Midlands match results for week commencing Sept 26, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge & Croft Pools (22 pegs)
1 Dave Whiting, March, 105-1-0 Bridge peg 5 pellet corn edge carp 12lb
2 Chuck Yves, Notts AA, 85-11-0 Croft peg 6 pellet corn edge carp 9lb
3 R Holmes, Notts AA, 72-12-0
4 A Tait, New Packet Inn, 58-1-0
5 D Speight, Sheffield, 53-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Chestnut Pools (14 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 119-11-0
2 G Roberts, Boldings, 82-13-0
2 P Shaw, Boldings, 82-13-0     

Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (22 pegs)
1 W Sweetman, Rockland AC, 169-8-0
2 A Harper, Mosella, 124-1-0
3 V Laurent, Sensas France, 88-4-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 Nev Fisher, Wold View, 89-10-0 peg 8 bomb 8mm pellet carp 8lb
2 Mick Ellison, Wold View, 75-4-0 peg 12
3 B Lepley, Wold View, 68-15-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Moat Pool (15 pegs)
1 B Conroy, Wombwell AC, 95-7-0
2 D Whiting, March, 85-9-0
3 P Elliott, Leegem Angling, 76-9-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)    
Sherwood Lake (15 pegs)
1 R Brookes, Rivendell AC, 56-15-0
2  S Richards, Woodhouse Angling Centre, 41-15-0  
3 M Lysaght, Rivendell AC, 40-6-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Lower Broadheath Pools, Sycamore, Old & Willow Pools (38 pegs)
1 Kevin Saxelby, Northfield, 131-10-0 peg 3 Willow maggot edge carp 8lb
2 Tim Guise, Stourbridge, 188-7-0 peg 20 Willow
3 E Foster, King’s Norton, 70-8-0

Starlets Packington Somers Veterans (Tues)
Annie’s & Molands Mere Pools (52 pegs)
1 Ray Quinney, Packington, 82-2-0 peg 43 Molands Mere pellet waggler carp F1s
2 J Roberts, Drennan/Sensas, 72-12-0 peg 48 Molands Mere long pole worm F1s skimmers
3 R Savage, Lane’s Bait, 63-8-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 52-6-0
6 B Calcott, Packington, 44-8-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Jenny’s Pools (43 pegs)
1 Ian Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 95-7-0 peg 50 High pellet 6m and edge F1s
2 Kev Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 84-2-0 peg 4 High
3 S Johnson, Acorn Angling, 79-12-0
4 B Duggan, Bailey’s of Warwick, 65-1-0
5 W Sweetman, Rockland AC, 64-2-0
6 D Lutwyche, Hawkesbury, 57-7-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (14 pegs)
1 S Blanchard, Wold View, 82-12-0
2 R Skelhorn, Wold View, 77-0-0
3 C Braithwaite, Wold View, 74-8-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (10 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 99-2-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 81-11-0
3 A Moore, Avenue Angling, 59-14-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Middle Pool (16 pegs)
1 T Winstone, Bonehill Mill/Kobra Feeders, 125-10-0
2 D Phillips, Ashton Angling Supplies, 75-4-0
3 C Georgen, Sensas France, 72-8-0
 
Frank Barlow Memorial (Weds)
River Trent, Burton-on-Trent (76 pegs)
1 Stu Raynor, Matchman Supplies, 17-4-0 peg 20 Bailey’s roach dace and two chub stick float bread maggot
2 Steve Lowther, Daiwa Dons, 14-15-0 peg 15 Municipal roach perch and a 7lb barbel waggler maggot
3 T Scott, Burton-on-Trent, 14-0-0
4 C Lloyd, Midland Angling Supplies, 12-14-0
5 C Hughes, Rive/Nathan’s of Derby, 12-13-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 188-14-0 peg B1 Method feeder pellet carp 9lb
2 Andy Thompson, Burton-Upon-Trent, 75-6-0 peg A11 pellet 5m carp 14lb
3 P Twigg, Bacchus & Rhone, 72-6-0
4 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 68-8-0
5 T Sanderson, Angling Man, 63-6-0
6 S Greenfield, Manchester AC, 61-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow & Sycamore Pools (16 pegs)
1 P Shaw, Boldings, 104-4-0
2 J Andrews, Tri-Cast Weston, 102-5-0
3 J Atwell, Kingswinford, 96-8-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (10 pegs)
1 K Peacock, Tackle & Bates, 162-4-0
2 C Saunders, Tackle & Bates, 124-4-0
3 D Lack, Tackle & Bates, 97-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 178-0-0 peg 19 pellet 5m carp 8lb
2 Craig Brazier, Gateford Angling Supplies, 149-14-0 peg 17 corn 13m and 6m carp 9lb
3 M Langton, Sherwood Forest Fishery, 146-15-0
4 S Storey, Gateford Angling Supplies, 115-15-0
5 R Redwood, Barnstone AC, 94-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (30 pegs)
1 Paul Schoof, Leegem Angling, 105-5-0 Bridge peg 21 cat meat and pellet 6m carp 10lb
2 Frank Brighelli, Rotherham, 72-11-0 Bridge peg 44 feeder corn carp 8lb
3 G Schoof, Leegem Angling, 59-3-0
4 D Downes, Sheffield, 51-3-0
5 C Yves, Chesterfield, 51-1-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Boundary Pool (14 pegs)
1 S Wheeler, Fisherman’s Friend, 67-8-0
2 F Donachie, Colmic, 62-12-0
3 A Powell, Evesham Discount Tackle, 42-0-0
 
Janson’s Fishery (Thurs)
Munroes & Match Pools (20 pegs)
1 Lee Cowlan, Janson’s, 286-8-0 peg 12 Match pellet 4m carp 9lb
2 Gerry Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 282-5-0 peg 18 Munroes maggot 6m and edge carp 11lb
3 S Davies, Janson’s, 280-5-0
4 S Draper, Lakeview Select, 233-14-0
5 P Defusto, Janson’s, 223-15-0
6 R Taylor, Janson’s, 217-12-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (22 pegs)
1 Jimmy Murfitt, Maver Gold, 119-8-0 peg 17 Reptile red maggot 14m and 6m carp 8lb
2 Albie Beehl, Leicester, 95-2-0 peg 4 Reptile corn edge and 12m carp 8lb
3 D Gaczymski, Devon AC, 73-8-0
4 P Reynolds, Alvechurch, 68-8-0
5 M White, Match Catch, 58-0-0
6 B Smithson, Team Makin’s, 54-2-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Little Geary’s Pools (39 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 63-4-0 peg 10 Geary’s Level long pole caster skimmers
2 John Lowe, Tornadoes AC, 60-0-0 peg 17 Little Geary’s pellet waggler F1s carp
3 E Keene, COVPAC, 48-7-0
4 J McGann, Packington Vets, 46-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Chestnut Pools (15 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 139-6-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 112-11-0
3 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 93-7-0

Rookery Waters (Thurs)
Magpie Lake (12 pegs)
1 K Peacock, Tackle & Bates, 256-10-0
2 J Cartwright, Rookery, 244-8-0
3 D Rawlings, Stanjay Tackle, 150-4-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Club & Jenny’s Pools (60 pegs)
1 Steve Spruce, Tunnel Barn Farm Vets, 122-14-0 peg 15 High pellet 6m maggot edge F1s
2 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 90-8-0 peg 16 Club
3 D Rowberry, Tunnel Barn Farm Vets, 87-13-0
4 D Todd, Tunnel Barn Farm Vets, 72-9-0
5 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 69-15-0
6 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 69-2-0

Westwood Lakes Daiwa Autumn Festival (Tues – Thurs)
Falcon, Osprey & Skylark Lakes (56 pegs)
1 Ryan Lidgard, Brigg, 3pts (714-7-0)
2 Darren Denton, Westwood Lakes, 3 (630-10-0)
3 R Bond, Matrix Image, 5
4 J Brooks, Middy, 6 (709-8-0)
5 M Cree, Dynamite Baits, 6 (664-6-0)
6 D Shepherd, Maver/Bag ‘Em Baits, 6 (653-0-0)


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (30 pegs)
1 Alan Tait, New Packet Inn, 154-0-0 peg 68 pellet 6m carp 10lb
2 Pete Miles, Rotherham, 152-2-0 peg 64 bomb and 5m pellet carp 8lb
3 P Elliott, Leegem Angling, 115-0-0
4 W Lomas, Leegem Angling, 112-12-0
5 N Hirst, Ackworth AC, 109-0-0

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (16 pegs)
1 S Pulsar, Guru, 232-1-0
2 L Capewell, Maver Gold, 198-2-0
3 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 143-8-0


SATURDAY

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 R King, SPRO Barford Tackle, 72-7-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 67-1-0
3 S Smith, Waveney AC, 54-6-0 

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (16 pegs)
1 C Braithwaite, Wold View, 127-8-0
2 S Blanchard, Wold View, 92-0-0
3 M Rodger, Mosella, 84-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (13 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 105-11-0
2 S Parker, Daiwa Angling Direct, 94-5-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 83-8-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (15 pegs)
1 J Jenkins, Mill Pool AC, 144-12-0
2 L Dennick, Colmic, 130-14-0
3 G Donachie, Colmic, 125-0-0
 
Erewash Valley Winter League (Sat)
Beeston Canal (48 pegs)
1 Wayne Swinscoe, Team 1779, 12-15-0 Macro Bridge long pole breadpunch skimmers
2 Pete Allwood, Long Eaton Fed, 11-6-0 Boot’s reeds long pole squatt pinkie roach perch and a 5lb bream
3 J South, Shakespeare Bait-Tech, 10-4-0
4 T Potter, Team 1779, 10-2-0
5 S Holbrook, Three Counties, 9-4-0
6 P Madeley, Long Eaton Fed, 8-5-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 21pts
2 Matchman Supplies, 25
3 Mill Tackle, 29
3 Three Counties, 29
5 Long Eaton Fed, 31
6 Team 1779,     32

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (31 pegs)
1 Adam Jones, Larford, 124-7-0 peg 22 meat 14m carp F1s
2 L Budworth, Steven’s Tackle, 110-7-0
3 S Parker, Larford, 101-10-0
4 P Bucknall, Little Dawley, 98-8-0
5 I Wood, Larford, 96-7-0
6 S Harris, Little Dawley, 91-6-0 

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (23 pegs)
1 P Tatley, Little John, 134-1-0
2 C Greensides, Dynamite Baits, 114-2-0
3 B Holmes, Dynamite Baits, 99-14-0 

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley - Claxton (45 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 97-10-0 peg 102 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Glen Carter, Sudbury, 65-0-0 peg 101 groundbait feeder worm bream skimmers
3 J Daniels, Preston Innovations Delcac 61-14-0
4 D Reeve, Preston Innovations, 54-14-0
5 C Redgrave, Daiwa Angling Direct, 43-10-0
6 P Udell, Preston Innovations Delcac, 43-4-0
Final league: 
1 Brian Weevers, Sportsman’s, 229-14-0
2 Wayne Anderson, Daiwa Angling Direct, 214-6-0
3 C Redgrave, Daiwa Angling Direct, 200-8-0
4 K Paynter, PW Angling, 198-3-0
jt5 R Finch, Deben and N Larkin, Nisa Feeders, both 187-5-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 R Durrant, Tornadoes AC, 65-6-0
2 S Edwards, Packington, 61-4-0
3 J Galloway, Packington, 47-3-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 S Owen, Monkhall, 97-6-0
2 H Colley, Boldings, 93-4-0
3 B Tromans, Fiery Holes, 81-12-0    

Rilmac Tidal Trent Teams of Four (Sat)
River Trent, Laughterton, Dunham, Torksey & North Clifton (77 pegs)
1 Al Dyer, Lincs County, 17-11-0 peg 38 Laughterton bolo rod maggot roach
1 Dave Grey, Laneham, 17-11-0 peg 20 Torksey groundbait feeder maggot skimmers hybrids
3 S Edson, Leeds, 16-6-0
4 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 15-3-0
5 A Henry, Shimano/Dynamite Baits, 14-5-0
5 C Inglis, Lincoln Whisby AS, 14-5-0
Teams: 
1 Roy Truman Select, 20pts
2 Turncoats, 28
3 Team Leegem, 32
League: 
1 Roy Truman Select, 16pts
2 Lincs County OAPs, 18
3 Ferryboat, 19
4 Team Leegem, 23
jt5 Worksop and Turncoats, both 28

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (18 pegs)
1 Kevin Peacock, Tackle & Bates, 162-14-0 peg 27 cat meat edge carp 5lb
2 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 139-10-0
3 J Belshaw, Tackle & Bates, 116-14-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 112-2-0
5 S Godfrey, Tackle & Bates, 112-0-0

Tunnel Barn Farm Super League (Sat)
Extension & New Pools (42 pegs)
1 Pete Rice, Mosella, 110-0-0 New peg 7 maggot 3m and edge F1s
2 Ben Townsend, Matrix/ABC Baits, 96-13-0
3 A Harper, Mosella, 88-1-0
4 A Jackson, Rocklands, 85-0-0
5 G Edwards, Guru, 81-2-0
6 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 80-1-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (13 pegs)
1 D Booker, Sutton in Ashfield, 111-0-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 89-0-0
3 T Booker, Sutton in Ashfield, 84-0-0 


SUNDAY

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
River Nene, Orton Up & Downstream (60 pegs)
1 Martin Caldecote, Stanjay Tackle Gold, 12-5-0 E section long pole worm bream tench
2 Steve Welford, Browning Hot Rods, 7-10-0 C section long pole pinkie roach dace perch bleak
3 D Rawlings, Stanjay Tackle Gold, 5-14-0
4 T Oakman, Stanjay Tackle, 5-9-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 28pts
2 Matrix Image, 27
3 Stanjay Tackle Gold, 25
4 Sensas Mark One White, 24

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (58 pegs)
1 Richie Reynolds, Bait-Tech, 19-5-0 peg 7 two bream 10lb of roach long pole maggot
2 Mark Downes, Sensas/Kamasan Starlets, 10-12-0 peg 18 roach long pole maggot
3 W Swinscoe, Drennan/Bait-Tech, 9-1-0
4 P Johnson, Coors AC, 9-0-0
Qualifiers: R Reynolds, P Moutrey and A Paddock

Climax Wold View Fishery (Sun)
Canal Lake (15 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 104-0-0
2 S Sykes, Wold View, 72-12-0
3 J Golding, Wold View, 46-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (23 pegs)
1 T Bolingbrooke, Attleborough, 77-8-0
2 C Nicholls, Grunty Fen, 76-7-0
3 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 66-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (32 pegs)
1 Paul Elliott, Leegem Angling, 113-6-0 peg 66 bomb pellet and corn 5m carp 9lb
2 Lee Hewison, Leegem Angling, 102-4-0 peg 39 pellet 6m carp 10lb
3 A Capp, Mansfield, 99-0-0
4 I Thompson, Barnsley, 96-13-0
5 S Drayton, Gainsborough, 91-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Six Islands Lake (10 pegs)
1 T McGregor, Decoy, 172-14-0
2 D Carlton, Decoy, 164-3-0
3 A Major, Dynamite Baits, 140-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary Pool (23 pegs)
1 Mark Malin, MAP/Bait-Tech, 108-6-0 peg 39 pellet 14m carp F1s
2 Gary Watts, Manor Farm Leisure, 41-6-0 peg 31
3 L Dennick, Colmic, 34-14-0

Izaak Walton Stafford Browning Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Richard Guest, Maver Wolves, 16-12-14 long pole caster bream skimmers
2 Jason Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 12-14-0 long pole pinkie 4lb chub plus roach perch gudgeon
3 N Clayton, Browning Lifestyle, 12-8-0
4 M Savage, Warrington AA, 8-11-7
5 P Dobing, Browning Lifestyle, 8-8-15
6 M Manson, Browning Lifestyle, 8-7-12
Teams: 
1 Browning Lifestyle Red, 19pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 21
3 Sensas Black Country Gold, 24
4 Maver Wolves, 28
5 Sensas Black Country Red, 34
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 40pts
2 Browning Lifestyle Red, 50
3 Maver Wolves, 51
4 Sensas Black Country, 54
5 Warrington AA, 67

Larford Lakes (Sun)
Specimen Lake (18 pegs)
1 I Wood, Larford, 147-10-0
2 G Lewis, Tredegar Tackle, 110-9-0
3 G Reynolds, Frenzee, 101-1-0 

Packington Somers (Sun)
Siblings A & B Pools (20 pegs)
1 L Richards, Packington, 56-4-0
2 N Groves, Foster’s, 53-7-0
3 I Crossman, Browning Central, 37-13-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Sycamore Pools (18 pegs)
1 D Pritchard, Boldings, 125-1-0
2 G Morris, Boldings, 118-10-0
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 113-14-0

Trent Individual League (Sun)
River Trent, Laughterton (13 pegs)
1 J Hackney, Lincoln Whisby AS, 17-14-0
2 J Small, Lincoln, 13-2-0
3 P Richardson, Lins County, 12-2-0 

Tunnel Barn Farm Super League (Sun)
Extension & New Pools (40 pegs)
1 Mark Taylor, Shakespeare Bait-Tech, 129-15-0 Extension peg 9 maggot shallow and deck 6m carp F1s
2 A Mansfield, MAP, 118-15-0
3 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 118-7-0
4 G Edwards, Guru, 117-14-0
5 A Harper, Mosella, 110-8-0
6 N Matthews, Rugeley Miners, 91-10-0
Overall result: 
1 Mark Taylor, Shakespeare Bait-Tech, 206-15-0
2 Geoff Edwards, Guru, 199-0-0
3 P Rice, Mosella, 198-0-0