Midlands match results for week commencing Nov 14, 2016

MONDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Mon)
Reed Pool (12 pegs)
1 D Sewell, James Maude Linden, 109-12-0
2 R Turner, Retford, 78-11-0
3 C Yves, Chesterfield, 75-6-0

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Ash & Chestnut Pools (15 pegs)
1 C Holmes, Mid-Severn Angling, 88-8-0
2 M Keene, ABC, 80-2-0
3 O Boswell, ABC, 58-12-0

Tunnel Barn Farm (Mon)
Jenny’s Pool (18 pegs)
1 Brian Hodgetts, Tunnel Barn Farm Vets, 74-12-0 peg 14 maggot 12m, 8m and 4m F1s
2 Phil Moore, Rugeley Miners, 49-3-0 peg 24 maggot 12m F1s
3 J Johnson, Notts AA, 46-6-0
4 C Chamberlain, Tunnel Barn Farm Vets, 41-15-0
5 C Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 41-14-0
6 C Georgen, Sensas France, 40-2-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Vets (Tues)
Silver Lake (20 pegs)
1 Charlie Gerrard, Wold View, 41-4-0 peg 33 bomb bread F1s
2 Trevor Brewitt, Wold View, 28-4-0 peg 17
3 D Ruffle, Wold View, 24-12-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Ghost Pool (10 pegs)
1 T Taylor, Peg One, 31-12-0
2 T Whitcher, Peg One, 30-0-0
3 D Gwilliam, Woodlands, 18-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs) 
1 J Urruty, Alfreton Angling, 43-8-0
2 B Elliott, Sherwood Forest Fishery, 39-6-0
3 C Brazier, Sherwood Forest Fishery, 36-5-0

Starlets Northfield Veterans AS (Tues)
Preston Innovations Woodland View, Front & Back Deans & Arles Pools (37 pegs)
1 Terry Britton, Northfield, 56-1-0 peg 45 Back Deans bomb maggot carp 8lb
2 Keith Woodhead, Northfield, 44-5-0 peg 29 Back Deans
3 D Adcock, Northfield, 36-7-0

Starlets Packington Somers Vets (Tuyes)
Molands Mere, Siblings & Willow Pools (58 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 41-3-0 peg 15 Molands Mere maggot feeder carp F1s
2 Ron Savage, Lane’s Bait, 40-12-0 peg 19 Molands Mere long pole maggot F1s skimmers
3 D Smith, Packington Vets, 34-0-0
4 J Roberts, Drennan/Sensas, 30-12-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (36 pegs)
1 Dave Kingerlee, Tunnel Barn Farm Vets, 56-3-0 Extension peg 19 pellet 13m F1s
2 Jimmy Wills, Tunnel Barn Farm Vets, 52-5-0 House peg 22 pellet and slop 6m and edge carp F1s
3 P Reynolds, Rockland AC, 46-7-0
4 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 43-1-0
5 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 41-1-0
6 D Purvis, Tunnel Barn Farm Vets, 38-11-0


WEDNESDAY

Climax Wold View Fishery (Weds)
Gold Lake (12 pegs)
1 G Garrod, Wold View, 71-4-0
2 C Braithwaite, Wold View, 46-12-0
3 D Croft, Wold View, 45-4-0

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (10 pegs)
1 A Randall, Bottisham AC, 40-0-0
2 S Easey, Fabtrays UK, 30-8-0
3 T Howard, Fred’s Tackle, 30-0-0

Hereford DAA (Weds)
River Wye, Hereford (50 pegs)
1 Sean Ashby, Sensas, 42-12-0 peg 95 7m pole and bolo rod maggot chub dace
2 Ben Roberts, Tri-Cast Weston Wales, 40-7-0 peg 43 feeder and long whip maggot barbel chub
3 A Murphy, Shakespeare Bait-Tech, 35-6-0
4 S Whitfield, Bag ‘Em Baits, 31-4-0
jt5 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech and A Reynolds, Quorn AS, both 28-10-0

Kidderminster DAA Float Only (Weds)
River Severn, Bewdley (26 pegs)
1 Steve Pierpoint, Sensas WB Clarke, 30-4-0 peg 61 waggler, long whip and bolo rod maggot roach
2 Leon Blundell, Sensas WB Clarke, 25-0-0 peg 72 stick float and long whip maggot dace roach
3 J Rivers, Tubertini Ludlow, 21-8-0
4 A Price, Mark’s Tackle, 21-6-0
5 I Hingley, Wolves, 19-8-0
jt6 J Wilson, Kidderminster DAA and M Wilkes, Barford AA, both 16-4-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 4 (17 pegs)
1 J Adamson, Nisa Feeders, 33-6-0
2 S Greenfield, Manchester AC, 34-12-0
3 W Greenfield, Manchester AC, 11-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Beech Pool (12 pegs)
1 A Williams, Vespe, 102-8-0
2 C Wynn, Tri-Cast Weston, 61-12-0
3 G Morris, Boldings, 61-12-0

Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Magpie Lake (19 pegs)
1 Michael Curtis, Rookery, 44-9-0 peg 3 long pole pellet and breadpunch carp
2 John Pratt, Rookery, 43-4-0 peg 1
3 C Saunders, Rookery, 41-14-0

Solihull Angling Centre (Weds)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 P Hull, Lane’s Bait, 37-15-0
2 D Smith, Packington, 32-4-0
3 D Lewis, Packington, 31-10-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Moat Pool (23 pegs)
1 Paul Schoof, Leegem Angling, 50-11-0 peg 6 pellet feeder carp
2 Dave Boswell, Bryden AC, 47-2-0 peg 30 bomb corn carp
3 A Payling, Peg One Angling Centre, 43-3-0
4 C Yves, Chesterfield, 36-4-0
5 R Holmes, Notts AA, 32-4-0

Janson’s Fishery (Thurs)
Match Pool (14 pegs)
1 B Sandom, Janson’s, 80-1-0
2 C Smith, Janson’s, 78-7-0
3 P Defusto, Janson’s, 69-3-0

Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Lagoon Lake (18 pegs)
1 Simon Skelton, Maver/Dynamite Baits, 25-8-0 peg 17 long pole pellet carp skimmers
2 Stu Johnstone, Match Catch, 24-8-0
3 D Dale, Foster’s Team Army, 16-8-0
4 G Wood, Swan Baits/Sconezone Floats, 16-0-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 6-0-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Little Geary’s, Grats & Willow Pools (30 pegs)
1 Ron Savage, Lane’s Bait, 58-10-0 peg 15 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 Ray Quinney, Packington, 32-0-0 peg 23 Little Geary’s long pole maggot F1s
3 B Wooding, Solihull Angling Centre, 28-3-0
4 G Swift, Packington Vets, 26-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore & Chestnut Pools (15 pegs)
1 C Wynn, Tri-Cast Weston, 77-3-0
2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 70-14-0
3 D Brown, Maver Midlands, 54-2-0

Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
House, Top & Extension Pools (60 pegs)
1 Steve Spruce, Tunnel Barn Farm Vets, 35-9-0 House peg 29 pellet 6m 8m carp skimmers F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 33-5-0 Top peg 33 pellet 10m F1s
3 S Johnson, Tunnel Barn Farm Vets, 30-0-0
4 D Porter, Tunnel Barn Farm Vets, 28-9-0
5 L Whetton, Tunnel Barn Farm Vets, 27-11-0
6 R Winfordale, Tunnel Barn Farm Vets, 26-2-0

Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (25 pegs)
1 John Mellor, Jubilee, 49-12-0 peg 4 long pole maggot pellet carp skimmers
2 Ken Clarke, Westwood Lakes, 47-4-0 peg 9
3 J Kedzierski, Westwood Lakes, 37-12-0


SATURDAY

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (27 pegs)
1 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 68-15-0
2 R King, SPRO, 63-0-0
3 A Turner, Barford Tackle, 38-0-0 

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (10 pegs)
1 C Mack, Hull Angling Centre, 55-12-0
2 T Wood, Grimsby, 39-8-0
3 G Garrod, Wold View, 20-8-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (11 pegs)
1 S Greatbatch, Matchfloat.com, 31-1-0
2 D Sparrow, Viscount Tackle, 28-8-0
3 T Brooks, Thetford, 24-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery Silverfish Only (Sat)
Moat Pool (17 pegs)
1 A Oldham, Frenzee, 60-2-0
2 M Malia, Worksop, 33-5-0
3 P Miles, Rotherham, 28-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (13 pegs)
1 R Goodson, Decoy, 82-7-0
2 M Allen, Dersingham AC, 39-11-0
3 D Carlton, Decoy, 31-1-0 

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (22 pegs)
1 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 86-0-0 peg 6 Island bomb and 14.5m maggot carp F1s
2 Frank Donachie, Colmic, 68-2-0 peg 17 Boundary
3 T Brooks, Stratford Fishing & Outdoors, 67-12-0
4 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 65-10-0
5 I McCulloch, Manor Farm Leisure, 50-0-0
6 G Picton, Colmic, 40-0-0

Kidderminster DAA Fur & Feather (Sat)
River Severn, Bewdley (45 pegs)
1 Alan Round, Wolves, 14-2-0 peg 46 bolo rod maggot roach dace
2 Jez Williams, Kidderminster DAA, 8-10-0 peg 14 feeder meat barbel
3 G Brierley, Willow Creek, 8-9-0
4 P Turner, Wolves, 7-14-0
5 P Whitehouse, Tipton, 7-11-0
6 M Knight, Tipton, 5-12-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Friar Tuck Lake (20 pegs)
1 C Brown, Little John, 55-3-0
2 P Tatley, Little John, 45-2-0
3 D Johnson, Little John, 44-3-0
League: 
1 C Brown, 3pts (weight)
2 D Johnson, 3
3 G Kitchener, 4

Moorlands Farm (Sat)
Bank, Moors & Island Pools (24 pegs)
1 N Groves, Foster’s, 49-13-0
2 A Esprey, Dave Highfield Academy, 46-12-0
3 M Henshall, Foster’s, 36-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Ash & Beech Pools (16 pegs)
1 S Barber, Maver Midlands, 63-4-0
2 A Jones, Tri-Cast Weston, 51-1-0
3 P Hemmings, Monkhall, 49-11-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Arles Pool (15 pegs)
1 P Sibley, ABC, 21-0-0
2 O Boswell, Woodlands, 19-5-0
3 P Edmonds, Starlets Vets, 17-3-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (19 pegs) 
1 Jamie McGuire, Rib Valley Angling, 125-7-0 peg 25 breadpunch 16m carp
2 John Millard, Hooked Newmarket, 27-2-0 peg 27 maggot 13m carp
3 S Easey, Fabtrays UK, 20-4-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All pools (104 pegs)
1 Roger Marlow, Drennan Leicester Sensas, 85-10-0 Canal peg 17 maggot 11m and 6m F1s carp barbel
2 G Gallagher, Guru, 83-13-0
3 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 66-2-0
4 J Hughes, Match Fishing Drawbags, 65-2-0
jt5 A Bennett and S Ringer, both Guru, both 63-8-0
Teams: 
1 Guru, 99pts
2 Match Fishing Drawbags, 85
3 MAP/Bait-Tech, 83
4 ABC, 72
5 Drennan Banbury Gunsmiths, 70
6 Beaufort Four, 66.

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (19 pegs)
1 A Cullington, Ropsley AC, 31-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 17-0-0
3 G Eden, Mansfield, 16-8-0 


SUNDAY

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Scotland, Grendon & Brickyard Ponds (63 pegs)
1 Graham West, Preston Innovations Black Horse, 16-5-0 Grendon peg 28 long pole maggot roach
2 Ian Drage, Browning Northants, 13-6-0 Grendon peg 39 feeder worm roach skimmers perch
3 G Snee, Preston Innovations Black Horse, 13-1-0
4 D Webb, Preston Innovations Black Horse, 12-14-0
jt5 A Donnelly, Preston Innovations Black Horse and P Wintle, Maver Milton Keynes, both 10-1-0
Teams: 
1 Preston Innovations Black Horse 59pts
2 Maver Milton Keynes, 48
3 Garbolino RAF, 41
4 Browning Northants, 38
5 Royal Mail, 26
6 Castle Ashby Youth, 20
League: 
1 Preston Innovations Black Horse, 9pts
2 Garbolino RAF, 13
3 Maver Milton Keynes, 15
4 Browning Northants, 18
5 Royal Mail, 24
6 A Team, 27

Angling Trust Tunnel Barn Farm Winter League (Sun)
New & Extension Pools (40 pegs)
1 Paul Holland Generation 8, 62-6-0 New peg 17 maggot 12m, 7m and 4m F1s
2 Chris Constable, Tunnel Barn Farm Vets, 55-14-0
3 P Rice, Generation 8, 53-8-0
4 A Mann, Shakespeare Bait-Tech, 52-15-0
5 C Jones, Frenzee, 47-14-0
6 J Heath, Haines Angling, 47-10-0
Teams: 
1 Generation 8, 15pts
2 Frenzee, 21
3 Shakespeare Bait-Tech, 24
4 Haines Angling, 26
5 Tunnel Barn Farm Vets, 34
League: 
1 Shakespeare Bait-Tech, 5pts
2 Frenzee, 6
3 Generation 8, 8
4 Haines Angling, 11
5 Tunnel Barn Farm Vets, 15

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Coventry Canal, Coventry (48 pegs)
1 Ted Yearby, Sensas Dams & Lock, 10-0-0 peg D4 Wides Free Hold Street long pole bloodworm roach and a 2lb skimmer
2 Rob Chambers, Sensas Dams & Lock, 8-13-8 peg G1 Gallagher Retail Park long pole bloodworm roach
3 M Hodgetts, Browning Central, 8-13-8
4 T Barker, Shakespeare Bait-Tech, 8-11-6  
5 A Beesley, Sensas Dams & Lock, 8-11-4
jt6 S Nickless, Sensas Black Country and D Playle, Browning Central, both 7-13-8
Teams: 
1 Sensas Dams & Lock, 17pts
2 Browning Central, 25
3 Sensas Black Country, 28 (section wins)
4 Shakespeare Bait-Tech, 28
5 Three Counties, 32
6 Drennan Leicester Sensas, 37  
League: 
1 Sensas Dams & Lock, 7pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 8
3 Sensas Black Country, 14
4 Browning Central, 18 (match seconds)
5 Drennan Leicester Sensas, 18
6 Three Counties, 19

Climax Wold View Fishery Open Winners (Sun)
Gold & Silver Lakes (32 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 54-4-0 peg 20 Silver pellet 13m carp F1s
2 Dave Mountford, Scunthorpe, 47-4-0 Peg 26 Gold pellet 14m carp
3 I Marshall, Wold View, 42-12-0
jt4 D Croft and L Ringwood, both Wold View, both 37-12-0 

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (10 pegs)
1 J McGuire, Rib Valley Angling, 59-15-0
2 S Easey, Fabtrays UK, 49-4-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 38-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four League (Sun)
Moat, Bridge & Croft Pools (32 pegs)
1 Chris Greensides, Northern Inn, 57-2-0 peg 22 Croft long pole pellet carp skimmers
2 Paul Lancaster, Sullivan’s Slappers, 36-12-0 peg 20 Croft long pole maggot pellet carp skimmers
3 S Clark, Mansfield, 31-4-0
4 P Bagshaw, Leegem Angling, 22-2-0
5 G Gibson, Max Tackle, 19-11-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Reed Pool (12 pegs)
1 P Elliott, Leegem Angling, 62-8-0
2 P Richardson, Lincoln, 59-4-0
3 S Gray, Worksop, 53-10-0

Frenzee Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Level, Molands Mere, Little Geary’s & Siblings Pools (72 pegs)
1 Ian Crossman, Browning Central, 57-2-0 peg 7 Little Geary’s long pole maggot F1s
2 Duncan Clark, Solihull Angling Centre, 52-8-0 peg 12 Geary’s Level bomb mini boilies carp
3 N Groves, Foster’s, 38-1-0
4 M Turner, Solihull Angling Centre, 33-2-0
5 R Beardsley, Packington, 28-8-0
6 D Elliot, Packington, 24-14-0
League: 
1 P Canning, Frenzee, 5pts
2 C Toal, Solihull Angling Centre, 9 

Guru/Bag ‘Em Baits Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Beastie Lake (25 pegs)
1 J Brooks, Middy, 82-7-0
2 A Playford, Dersingham AC, 49-11-0
3 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 46-9-0

Larford Lakes Winter League (Sun)
Specimen & Match Lakes (56 pegs)
1 Matt Blackmore, Garbolino Dynamite Baits, 81-4-0 Match peg 28 long pole pellet carp F1s
2 Neil Colcombe, Golden Reel Larford Lakes, 64-10-0 Specimen peg 77 Method feeder pellet carp skimmers
3 D Fisher, Cwmbran Angling Nobblers, 62-4-0
4 D Bache, Bag ‘Em  Baits Winter Wonders, 57-5-0
5 W Jennings, Bag ‘Em Baits Winter Wonders, 57-2-0
6 C Cameron, Middy/Old Ghost, 50-0-0
Teams: 
1 Bag ‘Em Baits Winter Wonders, 12pts
2 Muffers, 18
3 Old Ghost, 22
4 Tredegar Angling, 18
5 Golden Reel Larford Lakes, 25

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (60 pegs)
1 Robert Hubbard, Daiwa Angling Direct, 30-0-0 Wigston’s Bridge breadpunch 3m roach
2 Rob Wright, Garbolino, 29-12-0 Swimming Pool long pole pinkie breadpunch roach
3 S Colclough, Browning, 25-15-0
4 P Cowern, Browning Hot Rods, 25-5-0
5 A Ogilvie, Sensas Mark One, 24-13-0
6 S Slater, Bait Tech, 21-4-0 

Meadowlands Fishery Autumn League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs)
1 Neil Russell, Swan Baits, 49-4-0 peg 21 Warren Method feeder pellet carp skimmers
2 Mark Casemore, Swan Baits, 39-14-0 Lambsdown Lake bomb corn carp
3 N Carless, Solihull Angling Centre, 31-0-0
4 S Pulsar, Guru, 27-2-0
5 W Sharman, Matrix/Lane’s Baits, 27-0-0
League:  
1 Steve Daley, 5pts
2 Pete Caton, 6
3 B Byrd, 8

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (10 pegs)
1 R Kings, Mosella, 138-1-0
2 C Pace, Colin Pace Academy, 101-10-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 64-5-0 

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Beech Pool (13 pegs)
1 K Emlyn, Oakengates Angling Centre, 73-2-0
2 A Kyte, Mid-Severn Angling, 67-11-0
3 J O'Sullivan, Oakengates Angling Centre, 63-7-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Back Deans Pool (19 pegs)
1 Gary Kirkham, Mosella, 54-12-0 peg 25 Back Deans long pole corn carp F1s skimmers
2 G Clarke, Woodlands, 52-0-0
3 S Tibbetts, Golden Maggot AC, 33-8-0

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (14 pegs)
1 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 19-0-0
2 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 15-14-0
3 R Littlewood, Kinky Pellet Club, 15-4-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Canal Pool (13 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 65-0-0
2 J Brown, Maver Midlands, 43-3-0
3 J Light, Gold Valley, 36-7-0