Midlands match results for week commencing Oct 3, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (15 pegs)
1 R Holmes, Notts AA, 103-15-0
2 G Schoof, Wigan, 72-14-0
3 D Whiting, March, 70-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Willow & Chestnut Pools (14 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 122-6-0
2 D Matson, Rod & Gun, 109-13-0
3 P Shaw, Boldings, 95-1-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
House Pool (21 pegs)
1 John Johnson, Notts AA, 94-10-0 peg 6 maggot 6m and edge F1s carp skimmers
2 Chris Georgen, Sensas France, 86-0-0 peg 29
3 P Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets, 64-5-0
4 M Jones, Scooby’s Angling, 64-3-0
5 T Hardy, Tunnel Barn Farm, 62-13-0
6 T Volle, Sensas France, 59-2-0


TUESDAY

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 E Waterfall, Carlton, 300-3-0
2 M Taylor, Janson’s, 284-13-0
3 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 199-1-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Hay & Barley Pools (14 pegs)
1 C Georgen, Sensas France, 117-4-0
2 V Laurent, Sensas France, 112-0-0
3 T Whitcher, Woodlands, 107-0-0
 
Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, High & Arles Pools (36 pegs)
1 Roger Finch, Dudley, 79-4-0 peg 25 Arles pellet 9m carp 6lb
2 Kevin Saxelby, Northfield, 78-4-0 peg 14 Arles
3 P Foster, Halesowen, 75-12-0


WEDNESDAY

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (14 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 82-6-0
2 T Howard, Cross Drove, 59-1-0
3 B Coulson, Littleport, 47-2-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Boundary Pool (12 pegs)
1 S Liston, Moaning Sods, 70-14-0
2 F Parker, Moaning Sods, 55-14-0
3 S Rich, Moaning Sods, 52-0-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (13 pegs)
1 S Christian, Sedgeley, 21-8-0
2 M Wilkes, Barford AA, 14-14-0
3 D Hollands, Sensas Portway, 14-2-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow Pool (18 pegs)
1 Terry Homer, Dave Highfield Academy, 119-13-0 peg 56 pellet 4m carp F1s
2 Chris Georgen, Sensas France, 107-10-0 peg 14
3 P Hadlington, Dave Highfield Academy, 86-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (17 pegs)
1 C Birch, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 93-4-0
2 T Sanderson, Angling Man, 85-10-0
3 L Froggatt, Makin’s Select, 69-10-0
 
Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Ash & Stock Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 86-9-0
2 D Doughty, Woodend, 74-15-0
3 G Palmer, Fitters AC, 63-3-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (20 pegs)
1 A Dilley, Rookery, 97-8-0
2 P Holland, Rookery, 97-0-0
3 J Belshaw, Rookery, 84-12-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (18 pegs)
1 Chris Newton, Smithy’s Angling, 112-4-0 peg 46 long pole maggot carp F1s
2 Daniel Tresigne, Packington, 109-9-0 peg 44 long pole pellet F1s
3 L Richards, Packington, 106-2-0
4 S Whittaker, Packington, 96-2-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (40 pegs)
1 Tommy Bray, Sheffield, 99-15-0 Bridge peg 14 pellet 6m carp skimmers
2 Keith Crummey, New Packet Inn, 64-8-0 Bridge peg 16 pellet 7m carp
3 D Downes, Killamarsh, 52-6-0
4 S Carr, Doncaster, 46-9-0
5 D Sewell, James Maude Linden, 45-8-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (13 pegs)
1 C Spencer, GOT Baits, 247-12-0
2 P Defusto, Janson’s, 206-1-0
3 G Wright, Janson’s, 191-4-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Derwent Pool (18 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 49-14-0
2 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 43-0-0
3 S Johnstone, Match Catch, 14-8-0
 
Norwich DAA Broads Festival (Weds & Thurs)
Rivers Bure & Thurne (68 pegs)
Day one result:
1 Chris Kelly, Daiwa Angling Direct, 31-12-0 peg 5 St Benet’s roach long pole maggot caster
2 Nick Larkin, Nisa Feeders, 29-7-0
3 R Holding, Colchester, 29-3-0
4 R Hubbard, Daiwa Angling Direct, 28-8-0
5 G Welton, Garbolino RAF, 26-434-0
6 R Watson, Nisa Feeders, 26-2-0
Day two result:
1 Mark Pollard, Daiwa Angling Direct, 36-13-0 peg 4 Potter Heigham roach skimmers long pole worm maggot
2 Steve Kindleysides, Deben, 30-12-0
3 D McCall, Shakespeare Bait-Tech, 30-8-0
4 C Kelly, Daiwa Angling Direct, 29-4-0
5 J Southgate, Sensas Oakwood Angling, 27-4-0
6 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 26-15-0
Overall result:
1 Chris Kelly, Daiwa Angling Direct, 2pts
2 Rob Hubbard, Daiwa Angling Direct, 3 (53-15-0)
3 R Holding, Colchester, 3 (47-15-0)
4 S Kindleysides, Deben, 3 (45-3-0)
5 S Clark, Matrix Image, 3 (43-2-0)
6 T Gibbons, Norwich DAA, 3 (41-2-0)
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Willow, Annies & Siblings A & B Pools (42 pegs)
1 Michael Gibbs, Packington Vets, 59-2-0 peg 2 Willow long pole caster carp
2 Ray Quinney, Packington, 53-4 peg 3 Willow long pole corn carp
3 D Atkins, Solihull Angling Centre, 38-14-0
4 J Smith, Packington Vets, 35-12-0
 
Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow Pool (13 pegs)
1 A Williams, Vespe, 145-2-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 119-11-0
3 A Jenkins, King’s, 105-13-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Bottom, New & Top Pools (60 pegs)
1 Dave Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 67-7-0 peg 5 Bottom pellet 11m paste edge carp F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 63-3-0 peg 27 Bottom pellet 11m paste edge carp F1s
3 S Witherington, Tunnel Barn Farm Vets, 62-11-0
4 R Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 59-3-0
5 P Sutor, Tunnel Barn Farm Vets, 57-13-0
6 A Hemmings, Tunnel Barn Farm Vets, 55-3-0


FRIDAY

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri)
Moat Pool (15 pegs)
1 P Miles, Rotherham, 134-8-0
2 M Smith, Mansfield, 131-1-0
3 P Elliott, Leegem Angling, 116-13-0


SATURDAY

Angling Trust/Canals & Rivers Trust Canal Pairs Qualifier (Sat)
Llangollen Canal (76 pegs)
1 Steve Parker, Hodnet AC, 21-14-3 peg A1 Whixall Marina long pole worm bream perch roach
2 Roy Yeomans, Hodnet AC, 7-3-5 peg A4 long pole worm caster bream perch
3 W Pickett, 6-10-4
4 M Owen, Sensas Black Country, 6-10-0
5 D Harper, Weston, 6-7-8
Qualifying pairs:
1 Ben Garbett and Dave Brown, 71pts
2 K Perry and M Owen, 69
3 D Martin and A Marsden, 68
4 N Griffiths and N Harper, 67
5 M Nutt and T Nutt, 67

Barston Masters (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (40 pegs)
1 Carl Barnfield, Swan Baits, 92-14-0 peg 15 Method feeder pellet and mini boilies carp 15lb
2 Andy Pell, Guru, 77-0-0 peg 13 Method feeder pellet carp F1s
3 J Morris, Sensas WB Clarke, 75-0-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (15 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 123-2-0
2 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 77-10-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 56-10-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (19 pegs)
1 G Nugent, Vale AC, 107-6-0
2 P Miles, Rotherham, 87-13-0
3 D Whiting, NASA, 85-2-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island & Middle Pools (15 pegs)
1 F Donachie, Colmic, 63-12-0
2 A Jones, Colmic, 56-8-0
3 L Dennick, Colmic, 47-10-0

Holly House Fishery (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 D Gackynski, Elephant & Castle, 40-14-0
2 G Wood, Scone Zone Floats/Swan Baits, 37-6-0
3 B Rafferty, Elephant & Castle, 37-0-0 

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (23 pegs)
1 Tony Avery, Daiwa Gordon League, 26-0-0 peg 14 waggler maggot barbel roach dace
2 Mark Traves, Sensas Strike, 25-11-0 peg 10 stick float maggot chub dace roach
3 L Harries, DH Angling, 23-14-0
4 T Moreton, Preston Innovations, 23-2-0
5 D Foxall, Kidderminster DAA, 22-8-0
6 C Taylor, Bromsgrove, 22-4-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (25 pegs)
1 S Harris, Rod & Gun, 110-12-0
2 M Skidmore, Larford, 70-5-0
3 P Briscoe, Larford, 67-14-0 

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (23 pegs)
1 C Greensides, Dynamite Baits, 141-14-0
2 P Tatley, Little John, 133-14-0
3 S Keyworth, Little John, 127-3-0

Mead Sports & Leisure Broads Championships (Sat)
Rivers Bure & Thurne (98 pegs)
1 Robert Hubbard, Daiwa Angling Direct, 57-12-0 Potter Heigham peg 10 long pole worm caster roach skimmers
2 Dave Rowe, Daiwa Angling Direct, 32-3-0 Martham peg 4 long pole worm caster roach skimmers
3 B Weavers, Sportsman’s, 30-4-0
4 M Runacres, Deben, 38-12-0
5 D Richardson, Daiwa Angling Direct, 28-0-0
6 T Watling, Browning Hot Rods, 27-2-0 

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (28 pegs)
1 D Elliott, Packington, 73-7-0
2 L Richards, Packington, 69-0-0
3 D Lewis, Packington, 49-0-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 D Hicken, Woodlands, 139-0-0
2 J Dale, Woodlands, 95-2-0
3 M Round, Woodlands, 90-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (23 pegs)
1 Geoff Arnold, Tackle & Bates, 99-14-0 peg 32
2 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 90-12-0 peg 22
3 T McGregor, Tackle & Bates, 74-0-0
4 S Coaten, Ged’s Tackle, 69-4-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Jenny’s & Club Pools (30 pegs)
1 Mark Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 87-8-0 Club peg 7 long pole and edge maggot pellet carp F1s
2 Pete Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 71-9-0
3 A Williams, Marukyu, 64-9-0
4 P Wheeler, Tunnel Barn Farm, 64-0-0
5 J Harness, Daiwa, 63-0-0
6 S Pulsar, Guru, 61-3-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 61-0-0
2 J Belcher, RAF, 55-0-0
3 D Booker, Sutton in Ashfield, 54-4-0 


SUNDAY

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Grand Union Canal, Small Heath (48 pegs)
1 Alasdair Chisholm, Shakespeare Bait-Tech, 7-15-0 peg 57 long pole squatt groundbait roach
2 Darren Massey, Shakespeare Bait-Tech, 7-10-0 peg 11 long pole squatt groundbait roach perch
3 T Yearby, Sensas Dams & Lock, 6-10-0
4 J Johnson, Three Counties, 6-4-15
5 M Derry, Sensas Black Country, 6-3-8
6 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 5-7-8
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 20pts
2 Sensas Black Country, 21
3 Sensas Dams & Lock, 29
4 Drennan Leicester Sensas, 31
5 Three Counties, 33

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 110-14-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 76-12-0
3 N Moore, Avenue Angling, 68-7-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (40 pegs)
1 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 106-3-0 peg 16 pellet and corn 5m carp 9lb
2 Ian Taylor, South Kirby, 91-15-0 peg 26 pellet 13m and 5m carp
3 P Ellis, Gainsborough, 88-1-0
4 N Vernon, Gainsborough, 85-4-0
5 G Gibson, Max Tackle, 80-9-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (20 pegs)
1 R King, SPRO, 168-13-0
2 R Goodson, JVAC, 144-1-0
3 A Major, Wensum Valley Angling, 135-2-0 

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (14 pegs)
1 R Merry, Manor Farm Leisure, 35-4-0
2 C Mulford, Hungerford, 30-8-0
3 G Watts, Manor Farm Leisure, 25-14-0

East Midlands Winter League Practice (Sun)
North Level Drain, Tydd Gote (57 pegs)
1 Graham Welton, Garbolino RAF, 31-15-0 Main Road Bridge section long pole worm tench perch roach
2 Simon Colclough, Browning, 16-9-0 Main Road Bridge section long pole worm tench perch
3 C Oakman, Browning Hot Rods, 15-14-0
4 M Asker, Sensas Mark One, 10-13-0
5 P Spriggs, Sensas Mark One, 10-7-0

Janson’s Fishery (Sun)
Munroes Pool (14 pegs)
1 C Spencer, GOT Baits, 166-1-0
2 S Ward, Janson’s, 157-6-0
3 S Redman, Sensas, 152-11-0

Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (40 pegs)
1 Warren Jennings, Larford, 103-13-0 peg 76 pellet 14m carp skimmers
2 Martin Harrell, Larford, 95-9-0 peg 10 cage feeder meat carp skimmers
3 S Poynton, Old Ghost, 93-8-0
4 M Gee, PR Floats, 92-2-0
5 A Perkins, Cwmbran Angling Nobblers, 83-8-0
6 P Mountain, HT Angling, 82-3-0 

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (28 pegs)
1 M Bull, Frenzee, 50-4-0
2 D Hartshorn, Swan Baits, 48-15-0
3 D Elliott, Packington, 42-14-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 R Wilson, St Stephen’s WMC, 176-0-0
2 T Whitcher, Woodlands, 106-8-0
3 S Kingston, Woodlands, 102-8-0

SAMFC (Sun)
River Severn, Shrewsbury (28 pegs)
1 Brian Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 22-1-0 peg 22 waggler maggot chub
2 Paul Williams, Wirral, 21-1-0 peg 40 whip maggot dace chublets
jt3 I Winter, Foster’s and I Leach, Drennan NW, both 19-4-0
5 B Roberts, Drennan NW, 18-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New Pool (30 pegs)
1 Ian Hendrick, Marukyu, 103-8-0 peg 1 13m and edge pellet maggot F1s
2 Mark Taylor, Shakespeare/Dynamite Baits, 78-15-0
3 A Neal, Milo/Bait-Tech, 77-3-0
4 P Black, Milo, 67-9-0
5 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 63-7-0
6 J Danby, Matchman Supplies, 57-8-0