North match results for week commencing 25.04.16

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (22 pegs)
1 Les Steele, Partridge Lakes, 96-2-0 peg 12 Spey chopped worm & caster edge carp F1s
2 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 74-3-0 peg 12 Ribbon chopped worm & caster 13m F1s ide
3 G Fielding, Leigh Tackle & Bait, 73-1-0
4 D Timmins, Gilder’s Tackle, 71-0-0
5 G Broughton, Bait-Tech, 69-6-0
6 A Whalley, Gidlow Angling, 64-14-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (12 pegs)
1 S Wooding, St Helen’s, 12-0-0
2 L Addy, Drennan NW/Bait-Tech, 9-10-0
3 P Swift, Leigh Tackle & Bait, 7-4-0

Woodland Lakes Over 50’s (Mon)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (33 pegs)
1 Sean Slator, Woodland Tackle, 115-5-0 peg 10 Partridge bonus peg bomb & pellet carp 9lb
2 Tony Hoare, Woodland Tackle, 109-8-0 Skylark peg 16 pellet 13m carp 10lb
3 B Rabjohn, Woodland Tackle, 102-12-0
4 M Lovelass, Mosella Quaker, 101-6-0


TUESDAY

Aston Park Fishery Over 50’s (Tues)
Split Pond (11 pegs)
1 A Havenhand, Aston Park, 72-4-0
2 M Evans, Aston Park, 50-8-0
3 M Ward, Aston Park, 44-2-0

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Meadow, Long Island & Rock Pools (29 pegs)
1 Peter Hodge, The Tackle Store Chester, 60-2-0 Meadow Pool dead red maggot 11m and edge carp barbel
2 Les Picken, Holywell AA, 57-2-0
3 I Mellor, Hampton Springs, 45-2-0
4 S Sandham, Hampton Springs, 45-1-0

Hebden Bridge AS (Tues)
Moor Monkton Pools, Cyprio Lake (12 pegs)
1 O Jackson, Maver NW, 85-8-0
2 T Barlow, Maver NW, 70-0-0
3 E Green, Maver NW, 43-9-0

Meadow View Fisheries OAP & Disabled (Tues)
Lark Pool (22 pegs)
1 Dave Horan, Gidlow Angling, 49-8-0 peg 2 pellet shallow 12m carp 9lb F1s
2 Dave Williams, Warrington Tackle & Bait, 48-8-0 peg 12
3 P Ledgerton, Ray’s Tackle, 32-0-0
4 P Robinson, Altrincham, 28-4-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (38 pegs)
1 Bob Brander, Warrington, 63-13-0 peg 4 Canal 1 corn 4m carp F1s
2 Steve Avison, Leigh Tackle & Bait, 55-12-0 peg 107 Canal 5 chopped worm & caster edge F1s ide chub
3 M Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 49-15-0
4 H Billing, Garbolino, 49-6-0
5 D Shaw, Maver NW, 45-15-0
6 G Rowlands, Partridge Lakes, 44-5-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (18 pegs)
1 David Whiteman, Partridge Lakes, 162-10-0 peg 29 Trio maggot 10m and edge carp 3lb F1s
2 Mitch Rawlinson, Fishing Republic, 147-8-0 peg 21 Trio maggot edge carp 3lb F1s
3 D Simpson, Home Guard AS, 87-0-0
4 P Burton, Hilton Hotels, 82-12-0
5 B Taylor, North West Angling Centre, 75-3-0
6 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 74-5-0

Firswood Fishery (Weds)
Both lakes (19 pegs)
1 Ian Burley, NW Baits, 82-7-0 peg 10 Big Lake maggot 10m F1s ide carp
2 Chris Weeder Snr, St Helen’s Angling, 66-8-0 peg 15 Big Lake maggot 10m F1s ide
3 A Williams, Ray’s Tackle, 59-11-0
4 C Owen, St Helen’s, 54-6-0
 
Highfield Fishery Over 60’s (Weds)
Oak Lake (20 pegs)
1 Ken Anderton, Highfield, 30-12-0 peg 33 corn 4m and edge carp 5lb
2 Ben Martin, Manchester, 26-2-0 peg 25 13m pellet corn carp 3lb
3 T Clark, Ted Carter Preston, 25-14-0
4 S Blackburn, Highfield, 24-2-0
5 M Dixon, Highfield, 21-6-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (28 pegs) 
1 Julian Tatton, Lingmere, 77-4-0 peg 48 Match Lake caster 13m F1s ide
2 Derek Warren, Egremont Ferry, 68-6-0
3 J Selby, Lobol AC, 63-0-0
4 D Walsh, Rivacre AC, 61-11-0

Oaks Lakes Rover (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Pools (10 pegs)
1 B Poole, The Oaks, 141-4-0
2 D Smith, Bait-Tech, 119-3-0
3 S Brown, Forest Lane, 86-10-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (53 pegs)
1 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 76-15-0 peg 6 Canal 1 chopped worm & caster edge carp F1s ide
2 Des Greenough, Partridge Lakes, 53-3-0 peg 131 Canal 5 pellet 5m and worm edge F1s
3 L Steele, Partridge Lakes, 51-13-0
4 D Shaw, Partridge Lakes, 48-10-0
5 M Brady, Highfield, 46-2-0
6 C Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 45-3-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Skylark Lakes (25 pegs)
1 Mick Webb, Woodland Tackle, 89-4-0 Skylark peg 22 meat 5m carp 9lb
2 Mick Lovelass, Mosella Quaker, 74-8-0 Partridge peg 14 pellet 14.5m carp 9lb
3 G Horrocks, Woodland Tackle, 70-4-0
4 M Hanson, Woodland Tackle, 59-6-0


THURSDAY

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
White Door Dam, Oak & Beech Pools (28 pegs)
1 Chris Greehan, Warrington, 19-10-0 peg 4 Beech long pole caster carp roach perch Jimmy Corkish, St Helen’s, 8-12-0 peg 13 Oak long pole pinkie roach skimmers perch
3 E Cook, Warrington, 7-8-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal 5, Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (33 pegs)
1 Harry Billing, Garbolino, 99-0-0 peg 123 Canal 5 chopped worm & caster 12m and edge F1s
2 Mark Lucas, Mosella, 96-11-0 peg 2 Spey Canal chopped worm and caster 13m and edge F1s skimmers ide carp
3 D Shaw, Maver NW, 89-4-0
4 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 88-9-0
5 R Pelling, Tri-Cast Rochdale, 73-13-0
6 P Coyle, Preston Innovations, 64-11-0
 
Brookside Fisheries (Thurs)
Snake Lake (16 pegs)
1 S Conroy, Drennan NW, 108-2-0
2 S Carrier, Widnes Angling Centre, 80-8-0
3 T Barlow, Maver NW, 75-12-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (13 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 104-5-0
2 B Poole, The Oaks, 102-15-0
3 C Kendall, Middy, 90-4-0


FRIDAY-SUNDAY

Aston Park Fishery Super Sunday £1,000 Qualifier (Sun)
Butts Lake (21 pegs)
1 Paul Todd, Aston Park, 64-12-0 peg 18 pellet corn 13m carp F1s ide
2 Steve Lynn, Aston Park, 64-7-0 peg 43
3 M Ward, Aston Park, 58-10-0
4 D Slack, Aston Park, 55-10-0
5 J White, Aston Park, 51-11-0
6 P Morley, Kiveton Hall, 49-6-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East Lodge & Trio Pools (30 pegs)
1 Paul Coyle, Preston Innovations, 63-9-0 peg 9 East Lodge pellet 14m carp 5lb F1s
2 Stuart Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 61-10-0 peg 13 Trio Method feeder pellet carp 3lb F1s
3 J Rodgers, Leigh Tackle & Bait, 57-9-0
4 J Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 41-8-0
5 D McGuire, Mosella/Ted Carter Preston, 39-1-0
6 A Sharman, Garbolino Elton, 36-11-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (30 pegs)
1 Karl Webster, Trafford Tackle, 110-14-0 peg 11 East Lodge pellet 5m carp 4lb F1s
2 Lee Clancy, Leigh Tackle & Bait, 65-13-0 peg 75 Pine waggler & bomb pellet carp 8lb
3 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 61-3-0
4 K Marler, Tight Lines Shaw, 56-8-0
5 J Kerwin, Fisherman’s Way Bury, 55-14-0
6 G Scott, Rochdale Angling Centre, 48-10-0

Brookside Fishery (Sun)
Snake Lake (20 pegs)
1 John Turner, Ray’s Tackle, 87-4-0 peg 8 meat 5m F1s 3lb ide
2 Steve Conroy, Drennan NW, 75-6-0 peg 56
3 R Wightman, Drennan NW, 66-12-0
4 N Butterworth, Challinor Sports, 61-8-0
5 P Casson, Ted Carter Preston, 61-0-0

DSP Ltd/PTFE Ltd Spring League (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (30 pegs)
1 Ian Alexander, Oldham, 23-3-0 peg 14 long pole caster roach & a bream
2 Geoff Stirratt, Liverpool, 11-3-0 peg 6 long pole caster roach skimmers
3 P Hill, Widnes, 10-11-0
4 M Brown, Newton-le-Willows, 10-4-0

Fishing Republic Spring League (Sat)
Messingham Sands, Holywood Lake (28 pegs)
1 Mark Stainsby, Barnsley, 150-11-0 peg 30 corn & pellet edge carp 12lb
2 Russ Fowler, Fishing Republic, 118-14-0 peg 28 Method feeder pellet carp ide
3 G Stones, Angel AC, 76-11-0
4 M Day, Team Daiwa, 71-9-0 

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal & Match Pools (30 pegs)
1 Mark Kearns Browning Lifestyle, 132-11-0 Match Lake peg 6 pellet 14.5m two carp & F1s
2 Dave Childs, Rugeley, 132-6-0
3 D Lockett, Stoke-on-Trent, 124-10-0
4 K Dennis, Ultimate Pellet, 112-4-0
5 C Shelley, Trentside Tackle, 100-15-0
6 J Hanner, Browning Lifestyle, 98-12-0

Hooked for Heroes Charity (Sat)
Woodland Lakes, Partridge, Skylark, Kestrel, Curlew & Wagtail Lakes (78 pegs)
Raised £1,500 for charity
1 Pete Mayhew, Woodland Tackle, 80-8-0 Skylark peg 15 bomb and 6m pellet carp 11lb
2 S Stiglet, Woodland Tackle, 72-0-0
3 S Walker, Woodland Tackle, 62-6-0
4 A Alderson, Woodland Tackle, 61-10-0
5 M Wheeler, Woodland Tackle, 57-0-0
6 K Redhead, Woodland Tackle, 51-0-0

Leeds DASA (Sun)
Moor Monkton Pools, Match & Cyprio Pools (30 pegs)
1 Lee Myers, Leeds, 62-1-0 peg 16 Cyprio pellet shallow 16m carp 8lb
2 Ollie Hewitt, Leeds, 54-5-0 peg 45 Match pellet 14m island carp 6ln
3 D Wright, Leeds, 53-14-0

Meadow View Fisheries (Sun)
Lark Pool (23 pegs)
1 Dave Hancox, Warrington Tackle & Guns, 68-0-0 peg 5 pellet edge carp 8lb
2 Barry Davies, Deeside Tackle, 46-0-0 peg 14
3 P Ledgerton, Ray’s Tackle, 45-0-0
4 D Williams, Warrington Tackle & Bait, 23-0-0

Mirfield AC Huddersfield Canal Teams of Four Spring League (Sun)
Huddersfield Broad Canal (57 pegs)
1 Martin Halliwell, Halifax Matrix Red, 11-7-0 two bream long pole chopped worm & caster
2 C Lees, Tri-Cast Calder Red, 4-10-0
3 K Henighan, Tri-Cast Calder Black, 4-7-0
4 D Pitt, Mirfield Marauders, 4-4-0
5 D Barron, Mirfield AC, 4-2-0
Teams: 
1 Tri-Cast Calder Red, 48pts
2 Maver NW, 42
3 Slaithwaite DAA, 41
League: 
1 Maver NW, 126pts
2 Slaithwaite DAA, 119
3 Mirfield Willy Worms, 114

Mirfield AC Spring Series (Sat)
Aire & Calder Canal (30 pegs)
1 Stan Haigh, Angler’s World Holidays, 21-1-0 peg 22 five bream chopped worm feeder worm and maggot
2 G Binns, Mirfield Willy Worms, 12-15-0
3 S Taylor, Honeywell AC Barnsley, 4-15-0
4 K Hobson, Drennan Barnsley Blacks, 4-14-0
5 M Wood, Pontefract, 3-2-0
6 M Hughes, Angler’s World Holidays, 2-1-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (22 pegs)
1 Steve Hoyle, Moorfields, 80-2-0 corn pellet 13m carp ide roach skimmers rudd
2 Rich Wiley, Hull, 62-8-0
3 G Crane, Harehills, 61-2-0
4 M Deighton, Moorfields, 59-8-0
5 M Lumley, Marshlands AC, 53-5-0
6 L Wherritt, AJ Tackle, 52-2-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (38 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 115-5-0 Ash Lake peg 4 maggot 4m meat 13m carp 4lb
2 Chris Watson, The Oaks, 81-15-0
3 S Ground, Forest Lane, 77-9-0
4 L Rowland, The Oaks, 69-6-0
5 D Smith, Bait-Tech, 66-10-0
6 C Hall, The Oaks, 65-9-0
  
Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (72 pegs)
1 Harry Billing, Garbolino, 125-13-0 peg 59 Canal 3 chopped worm & caster 12m worm edge carp F1s ide
2 Steve Burgess, Garbolino Elton, 97-11-0 peg 73 Canal 3 chopped worm & caster edge carp F1s
3 D Bradley, Maver NW, 69-9-0
4 C Jenks, Partridge Lakes, 63-10-0
5 P Walsh, Ashton Angling Supplies, 60-14-0
6 J Gilbert, Tri-Cast Rochdale, 52-8-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (76 pegs)
1 Peter Tickle, Garbolino Elton, 89-15-0 peg 173 Canal 6 chopped worm & caster 12m & edge F1s
2 Harry Billing, Garbolino, 72-14-0 peg 16 Canal 1 chopped worm & caster 12m and edge carp F1s ide
3 P Balmforth, Maver NW, 70-4-0
4 M Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 69-13-0
5 M Lucas, Mosella, 66-6-0
6 D Pimlott, Garbolino Elton, 64-4-0

Rosemary Wood Fishery (Sun)
Moss Lake (24 pegs)
1 Chris Bolan, Rosemary Wood MG, 81-9-0 peg 42 bomb & pellet waggler pellet carp 15lb
2 Pete Dewhurst, Burscough Angling Supplies, 79-13-0 peg 28 bomb & pellet Method feeder & mini boilies carp 6lb skimmers
3 D Fairfield, Rosemary Wood MG, 79-8-0
4 R Meredith, Ted Carter Preston, 57-11-0
5 Phil Dewhurst, Burscough Angling Supplies, 53-6-0
6 C Farnworth, Chorley Anglers, 46-4-0

St Helen’s AA (Sun)
Carr Mill Dam (22 pegs)
1 Kevin Hall, Champion Feed, 14-5-0 peg 8 groundbait feeder maggot skimmers bream
2 Steve Ward, St Helen’s, 13-11-0 peg 10 groundbait feeder maggot skimmers bream
3 D Bennett, Preston Innovations, 13-9-0
4 G Simm, Bolton, 9-11-0

Scunthorpe Spring League (Sun)
Stainforth & Keadby Canal (45 pegs)
1 Colin Batchelor, Brigg, 17-12-0 peg 210 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Mick Balls, Scunthorpe Tackle, 15-2-0 peg 278 long pole maggot skimmers
3 M Smith, Tri-Cast Calder, 8-6-0
4 M Bower, Browning Ossett, 6-6-0
5 B Hawkes, Sensas North, 6-3-0
6 P Moutrey, Scunthorpe Tackle, 5-8-0

Woodland Lakes (Sun)
Skylark, Curlew & Wagtail Lakes (34 pegs)
1 Steve Keen, Woodland Tackle, 108-7-0 Skylark peg 14 long pole pellet carp 9lb
2 Gordon Poole, Woodland Tackle, 97-5-0
3 A Barker, Garbolino Elton, 84-6-0
4 M Pearson, Maver/Bag ‘Em Baits, 69-12-0
5 D Hudson, Woodland Tackle, 68-0-0
6 S Walker, Woodland Tackle, 66-1-0


SHORTS

Aston Park Fishery (Sat)
Split Pond (14 pegs)
1 M Ward, Aston Park, 93-0-0
2 R Whilton, Aston Park, 79-1-0
3 P Turner, Aston Park, 71-0-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (25 pegs)
1 G Liddle, JR Angling, 103-10-0
2 P Richmond, Ted Carter Southport, 81-12-0
3 P Coyle, Preston Innovations, 73-12-0

Brookside Fishery (Sat)
Snake Lake (16 pegs)
1 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 67-0-0
2 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 66-2-0
3 C Ruscoe, Parkfield Angling, 51-14-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (10 pegs)
1 G Skerritt, Nathan’s Tackle, 52-7-0
2 S Brown, Maver, 41-0-0
3 S Tong, Team Cudmore, 32-7-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal & Island Pools (27 pegs)
1 M Lucas, Mosella, 82-2-0
2 K Dennis, Ultimate Pellet, 74-2-0
3 W Crowder, Ultimate Pellet, 63-4-0

Highfield Fishery (Sat)
Oak Lake (18 pegs)
1 M Reed, Garbolino Elton, 78-8-0
2 T Clark, Ted Carter Preston, 46-8-0
3 N Lumb, Highfield, 45-6-0

High Heyes Fishery (Sat)
Lake 3 (17 pegs)
1 M Ellement, Ted Carter Preston, 65-4-0
2 J Brooks, St Anthony’s, 56-8-0
3 J Brogden, Ted Carter Southport, 44-12-0 

Leeds DASA (Sat)
Kippax Park Fishery, Lapwing Lake (12 pegs)
1 T Hewson, Leeds, 73-12-0
2 T Lawson, Leeds, 44-12-0
3 S Jeffreys, Leeds, 43-12-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 111-14-0
2 C Fletcher, Lingmere, 81-2-0
3 P Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 74-2-0

Moorfields Farm (Fri)
Small Lake (14 pegs)
1 P Cannon, Mosella, 43-12-0
2 D Wain, Moorfields, 43-4-0
3 R Hill, Boyes Discount Tackle, 28-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (26 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 108-1-0
2 M Calvert, Garbolino Elton, 85-0-0
3 B Sinclair, The Oaks, 77-6-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 M Sharpe, Thornhill AC, 2-11-8
2 J Needham, Pudsey Angling Centre, 1-13-0
3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 1-11-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Parbold (24 pegs)
1 W Clayton, Hindley MG, 4-8-12
2 T Stothers, Gidlow Angling, 4-3-0
3 K Sharples, Hindley, 3-13-12

Wigan DAA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Pinfold Lane (25 pegs)
1 S Padden, Tri-Cast Highfield, 3-6-8
2 J Clayton, Hindley MG, 2-11-8
3 K Garry, Hindley MG, 2-3-0