North match results for week commencing 12.07.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey & Marsh Canal Lakes (18 pegs)
1 D Timmins, Partridge Lakes, 82-9-0
2 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 69-4-0
3 G Broughton, Bait-Tech, 58-10-0

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (17 pegs)
1 S Fletcher, St Helen’s, 43-3-0
2 L Addy, Drennan NW, 33-8-0
3 B Kelly, St Helen’s, 30-14-0


TUESDAY

Calder Anglers Series (Tues)
Viking Fishery, Hawk & Deer Lakes (24 pegs)
1 Andy Lumb, Lowhills AC, 93-3-0 peg 15 Deer paste 8m carp 6lb
2 Keith Garner, Lowhills AC, 91-3-0 peg 19 Hawk pellet edge and 14m carp 6lb
3 L Simpson, Tri-Cast Calder, 85-0-0
4 M Sykes, Bradford, 68-12-0
5 J Holdsworth, Lowhills AC, 67-13-0
6 K Marshall, Tri-Cast Calder, 56-11-0

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Rock & Meadow Pools (22 pegs)
1 Peter Hodge, Tackle Store, 108-7-0 Rock Pool pellet 14m corn edge carp F1s skimmers tench
2 Andy Peate, ABC Baits, 87-11-0
3 H Williams, Hampton Springs, 85-13-0
4 L Picken, Holywell Anglers, 74-11-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Tues)
Lark Pool (22 pegs)
1 Dennis Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 47-8-0 peg 6 chopped worm shallow 14m carp 9lb
2 Pete Dignan, Mockridge Labels, 27-8-0 peg 8
3 D Bruce, Edgeley Sports, 19-8-0
4 S Leith, Meadow View, 17-0-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (37 pegs)
1 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 163-10-0 peg 10 Canal 1 pellet shallow 6m F1s
2 Steve Openshaw, Lingmere, 155-3-0 peg 6 Canal 1
3 P Eckersall, Garbolino Elton, 125-12-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 125-2-0
5 P Blinkhorn, Partridge Lakes, 119-9-0
6 P Jones, Partridge Lakes, 117-13-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
Pine & Trio Pools (16 pegs)
1 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 266-6-0
2 M Tregear, Blundell’s, 180-11-0
3 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 159-11-0

Moorfields Farm (Weds PM)
Small Lake (12 pegs)
1 J Waters, Moorfields, 70-8-0
2 M Shepherdson, Wheel Spinners UK, 52-12-0
3 S Naylor, Moorfields, 52-8-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (20 pegs)
1 Phil Sellars, Woodland Tackle, 276-11-0 peg 28 Sycamore paste 4m carp 5lb
2 Jay Taylor, The Oaks, 263-7-0 peg 6 Ash meat 4m carp 4lb
3 C Kendall, Middy, 250-8-0
4 R Minikin, Sonubaits, 196-11-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 John Warburton, Partridge Lakes, 106-1-0 lbs peg 113 Canal 5 paste 6m F1s
2 Bernie Breese, Partridge Lakes, 93-10-0 peg 131 Canal 5
3 S Lee, Partridge Lakes, 91-12-0
4 K Leatherbarrow, Partridge Lakes, 86-7-0
5 B Whittle, Dave’s Tackle, 84-3-0
6 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 82-8-0

Woodland Lakes (Weds)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (44 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 221-1-0 Wagtail peg 4 pellet shallow 14m and edge carp 12lb
2 Mark Fletcher, Colmic Woodlands, 113-13-0 Partridge peg 36 4m pellet carp 9lb
3 G Poole, Woodland Tackle, 110-12-0
4 J Kenning, Willy Worms, 103-8-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (15 pegs)
1 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 113-0-0
2 D Dawber, Home Guard AS, 97-10-0
3 K Webster, Trafford Tackle, 90-9-0

Dynamite Baits/Scunthorpe DAA Thursday Series (Thurs)
River Trent, North Clifton (28 pegs)
1 Roly Moses, Brigg AC, 13-10-0 peg 21 waggler maggot roach
2 Mark Perkins, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 11-8-0 peg 46 waggler maggot roach
3 C Williams, Brigg AC, 11-1-0
4 G Bowers, Brigg AC, 9-13-0
5 A Houlton, Lincs County, 9-11-0
6 D Clayton, Drennan Leicester Sensas, 8-3-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (28 pegs)
1 Paul Jones, Vale Royal Angling, 103-13-0 peg 46 Match Lake pellet shallow 14m F1s
2 Mark Greasley, Maver Cheshire, 93-12-0
3 K Stewart, Egremont Ferry, 92-4-0
4 P Cooper, Lingmere, 90-3-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Linnet Pool (20 pegs)
1 Lee Gibbon, Leigh Tackle & Bait, 67-0-0 peg 8 corn shallow 13m carp 12lb
2 Roy Davies, Meadow View, 62-8-0 peg 11
3 D Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 38-0-0
4 D Horan, Gidlow Angling, 28-0-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Sankey Canal, Upper Pound (20 pegs)
1 Mike Collins, Newton-le-Willows, 13-3-0 peg 38 long pole pellet skimmers
2 Eddie McLorie, Newton-le-Willows, 6-15-0 peg 29 long pole caster roach skimmers
3 M Sanders, Leigh, 6-9-0

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (14 pegs)
1 R Minkin, Sonubaits, 175-10-0
2 M Calvert, Garbolino Elton, 171-2-0
3 P Whale, The Oaks, 153-8-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (50 pegs)
1 Micky Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 156-2-0 peg 6 Canal 1 pellet 13m carp F1s
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 142-1-0 peg 141 Canal 5 pellet 6m shallow F1s
3 S Openshaw, Lingmere, 138-5-0
4 D Shaw, Maver NW, 137-9-0
5 P Clare, Partridge Lakes, 120-2-0
6 H Billing, Garbolino, 118-3-0


FRIDAY

Moorfields Farm (Fri PM)
Small Lake (13 pegs)
1 A Rogerson, Burstall AC, 127-12-0
2 J Raspin, Marshlands AC, 64-0-0
3 D Morritt, Marshlands AC, 50-8-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (41 pegs)
1 Rob Parker, Warrington Guns & Tackle, 138-14-0 peg 7 Trio pellet 4m carp 5lb F1s
2 Dave Swain, Garbolino/Dynamite Baits, 137-7-0 peg 59 Trio meat edge carp 5lb F1s
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 116-7-0
4 J Unsworth, Blundell’s, 114-6-0
jt5 P Simpson, Trafford Tackle and G Matthews, Leigh Tackle & Bait, both 112-10-0

Brookside Fishery (Sat)
Snake & Willow Lakes (28 pegs)
1 Paul Farquhar, Ray’s Tackle, 82-10-0 peg 59 Snake pellet 14m F1s
2 Tony Irvine, TI Pole Floats, 82-0-0 peg 2 Snake
3 M Gallimore, Atomic Baits, 67-8-0
4 A Harman, Drennan NW, 66-10-0
5 P Casson, Ted Carter Preston, 61-0-0
6 M Smith, Tri-Cast Highfield, 57-10-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 136-2-0
2 T Moran, Vine Baits, 96-2-0
3 P McCarthy, Jacob’s AC, 82-10-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Partridge Lakes, Covey Canal Lakes (120 pegs)
1 Dave Brown Jnr, Poplars AC, 149-3-0 Covey Canal 4 peg 86 caster shallow 6m and pellet edge carp F1s
2 Lee Bennett Trafford Tackle, 145-15-0, Marsh peg 9 caster shallow 7m F1s
3 B Fisk, Angling Times, 136-0-0
4 S Openshaw, Lingmere, 132-15-0
5 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 130-6-0
6 P Burton, Hilton Hotels, 130-4-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (21 pegs)
1 Mick Heptonstall, Moorfields, 122-0-0 long pole maggot carp roach ide skimmers
2 Simon Holmes, Majestic Garage, 111-8-0
3 A Lumb, Moorfields, 92-0-0
4 G Kinder, Burstall AC, 76-8-0
5 A Johnson, Majestic Garage, 62-0-0
6 M Baxter, Moorfields, 61-12-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (21 pegs)
1 R Minikin, Sonubaits, 191-1-0
2 C Kendall, Middy, 171-4-0
3 M Calvert, Garbolino Elton, 134-0-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 A Turner, Slaithwaite DAA, 7-11-0
2 J Wrozsek, Wakefield AC, 6-4-0
3 L Wrozsek, Dino Floats, 5-11-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (44 pegs)
1 Billy Kelly, St Helen’s, 27-14-0 peg 82 groundbait feeder maggot worm skimmers bream
2 Dennis Knight, Wigan, 27-1-0 peg 42 groundbait feeder maggot worm skimmers
3 J Berry, Leigh, 20-14-0
4 S Fletcher, St Helen’s, 20-0-0
5 G Lambert, Manchester, 19-8-0
6 J Fletcher, Bury, 17-0-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Curlew, Kestrel & Wagtail Lakes (52 pegs)
1 Keith West, Woodland Tackle, 139-11-0 Wagtail peg 19 pellet 14m and edge carp 12lb
2 Paul Fletcher, Colmic Woodlands, 134-0-0 Curlew peg 13 worm and pellet 14m carp 9lb
3 S Dunlop, Woodland Tackle, 131-15-0
4 S Mac, Woodland Tackle, 130-0-0
5 D Peggs, Woodland Tackle, 128-0-0
6 R Thompson, Colmic Woodlands, 127-4-0


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (32 pegs)
1 Jimmy Holland, Macey’s, 201-4-0 peg 14 maggot 12m carp 7lb
2 S Duffy, Green Lane Angling, 127-8-0
3 J McClean, Lostock Tackle, 122-12-0
4 J Brogden, Ted Carter Southport, 106-10-0
5 A King, Maver Gold, 97-8-0
6 L Murphy, Ted Carter Southport, 64-0-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
East Lodge, Pine & Trio Pools (51 pegs)
1 Mark Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 131-14-0 peg 59 Pine bomb pellet edge carp 8lb
2 Dean Edwards, Fisherman’s Way Bury, 122-15-0 peg 25 Trio bomb pellet carp 4lb F1s
3 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 90-2-0
4 S Sharrock, Leigh Tackle & Bait, 81-14-0
5 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 79-7-0
6 M Tregear, Blundell’s, 71-5-0

Brookside Fishery (Sun)
Snake & Willow Lakes (34 pegs)
1 Tom Barlow, Maver NW, 133-0-0 peg 2 Snake pellet 13m and edge F1s
2 Adam Harman, Drennan NW, 109-4-0 peg 9 Willow
3 A Butler, Mosella, 101-14-0
4 C Ruscoe, Parkfield Angling, 64-4-0
5 N Butterworth, Bailey’s, 60-12-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 58-0-0

Lauren Pilkington Smith Memorial (Sun)
Bridgewater Canal, Leigh (65 pegs)
1 Danny Martin, Wigan MG, 17-13-8 peg 48 Butts Bridge long pole worm hemp and breadpunch bream tench roach
2 Dave Walmsley, Wigan MG, 12-1-0
3 M Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 11-14-0
4 M Glover, Wigan MG, 10-9-0
5 L Addy, Drennan NW, 9-3-0
6 D Hurst, DT Floats, 8-8-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Linnet Pool (21 pegs)                           
1 Jimmy Garside, Team Hydro, 45-12-0 peg 11 pellet 12m and edge carp 7lb
2 Shaun Woodward, Trafford Tackle, 44-4-0 peg 23
3 G Stokes, Meadow View, 39-8-0
4 D Horan, Gidlow Angling, 36-2-0

Mill House Fishery (Sun)
Mistral Lake (30 pegs)
1 Paul Charnock, Liverpool Dockers, 87-12-0 peg 46 paste 8m carp 9lb
2 D Cheetham, BAS, 78-4-0
3 D Tierney, Tackle Tart, 76-12-0
4 P Fletcher, Tackle Tart, 66-6-0
5 S Green, Preston, 64-8-0
6 J Hughes, Liverpool, 64-2-0

Mirfield AC River Calder League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 Andy Miller, Mirfield, 39-6-0 Ship Inn Weir stick float caster chub grayling
2 Steve Clegg, Punkies Eight, 33-12-0 Corn Mill Weir stick float caster chub
3 G Scollick, Bradford, 23-13-0
4 T Dwyer, Tri-Cast Brighouse, 19-8-0
5 M Ward, Barnsley, 17-6-0
6 M Hughes, Punkies Eight, 15-15-0
Teams:
1 Drennan Barnsley Blacks, 49.5pts
2 Punkies Eight, 49
3 Mirfield AC, 40

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (35 pegs)
1 Phil Sellars, Woodland Tackle, 294-5-0 Ash peg 23 paste 4m carp 5lb
2 A Parker, The Oaks, 249-6-0
3 C Hall, The Oaks, 179-1-0
4 C Watson, The Oaks, 153-14-0
5 D Bennett, The Oaks, 147-0-0
6 S Mooney, The Oaks, 141-12-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (84 pegs)
1 Neil Dimmock, Stoke-on-Trent, 158-12-0 peg 10 Canal 1 pellet shallow 6m F1s
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 113-10-0 peg 27 Canal 2 maggot 12m and shallow 6m F1s ide
3 P Jones, Partridge Lakes, 108-5-0
4 J Cartwright, Tri-Cast Highfield, 104-1-0
5 S Openshaw, Lingmere, 98-5-0
6 P Tickle, St Helen’s Angling, 87-15-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Tees, Bowesfield (60 pegs)
1 Tommy Pickering, Preston Innovations, 27-5-0 peg 5 groundbait feeder worm and caster skimmers perch
2 Will Freeman, Preston Innovations, 24-10-0 peg 6 groundbait feeder maggot worm and caster skimmers perch
3 D Walker, Cleveland Angling Centre, 22-6-0
4 D Smiddy, Maver NE, 16-14-0
5 R Hodson, Yarm, 16-2-0
6 M Vials, Preston Innovations, 12-6-0
Qualifiers: T Pickering, M Vials, S Whitfield

Rosemary Wood Fishery (Sun)
Moss Lake (26 pegs)
1 Phil Dewhurst, Burscough Angling Supplies, 101-14-0 peg 42 pellet waggler and bomb and pellet carp 10lb
2 Chris Boland, Rosemary Wood MG, 92-10-0 peg 25 Method feeder mini boilies carp 15lb
3 D Devlin, Widnes Angling Centre, 76-1-0
4 I Williams, Bolton Angling Centre, 73-0-0
5 R Meredith, Rosemary Wood, 69-10-0
6 D Fairfield, Rosemary Wood MG, 57-6-0

Warrington AA (Sun)
River Mersey (20 pegs)
1 Neil Davies, Warrington AA, 10-0-0 peg 15 roach perch dace long pole maggot
2 Mike Dench, Warrington AA, 7-14-0
2 Ray Bowden, Warrington AA, 7-14-0
4 J Glynn, Warrington AA, 6-3-0
5 C Guy, Warrington AA, 4-9-0
6 D Bibby, Warrington Tackle & Guns, 4-8-0

Woodland Lakes (Sun)
Dragonfly & Swallow Lakes (24 pegs)
1 K Pentland, Woodland Tackle, 74-11-0
2 A Oldham, Frenzee, 59-4-0
3 J Curry, Woodland Tackle, 40-5-0