Farquhar, Ray’s Tackle, 56-0-0 peg 34 Snake
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 54-2-0
4 M Smith, Tri-Cast Highfield, 52-0-0
5 M Gallimore, Atomic Baits, 47-0-0
6 L Wightman, Drennan NW, 45-8-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal Pool (20 pegs)
1 M Kearns, Browning Lifestyle, 89-5-0
2 G Skerritt, Nathan’s Tackle, 86-6-0
3 D Heath, Nathan’s Tackle, 65-15-0

Leeds DASA (Sat)
Kippax Park, Osprey Lake (17 pegs)
1 P Carter, Coors AC, 81-4-0
2 A Hampson, Mirfield AC, 75-8-0
3 A Broomhead, Coors AC, 72-8-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 A Dewhurst, Lingmere, 90-0-0
2 P McCarthy, Jacob’s AC, 85-12-0
3 B Griffiths, Connah’s Quay, 84-8-0

Messingham Sands (Sat)
Swan Pond (15 pegs)
1 S Ellis, Scunthorpe, 185-9-0
2 T Grice, Doncaster, 174-11-0
3 S Gayle, Grimsby, 155-3-0

Mirfield AC (Sat)
River Calder, Mirfield (40 pegs)
1 Dave Bramley, Knaresborough, 11-7-0 Pear Tree section stick float maggot roach chub
1 Geoff Scollick, Bradford, 11-7-0 Calder Road section stick float caster dace
3 D Pitt, Mirfield AC, 11-3-0
4 S Clegg, Saints, 10-15-0
5 N Chaffer, Mirfield AC, 10-14-0
6 D Armitage, Cleckheaton, 10-12-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Simon Holmes, Majestic Garage, 253-0-0 peg 37 long pole pellet carp 6lb
2 Mick Heptonstall, Moorfields, 194-0-0 peg 21 long pole pellet shallow carp 5lb
3 T Lynn, Dongle Sports, 164-0-0
4 M Deighton, Burstall, 151-8-0
5 D Lockwood, DL Floats, 103-14-0
6 D Wain, Moorfields, 99-8-0

Northern Superleague (Sun)
River Tees, Yarm (64 pegs)
1 Derek Reaney, Yarm, 18-10-0 peg 188 groundbait feeder maggot skimmers perch
2 Martin Robson, Mosella Quaker, 16-2-0 peg B25
3 P Adams, Colmic Woodlands, 15-0-0
4 R Bezemer, Cleveland Angling Centre, 14-11-0
5 N Jose, Colmic Woodlands, 14-10-0
Teams:
1 North Ormesby, 46pts
2 Mosella Quaker, 43
3 Cleveland Angling Centre, 42
4 Yarm, 39
5 Maver NE, 38
6 Colmic Woodlands, 37
League:
1 Mosella Quaker, 136pts
2 North Ormseby, 125
3 Yarm, 118
3 Maver NE, 118
5 Cleveland Angling Centre, 115
6 Colmic Woodlands, 113

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (18 pegs)
1 D Bennett, The Oaks, 129-10-0
2 B Poole, The Oaks, 123-3-0
3 P Cameron, Lindholme, 116-4-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (61 pegs)
1 James Howarth, Tri-Cast Highfield, 129-10-0 peg 73 Canal 3 caster shallow 6m and maggot 13m F1s ide carp
2 Connor Barlow, Daiwa/Guru, 114-4-0 peg 161 Canal 6 maggot and groundbait 12m F1s
3 T Bowler, Partridge Lakes, 107-8-0
4 M Tregear, Partridge Lakes, 99-5-0
5 J Jones, Garbolino Elton, 85-1-0
6 T Maiden, Sensas NW, 84-8-0 

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (30 pegs)
1 Ronnie Ranson, St Helen’s, 26-4-0 peg 80 groundbait feeder worm and maggot skimmers odd bream
2 Ged Rigby, St Helen’s, 26-3-0 peg 3
3 S Fletcher, St Helen’s, 25-5-0
4 J Lacey, St Helen’s, 24-13-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 A Turner, Slaithwaite DAA, 5-12-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 4-6-0
3 L Wroszek, Dino Floats, 3-15-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Kestrel Lakes (51 pegs)
1 Dave Geldart, Woodland Tackle, 146-8-0 Skylark peg 20 Method feeder pellet carp 9lb
2 Keith Pentland, Woodland Tackle, 139-4-0 Partridge peg 16
3 J Kenning, Lindholme, 124-12-0
4 A Shaw, Woodland Tackle, 116-0-0
5 J Roper, Colmic Woodlands, 99-13-0
6 S Keane, Woodland Tackle, 97-8-0


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (31 pegs)
1 Phil Welding, Mosella NW, 109-11-0 peg 51 pellet shallow 14m carp 6lb
2 A Horton, DT Floats/Ted Carter Preston, 92-4-0
3 P Beardsworth, Bannister House, 80-10-0
4 F O’Reilly, Maver/Bag ‘Em Baits, 77-0-0
5 S Duffy, Elton Tackle, 71-12-0
6 B Weaver, Macey’s, 69-14-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio Pool (32 pegs) 
1 Rob Parker, Warrington Guns & Tackle, 128-0-0 peg 5 pellet shallow 4m carp 8lb F1s
2 Steve Langley, Blundell’s, 118-3-0 peg 17 caster 12m carp 4lb F1s
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 116-11-0
4 P Eckershall, Garbolino Elton, 101-0-0
5 D Brown Snr, Poplars AC, 95-6-0
6 A Pickles, Izaak Walton Leigh, 91-10-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (29 pegs)
1 Andy Butler, Mosella, 74-12-0 peg 5 Snake pellet shallow 12m F1s
2 Paul Casson, Ted Carter Preston, 72-0-0 peg 19 Snake
3 M Gallimore, Atomic Baits, 64-8-0
4 Stu Conroy, Kamasan, 59-0-0
5 Ste Conroy, Drennan NW, 56-2-0
6 R Wightman, Drennan NW, 54-4-0 

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez & Moors Canal Pools (24 pegs)
1 Daz Oakley, Nathan’s Tackle/Bay Malton AC, 89-15-0 peg 35 Suez maggot and chopped worm long pole F1s ide
2 Pete Holmes, Team Cudmore, 70-0-0 peg 31 Suez
3 B Gilchrist, Izaak’s Tackle, 65-11-0
4 D Pickering, Team Cudmore, 64-10-0
5 M Kearns, Browning Lifestyle, 64-6-0
5 S Michaels, Drennan NW, 62-15-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Island & Meadow Pools (43 pegs)
1 Steve Daniels, Heronbrook, 203-3-0 Meadow peg 34 long pole and Method feeder pellet carp 5lb F1s
2 Jake Robinson, Maver Midlands, 195-0-0
3 S Woolton, Ultimate Pellet, 174-2-0
4 S Wilkinson, Reddish AC, 162-12-0
5 R Pelling, Browning Lifestyle, 159-2-0
6 S Slockett, Preston, 147-0-0 

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (19 pegs)
1 Graham Stokes, Tri-Cast Highfield, 66-14-0 peg 11 Method feeder pellet carp 8lb
2 Martin Stokes, Marukyu, 42-12-0 peg 5
3 S Woodward, Trafford Angling, 34-0-0
4 D Catterall, Warrington Tackle & Guns, 32-4-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (33 pegs)
1 Tim Peters, Tri-Cast Calder, 284-4-0 Ash peg 14 meat 4m carp 3lb
2 Chris Hall, The Oaks, 282-0-0
3 B Poole, The Oaks, 279-15-0
4 C Kendall, Middy, 277-8-0
5 P Sellars, Woodland Tackle, 259-7-0
6 A Barker, The Oaks, 256-2-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (89 pegs)
1 John Jones, Garbolino Elton, 102-7-0 peg 71 Canal 3 pellet 11m carp F1s
2 Craig Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 99-4-0 peg 1 Canal 1 maggot 13m to bridge carp F1s
3 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 93-1-0
4 T Cook, Ray’s Tackle, 86-13-0
5 M Tregear, Partridge Lakes, 85-6-0
6 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 84-7-0 

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure, Streams (27 pegs)
1T Neetham, Ripon Piscatorials, 7-15-0
2 M Hope, Ripon Piscatorials, 7-9-0
3 R Pickles, KL Tackle, 6-7-0

Sheffield Children’s Hospital Charity Pairs (Sun)
Underbank Reservoir (44 pegs)
1 Steve Whitfield, Bag ‘Em Baits/Steel City AC, 27-2-0 peg B12 groundbait feeder worm and maggot skimmers
2 Mick Searle, Sheffield, 8-7-0 groundbait feeder and waggler maggot roach skimmers
3 P Townsley, Wakefield, 8-3-0
4 W Fieldsend, Colmic, 5-14-0
5 T Peel, Barnsley Angling Centre, 4-11-0
Pairs result: 
1 Steve Whitfield and Charlie Simpson, 28-2-0
2 Brian Searle and Mick Searle, 9-15-0
3 P Townsley and H Cutts, 8-14-0
4 T Peel and B Clark, 7-14-0

Steve Jackson Memorial (Sun)
Huddersfield Broad Canal (44 pegs)
1 Carl Stevenson, Mirfield Willy Worms, 17-12-0 maggot 11m skimmers
2 Dave Pitt, Mirfield, 12-3-0 long pole breadpunch roach
3 I Dawson, Tri-Cast Calder, 10-10-0
4 C Roberts, Matrix Halifax, 9-11-0
5 R Bonas, Mirfield AC, 8-6-0
6 D Chadwick, Tri-Cast Rochdale, 7-14-0 

Warrington AA (Sun)
River Mersey (18 pegs)
1 R Bowden, Warrington AA, 8-0-0
2 K Simpson, Vale Royal Angling Centre, 5-11-0
3 M Lenaghan, Warrington Tackle & Guns, 5-7-0

Woodland Lakes (Sun)
Mallard & Dragonfly Lakes (18 pegs)
1 D Geldart, Woodland Tackle, 73-6-0
2 D Foster, Woodland Tackle, 55-0-0
3 E Collins, Woodland Tackle, 50-1-0