North match results for week commencing 30.05.16

MONDAY

Blundells Fishery
All lakes (44 pegs)
1 Lee Clancy, Leigh Tackle & Bait, 134-11-0 peg 69 Pine Lake waggler shallow pellet
2 G Whalley, Bait Tech, 134-3-0
3 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 128-9-0
4 K Webster, Trafford Tackle & Bait, 126-1-0
5 M Rawlinson, Fishing Republic, 125-10-0
6 S Carroll, Matrix Leigh Tackle, 124-3-0

Dave Berry Memorial (Mon)
Meadow View Fisheries, all lakes (40 pegs)
1 Phil Barwell, Widnes Angling Centre, 92-6-0 peg 11 Linnet Pool long pole and Method feeder pellet carp 14lb
2 Martin Stokes, Marukyu, 62-4-0 peg 38 Lark Pool Method feeder pellet carp 8lb
3 D Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 43-4-0
4 D Bruce, Edgeley Sports, 31-10-0

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Rock, Alice Springs & Meadow Pools (24 pegs)
1 Dave Keating, Lobol AC, 66-8-0 Rock Pool corn meat and maggot edge carp 12lb skimmers crucians tench
2 Mal Turney, Lobol AC, 58-8-0
3 R Smith, Hampton Springs, 58-6-0
4 L Butler, Hampton Springs, 54-0-0

Heronbrook Fisheries (Mon)
Bridge, Match & Meadow Pools (51 pegs)
1 Tony Weightman, Ted Carter Southport, 181-0-0 peg 36 Bridge long pole pellet carp F1s
2 John Chapman, Maver Gold, 163-14-0 peg 3 Match Lake
3 D Hallam, Matrix Dynamite Baits, 161-4-0
4 J Robinson, Bag ‘Em Baits, 151-8-0
5 C Ellett, Heronbrook, 139-14-0
6 P Gibson, Heronbrook, 133-10-0

Partridge Lakes (Mon)
Covey Canal Lakes (53 pegs)
1 Paul Keeley, Partridge Lakes, 150-7-0 peg 10 Canal 1 caster shallow 6m F1s ide
2 Damien Mearman, Partridge Lakes, 131-8-0 peg 131 Canal 5
3 S Openshaw, Lingmere, 120-14-0
4 E Leigh, Partridge Lakes, 118-10-0
5 L Leatherbarrow, Partridge Lakes, 114-11-0
6 M Lucas, Mosella, 112-8-0

Partridge Lakes OAP & Disabled
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (29 pegs)
1 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 73-15-0 peg 10 Ribbon caster shallow 6m F1s
2 John Warburton, Vale Royal Angling, 62-7-0 peg 14 Ribbon paste 12m & edge carp F1s
3 M Kershaw, Oldham Owls, 62-6-0
4 G Broughton, Bait-Tech, 52-3-0
5 D Timmins, Gilder’s Tackle, 47-13-0
6 M Brady, Highfield, 41-14-0

St Helen’s AA
Carr Mill Dam (18 pegs)
1 Steve Ward, St Helen’s, 26-4-0 peg 91 groundbait feeder worm skimmers
2 Dennis Knight, Wigan, 22-13-0 peg 47 groundbait feeder worm maggot skimmers
3 J Rimmer, Skelmersdale, 20-6-0
4 M Harris, Ringer Baits, 17-3-0

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (40 pegs)
1 Dennis Knight, Wigan, 19-7-0 peg 19 groundbait feeder worm maggot skimmers bream
2 Mark Phillips, St Helen’s, 16-11-0 peg 5 groundbait feeder worm skimmers
3 Dave Alsop, St Helen’s, 16-10-0
4 John Fletcher, Bury, 15-6-0

Thornhill Open
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 N Pickett, Thornhill AC, 4-2-0
2 K Ackroyd, Team Normanton, 2-15-0
3 K Marshall, Tricast Calder, 1-15-0
4 R Jackson, Maver NW, 1-11-0
5 S Wain, Maver NW, 1-1-0
6 D Kershaw, Matrix Halifax, 0-13-0

Woodland Lakes Bank Holiday Pairs (Mon)
Curlew, Kestrel, Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (78 pegs)
1 George Webb, Daiwa Cleveland Angling Centre, 115-10-0 peg 1 Partridge pellet 5m carp 10lb
2 Andy Oldham, Frenzee, 115-5-0 peg 5 Partridge long pole and edge pellet carp 9lb
3 A Geldart, Matrix/Dynamite Baits, 104-3-0
4 C Waddle, Woodland Tackle, 87-12-0
5 J Curry, Woodland Tackle, 86-2-0
6 J Dent, MAP/Sensas, 81-9-0
Pairs result:
1 James Dent and Andy Geldart, 2pts
2 J Kenny and J Brown, 5


TUESDAY

Calder Angling Series (Tues)
Oaks Lakes, Cedar Lake (22 pegs)
1 Tom Barlow, Maver NW, 115-3-0 peg 38 pellet and meat across and edge carp 5lb F1s
2 J Holdsworth, Lowhills AC, 77-4-0
3 k Marshall, Tri-Cast Calder, 70-10-0
4 J Scott, Lowhills AC, 67-6-0
5 T Hooson, Ryburn AC, 56-4-0
6 T Marsh, Tri-Cast Calder, 52-7-0

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Rock, Meadows & Long Island Pools (27 pegs)
1 Tom Gollins, Hampton Springs, 88-14-0 Rock Pool Method feeder pellet carp 10lb tench F1s
2 Andy Peate, ABC Baits, 79-0-0
3 G White, Rake & Pikel, 66-10-0
4 M Davies, Lymm Anglers, 51-2-0

Messingham Sands (Tues)
Tripp Lake (13 pegs)
1 J Alderson, Scunthorpe, 105-15-0
2 F Church, Grimsby, 98-2-0
3 T Holmes, Ulceby, 67-10-0
4 T West, Goxhill, 37-8-0

Partridge Lakes (Tues)
Marsh, Ribbon, Spey & Piper Canal Lakes (31 pegs)
1 Gary Wills, Leigh Tackle & Bait, 90-5-0 peg 6 Ribbon caster shallow 6m F1s
2 Kev Gallagher, Highfield, 77-11-0 peg 21 Spey
3 D Brassington, Partridge Lakes, 75-1-0
4 P Jones, JW Pole Repairs, 65-0-0
5 J Davies, Partridge Lakes, 62-12-0
6 T Bowler, Partridge Lakes, 62-3-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (15 pegs)
1 M Rawlinson, Fishing Republic, 190-13-0
2 M Stokes, Marukyu, 183-9-0
3 M Corbett, Blundell’s, 148-3-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (27 pegs)
1 Les Picken, Connah’s Quay, 78-7-0 peg 37 Match Lake paste 6m carp F1s
2 Pete Dalmaine, Lingmere, 75-13-0
3 P Barwell, Widnes Angling Centre, 65-5-0
4 D Lynch, Egremont Ferry, 62-4-0

Lindholme Lakes Big Bash in aid of the Pride of the Isle Charity (Weds)
Garbolino Lindholme Lakes (68 pegs)
1 Matt Pillay, MAP, 172-0-0 Benny’s Lake peg 3 pellet shallow F1s
2 Kev Holvey, Tri-Cast, 111-8-0 Willows Lake peg 35
3 M Marshall, Garbolino Lindholme, 91-4-0
4 L Simpson, Tri-Cast Calder, 89-4-0
5 A Dockerty, Garbolino Lindholme, 83-4-0

Messingham Sands (Weds)
Swan Pond (12 pegs)
1 J Alderson, Scunthorpe, 224-5-0
2 S Piggott, Grimsby, 174-4-0
3 K Pacey, Gainsborough, 144-4-0
4 K Hartley, Scunthorpe, 101-2-0

Moorfields Farm (Weds PM)
Match Lake (14 pegs)
1 C Martin, Moorfields, 71-2-0
2 D Hall, Sensas Thorne, 69-12-0
3 M Wilding, Moorfields, 67-0-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (63 pegs)
1 Mark Brady, Highfield, 108-8-0 peg 20 Canal 1 pellet 6m and 13m F1s carp
2 Keith Leatherbarrow, Partridge Lakes, 103-11-0 peg 40 Canal 2
3 W Elmer, Partridge Lakes, 101-13-0
4 D Greenhough, Partridge Lakes, 97-1-0
jt5 D Shaw, Maver NW and A Richards, Partridge Lakes, both 95-9-0

Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Skylark Lakes (24 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 157-6-0 peg 5 Partridge 4m pellet carp 12lb
2 James Roper, Woodland Tackle, 132-1-0
3 J Merry, Woodland Tackle, 127-13-0
4 B Armstrong, Mosella Quaker, 103-2-0
5 G Webb, Daiwa Cleveland Angling Centre, 96-10-0


THURSDAY

Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (20 pegs)
1 Steve Sharrock, Leigh Tackle & Bait, 96-8-0 peg 67 Pine meat 6m carp 8lb
2 Lee Riley, Leigh Tackle & Bait, 87-15-0 peg 27 West Lodge pellet 6m and edge carp 4lb tench ide F1s
3 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 71-13-0
4 C Mullholland, JW Pole Repairs, 64-13-0
5 P Coventry, Leigh Tackle & Bait, 63-9-0
6 S Slockett, Leigh Tackle & Bait, 62-3-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Linnet Pool (18 pegs)
1 Dave Hancox, Warrington Tackle & Guns, 52-8-0 peg 21 pellet shallow 12m carp 8lb
2 Ray Hignett, Shaw’s Tackle, 39-0-0 peg 27
3 P Dignan, Mockridge Labels, 37-0-0
4 D Bruce, Edgeley Sports, 30-8-0

Messingham Sands (Thurs)
Hollywood Lake (16 pegs)
1 D Brooks Snr, Hull, 126-14-0
2 P Mountford, Grimsby, 65-9-0
3 D Hudson, Scunthorpe, 60-4-0
4 L Waldron, Grimsby, 57-8-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (43 pegs)
1 John Fairhurst, Partridge Lakes, 113-9-0 peg 141 Canal 5 caster shallow 6m and pellet edge F1s carp
2 Barry Bush, Birkenhead, 111-9-0 peg 1 Canal 1 pellet shallow 6m F1s
3 I Lathom, Partridge Lakes, 106-12-0
4 M Tregear, Partridge Lakes, 99-0-0
5 P Cooper, Partridge Lakes, 96-12-0
6 S Leach, Partridge Lakes, 95-6-0


FRIDAY

Messingham Sands (Fri)
Islands Lake (18 pegs)
1 T Bontoft, Winterton, 83-12-0
1 D Chapman, Doncaster, 83-12-0
3 N Houghton, Hull, 72-9-0
4 C Mack, Hull Angling Centre, 71-6-0

Moorfields Farm (Fri PM)
Small Lake (14 pegs)
1 S Naylor, Moorfields, 70-0-0
2 D Morritt, Marshlands AC, 51-14-0
3 J Raspin, Marshlands AC, 50-0-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge, Pine & Trio Pools (44 pegs)
1 Mark Wright, Blundell’s, 151-11-0 peg 47 Trio chopped worm and caster 4m carp F1s ide
2 Rob Parker, Warrington Guns & Tackle, 122-13-0 peg 51 Trio meat edge carp 4lb F1s
3 G Scott, Rochdale Angling Centre, 105-4-0
4 M Rudd, Rochdale Angling Centre, 103-8-0
5 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 100-5-0
6 C Noble, Stalybridge Angling a Supplies, 100-2-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez & Moors Canal Pools (34 pegs)
1 Gary Skerritt Nathan’s Tackle, 69-2-0 peg 19 Moors chopped worm and cater 14m and edge carp F1s ide tench skimmers worm castyer5 across and e4dge
2 Perry Stone, SPRO/Gamakatsu, 61-11-0 peg 65 Suez
3 A Cattell, Browning Lifestyle, 58-3-0
4 A Power, Preston Innovations, 55-1-0
5 D Oakley, Nathan’s Tackle, 53-10-0
6 I Sinker, Team Cudmore, 51-13-0

Fish O’Mania Qualifier (Sat)
Oaks Lakes, all lakes (145 pegs)
1 Craig Goldstraw, Middy/Bag ‘Em Baits, 132-12-0 Ash Lake peg 1 maggot edge carp 4lb
2 Graham Boddice, 131-6-0 Beech Lake peg 1 meat 13m to reeds carp 3lb
3 W Nolan, Woodland Tackle, 114-6-0
4 J Dent, MAP/Sensas, 112-12-0
5 D Kenworthy, Castleford, 110-7-0
6 C Wood, Huddersfield, 108-2-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow & Match Pools (23 pegs)
1 A King, Maver Gold, 256-12-0
2 J Chapman, Maver Gold, 197-0-0
3 P Haynes, Ultimate Pellet, 135-0-0.

High Heyes Fishery (sat)
Lake 3 (18 pegs)
1 Martin Liptrot, Izaak’s MG, 45-8-0 peg 15 corn 14m ide carp
2 Steve Taylor, St Anthony’s AC, 36-8-0 peg 32 maggot 16m ide skimmers and a 12lb carp
3 R Spall, Burnley, 33-8-0
4 C Robinson, Ted Carter Preston, 32-8-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 Carl Fletcher, Lingmere, 88-3-0 peg 19 caster shallow 13m ide roach skimmers F1s
2 Phil Barwell, Widnes Angling Centre, 70-0-0
3 P McCarthy, Lingmere, 65-3-0
4 A Kirk, Bidston, 62-5-0

Messingham Sands (Sat)
Islands Lake (15 pegs)
1 D Mountford, Grimsby, 87-13-0
2 P Seed, Grimsby, 77-11-0
3 S Ellis, Scunthorpe, 68-9-0
4 K Johnson, Messingham, 69-8-0

Mirfield AC Spring Series (Sat)
Aire & Calder Canal (25 pegs)
1 N Chaffer, Mirfield Willy Worms, 9-6-0
2 D Grace, Pontefract, 4-8-0
3 D White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 2-1-0.

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (28 pegs)
1 Alec Johnson, Majestic Garage, 113-14-0 peg 17 pellet 14m carp 5lb
2 Matt Parker, CTS Shoplifters, 99-10-0 peg 21
3 A Waters, Moorfields, 89-6-0
4 D Lumb, Ben Lees, 86-2-0
5 J Brown, Willy Worms, 85-4-0
6 M Booth, Goole Bikers, 82-8-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (57 pegs)
1 Lee Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 99-12-0 peg 145 Canal 5 chopped worm and caster 13m 6m and edge carp F1s ide
2 John Jones, Garbolino Elton, 82-10-0 peg 135 Canal 5 pellet 13m and edge carp F1s
3 C Ebbrell, Maver, 74-10-0
4 R Beswick, R Beswick & Sons, 70-1-0
5 I Giddins, Garbolino/Bag ‘Em Baits, 69-11-0
6 D Shaw, Rochdale Angling, 68-4-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (37 pegs)
1 Lee Addy, Drennan NW, 48-4-0 peg 6 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Jeff Holland, St Helen’s, 33-5-0 peg 90 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 Kevin Hall, Champion Feed, 31-0-0
4 R Teale, 30-3-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 Ron Haigh, Thornhill AC, 6-15-0 peg 7 chopped worm and caster 14m to reeds tench
2 Nigel Storr, Matrix Halifax, 4-15-0 peg 1 worm pinkie 11m roach perch skimmers
3 L Wrozsek, Dino Floats, 4-3-0
4 J Wrozsek, Wakefield, 3-6-0
5 R Crispin, Walton, 3-3-0
6 K Marshall, Tri-Cast Calder, 3-1-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Meadow Lane (21 pegs)
1 K Stothers, Gidlow Angling, 2-5-12
2 K Sharples, Hindley, 2-3-8
3 B Boyne, Chorley, 2-3-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Kestrel & Wagtail Lakes (57 pegs)
1 Mick Webb, Woodland Tackle, 144-5-0 Wagtail peg 19 meat and pellet edge carp 14lb
2 Danny Myers, Frenzee, 141-2-0 Kestrel peg 2 long pole hard pellet carp 9lb
3 G Horrocks, Woodland Tackle, 130-0-0
4 I Exley, Daiwa Dons, 101-13-0
5 J Capel, Woodland Tackle, 101-0-0
6 A Barker, Woodland Tackle, 95-0-0


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (30 pegs)
1 Paul Eckershall, Elton Tackle, 87-2-0 peg 32 hard pellet long pole across carp 9lb
2 Carl Liddle, JR Angling, 70-12-0
3 B Weaver, Macey’s, 63-4-0
4 M Bullcock, Ted Carter Preston, 60-4-0
5 K Jones, Elton Tackle, 57-0-0
6 B Richardson, Ray’s Tackle, 52-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (48 pegs)
1 Karl Webster, Trafford Tackle, 163-7-0 peg 45 Ash meat 6m carp 8lb skimmers
2 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 157-14-0 peg 49 Ash pellet shallow long pole carp 12lb
3 C Noble, Stalybridge Angling Supplies 97-12-0
4 C Butterworth, Heyrod’s Granny 95-6-0
5 T Bowler, Blundell’s, 91-5-0
6 P Simpson, Trafford Tackle, 80-14-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Meadow, Match & Canal Pools (45 pegs)
1 Nick Roberts, Sensas, 157-2-0 Meadow peg 34 meat 13m and edge carp 10lb F1s
2 Rob Pelling, Browning Lifestyle, 138-14-0 Match Lake peg 58 long pole pellet carp F1s
3 T Weightman, Maver Gold, 133-14-0
4 J Chapman, Maver Gold, 133-6-0
5 S Dankes, Heronbrook, 119-12-0
6 S Conway, Shakespeare/Bait-Tech, 119-8-0

Langwith Lakes (Sun)
Kevin’s & Emma’s Lakes (21 pegs)
1 Tom Bainbridge, Matrix Halifax, 186-2-0 Emma’s peg 16 pellet 14.5m carp 6lb
2 Peter Webster, Langwith, 110-8-0 Emma’s peg 24 pellet 13m carp 5lb
3 S Wagstaffe, Garbolino Lindholme, 100-6-0
4 J Duckworth, Strayside Anglers, 77-6-0
5 J Gilbert, Strayside Anglers, 69-12-0
6 J Brain, Harrogate, 62-8-0

Leeds DASA (Sun)
Moor Monkton Pools, Cyprio & Match Pools (31 pegs)
1 Steve Mazza, Yorkshire Baits, 118-14-0 Cyprio Pool long pole pellet shallow and edge carp 9lb
2 Martin Dodsworth, Leeds, 87-8-0 Cyprio Pool pellet long pole to island carp 10lb
3 D Pollitt, Mirfield Willy Worms, 74-3-0
4 C Coombs, Leeds, 72-8-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (18 pegs)
1 Shaun Woodward, Warrington Tackle & Guns, 28-0-0 peg 21 corn and pellet shallow long pole carp 8lb
2 Jimmy Garside, Team Hydro, 20-0-0 peg 32
3 D Hancox, Warrington Tackle & Guns, 18-0-0
4 G Stokes, Meadow View, 12-0-0

Mescar Fisheries (Sun)
Mistral Lake (27 pegs)
1 S Slockey, Mill House, 86-4-0
2 G Bauge, Ted Carter Preston, 84-8-0
3 S Parry, Guru, 76-8-0  

Messingham Sands (Sun)
Oak Tree Pond (15 pegs)
1 N Houghton, Hull, 113-4-0
2 M Lidgard, Brigg, 85-14-0
3 R Elliott, Hull, 68-0-0
4 C Sweetnam, Rotherham, 65-7-0
 
Mirfield AC (Sun)
Aire & Calder Canal (42 pegs)
1 Kev Hartley, Tackle 2U, 22-1-0 peg 46 groundbait feeder worm bream
2 Stan Haigh, Angler’s World Holidays, 7-11-0
3 P Barron, Tackle 2U, 4-11-0
4 K Hobson, Drennan Barnsley Blacks, 4-7-0
5 I Daley, Tackle 2U, 3-12-0
6 J Askey, Barnsley, 3-8-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (36 pegs)
1 Phil Sellars, Woodland Tackle, 188-6-0 Sycamore Lake peg 6 pellet 4m carp 4lb
2 Mark Calvert, Garbolino Elton, 187-3-0
3 R Bennett, The Oaks, 181-9-0
4 J Thirkhill, Middy, 173-1-0
5 S Allan, The Oaks, 158-12-0
6 C Hall, The Oaks, 158-3-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (74 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 102-10-0 peg 101 Canal 5 chopped worm and caster edge and caster shallow 6m F1s
2 Jason Smith, DT Floats, 84-11-0 peg 100 Canal 4 pellet 14m F1s
3 C Mayor, Drennan NW, 83-12-0
4 J Jones, Garbolino Elton, 79-14-0
5 S Knowles, Partridge Lakes, 76-2-0
6 A Rimmer Snr, Preston, 74-9-0

Scunthorpe DAA Spring League (Sun)
Stainforth & Keadby Canal (49 pegs)
1 Ray Marklew, Browning Ossett, 15-6-0 peg 82 long pole maggot roach skimmers
2 Carl Ackroyd, Team Normanton, 12-6-0 peg 108 long pole maggot roach skimmers perch
3 S Gallagher, Team Normanton, 11-14-0
4 J Deakin, Daiwa Dons, 11-6-0
5 K Wetherall, Mosella Selby, 10-11-0
6 K Marshall, Tri Cast Calder, 9-15-0

Wigan DAA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Parbold (20 pegs)
1 J Clayton, Hindley MG, 9-8-0
2 K Sharples, Hindley MG, 6-13-12
3 K Triebuck, Hindley MG, 6-0-12

Woodland Lakes (Sun)
Skylark & Kestrel Lakes (54 pegs)
1 Pete Thompson, Woodland Tackle, 136-14-0 Skylark peg 17 long pole pellet shallow carp 9lb
2 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 134-15-0 Kestrel peg 16 long pole pellet shallow and edge carp 12lb
3 J Maddison, Mosella Quaker, 101-5-0
4 R Pickles, Woodland Tackle, 92-14-0
5 L Doyle, Woodland Tackle, 71-12-0
6 P Fletcher, Woodland Tackle, 70-8-0