Midlands match results for week commencing Nov 7, 2016

MONDAY

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Hawthorn & Stock Pools (14 pegs)
1 I Hughes, Drennan NW, 41-6-0
2 K Powell, Boldings, 31-4-0
3 O Boswell, Boldings, 28-1-0    

Tunnel Barn Farm (Mon)
High Pool (18 pegs)
1 Chris Georgen, Sensas France, 118-12-0 peg 18 pellet 6m F1s
2 Steve Harwood, Drennan Banbury Gunsmiths, 85-5-0 peg 6 pellet shallow 11m F1s
3 P Moore, Rugeley Miners, 85-1-0
4 D Atkins, Tunnel Barn Farm Vets, 73-1-0
5 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm Vets, 72-14-0
6 J Johnson, Notts AA, 60-7-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Gold Lake (21 pegs)
1 Ken Wood, Wold View, 32-12-0 peg 19 bomb bread carp F1s
2 Nev Fisher, Wold View, 30-4-0 peg 18
3 C Garrod, Wold View, 27-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
High Pool (14 pegs)
1 A Taylor, Maver Harrison, 59-0-0
2 D Ludgate, Allan’s Tackle, 44-0-0
3 A Stone, Woodlands, 33-8-0

Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Molands Mere, Little Geary’s, Willow & Reedy Bay Pools (52 pegs)
1 Bob Calcott, Packington Vets, 42-8-0 peg 13 Willow long pole maggot bread carp F1s
2 Ray Durrant, Packington Vets, 38-14-0 peg 11 Willow long pole maggot F1s
3 K Deaner, Packington Vets, 36-12-0
4 E Keene, COVPAC, 34 -13-0

Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
Club, Jenny’s & Canal Pools (39 pegs)
1 Alan Lynes, Banbury Gunsmiths, 58-10-0 Jenny’s peg 18 maggot 9m and 4m F1s
2 Jimmy Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 49-9-0 Canal peg 13 maggot 13m F1s
3 S Stokes, Tunnel Barn Farm Vets, 48-1-0
4 R Winfordale, Tunnel Barn Farm Vets, 41-7-0
5 B Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 41-3-0
6 S Johnson, Acorn Angling, 39-12-0


WEDNESDAY

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (22 pegs)
1 Trevor Chalk, Sensas WB Clarke, 34-13-0 peg 66 bolo rod maggot and whip hemp tares roach
2 Leon Blundell, Sensas WB Clarke, 28-6-0 peg 84 waggler maggot chub roach dace
3 A Bruton, Sensas WB Clarke, 27-12-0
4 N Ball, Wednesfield Angling, 25-0-0
5 M Traves, Sensas Strike, 16-13-0
6 J Gill, Wednesfield Angling, 15-5-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech Pool (10 pegs)
1 M Jameson, Boldings, 60-5-0
2 T Foster, Boldings, 45-11-0
3 G Palmer, Fitters AC, 45-6-0    

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (14 pegs)
1 P Wills, Tackle & Bates, 31-0-0
2 T Dawson, Bait-Tech, 29-8-0
3 R Whincup, JVAC, 28-4-


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Vets (Thurs)
Moat Pool (28 pegs)
1 Dave Boswell, Retford, 30-5-0 peg 49 bomb pellet corn carp skimmers
2 Arthur Berisford, Leegem Angling, 26-2-0 peg 40 maggot caster 12m carp skimmers
3 T Bray, Notts, 13-9-0
4 S Stockley, Colmic, 12-15-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 12-7-0

Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere & Willow Pools (39 pegs)
1 Keith Deaner, Packington Vets, 36-2-0 peg 10 Molands Mere maggot feeder F1s
2 Pat Clark, Lime Tree Social, 25-14-0 peg 3 Willow long pole pellet F1s
3 B Calcott, Packington Vets, 23-6-0
4 P Hull, Lane’s Bait, 21-7-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Willow & Sycamore Pools (15 pegs)
1 D Brown, Maver Midlands, 54-14-0
2 M Jameson, Boldings, 52-10-0
3 A Williams, Vespe, 29-8-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Jenny’s, Club & Canal Pools (65 pegs)
1 Steve Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 69-5-0 High peg 42 maggot 6m deck and shallow F1s
2 Dave Leaverseley, Tunnel Barn Farm Vets, 56-13-0 Jenny’s peg 19 pellet 8m F1s
3 R Marlow, Tunnel Barn Farm Vets, 56-2-0
4 D Carr, Tunnel Barn Farm Vets, 50-0-0
5 N Hall, Tunnel Barn Farm Vets, 49-1-0
6 A Robinson, Tunnel Barn Farm Vets, 46-2-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Falcon Lake (24 pegs)
1 Ade Gathercole, Westwood Lakes, 60-12-0 peg 46 pellet 12m F1s
2 Paul Oglesbee, Westwood Lakes, 58-8-0 peg 20
3 J Taylor, Sensas Mark One, 57-4-0
4 R Kinnersley, Cooper’s Tackle, 47-8-0


FRIDAY

Hereford DAA Festival (Weds, Thurs & Fri)
River Wye, Hereford (60 pegs)
Day one result: 
1 Deron Harper, Hereford, 44-8-0 peg 91 stick float maggot roach perch chub
2 Ian Winter, DH Angling, 43-14-0
3 D Harrell, DH Angling, 42-10-0
OVERALL RESULT
1. Deron Harper 44-8-0 (91) 
2. Ian Winter 43-14-0 (58) 
3. Dave Harrell 42-10-0 (64) 
4. Hadrian Whittle 41-10-0 (59) 
5. Steve Maher 39-4-0 (95) 
6. Paul Downes 37-12-0 (94)Day two result:  
1 Craig Haupt, Woody’s Angling, 25-0-0 peg 19 three barbel feeder maggot
2 Tim Lindup, Woody’s Angling, 19-0-0
3 P Downes, Kamasan Starlets, 16-4-0
Day three result:
1 Ian Winter, DH Angling, 61-4-0 Bartonsham barbel feeder maggot pellet
2 Ian Bates, Leeds, 16-12-0
3 C Branson, Sensas Nomads, 13-9-0
Overall result: 
1 Hadrian Whittle, Sensas/Kamasan Starlets, 5pts
2 Ian Winter, DH Angling, 6
3 D Harper, Hereford, 7
4 B Rigby, Shakespeare Bait-Tech, 8 (section countback)
5 C Stevens, Tewkesbury, 8
6 K Weighell, DH Angling, 9


SATURDAY

Barford AA Teams of Six (Sat)
Warks Avon, Barford (60 pegs) 
1 Adrian Griffin, Attleborough, 25-8-0 peg 54 stick float and long pole maggot chub dace
2 Phil Adcock    , Lane’s Bait, 20-1-0 peg 101 stick float waggler maggot barbel chub dace
3 P Caswell, Sensas WB Clarke, 19-11-0
4 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 17-3-0
5 D Hollands, Sensas Portway, 15-1-0
6 J Brockie, Sensas WB Clarke, 15-0-0
Teams
1 Attleborough, 18pts
2 Lane’s Bait, 22
3 Sensas WB Clarke, 27
Jt4 Match Box and Avon Club, both 32
6 Bailey’s of Warwick, 35
League
Jt1 Shakespeare Bait-Tech and Sensas WB Clarke, both 104pts
3 Lane’s Bait, 113
4 Bailey’s of Warwick, 124
5 Attleborough, 129
6 Match Box, 136

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (15 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 114-15-0
2 A Tuck, SSP Baits/Angling Direct, 106-2-0
3 M Hanks, Angling Direct, 75-6-0

Barston Masters Final (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (80 pegs)
1 Glen Picton, Comlic, 70-8-0 peg 59 River bank bomb PVA tea bag 6mm pellet F1s and one carp
2 Charlie Simpson, Sheffield, 56-6-0 peg 56 river bank Method feeder pellet F1s skimmers
3 A Fulleylove, Packington, 47-7-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (10 pegs)
1 M Critcher, Wold View, 35-5-0
2 J Mizer, Wold View, 25-0-0
3 C Mack, Hull Angling Centre, 17-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (20 pegs)
1 Andy Oldham, Frenzee, 39-5-0 peg 47 caster and pellet 13m roach skimmers
2 Steve Clark, Mansfield, 27-10-0 peg 25 pellet 13m skimmers
3 H Wood, Sheffield, 26-1-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 23-8-0
5 P Miles, Doncaster, 22-6-0

Kidderminster DAA Float Only (Sat)
River Severn, Bewdley (14 pegs)
1 J Wilson, Kidderminster DAA, 20-3-0
2 N Pound, Ludlow, 8-10-0
3 M-Martin Davies, Sensas Nomads, 4-12-0

Larford Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (21 pegs)
1 Steve Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 89-15-0 long pole pellet carp F1s
2 Darren Hudson, PR Floats, 47-5-0
3 C Cameron, Middy/Old Ghost, 29-4-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Maid Marion Lake (20 pegs)
1 G Bennett, MAP Mansfield, 175-9-0
2 G Westwater, MAP, 106-10-0
3 P Tatley, Little John, 104-13-0 

Moorlands Farm (Sat)
Meadow & Island Pools (18 pegs)
1 I Wood, Moorlands, 68-0-0
2 D Jordan, Foster’s, 50-3-0
3 G Clarke, Browning West Midlands, 45-8-0 

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (13 pegs)
1 D Jarvis, Solihull Angling Centre, 48-8-0
2 S Edwards, Packington, 40-8-0
3 M Brayfield, Gone Fishin’, 38-0-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut & Sycamore Pools (17 pegs)
1 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 73-7-0
2 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 57-13-0
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 57-7-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (15 pegs)
1 P Sibley, ABC, 33-14-0
2 S Nickless, Sensas Black Country, 28-0-0
3 C Georgen, Sensas France, 26-8-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (15 pegs)
1 R Bond, Matrix Image, 88-4-0
2 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits, 61-11-0
3 G Arnold, Hooked Newmarket, 34-6-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (104 pegs)
1 Des Shipp, Mosella, 135-3-0 peg 20 Jenny’s 20 maggot 6m and pellet 12m carp F1s
2 Ade Mansfield, MAP/Bait-Tech, 109-8-0 peg 30 High long pole maggot F1s
3 L Richards, Ridgemere Elite, 97-8-0
4 C Nixon, Maver Gold Dynamite Baits Oak, 96-5-0
5 S Mottram, Angling Bait Club, 91-7-0
6 A Hulme, Maver Gold Dynamite U, 80-0-0
Teams:
1 Guru, 77pts
2 Maver Gold Dynamite U, 74
3 Drennan Banbury Gunsmiths, 72
4 Maver Midlands Dynamite Baits, 71
League: 
1 MAP/Bait-Tech, 163pts
2 Ridgemere Elite, 147
3 Drennan Banbury Gunsmiths, 146

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (14 pegs)
1 G Eden, Mansfield, 39-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 34-0-0
3 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 33-6-0 


SUNDAY

Angling Direct King of the Wensum (Sun)
River Wensum, Riverside (16 pegs)
1 C Sadler, Dukes AC, 8-4-0
2 C Urry, Dukes AC, 7-10-0
3 D Gooch, Norwich, 7-9-0

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Cock Bank & Factory Bank Drains (60 pegs)
1 Colin Oakman, Browning Hot Rods, 16-8-0 peg B1 Factory Bank pinkie over groundbait 3m and 9m roach perch.
2 Danny Grimsey, Matrix Image, 16-2-0 peg C3 Factory Bank pinkie and squatt over groundbait 8m roach perch
3 D Stones, Stanjay Gold, 14-4-0
4 R Hewison, Sensas Mark One White, 14-0-0
Teams:
1 Sensas Mark One White, 22pts
2 Matrix Image, 29
3 Browning Hot Rods, 32 (section wins)
4 Stanjay Gold, 32
5 Stanjay Silver, 43
6 Sensas Mark One Black 50
League: 
Jt1 Browning Hot Rods and Sensas Mark One White, both 9pts
3 Stanjay Gold, 10
4 Matrix Image, 12
5 Stanjay Silver, 21
6 Sensas Mark One Black, 23 

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Rob Wootton, Kamasan Starlets, 8-960 Cossington long pole breadpunch chub roach
2 Tim Kinson, Midland Angling Supplies, 8-550
3 D Petch, Quorn AS, 8-510
4 A Baldock, Quorn AS, 8-360
5 M Henderson, Colmic, 8-300
Teams: 
1 Kamasan Starlets, 30pts
2 Quorn AS, 32
3 Wigston, 36
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 42
5 Colmic, 43
6 Long Eaton Fed, 46
League: 
1 Kamasan Starlets, 7pts
2 Quorn AS, 11
3 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 13
4 Wigston, 20
5 Long Eaton Fed, 26
6 Colmic, 30

Climax Wold View Fishery Open Winners (Sun)
Gold & Silver Lakes (32 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 54-4-0 Peg 20 Silver pellet 13m carp F1s
2 Dave Mountford, Scunthorpe, 47-4-0 peg 26 Gold pellet 14m carp
3 I Marshall, Wold View, 42-12-0
jt4 D Croft and L Ringwood, both Wold View, both 37-12-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (17 pegs)
1 S Greatbatch, Matchfloat.com, 50-8-0
2 R Bond, Matrix Image, 36-11-0
3 J Thompson, Cross Drove, 29-3-0

Daiwa Hallcroft Fishery Silver Carp League (Sun)
Bridge Pool (16 pegs)
1 S Spurr, Hallcroft, 26-14-0
2 I Littlewood, Northern Inn, 23-5-0
3 D Robbins, Leegem Angling, 22-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (22 pegs)
1 Arnie Payling, Peg One Angling Centre, 37-9-0 peg 61 corn pellet 13m carp skimmers
2 Dave Dare, Blidworth, 28-2-0 peg 64 pellet corn carp
3 S Clark, Mansfield, 24-7-0
4 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 23-11-0
5 S Twigg, Leegem Angling, 20-13-0

Drennan Silverfish Winter League (Sun)
Rycroft Fishery (45 pegs)
1 Chris Jenkinson, Nottingham, 19-8-0 Donno Lake peg 19 long pole chopped worm caster roach skimmers
2 J Eccles, Long Eaton Fed, 16-5-0
3 R Dowding, Mill Tackle, 15-9-0
jt4 D Bickerton, Sensas and N Bull, Shakespeare, both 13-12-0.
League: 
1 D Bickerton, Sensas, 52-4-0
2 J Eccles, Long Eaton Fed, 51-14-0
3 N Bull, Shakespeare, 45-11-0 

Izaak Walton Stafford Winter League (Sun)
Shropshire Union Canal (60 pegs)
1 Simon Preece, Browning Lifestyle Red, 12-14-0 peg A6 long pole red maggot caster skimmers
2 C Watkins, Sensas Strike, 9-11-4
3 S Broom, Maver Midlands, 8-14-8
4 D Jackson, Sensas Black Country Green, 8-7-4
jt5 D Massey, Shakespeare Bait-Tech and D Bolton, Sensas Black Country Green, both 7-13-0
Teams: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 12pts
2 Browning Lifestyle Red, 22
3 Sensas Black Country Gold, 32
4 Sensas Black Country Green, 33
jt5 Eclipse and Warrington AA, both 36
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 100pts
2 Wolves Midlands, 129
3 Sensas Black Country Green, 131
4 Browning Lifestyle Red, 132

Larford Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (28 pegs)
1 Dave Powell, Larford, 48-9-0 chalet bank Method feeder maggot pellet carp skimmers
2 Simon Deakin, Tubertini Ludlow, 44-15-0
3 P Cook, Frenzee, 38-8-0
4 R Green, Larford, 28-4-0
5 D Hudson, PR Floats, 24-8-0
6 P Edwards, Larford, 21-14-0

Moorlands Farm (Sun)
Bank & Moors Pools (16 pegs)
1 C Pace, Colin Pace Academy, 74-11-0
2 N Groves, Foster’s, 67-1-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 52-6-0 

Packington Somers (Sun)
Grat’s, Siblings & Annie’s Pools (24 pegs)
1 D Tresigne, Packington, 36-12-0
2 S Hipkiss, Frenzee, 35-8-0
3 M Wood, Solihull Angling Centre, 35-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Willow, Sycamore & Chestnut Pools (24 pegs)
1 Andy Kyte, Mid-Severn Angling, 73-2-0 Willow peg 17 maggot 12m and edge carp 7lb barbel
2 Andy Williams, Vespe, 72-15-0 Sycamore peg 13 maggot 6m carp 6lb skimmers
3 D Emlyn, Oakengates Angling Centre, 71-14-0    
4 M Skelton, Oakengates Angling Centre, 51-3-0    

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs (Sun)
Hay, Barley & Back Deans Pools (40 pegs)
1 Trevor Hougham, SHA, 105-2-0 peg 18 Hay waggler corn carp F1s
2 Mick Perry, Allan’s Tackle, 81-8-0 peg 9 Hay
3 A Stone, Woodlands, 76-10-0
4 S Beck, Allan’s AC, 74-12-0
Pairs:
1 G Clark and E Gray, 2pts
2 D Williams and S Beck, 6
3 T Hougham and D Morgan, 7

Tunnel Barn Farm (Sun)
Top Pool (21 pegs)
1 John Light, Gold Valley, 44-4-0 peg 25 maggot 16m F1s  ide roach skimmers
2 Peter Fox, Wilnecote AC, 38-3-0 peg 20
3 S Collett, Guru, 36-14-0
4 C Yeomans, Tunnel Barn Farm, 36-12-0
5 M Bingham, Mosella, 33-10-0
6 D Webster, Sankey’s, 31-2-0

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Shaun Little, Shakespeare Bait-Tech, 80-3-0 New peg 13 maggot 11m and 6m F1s
2 Jack Danby, Shakesepare Bait-Tech, 66-8-0 New peg 7  
3 C Jones, Frenzee, 60-9-0
4 A Neal, Shakesepare Bait-Tech, 57-2-0
5 L Wherrett, Shakespeare Bait-Tech, 50-1-0
6 R Ahearne, Frenzee, 47-4-0
Teams
1 Shakesepeare Bait-Tech, 16pts
2 Frenzee, 22
3 Haines Angling, 23
4 G8, 24
5 Tunnel Barm Farm Vets, 35-0-0
League:
1 Shakesepare Bait-Tech, 2pts
2 Frenzee, 4
3 G8, 7 (section countback)
4 Haines Angling, 7
5 Tunnel Barn Farm Vets, 10

Wreake AC Canal Championships (Sun)
Grand Union Canal (40 pegs)
1 Neil Halliwell, Wreake AC, 7-12-0 Lay-By section long pole chopped worm caster skimmers perch
2 Billy Whitehill, Browning, 6-4-0 Debdale long pole chopped worm caster skimmers perch
3 G Brown, Drennan Leicester Sensas, 5-14-0
4 M Almen, Melton Mowbray, 4-14-0
5 R Hemmings, Drennan Leicester Sensas, 4-3-0