Midlands match results for week commencing Oct 31, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (23 pegs)
1 Rich Teigh, Handsworth, 102-4-0 peg 1 pellet 13m, 6m and edge carp 9lb
2 Ian Temple, Hallcroft, 77-5-0 peg 15 pellet 14m and 7m carp skimmers
3 K Crummey, Retford, 41-6-0
4 K Pacey, Gainsborough, 39-8-0
5 R Brooks, Sheffield, 34-3-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Ash, Larch & Oak Pools (18 pegs)
1 M Keene, ABC, 84-10-0
2 M Jameson, Boldings, 83-2-0
3 I Hughes, Drennan NW, 55-12-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (18 pegs)
1 G Makin, Miracle Baits, 66-10-0
2 D Atkins, Solihull Angling Centre, 54-10-0
3 C Georgen, Sensas France, 51-14-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Silver Lake (23 pegs)
1 Ken Wood, Wold View, 48-4-0 peg 35 pellet 6m F1s carp
2 Trevor Thompson, Wold View, 40-0-0 peg 31
3 T Brewitt, Wold View, 33-4-0
4 S Southern, Wold View, 22-12-0 

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (12 pegs)
1 T Whitcher, St Stephen’s, 74-10-0
2 C Georgen, Sensas France, 40-12-0
3 T Taylor, Peg One, 25-0-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (37 pegs)
1 Roger Palmer, Solihull, 68-6-0 peg 25 High Pool meat 8m carp 6lb
2 Eddie Foster, King’s Norton, 62-0-0 peg 21 High Pool
3 T Dudley, West Bromwich, 51-8-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere & Little Geary’s Pools (59 pegs)
1 Andy Saunders, Packington Vets, 38-2-0 peg 19 Molands Mere pellet feeder carp F1s
2 Bob Calcott, Packington Vets, 29-8-0 peg 2 Molands Mere long pole maggot F1s
3 K Wynn, Lane’s Bait, 27-0-0
4 E Keene, COVPAC, 26-13-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Top & Canal Pools (34 pegs)
1 Tony McGuire, Tunnel Barn Farm Vets, 38-9-0 Canal 15 maggot track and pellet edge F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 37-14-0 Canal peg 1 dobbed bread 13m and pellet 6m F1s
3 J Johnson, Notts AA, 36-0-0
4 C Newton, Smithy’s Angling, 30-12-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 29-3-0
6 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 26-13-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (13 pegs)
1 R Lidgard, Brigg, 75-0-0
2 P Hart, Wold View, 65-4-0
3 G Garrod, Hull, 58-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (11 pegs)
1 T Howard, Fred’s, 25-6-0
2 K Turner, Cross Drove, 23-8-0
3 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 19-12-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (29 pegs)
1 Geoff Maguire, Kidderminster DAA, 43-11-0 peg 72a five barbel waggler maggot chub roach dace whip maggot
2 Mick Wilkes, Barford AA, 19-8-0 peg 50 waggler maggot chub
3 L Blundell, Sensas WB Clarke, 15-10-0
4 M Traves, Sensas Strike, 15-4-0
5 I Shepherd, Daiwa Gordon League, 13-15-0
6 G Brierley, Willow Creek, 13-4-0
 
Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 4 (18 pegs)
1 T Sanderson, Angling Man, 92-6-0
2 C Price, Zingfari AC, 34-6-0
3 J Adamson, Nisa Feeders, 12-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Willow & Sycamore Pools (16 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 52-8-0
2 P Shaw, Boldings, 48-7-0
3 T Foster, Boldings, 38-3-0    

RAF EMAL Silverfish Only (Weds)
Woodland Waters (19 pegs)
1 John Summerson, RAF Old Lags, 11-2-0 peg 12 worm caster 11m roach skimmers 2 Baz Bright, Garbolino RAF, 8-8-0 peg 48 long pole and groundbait feeder worm caster skimmers perch
3 D Hurst, Garbolino RAF, 5-10-0
4 G Foster, RAF Waddington, 3-7-0
5 A Dyer, Garbolino RAF, 0-6-0  
6 P Foster, RAF Old Lags, 0-1-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Jay Lake (15 pegs)
1 J Belshaw, Rookery, 55-6-0
2 J Millard, Newmarket, 54-10-0
3 R Whincup, Stanjay Tackle, 37-12-0
 
Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (13 pegs)
1 D Lewis, Packington, 64-2-0
2 P Canning, Solihull Angling Centre, 61-4-0
3 J Burchell, Packington, 47-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (30 pegs)
1 Andy Sellars, R&R Sports, 24-5-0 peg 49 bomb maggot pellet carp skimmers
2 Chuck Yves, Hallcroft, 22-9-0 peg 22 pellet 12m carp
3 N Hirst, Ackworth AC, 17-12-0
4 R Brooks, Sheffield, 16-14-0
5 D Boswell, Bridon AC, 15-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Windmill & Ash Pools (15 pegs)
1 S Wheeler, Fisherman’s Friend, 44-10-0
2 T Evans, Manor Farm Leisure, 39-8-0
3 S Rich, Moaning Sods, 34-10-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Lagoon Pool (23 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 34-2-0 peg 19 pellet 6m carp skimmers
2 Steve Ward, Coalville AC, 26-8-0 peg 8
3 S Skelton, Maver/Dynamite Baits, 25-12-0
4 D Ross, Tackle Shack, 21-2-0
5 T Sanderson, Angling Man, 16-8-0
6 P Porter, Rugby, 9-14-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level & Siblings A & B Pools (34 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 56-10-0 peg 5 Siblings A long pole maggot carp ide skimmers
2 Bob Calcott, Packington Vets, 43-5-0 peg 15 Geary’s Level long pole maggot skimmers
3 R Robinson, Packington Vets, 34-11-0
4 D Hartshorn, Swan Baits, 32-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Oak & Chestnut Pools (15 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 51-15-0
2 G Roberts, Boldings, 45-12-0
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 37-12-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
New, Extension & House Pools (66 pegs)
1 Barry Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 45-3-0 New peg 13 maggot 13m and edge F1s
2 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 42-14-0 Extension peg 9 maggot 13m F1s
3 A Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 34-2-0
4 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 29-4-0
5 I Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 28-6-0
6 J Stratford, Tunnel Barn Farm Vets, 26-0-0


SATURDAY

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs)
1 Steve Bowen, Chiltern Baits, 30-10-0 peg 60 groundbait feeder worm caster bream
2 Adrian Narbeth, Sensas WB Clarke, 14-9-0 peg 70 waggler maggot chub dace
3 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 14-3-0
4 Nigel Davies, Shakespeare Bait-Tech, 14-0-0
5 Alan Newman, Bailey’s of Warwick, 13-3-0
6 Dean Young, Chiltern Baits, 10-13-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 11pts
2 Sensas WB Clarke, 27
3 Sensas Portway, 29
4 Lane’s Bait, 31
5 Barford AA, 33
jt6 Chiltern Baits and Bailey’s of Warwick, both 37
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 67pts
2 Sensas WB Clarke, 77
3 Bailey’s of Warwick, 89
4 Lane’s Bait, 91
5 Match Box, 104
6 Sensas Portway, 105

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (11 pegs)
1 S Piggott, Wold View, 53-4-0
2 D Croft, Wold View, 39-12-0
3 J Mizer, Wold View, 29-4-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 31-2-0
2 J Heaps, JR Angling, 23-2-0
3 J McGuire, Rib Valley Angling, 21-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (23 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 33-6-0 peg 19 long pole caster and maggot over groundbait carp roach skimmers
2 Chris Greensides, Dynamite Baits, 28-15-0 peg 50 red maggot over groundbait 13m skimmers roach
3 S Clark, Mansfield, 23-6-0
4 M Malia, Gateford, 20-1-0
5 T Butt, Sheffield, 15-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Horseshoe Lake (10 pegs)
1 R Bond, Matrix Image, 87-7-0
2 A King, Dynamite Baits 82-0-0
3 M Perkins, Dynamite Baits, 74-13-0

Drennan Silverfish League (Sat)
Rycroft Fishery (40 pegs)
1 John Eccles, Long Eaton Fed, 19-5-0 peg 30 Donno’s long pole and waggler caster roach
2 Chris Logan, Nathan’s of Derby, 18-6-0
3 M Hall, Sensas, 16-4-0
4 K Ritter, Nathan’s of Derby, 15-2-0
5 N Bull, Kamasan Starlets, 13-13-0 

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (18 pegs)
1 Jim Wilson, Kidderminster DAA, 30-14-0 peg 29 maggot feeder barbel chub
2 Nick Pound, Ludlow, 28-12-0 peg 14 pellet feeder and stick float maggot barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 25-0-0
4 P Amos, Stourport, 17-6-0
5 M Traves, Sensas Strike, 15-10-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Robin Hood Lake (20 pegs)
1 P Lambert, Little John, 80-9-0
2 P Tatley, Little John, 76-13-0
3 C Brown, Little John, 55-1-0 

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Meadow Pools (17 pegs)
1 M Henshall, Foster’s, 86-4-0
2 R Kings, Mosella, 74-8-0
3 S Julian, Dave Highfield Aacademy, 68-13-0

Norwich DAA Autumn League (Sat)
River Thurne, Potter Heigham & Martham (39 pegs)
1 Dave Reeve, Unreliables, 2-14-0 Potter Heigham maggot 5m roach
jt2 M Harmon, Daiwa Angling Direct and J Weedon, Matrix Image, both 0-2-0
jt4 J Southgate, Matrix Image and S Kindleysides, Unreliables, both 0-1-0
Teams: 
1 Unreliables, 17pts
2 Matrix Image, 18
3 Daiwa Angling Direct Suffolk, 32
Final league: 
1 Unreliables, 8pts
2 Matrix Image, 14
3 Daiwa Angling Direct Suffolk, 18
4 Norwich DAA, 22

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (12 pegs)
1 S Edwards, Packington, 25-11-0
2 D Tresigne, Packington, 23-5-0
3 J Adamson, Packington, 20-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (18 pegs)
1 C Newbrook, Oakengates Angling Centre, 42-7-0
2 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 39-3-0
3 D Doughty, Woodend, 37-12-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Ghost Pool (12 pegs)
1 C Georgen, Sensas France, 53-12-0
2 P Sibley, ABC, 51-12-0
3 O Boswell, Woodlands, 38-6-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (22 pegs)
1 Josh Pace, Sensas Mark One, 44-14-0 peg 3 pellet 13m carp 4lb
2 Mac Campbell, Fenland Rods, 40-4-0 peg 25 maggot 12m carp 3lb
3 J Cartwright, Tackle & Bates, 36-10-0
4 S Godfrey, Tackle & Bates, 33-6-0
5 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 30-2-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Club, Canal & Jenny’s Pools (34 pegs)
1 Geoff Edwards, Guru, 100-2-0 Jenny’s peg 18 maggot 11m F1s
2 Jack Danby, Midland Angling Supplies, 70-1-0
3 P Holland, Guru, 68-13-0
4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 67-15-0
5 C Cameron, Middy/Old Ghost, 65-8-0
6 L Capewell, Maver Gold, 58-11-0 

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 S Fisher, Grantham, 34-4-0
2 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 27-4-0
3 D Booker, Sutton, 25-4-0


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Grendon, Scotland & Brickyard Ponds (63 pegs)
1 Danny Hurst, Garbolino RAF, 33-1-0 Grendon peg 15 feeder worm carp
2 Ian Pretty, Maver Milton Keynes, 18-4-0 Brickyard peg 11 long pole pellet carp skimmers
3 F Pizzimenti, Royal Mail, 16-2-0
4 G West, Preston Innovations Black Horse, 11-7-0
5 A Donnelly, Preston Innovations Black Horse, 11-4-0
6 D Martin, Maver Milton Keynes, 10-14-0
Teams: 
1 Preston Innovations Black Horse, 53pts
2 Maver Milton Keynes, 46
3 Garbolino RAF, 35
4 Royal Mail, 30
5 A Team, 29
6 Browning Northants, 29
League: 
1 Preston Innovations Black Horse, 8pts
2 Garbolino RAF, 10
3 Maver Milton Keynes, 13
4 Browning Northants, 14
5 Royal Mail, 19
6 A Team, 20 

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Mark Godfrey, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 7-350 Abbey Meadow long pole worm maggot roach perch chub
2 Steve Hemingray, Kamasan Starlets, 6-500 Deeps
3 M Harper, Sensas Midland Angling Supplies, 6-300
4 G Baldock, Quorn AS, 5-800
5 T Cahill, Long Eaton Fed, 5-440
5 D Petch, Long Eaton Fed, 5-110
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 24
2 Quorn AS, 29
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 39
4 Long Eaton Fed, 42
5 Wigston AS, 43
6 Sensas Midland Angling Supplies, 49
League
1 Kamasan Starlets, 6pts
jt2 Matrix Dynamite Baits Trentmen and Quorn AS, both 9 

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Lee Wherritt, Shakespeare Bait-Tech, 66-15-0 New peg 25 maggot 7m F1s
2 Paul Holland, G8, 65-13-0
3 A Neal, Shakespeare Bait-Tech, 54-3-0
4 P Jones, Frenzee, 52-0-0
5 G Edwards, G8, 50-13-0
6 I Exall, Shakespeare Bait-Tech, 50-5-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 13pts
2 Frenzee, 20
3 G8, 23

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Erewash Canal (48 pegs)
1 John Johnson, Three Counties, 12-0-0 peg 38 bloodworm 11m roach
2 Mick Hatchard, Shakespeare Bait-Tech, 8-9-0
3 A Chisholm, Shakespeare Bait-Tech, 7-15-15
4 D Jackson, Sensas Dams & Lock, 7-12-10
5 D Lewis, Shakespeare Bait-Tech, 7-2-14
6 P Madeley, Sensas Dams & Lock, 6-11-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 15pts
2 Sensas Dams & Lock, 24
3 Three Counties, 25
jt4 Sensas Black Country and Drennan Leicester Sensas, both 31
6 Browning Central, 42
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 4pts
2 Sensas Dams & Lock, 6
jt3 Sensas Black Country and Drennan Leicester Sensas, both 11
5 Three Counties, 14
6 Browning Central, 16

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (20 pegs)
1 Lee Popham, Wold View, 98-8-0 peg 19 pellet 13m carp 8lb
2 Mark Rodger, Mosella, 91-12-0 peg 21
3 N Hewiss, Ulceby, 62-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (12 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 30-14-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 25-4-0
3 A Keen, Cross Drove, 22-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Winter League (Sun)
Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)
1 Ben Holmes, Dynamite Baits, 15-15-0 Croft peg 22 caster over groundbait 13m roach skimmers
2 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 15-11-0 Moat peg 50 caster over groundbait 6m roach skimmers
3 M Malia, Gateford Angling Supplies, 13-15-0
4 M Wilson, Daiwa Sensas, 13-14-0
5 M Foy, Northern Inn, 13-13-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Reed & Moat Pools (16 pegs)
1 N Stones, Barnsley, 61-15-0
2 P Wright, Leegem Angling, 52-10-0
3 W Lomas, Leegem Angling, 51-12-0

East Midlands Winter League Practice (Sun)
Cock Bank & Factory Bank (60 pegs)
1 Martin Roper, Sensas Mark One, 13-15-0 Factory Bank pinkie and squatt over groundbait 6m and 11m roach perch
2 Andrew Kilby, Stanjay Tackle, 13-6-0 Factory Bank pinkie over groundbait 5m roach perch
3 R Martin, Stanjay Tackle, 12-0-0
4 T Hayden, Stanjay Tackle, 9-13-0

Guru/Bag ‘Em Baits Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Beastie Lake (20 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 80-11-0
2 A Playford, Dersingham AC, 77-14-0
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 43-11-0

Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (72 pegs)
1 Damien Scribbens, Fishtastic, 47-8-0 peg 96 waggler maggot dace chub
2 Kev Ellaby, Nomads, 43-6-0 peg 91 worm maggot 9m perch
3 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 39-0-0
4 P Downes, Woody’s, 37-8-0
5 M Greening, Woody’s Academy, 33-8-0
6 M Jones, Wizards, 32-0-0
Teams: 
1 Woody’s, 52pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 49
jt3 DH Angling and Nomads, both 41
5 Wizards, 40
6 ABC Bait, 36 

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (31 pegs)
1 Max Galaszewski, PR Floats, 166-12-0 peg 8 Method feeder and 14m pellet carp skimmers
2 Rob Wiltshire, Cwmbran Angling Nobblers, 100-5-0
3 I Wood, Larford, 68-4-0
4 R Lamb, Larford, 64-15-0
5 P Mountain, HT Angling, 50-1-0
6 M Bull, Frenzee, 45-13-0
Qualifier: R Wiltshire

Leamington AA Garbolino Stratford Classic (Sun)
Warks Avon, Straford-upon-Avon (60 pegs)
1 Steve Brooks, Kettering, 42-11-0 peg 16 Seven Meadows waggler maggot chub
2 Rob Oakey, Shipston on Stour AC, 24-14-0 peg 12 Seven Meadows waggler maggot chub
3 D Haynes, DHP, 22-4-0
4 L Ashby, Banbury, 16-12-0

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Lambsdown & Warren Lakes (45 pegs) 
1 Steve Daley, Solihull Angling Centre, 42-10-0 peg 42 Lambsdown Method feeder bread carp
2 Pete Caton, Drennan Banbury gunsmiths, 34-0-0 peg 19 Warren pellet 14m carp skimmers
3 D Orrell, Tusse’s Tackle, 29-2-0
4 C Skyrme, Lane’s Bait, 27-8-0
5 D Pritchard, Lane’s Bait, 26-12-0
League:  
1 Wayne Sharman, Matrix, 5pts
2 Jack Harness, Daiwa/Hydro, 7 (weight)
3 D Gaczynski, Tusse’s Tackle, 7

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (10 pegs)
1 S Poynton, Old Ghost, 58-13-0
2 M Watson, Daiwa Gordon League, 45-0-0
3 R Kings, Mosella, 43-1-0

Packington Somers Winter League (Sun)
Molands Mere, Little Geary’s, Geary’s Level & Siblings Pools (71 pegs)
1 Phil Canning, Frenzee, 54-7-0 peg 42 Molands Mere waggler bread and maggot 13m carp F1s
2 Lee Richards, Packington, 39-10-0
3 J Newton, Smithy’s Angling, 34-7-0
4 C Toal, Solihull Angling Centre, 33-10-0
5 K Wynn, Lane’s Bait, 29-11-0
6 I Tegg, Ridgemere AC, 28-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 61-10-0
2 P Hemmings, Monkhall, 58-3-0
3 M Jameson, Boldings, 58-0-0

Preston Innovations Woodland View Clubman Championship (Sun)
All lakes (98 pegs)
1 Gary Mitchell, Woodlands, 75-0-0 peg 19 Barley bomb corn carp 10lb
2 Rob Willetts, Brookfields, 63-6-0 peg 39 Arles pellet feeder carp F1s skimmers tench
3 R Wilson, St Stephen’s AC, 59-8-0
4 G Kirkham, Mosella, 58-8-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
House Pool (18 pegs)
1 D Lloyd, Maver Midlands, 50-1-0
2 P Black, Milo, 30-6-0
3 M Bingham, Mosella, 30-0-0