Midlands match results for week commencing Oct 24, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Bridge Pool (12 pegs)
1 D Whiting, March, 104-5-0
2 J Hill, March, 50-10-0
3 D Boswell, Bryden AC, 32-15-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Oak & Willow Pools (15 pegs)
1 I Hughes, Drennan NW, 108-7-0
2 P Shaw, Boldings, 84-12-0
3 M Jameson, Boldings, 62-0-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s & Club Pools (26 pegs)
1 Dan Wooding, Solihull Angling Centre, 118-11-0 peg 8 Jenny’s pellet 13m and edge carp F1s
2 Pete Hancocks, Tunnel Barn Farm Vets,     100-7-0 peg 15 Jenny’s
3 C Newton, Smithy’s Angling, 81-6-0
4 P Moore, Rugeley Miners, 67-1-0
5 A Williams, Marukyu, 54-15-0
6 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 53-7-0


TUESDAY

Janson’s Fishery (Tues)
Munroes Pool (11 pegs)
1 M Taylor, Janson’s, 200-10-0
2 G Woodcock, Janson’s, 148-10-0
3 S Draper, Janson’s, 135-7-0

Moorlands Farm (Tues)
Meadow Pool (12 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 75-12-0
2 T Stead, Maver West Midlands Police, 73-8-0
3 S Julian, Dave Highfield Academy, 68-6-0

Preston Innovations Woodland View (Tue)
Hay & Barley Pools (15 pegs)
1 R Camden, Peg One, 113-12-0
2 P Bishop, Maver, 93-2-0
3 T Whitcher, Peg One, 61-6-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (17 pegs)
1 J Payling, Woodhouse Angling Centre, 38-9-0
2 D Round, Woodhouse Angling Centre, 32-0-0
3 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 29-12-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Deans & Arles Pools (40 pegs)
1 Dave Adcock, Northfield, 74-10-0 peg 18 Front Deans pellet 3m carp 7lb
2 Paul Foster, Halesowen, 65-4-0 peg 55 Back Deans
3 M Salter, Bromsgrove, 64-12-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Little Geary’s & Molands Mere Pools (54 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 48-12-0 peg 28 Little Geary’s long pole caster F1s
2 Ray Quinney, Packington, 42-13-0 peg 41 Molands Mere long pole pellet and caster F1s
3 K Nall, Packington Vets, 41-6-0
4 M Brooks, Packington Vets, 33-12-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
High & Top Pools (55 pegs)
1 Ivan Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 116-1-0 peg 15 High pellet edge and Method feeder F1s
2 Barry Duggan, Bailey’s of Warwick, 107-8-0 peg 4 High pellet 6m F1s
3 S Johnson, Acorn Angling, 99-10-0
4 D Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 80-9-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 77-12-0
6 C Nixon, Maver Gold, 74-4-0

Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (15 pegs)
1 M Foy, Bircotes Angling, 75-12-0
2 S Lane, Westwood Lakes, 65-10-0
3 B Harding, Bait-Tech, 55-12-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Silver Lake (15 pegs)
1 D Marshall, Wold View, 76-4-0
2 C Braithwaite, Wold View, 75-0-0
3 A Ward, Wold View, 72-8-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (13 pegs)
1 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 99-0-0
2 T Watling Snr, St Neots, 40-10-0
3 S Easey, Stanjay Tackle, 34-8-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Ash & Middle Pools (15 pegs)
1 R Pharoah, Mosella, 80-4-0
2 P Powell, Moaning Sods, 78-8-0
3 M Lane, Moaning Sods, 72-4-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (27 pegs)
1 Jim Wilson, Kidderminster DAA, 16-8-0 peg 44 stick float and long pole maggot roach
2 Andy Grimes, Barford AA, 14-14-0 peg 40 waggler maggot barbel roach dace
2 John Mills, Smithy’s Angling, 14-14-0 peg 80 waggler maggot roach
4 E Warren, Preston Innovations, 14-12-0
5 A Bruton, Sensas WB Clarke, 13-0-0
6 S Pierpoint, Sensas WB Clarke, 11-12-0

Moorlands Farm (Weds)
Silver Pool (18 pegs)
1 B Tandy, Dave Highfield Academy, 119-8-0
2 P Bailey, Dave Highfield Academy, 89-9-0
3 C Pace, Colin Pace Academy, 72-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Geoff Ringer, Ringer Baits, 51-4-0 peg B21 bomb pellet carp
2 Paul Fox, Foster’s, 46-8-0 peg A19 bomb bread pellet carp
3 P White, Cooper’s Tackle, 40-6-0
4 T Phillips, Attleborough Angling, 35-2-0
5 S Greenfield, Manchester AC, 30-0-0
6 D McDowell, Devon AC, 25-12-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (20 pegs)
1 Lee Richards, Packington, 111-8-0 peg 46 long pole maggot pellet F1s
2 D Wooding, Packington, 84-1-0
3 P Canning, Frenzee, 77-4-0
4 K Wooding, Packington, 63-2-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut & Sycamore Pools (16 pegs)
1 B Tromans, Fiery Holes, 81-5-0
2 A Williams, Vespe, 78-4-0
3 I Hughes, Drennan NW, 71-9-0    

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (26 pegs)
1 Wayne Chapman, Kinky Pellet Club, 119-15-0 peg 39 pellet 13m carp 7lb
2 Darren Dent, Kinky Pellet Club, 86-14-0 peg 54
3 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 81-15-0
4 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 71-15-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (33 pegs)
1 Reg Turner, Retford, 41-9-0 peg 43 long pole pellet carp skimmers
2 Geoff Hiley, Woodhouse Angling Centre, 41-3-0 peg 35 bomb corn pellet carp
3 D Downes, Killamarsh, 41-0-0
4 L Hewison, Leegem Angling, 36-15-0
5 T Brown, Leegem Angling, 36-7-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (19 pegs)
1 Steve Draper, Gerry’s of Nottingham, 146-7-0 peg 30 long pole maggot carp 8lb
2 Phil Orton, Janson’s, 111-1-0 peg 33
3 B Batchford, Janson’s, 93-4-0
4 G Wright, Janson’s, 91-12-0
5 T Upton, Janson’s, 91-5-0
6 G Woodcock, Gerry’s of Nottingham, 88-6-0

Moorlands Farm (Thurs)
Bank, Moors & Island Pools (15 pegs)
1 M Watson, Daiwa Gordon League, 139-5-0
2 J Watson, Old Ghost, 78-7-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 53-7-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (23 pegs)
1 Susie Smith, Kobra Feeders, 69-12-0 peg 17 Reptile pellet feeder carp
2 Paul Reynolds, Alvechurch Fisheries, 53-2-0 peg 10 Snake long pole bread corn carp
3 A Beehl, Leicester, 47-8-0
4 D Kent, Long Eaton Victoria AS, 20-10-0
5 K Winfield, Syston Casters, 19-0-0
6 G Cook, Mosella, 17-8-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Geary’s Level, Grats & Molands Mere Pools (34 pegs)
1 Ray Quinney, Packington, 33-12-0 peg 15 Molands Mere long pole maggot F1s
2 Allan Ellison, Packington Vets, 31-0-0 peg 10 Geary’s Level bomb pellet carp
3 J McGann, Packington Vets, 26-12-0
4 M Cotton, Packington Vets, 25-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Oak Pools (14 pegs)
1 R Hancox, King’s, 71-13-0
2 D Brown, Maver Midlands, 54-1-0
3 C Jones, Crewe, 48-4-0    

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
Canal, Club, New & Extension Pools (65 pegs)
1 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 76-4-0 peg 15 Canal pellet 6m and edge carp F1s
2 Alan Higgs, Tunnel Barn Farm Vets, 59-13-0 peg 17 Canal pellet 12m and edge carp F1s
3 B Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 51-3-0
4 P Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 47-13-0
5 N Hall, Tunnel Barn Farm Vets, 40-3-0
6 J Berry, Tunnel Barn Farm Vets, 38-8-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Richard Kinnersley, Cooper’s Tackle, 109-12-0 peg 42 pellet 14m and 5m F1s
2 Roy Taylor, Westwood Lakes, 102-0-0 peg 44 pellet 9m F1s
3 R Smart, Smart Renders, 90-10-0
4 R Wells, Westwood Lakes, 90-8-0


FRIDAY

Tunnel Barn Farm (Fri)
Club Pool (17 pegs)
1 S Harwood, Drennan Oxford, 98-8-0
2 A Bailey, Daiwa Dons, 95-7-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 72-5-0


SATURDAY

Angling Trust/Canal & River Trust Canal Pairs Championships Final (Sat)
Staffs/Worcester Canal, Penkridge (144 pegs)
Individual result:
1 Paul Durrant, 11-170
2 Steve Dudley, 8-500
3 M Marsden, 7-520
4 A Curless, 7-400
5 S Preece, 5-900
6 J Evans, 5-890
Pairs result: 
1 Steve Dudley and Simon Nickless, 140pts
2 Paul Durrant and Rob Durrant, 127
3 L Waldron and M Gorry, 115
4 C Browne and P Holding, 114
5 S Bird and D Trafford, 113
6 W Kearney and D Shaw 112

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (30 pegs)
1 Mark Blackburn, Maver, 21-15-0 peg 67 waggler and long pole maggot chub roach dace
2 Jon Walkden, Match Box, 18-14-0 peg 80 waggler and pole maggot chub dace roach
3 T Marshall, Shakespeare/Bait-Tech, 17-14-0  
4 D Harris, Barford AA, 15-8-0
5 D Wooding, Barford AA, 15-2-0
6 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 13-9-0

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (16 pegs)
1 D Cooper, Barford Tackle, 114-11-0
2 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 76-8-0
3 S Spinks, Spalding, 74-5-0 

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (10 pegs)
1 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 73-11-0
2 R Heath, Chestnut Pool, 65-3-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 63-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (32 pegs)
1 A Whitehouse, Scunthorpe Tackle, 134-4-0 peg 58 pellet 11m carp 12lb
2 Steve Clark, Mansfield, 127-10-0 peg 30 long pole pellet carp 14lb
3 B Holmes, Dynamite Baits, 102-14-0
4 D Whiting, March, 96-13-0
5 M Malia, Gateford Angling Supplies, 96-7-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (16 pegs)
1 S Coaton, Decoy, 111-10-0
2 R Goodson, JVAC, 83-14-0
3 T Edwards, Frenzee, 83-8-0 

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (22 pegs)
1 Chris Telling, Colmic, 97-12-0 peg 23 Middle long pole pellet carp F1s
2 Frank Donachie, Colmic, 85-14-0 peg 17 Boundary
3 N McKinnon, Preston Innovations, 74-6-0
4 H Kaye, Marukyu, 69-4-0
5 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 67-4-0
6 I McCulloch, Manor Farm Leisure, 65-6-0

Kidderminster DAA Teams of Three (Sat)
River Severn, Bewdley (60 pegs)
Individuals: (20 peg zones)
Zone A result:
1 Nigel Marchington, Mark’s, 32-13-0 peg 29 feeder pellet barbel
2 Richard Buxton, Bridgnorth, 20-4-0 peg 14 feeder maggot pellet barbel
Zone B result: 
1 Geoff Maguire, Kidderminster DAA Blue, 19-12-0 peg 72 stick float maggot roach
2 Mark Jones, Sensas Strike Black, 19-2-0 peg 67 bolo rod maggot roach
Zone C result: 
1 Gary Weaver, Halesowen RBL, 15-5-0 peg 80 feeder pellet barbel
2 Nigel Bull, Kidderminster DAA Blue, 14-15-0 peg 111 long pole maggot roach dace
Teams: 
1 Kidderminster DAA Blue, 56pts
2 Sensas Strike Black, 40 (31-2-0)
3 Kidderminster DAA Red, 40 (29-8-0)
4 Mark’s, 39

Larford Lakes (Sat)
Match Lake (27 pegs)
1 R Lamb, Larford, 185-13-0
2 N Colcombe, Larford, 140-14-0
3 P Cook, Frenzee, 114-9-0 

Little John Lakes (Sat)
Robin Hood Lake (22 pegs)
1 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 159-0-0
2 L Hardwick, Mosborough Tackle Box, 157-8-0
3 R Evans, Little John, 126-11-0 

Monkhall Fishery (Sat)
Owl Pool (11 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 106-0-0
2 M Harris, MH Floats/Monkhall, 65-15-0
3 M Griffiths, AS Jones/Wednesfield Angling, 53-0-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (28 pegs)
1 I Wood, Moorlands, 102-0-0
2 C Richards, Moorlands, 76-0-0
3 R Kings, Mosella, 63-13-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 M Leadbitter, Packington, 60-0-0
2 D Hartshorn, Swan Baits, 50-2-0
3 P Alder, Solihull Angling Centre, 39-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Willow & Sycamore Pools (35 pegs)
1 Mark Stephens, Boldings, 104-3-0 Willow peg 7 maggot 12m carp 7lb
2 Harry Colley, Boldings, 90-14-0 Sycamore peg 24 pellet corn and meat 4m and edge carp 8lb
3 D Glebe, Irlam, 74-15-0    
4 A Kyte, Mid-Severn Angling, 69-12-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (20 pegs)
1 Andy Pollard, Daiwa Gordon League, 179-12-0 Back Deans peg 24 maggot shallow 13m and edge carp 9lb F1s tench skimmers
2 Chris Robson, Chicken Joe’s, 81-8-0 Front Deans peg 4
3 P Foster, Starlets Vets, 80-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (22 pegs)
1 Mark Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 116-12-0 peg 25 pellet corn 16m and 5m carp 6lb
2 Guy Dew, Tackle & Bates, 92-10-0 peg 24 maggot 5m carp 5lb
3 J Fulcher, Tackle & Bates, 83-8-0
4 T Dawson, Bait-Tech, 82-6-0
5 R Gowler, JVAC, 80-0-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (106 pegs)
1 Paul Holland, Guru, 134-6-0 Canal peg 3 maggot 12m, 8m, 6m and edge carp F1s
2 Andy Bailey, Drennan Banbury Gunsmiths, 114-11-0 Canal peg 8 maggot 4m and edge carp F1s
3 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 104-6-0
4 A Rumble, Maver Midlands, 101-0-0
5 D Shipp, Guru, 98-2-0
6 S Brown, Team Marukyu, 92-4-0
Teams: 
1 MAP/Bait-Tech, 92pts
2 Rugeley Miners, 79
3 Ridgemere AC, 76
4 Drennan Banbury Gunsmiths, 74
5 Maver Midlands, 73
6 ABC, 71

Willow Lakes (Sat)
Match lakes (17 pegs)
1 P Morris Jnr, Notts AA, 75-8-0
2 G Eden, Mansfield, 49-0-0
3 T Marshall, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 43-8-0 


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Brickyard, Scotland & Grendon Ponds (63 pegs)
1 Keith Garratt, A Team, 39-8-0 Grendon Pond peg 45 Method feeder and waggler pellet carp skimmers
2 Ian Pretty, Maver Milton Keynes, 35-12-0 Brickyard Pond peg 11 long pole and Method feeder pellet bream
3 B Bright, Garbolino RAF, 33-0-0
4 S Reid, Garbolino RAF, 31-12-0
5 F Pizzimenti, Royal Mail, 25-4-0
6 K Greene, Preston Innovations Black Horse, 24-4-0
Teams:
1 Garbolino RAF, 54pts
2 Maver Milton Keynes, 41
3 A Team, 35
4 Preston Innovation Black Horse, 35 (section wins)
5 Browning Northants, 31
6 Royal Mail, 28
League: 
Jt1 Preston Innovation Black Horse and Garbolino RAF, both 7pts
3 Browning Northants, 8
4 Maver Milton Keynes, 11
jt5 Royal Mail and A Team, both 14 

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Old River Nene, Benwick (48 pegs)
1 John Weeden, Matrix Image, 12-15-0 A section whip pinkie over groundbait roach rudd skimmers bleak
2 Pete Vasey, Matrix Image, 11-2-0
3 I Reynolds, Browning Hot Rods, 10-6-8
4 R Hubbard, Stanjay Gold, 10-5-0
Teams: 
1 Stanjay Gold, 21pts
2 Browning Hot Rods, 26
3 Sensas Mark One, 30
4 Matrix Image, 34
League:
Jt1 Browning Hot Rods and Stanjay Gold, both 6pts
3 Sensas Mark One White, 8
4 Matrix Image, 10
5 Stanjay Silver, 16
6 Sensas Mark One White, 17

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
Warks Avon, Warwick (48 pegs)
1 Mark Downes, Sensas, 11-0-0 peg 30 chopped worm and breadpunch plus waggler and maggot roach perch dace
2 John Brooks, 9-6-0
3 J Urruty, Alfreton Angling, 9-3-0
Qualifiers: Mark Downes, Ed Warren and Simon Fry

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (17 pegs)
1 M Rodger, Mosella, 121-4-0
2 C Mack, Hull Angling Centre, 73-8-0
3 D Berry, Wold View, 66-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (13 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 65-12-0
2 D Pearce Jnr, Wisbech, 56-9-0
3 A Randall, Bait-Tech Waterside, 54-14-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (40 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 114-13-0 peg 36 pellet 14m and 5m carp 14lb
2 Paul Elliott, Leegem Angling, 114-9-0 peg 28 corn and pellet 13m carp 8lb
3 I Marshall, Leegem Angling, 113-12-0
4 S Gray, Worksop, 107-10-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 86-12-0

Decoy Lakes (Sun)
Willows Lake (19 pegs)
1 A King, Dynamite Baits, 115-0-0
2 L Knott, Dynamite Baits, 105-9-0
3 R Goodson, JVAC, 102-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary Pool (11 pegs)
1 S Lambley, Manor Farm Leisure, 72-14-0
2 M Hemming, Manor Farm Leisure, 72-12-0
3 P Pickett, Manor Farm Leisure, 58-10-0

Hereford DAA Wye Champs (Sun)
River Wye (140 pegs)
1 Pete Golding, Hereford DAA, 125-3-0 peg 84 Eign Bridge waggler maggot chub
2 Lee Pritchard, Hereford DAA, 90-7-0 peg 95 Eign waggler maggot chub
3 M Maginnis, MAP, 88-15-0
4 S Rowan, Willow Creek, 86-11-0
5 C Harvey, DH Angling, 83-3-0
6 R Jones, Kamasan Starlets, 77-2-0

Izaak Walton Stafford AA Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Simon Preece, Browning Lifestyle, 14-12-4 Broken Bridge long pole maggot skimmers perch
2 Mel Wood, Four Ashes, 13-11-4 Cables long pole squatt pinkie over groundbait skimmers
3 L Kenyon, Browning Lifestyle, 13-8-0
4 S Mottram, Browning Lifestyle, 12-12-8
5 S Dudley, Sensas Black Country, 11-6-6
Teams: 
1 Maver Wolves, 22pts
2 Browning Lifestyle, 25
jt3 Sensas Black Country and Shakespeare Bait-Tech, both 28
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 88pts
2 Maver Wolves, 96
3 Sensas Black Country Gold, 99
4 Browning Lifestyle Red, 110

Larford Lakes Winter League (Sun)
Match & Specimen Lakes (56 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 210-1-0 Match Lake peg 42 long pole pellet carp F1s
2 Paul Cook, Frenzee, 168-2-0 Specimen Lake peg 68 Method feeder and long pole pellet carp skimmers
3 R Skellett, Cwmbran Angling Nobblers, 140-10-0
4 J Hudson, Larford, 134-8-0
5 W Jennings, Larford, 128-15-0
6 N McKinnon, Garbolino, 122-3-0
Teams: 
1 Garbolino, 12pts
2 Cwmbran Angling Nobblers, 24
3 Mutters Army, 25
4 Golden Reel Larford, 26

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (30 pegs)
1 Colin Slater, Bait-Tech, 24-7-0 end peg on Bypass long pole chopped worm and caster tench perch
2 Ben Jackson, Garbolino RAF, 20-7-0
3 M Kelly, Stanjay Tackle, 20-2-0
4 G Welton, Stanjay Tackle, 15-11-0
5 D Mason, Bill’s Tackle, 15-1-0
6 A Greenwood, Tydd Gote AC, 13-6-0

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs) 
1 Wayne Sharman, Matrix, 152-4-0 peg 18 Lambsdown waggler bread and maggot edge carp 14lb
2 Ian Coxon, Solihull Angling Centre, 138-12-0 waggler meat carp 10lb
3 B Byrd, Swan Baits, 123-14-0
4 G Merritt, Lane’s Bait, 115-2-0
5 S Palser, Guru, 97-0-0

Monkhall Fishery (Sun)
Hawk & Owl Pools (17 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 127-13-0
2 A Hill, Frenzee, 94-3-0
3 P Newton, Monkhall, 88-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow Pool (13 pegs)
1 C Hill, Mosella, 120-5-0
2 A Jackson, Rocklands, 110-8-0
3 I Wood, Moorlands, 101-10-0

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (21 pegs)
1 P Canning, Frenzee, 70-2-0
2 M Brayfield, Gone Fishin’, 55-2-0
3 D Elliott, Packington, 49-4-0

Packington Somers Silverfish Winter League (Sun)
Molands Mere Pool (34 pegs)
1 Ollie Corbett, Packington, 10-12-0 peg 23 long pole maggot skimmers
2 Keith Wynn, Lane’s Bait, 10-0-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 9-4-0
4 D Armstrong, Warwick, 9-2-0
5 P Hull, Packington, 7-8-0  

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow & Sycamore Pools (32 pegs)
1 Eric Bancroft, Rod & Gun, 111-15-0 Sycamore peg 30 maggot 6m and edge carp 8lb skimmers
2 Andy Williams, Vespe, 75-9-0 Sycamore peg 27 corn and maggot edge carp 7lb skimmers
3 D Warden, King’s, 64-14-0    
4 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 63-15-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (24 pegs)
1 Martin Pritchard, Bilston Angling Centre, 104-1-0 peg 25 Back Deans long pole maggot pellet carp skimmers F1s
2 Paul Sibley, ABC, 103-4-0 peg 4 Front Deans
3 R Wilson, St Stevens, 91-8-0
4 P Bishop, Maver, 79-4-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (24 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 140-0-0 peg 39 pellet shallow 14m carp 7lb
2 Rich Allen, Kinky Pellet Club, 121-4-0 peg 43 pellet 14m deck carp 6lb
3 P Burt, Gateford Angling Supplies, 112-11-0
4 D Dent, Kinky Pellet Club, 103-10-0
5 W Evans, Sherwood Forest Fishery Juniors, 91-12-0
6 W Chapman, Kinky Pellet Club, 90-14-0

Soar Championships 2016 (Sun)
River Soar, Sutton Bonington (55 pegs)
1 Dave Kimber, Loughborough Soar, 17-5-0 peg 24 maggot 11m chub perch roach skimmers
2 Nick West, Quorn AS, 10-11-0 peg 26 chopped worm and caster 13m tench perch
3 D Breakwell, 9-15-0
4 R Perkins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 9-3-0
5 D Bickerton, Sensas, 8-3-0
6 L Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 7-13-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top, Canal & New Pools (46 pegs)
1 Steve Conway, Shakespeare Bait-Tech, 94-2-0 peg 33 New maggot 11m and top kit F1s
2 Lee Werrett, Middy/Bait-Tech, 92-0-0 peg 1 New
3 B Zinnerman, Hand Tied Hooks & Rigs, 86-12-0
4 P Holland, Guru, 86-10-0
5 C Downs, ABC, 85-12-0
6 P Rice, Mosella, 83-14-0

Westwood Lakes (Sun)
Skylark Lake (20 pegs)
1 S Lane, Westwood Lakes, 113-10-0
2 B Young, Westwood Lakes, 107-10-0
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 70-4-0