North match results for week commencing 09.05.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (28 pegs)
1 Martin Kershaw, Dave’s Tackle, 82-1-0 Spey peg 20 chopped worm & caster edge F1s carp
2 Derek Bibby, Cheshire Angling, 65-5-0 Spey peg 14 chopped worm & caster 13m and edge carp F1s ide
3 T Livesey, Partridge Lakes, 63-15-0
4 B Whittle, Dave’s Tackle, 49-10-0
5 A Whalley, Gidlow Angling, 45-10-0
6 G Fielding, Leigh Tackle & Bait, 45-5-0


TUESDAY

McMillan Charity Match (Tues)
Greaves End Fishery (13 pegs)
1 Keith Marshall, Tri-Cast Calder, 75-1-0
2 Neil Burland, Tri-Cast Calder, 48-4-0
3 Terry Hooson, Ryburn AC, 47-2-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Tues)
Lark Pool (21 pegs)
1 Geoff Wilson, Meadow View, 79-12-0 peg 19 pellet shallow 12m carp 8lb
2 George Osbourne, Meadow View, 48-10-0 peg 32
3 D Hancox, Warrington Tackle & Guns, 45-4-0
4 R Hignett, Shaw’s Tackle, 45-0-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (26 pegs)
1 Chris Weeder Snr, St Helen’s Angling, 107-14-0 peg 131 Canal 5 chopped worm & caster edge F1s
2 Daz Shaw, Maver NW, 93-2-0 peg 148 Canal 5 chopped worm & caster 12m & edge F1s
3 L Addy, Drennan NW, 91-8-0
4 K Gallagher, Highfield, 83-7-0
5 P Jones, JW Pole Repairs, 79-15-0
6 G Taylor, Izaak Walton Leigh, 69-5-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (18 pegs)
1 Dave Simpson, Home Guard AS, 207-3-0 peg 41 Trio maggot 6m carp 3lb F1s ide skimmers
2 Jim Rodgers, Leigh Tackle & Bait, 153-5-0 peg 35 Trio corn 4m carp 3lb F1s
3 P Burton, Hilton Hotels, 148-7-0
4 D Gerrard, North West Angling Centre, 143-8-0
5 D McGuire, Mosella, 143-1-0
6 A Dunn, Blundell’s, 105-5-0

Firswood Fishery (Weds)
Both lakes (20 pegs)
1 Chris Weeder Snr, St Helens Angling, 118-13-0 peg 22 Small Lake maggot 10m carp F1s ide
2 Ben Richardson, Ray’s Tackle, 103-1-0
3 I Burley, NW Baits, 79-11-0
4 M Dixon, St Helen’s Angling, 76-8-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (25 pegs)
1 Derek Warren, Egremont Ferry, 117-3-0 peg 3 Match Lake chopped worm & caster edge carp F1s
2 Mark Greasley, Lingmere, 79-2-0
3 K Stewart, Egremont Ferry, 75-9-0
4 J Swain, Lingmere, 70-6-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Pools (19 pegs)
1 Bert Poole, The Oaks, 227-9-0 Beech peg 24 meat 5m & edge carp 4lb
2 Tony Watson, Mosella Quaker, 220-1-0 Sycamore peg 24 maggot edge & shallow 6m carp 3lb
3 C Kendall, Middy, 199-12-0
4 R Newton, Daiwa Cleveland Angling Centre, 184-10-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (64 pegs)
1 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 113-10-0 peg 46 Canal 2 chopped worm & caster edge, caster shallow 6m, paste 2m carp F1s ide
2 Mark Brady, Highfield, 90-6-0 peg 64 Canal 3 chopped worm & caster 12m & edge F1s ide
3 D Bibby, Cheshire Angling, 84-0-0
4 K Leatherbarrow, Partridge Lakes, 82-2-0
5 A Provost, Trafford, 73-0-0
6 D Shaw, Partridge Lakes, 72-4-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Partridge, Skylark & Curlew Lakes (36 pegs)
1 Richard Thompson, Woodland Tackle, 140-0-0 Partridge peg 13 banded pellet shallow & deck 14m carp 9lb
2 Adrian Bolton, Woodland Tackle, 119-1-0 Partridge peg 20 long pole pellet & edge meat carp 12lb
3 P Whale, The Oaks, 116-4-0
4 M Lovelass, Mosella Quaker, 111-12-0

SHORT

Moorfields Farm (Weds PM)
Match Lake (12 pegs)
1 M Shepherdson, Moorfields, 108-0-0
2 C Martin, Market Weighton, 98-0-0
3 M Wilding, Moorfields, 92-8-0


THURSDAY

Brookside Fishery (Thurs)
Snake Lake (14 pegs)
1 J Battersby, Garbolino Elton, 164-12-0
2 S Conroy, Drennan NW, 124-14-0
3 T Ebbrell, Connect Tackle, 97-14-0
 
Blundell’s Fishery Rover (Thurs PM)
East & West Lodges, Ash & Pine Pools (15 pegs)
1 K Webster, Trafford Tackle, 162-14-0
2 M Gallimore, Atomic Baits, 129-6-0
3 M Higgins, Neptune Tackle, 120-0-0

King of the Erne 2016 (Tues & Thurs)
River Erne (200 pegs)
1 Bob Nudd, Browning/Van Den Eynde, 36-900
2 Richard Hoskins, 34-300
3 R Hansen, Browning, 30-900
4 A Edgeley, Ramsey, 29-720
5 T Booth, 28-000
6 N Hughes, Nathan’s of Derby, 25-000

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Thurs)
Linnet Pool (19 pegs)
1 Dave Hancox, Warrington Tackle & Guns, 76-12-0 peg 26 pellet shallow 13m & edge carp 11lb
2 Dennis Ockwell, Leigh Tackle & Bait, 55-0-0 peg 7
3 D Ayre, Meadow View, 39-0-0
4 C Elliott, Meadow View, 26-8-0
 
Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Vulcan Reservoir (27 pegs)
1 Phil Barton, Haydock, 7-7-0 long pole maggot bream tench roach
2 Stan Roberts, Ashton-in-Makerfield, 6-14-0 peg 1 long pole pinkie F1s roach perch
3 C Maughan, Newton-le-Willows, 6-9-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (20 pegs)
1 Gordon Ashcroft, The Oaks, 92-3-0 peg 62 meat 14m carp 8lb
2 Chris Kendall, Middy, 90-13-0 peg 18 maggot edge & shallow 9m & Method feeder & pellet to the island F1s carp
3 P Whale, The Oaks, 88-14-0
4 M Bailey, The Oaks, 82-3-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (32 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 180-9-0 peg 34 Canal 2 chopped worm & caster edge & caster shallow 6m carp F1s ide
2 John Fairhurst, Leigh Tackle & Bait, 109-6-0 peg 12 Canal 1 chopped worm & caster 12m F1s
3 K Gallagher, Highfield, 97-6-0
4 G Dodd, Ashton Angling Supplies, 82-9-0
5 P Jones, JW Pole Repairs, 81-7-0
6 B Bush, Birkenhead, 79-0-0


FRIDAY

Highfield Fisheries Over 60’s (Fri)
Oak & Beech Lakes (21 pegs)
1 Norman Cox, Highfield, 47-14-0 peg 30 Oak meat 8m carp 8lb
2 Terry Clark, Ted Carter Preston, 44-10-0 peg 11 Oak paste 7m carp 5lb
3 P Connolly, Rochdale Angling, 34-4-0
4 K Guntrip, Highfield, 33-8-0
5 P Simenon, Ali’s Kebabs, 27-8-0

Waterways Ireland 2016 Classic (Mon, Weds & Fri)
River & Lough Erne (206 pegs)
1 Jordan Stone, Lisnaskea, 59-400
2 Mike Stone, Cork, 40-800
3 W Donaldson, Newton Abbey, 38-620
4 W Wheeler, Willie Wheeler’s Angling Centre, 34-470
5 N Franks, Devizes, 32-150
6 T Beil, Browning, 30-180

SHORT

Moorfields Farm (Fri)
Small Lake (14 pegs)
1 D Lumley, Marshlands AC, 50-12-0
2 A Davies, Shaw Angling, 43-12-0
3 M Holden, Crescent Club, 38-12-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
West Lodge & Trio Pools (34 pegs)
1 Allen Howarth, Leigh Tackle & Bait, 128-4-0 peg 17 Trio pellet 4m carp 4lb F1s
2 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 112-14-0 peg 25 West Lodge meat 14m carp 8lb barbel
3 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 106-14-0
4 M Hall, Rod ‘n Reel, 92-2-0
5 G Scott, Rochdale Angling Centre, 90-1-0
6 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 86-14-0

Brookside Fishery (Sat)
Snake Lake (23 pegs)
1 John Battersby, Garbolino Elton, 53-10-0 peg 25 chopped worm & caster 14m F1s ide
2 Ian Ridgeway, Tri-Cast Rochdale, 53-0-0 peg 17 pellet 13m worm edge carp F1s
3 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 52-2-0
4 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 48-8-0
5 S Conroy, Drennan NW, 45-12-0
6 N Butterworth, Challinor Sports, 42-6-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow, Canal & Bridge Pools (45 pegs)
1 John Myatt, Stoke-on-Trent, 203-12-0 Meadow Pool peg 5 pellet shallow 14m F1s carp
2 John Chapman, Maver Gold, 169-6-0 Meadow Pool peg 45 pellet 13m F1s
3 A Bruce, Ray’s Tackle, 163-14-0
4 T Birchall, Gilder’s Tackle, 161-4-0
5 A Moors, Maver Midlands, 150-0-0
6 D Johnson, Maver Gold, 148-14-0

High Heyes Fishery (Sat)
Lake 3 (22 pegs)
1 Les Del Pinto ,Complete Angler, 56-4-0 peg 33 maggot 14m barbel carp
2 Dave Bolton, Coppull Anglers, 56-0-0 peg 1 13m maggot carp
3 P Banks, Izaak’s MG, 49-12-0
4 M Liptrot, Izaak’s MG, 49-8-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 Alan Dewhurst, Lingmere, 96-4-0 peg 3 caster & maggot edge carp F1s
2 Tony Moran, Vine Baits, 79-4-0
3 B Griffiths, Connah’s Quay, 75-0-0
4 G Baugh, Saints, 72-0-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal (35 pegs)
1 Peter Dwyer, Middleton, 26-8-0 peg 36 long pole red maggot over groundbait skimmers
2 Kev Hartley, Tackle 2U, 22-8-0
3 N Hirst, Mirfield Willy Worms, 21-9-0
4 C Turbitt, Tackle 2U, 18-15-0
5 M Webb, Saints, 18-10-0
6 P Turner, Pontefract, 18-4-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (30 pegs)
Carp and skimmers on pole fished pellets
1 Matt Parker, CTS Shop Fitters, 136-8-0 pellet 14m carp skimmers
2 Mick Bullock, Moorfields, 106-6-0
3 D Wain, Moorfields, 83-0-0
4 S Holmes, Majestic Garage, 70-2-0
5 M Heptonstall, Moorfields, 64-8-0
6 M Lumley, Marshlands AC, 62-8-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (36 pegs)
1 Chris Kendall, Middy, 74-6-0 peg 80 Method feeder pellet & maggot shallow 9m F1s
2 D Birstall, The Oaks, 65-14-0
3 P Brunyee, The Oaks, 62-14-0
M Bailey, The Oaks, 62-13-0
5 S Peters, Tri-Cast Calder, 56-1-0
6 K Kotchie, The Oaks, 55-6-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (66 pegs)
1 Adie Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 103-7-0 peg 135 Canal 5 pellet edge & shallow 6m F1s
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 99-7-0 peg 136 Canal 5 chopped worm & caster 12m F1s
3 S Burgess, Garbolino Elton, 91-0-0
4 L Harrison, Drennan Barnsley Blacks, 87-1-0
5 D Brooks Jnr, Drennan Barnsley Blacks, 85-11-0
6 M Dangs, Drennan NW, 82-0-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (49 pegs)
1 Martin Wheeler, Woodland Tackle, 112-14-0 Partridge Lake peg 20 pellet shallow 14m & waggler carp 9lb
2 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 109-1-0 Curlew Lake peg 23 long pole pellet carp 10lb
3 D Leity, Woodland Tackle, 107-5-0
4 M Webb, Woodland Tackle, 71-7-0
5 D Hudson, Woodland Tackle, 67-11-0
6 I Fisk, Woodland Tackle, 61-3-0

SHORTS

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (14 pegs)
1 G Skerritt, Nathan’s Tackle, 57-6-0
2 M Kearns, Browning Lifestyle, 54-10-0
3 G Kirby, Team Cudmore, 52-14-0

Messingham Sands (Tues)
Tripp Lake (15 pegs)
1 P Hewitt, Messingham, 84-6-0
2 S Piggott, Grimsby, 64-4-0
3 T Hepburn, Grimsby, 61-5-0

Messingham Sands (Weds)
Swan Pond (12 pegs)
1 K Pacey, Gainsborough, 147-5-0
2 J Alderson, Scunthorpe, 110-15-0
3 K Hartley, Scunthorpe, 108-14-0

Messingham Sands (Thurs)
Tripp Lake (17 pegs)
1 S Buckley, Scunthorpe, 104-13-0
2 T Woods, Grimsby, 100-7-0
3 M Moore, Barnetby, 91-8-0

Messingham Sands (Fri)
Islands Lake (18 pegs)
1 S Peacham, Hull, 150-9-0
2 K Easton, Grimsby, 139-7-0
3 C Mack, Grimsby, 97-4-0

Messingham Sands (Sat)
Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (16 pegs)
1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 6-7-0
2 P McMillan, Matrix Halifax, 6-6-0
3 S Wain, Maver NW, 5-0-0

Tripp Lake (15 pegs)
1 T Grice, Doncaster, 122-0-0
2 M Lidgard, Brigg, 71-12-0
3 C Williams, Doncaster, 70-5-0


SUNDAY

Aston Park Fishery Super Sunday £1,000 Qualifier (Sun)
Lanta & Split Lakes (21 pegs)
1 Stuart Holmes, Aston Park, 184-14-0 peg 40 Split meat 6m & edge carp F1s
2 Dave Micklethwaite, Aston Park, 106-14-0
3 A Harrison, Aston Park, 99-0-0
4 M Jackson, Aston Park, 95-0-0
5 C Davis, Aston Park, 81-0-0
6 P Todd, Aston Park, 77-1-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (42 pegs)
1 Simon Shepherd, Ted Carter Preston, 133-4-0 peg 21 meat 17.5m carp 10lb
2 Paul Bottomley, Coppull Angling, 122-4-0 peg 36
3 M Dewhurst, Ted Carter Southport, 97-0-0
4 J Kenyon, Ted Carter Preston, 84-8-0
5 D Lister, Ted Carter Matrix, 71-0-0
6 N Thorndyke, Elton Tackle, 59-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Pine & Trio Pools (33 pegs)
1 Stuart Carroll matrix Leigh Tackle & Bait, 140-13-0 peg 19 Trio Method feeder pellet & pellet shallow 13m carp 3lb F1s
2 Karl Webster Trafford Tackle, 126-12-0 peg 21 Trio pellet 4m & edge carp 3lb F1s
3 L Kavanagh, Tri-Cast Rochdale, 125-13-0
4 D Simpson, Home Guard AS, 108-1-0
5 K Richards, Matrix Leigh Tackle & Bait, 106-1-0
6 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 94-7-0

Brookside Fishery (Sun)
Snake & Willow Lakes (35 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 93-6-0 peg 34 Snake chopped worm & caster 14m & edge carp F1s ide
2 Grant Evans, Brookside, 76-8-0 peg 7 Willow pellet 16m maggot edge carp F1s ide skimmers
3 D McMannion, Brookside, 76-4-0
4 I Ridgeway, Rochdale Angling, 71-12-0
5 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 61-2-0
6 S Carrier, Widnes Angling Centre, 58-4-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Moors & Arena Pools (32 pegs)
1 Jamie Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 59-12-0 peg 14 Moors worm caster top kit F1s carp ide tench
2 Mark Kearns, Browning Lifestyle, 55-6-0 peg 3 Moors
3 N Matthews, Rugeley Power Station, 53-6-0
4 A Perrin, Cudmore, 47-3-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Match & Bridge Pools (37 pegs)
1 Damien Bracken, Mosella Garbolino, 147-10-0 Match Lake peg 5 pellet shallow 16m F1s
2 Andy Lees, Gilder’s Tackle, 107-6-0
3 T Lees, Gilder’s Tackle, 103-4-0
4 N Dimmock, Stoke-on-Trent, 103-0-0
5 S Wilder, Heronbrook, 102-6-0
6 A King, Maver Gold, 82-6-0

JT Rodgers Spring Series (Sun)
Moor Monkton Pools, Match & Cyprio Pools (31 pegs)
1 Andy Middleton, Bradford, 120-2-0 peg 3 Cyprio Pool pellet shallow to overhanging tree carp 12lb
2 Dave Wright, Leeds, 88-6-0 peg 18 Cyprio Pool pellet 16m carp 9lb
3 S Hodson, Leeds, 86-15-0
4 D Pollitt, Mirfield AC, 85-4-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (19 pegs)
1 Barry Davies, Deeside Angling, 86-4-0 peg 8 corn shallow 13m carp 9lb        
2 Phil Barwell, Widnes Angling Centre, 56-0-0 peg 16
3 D Hancox, Warrington Tackle & Guns, 48-0-0
4 P Ledgerton, Ray’s Tackle, 39-0-0

Newton-le-Willows AA Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Chris Greehan, Warrington, 11-7-0 peg 48 long pole caster tench bream roach
2 Ian Wilson, Newton-le-Willows, 10-3-0 peg 26 long pole maggot bream skimmers roach
3 I Alexander, Oldham, 4-10-0
4 E Cook, Warrington, 3-3-8
Final league:
1 Billy Aston, Golborne, 57pts
2 Mark Brown, Newton-le-Willows, 54
3 P Hill, Widnes, 47

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (53 pegs)
1 Jim Thirkhill, Middy, 129-15-0 Ash Lake peg 20 maggot shallow 6m & edge carp 4lb
2 James Howarth, Tri-Cast Highfield, 118-6-0 peg 18 Ash Lake maggot shallow 5m & edge carp 5lb
3 A Barker, The Oaks, 115-1-0
4 M Talbot, Garbolino Elton, 104-7-0
5 C Kendall, Middy, 91-13-0
6 S Rambow, Darlington Angling Centre, 90-5-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (77 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 105-13-0 peg 77 Canal 3 caster shallow 6m chopped worm & caster edge carp F1s
2 Shaun Cook, Matrix, 97-11-0 peg 58 Canal 3 pellet 12m maggot shallow 6m F1s
3 C Barlow, Daiwa/Guru, 84-7-0
4 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 83-8-0
5 H Billing, Garbolino, 76-7-0
6 P Meadows, Matrix Leigh Tackle & Bait, 73-14-0

Woodland Lakes (Sun)
Skylark, Partridge & Curlew Lakes (40 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 146-8-0 Skylark Lake peg 33 pellet shallow 16m carp 11lb
2 Andy Oldham, Frenzee, 124-2-0 Partridge Lake peg 15 pellet shallow & deck 14.5m carp 9lb
3 D Smiddy, Maver NE, 113-1-0
4 C Pentland, Woodland Tackle, 110-13-0
5 D Smith, Bait-Tech, 110-10-0
6 M Whiteside, Woodland Tackle, 109-7-0

SHORTS

Messingham Sands (Sun)
Swan Pond (18 pegs)
1 G Hansford, Grimsby, 207-9-0
2 I Thompson, Grimsby, 162-9-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 159-12-0

Messingham Sands (Sun)
Islands Lake (13 pegs)
1 S Blades, Grimsby, 103-7-0
2 S Saunders, Barnsley, 91-2-0
3 A Chipchase, Barnsley, 71-12-0
 
Pollington Open (Sun)
Aire & Calder Canal, Pollington (20 pegs)
1 D Armitage, Cleckheaton, 18-14-0
2 P Duffy, Maver NW, 16-12-0
3 G Bateman, Tri-Cast Calder, 10-6-0