Midlands match results for week commencing Aug 29, 2016

MONDAY

Climax Wold View Fishery (Mon)
Gold Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 126-4-0
2 J Mezinger, Wold View, 112-8-0
3 M Critcher, Wold View, 100-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Mon)
Moat Pool (32 pegs)
1 Steve Clark, Mansfield, 204-15-0 peg 2 pellet 12m carp 9lb
2 Ian Thompson, Doncaster, 200-4-0 peg 37 pellet 8m carp skimmers
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 185-13-0
4 P Miles, Doncaster, 165-10-0
5 G Gibson, Worksop, 156-5-0
6 J Skipper, Gainsborough, 150-9-0

Drennan Manor Farm Leisure (Mon)
Middle & Island Pools (13 pegs)
1 S Partington, Manor Farm Leisure, 198-4-0
2 C Cameron, Middy/Old Ghost, 167-14-0
3 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 157-14-0
 
Keith Fretwell Memorial (Mon)
River Trent, Holme Marsh (57 pegs)
1 Alan Henry, Shimano/Dynamite Baits, 27-6-0 peg 6 groundbait feeder worm & caster bream skimmers roach
2 Mark Bond, Lincoln DAA, 18-10-0 peg 4 blockend feeder hemp & caster barbel skimmers
2 Graham Green, Lincoln DAA, 18-10-0 peg 3 blockend feeder hemp & caster barbel
 
Monkhall Fishery (Mon)
Owl & Lark Pools (13 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 188-11-0
2 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 124-5-0
3 P Jukes, Fiery Holes, 88-8-0
 
Moorlands Farm (Mon)
Meadow Pool (19 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 145-10-0 peg 48 Meadow pellet 14m and maggot edge carp
2 Nev Groves, Foster’s, 133-13-0
3 S Julian, Moorlands, 117-8-0
 
Packington Somers Bank Holiday Monday Pairs (Mon)
Geary’s Level & Little Geary’s Pools (36 pegs)
1 Danny Tresigne, Alvechurch Fisheries, 138-5-0 peg 7 Little Geary’s pellet waggler carp
2 Lee Richards, Packington, 79-14-0 peg 1 Little Geary’s long pole pellet carp F1s
3 C Smith, Packington, 74-7-0
Pairs:
1 L Richards and D Elliott, 2pts
2 I Keywood and D Tresigne, 4 (weight)
3 R Quinney and P Evans, 4

Preston Innovations Boldings Pools (Mon)
Sycamore & Chestnut Pools (28 pegs)
1 Paul Evans, Boldings, 161-14-0 Sycamore peg 48 caster 5m and edge carp 7lb barbel
2 Harry Colley, Boldings, 151-8-0 Chestnut peg 8 corn pellet and meat edge carp 8lb barbel
3 A Williams, Vespe, 123-14-0    
4 K Melville, Shrewsbury, 111-12-0    
 
Sherwood Forest Fishery (Mon)
Holmedale Lake (20 pegs)
1 Daz Staley, Woodhouse Angling Centre, 196-11-0 peg 20 pellet 13m carp 6lb
2 Sean Sheldon, Dreadlock Caster, 128-15-0 peg 17 paste 5m carp 9lb
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 111-6-0
4 L Kelk, Sherwood Forest Fishery, 98-0-0
5 S Duggan, Sherwood Forest Fishery, 91-15-0
6 A Kitt, Worksop Juniors, 88-9-0
 
Tunnel Barn Farm (Mon)
New Pool (22 pegs)
1 Jack Danby, Matchman Supplies, 118-4-0 peg 35 pellet shallow 6m F1s
2 Matt Bingham, Mosella, 1130-10-0 peg 1 maggot shallow 9m F1s
3 N Matthews, Rugeley Power, 112-11-0
4 T Bainbridge, York Tackle, 105-1-0
5 P Rice, Mosella, 103-12-0
6 A Mansfield, MAP, 98-10-0
 
Westwood Lakes (Mon)
Falcon Lake (16 pegs)
1 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling, 233-10-0
2 M Stamp, Preston Innovations, 227-0-0
3 J Gill, Matrix Wensum Valley Angling, 200-8-0


TUESDAY

Climax Wold View Fishery Veterans (Tues)
Ultimate Lake (22 pegs)
1 Mick Ellison, Wold View, 34-8-0 peg 9 pellet 6m F1s
2 Charlie Withers, Wold View, 29-8-0 peg 5
3 T Thompson, Wold View, 25-8-0
4 K Wood, Wold View, 20-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Tues PM)
Bridge Pool (14 pegs)
1 P Parsons, Mansfield, 134-12-0
2 A Tait, New Packet Inn, 93-4-0
3 D Oldham, Maltby, 82-15-0
3 K Crummey, Retford, 82-15-0

Moorlands Farm (Tues)
Bank, Moors & Island Pools (20 pegs)
1 Dave Hudson, DR Floats, 103-13-0 peg 21 Island pellet 13m and edge carp skimmers
2 Colin Bickley, Dave Highfield Academy, 103-6-0
3 A Cross, Dave Highfield Academy, 91-4-0

Preston Innovations Woodland View (Tues)
Back Deans Pool (13 pegs)
1 M Cox, Fiery Holes, 127-12-0
2 S Tibbets, Golden Maggot, 114-4-0
3 C Robson, Cannock, 107-4-0

Sherwood Forest Fishery (Tues)
Sherwood Lake (15 pegs)
1 S Richards, Woodhouse Angling Centre, 90-10-0
2 D Round, Woodhouse Angling Centre, 83-2-0
3 M Lysaght, Rivendell AC, 29-12-0
 
Starlets Packington Somers Vets (Tues)
Geary’s Level, Grats & Little Geary’s Pools (43 pegs)
1 Dave Longford, Packington Vets, 95-5-0 peg 21 Geary’s Level bomb pellet carp
2 Michael Gibbs, Packington Vets, 75-11-0 peg 16 Geary’s Level long pole worm skimmers
3 R Quinney, Packington, 70-3-0
4 J McGann, Packington Vets, 57-9-0
 
Tunnel Barn Farm Over 50’s (Tues)
House & Extension Pools (36 pegs)
1 Steve Johnson, Acorn Angling, 110-7-0 Extension peg 7 maggot shallow 6m F1s
2 Kev Folwell, Drennan, 101-4-0 House peg 29 caster shallow 6m F1s roach ide skimmers
3 A Lynes, Banbury Gunsmiths, 98-10-0
4 G Makin, Miracle Baits, 98-7-0
5 J Johnson, Notts AA, 91-3-0
6 K Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 85-4-0
 
Westwood Lakes (Tues)
Hawk Lake (20 pegs)
1 Rod Pilkington, Westwood Lakes, 101-12-0 peg 7 pellet 14m carp F1s barbel
2 Kevin Pilkington, Westwood Lakes, 91-4-0 peg 20
3 S Lane, Westwood Lakes, 84-12-0
4 P Crooks, Westwood Lakes, 81-2-0


WEDNESDAY

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (24 pegs)
1 N Moore, Avenue Angling, 99-2-0
2 K Wadge, Colmic, 52-0-0
3 A Moore, Avenue Angling, 47-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Weds)
Middle & Ash Pools (13 pegs)
1 D Howard, Platt Bridge Tackle & Bait, 186-0-0
2 N Finch, Platt Bridge Tackle & Bait, 132-0-0
3 S Rich, Moaning Sods, 123-12-0
 
Moorlands Farm (Weds)
Meadow & Island Pools (24 pegs)
1 Chris Hill, Mosella, 176-15-0 peg 8 pellet 13m, paste 5m and corn edge carp F1s
2 Sid Julian, Moorlands, 126-15-0 peg 13 pellet and corn edge carp
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 117-12-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (21 pegs)
1 Mark Saunders, Nottingham, 105-6-0 peg B2 Method feeder and pellet edge carp
2 Terry Sanderson, Angling Man, 83-14-0 peg B11 bomb pellet carp
3 R Mallabone, Cross Keys AC, 77-12-0
4 J Adamson, Nisa Feeders, 74-8-0
5 J Oldham, Makin’s, 68-4-0
6 P Eden, Syston Casters, 46-0-0
 
Old Ghost UK Angling Championships (Weds)
Barston Lakes (80 pegs)
1 Geoff Vallance, Preston Innovations Delcac, 61-225 peg 18 Method feeder pellet carp F1s
2 Adam Rooney, Guru, 55-325 peg 15 Method feeder pellet and worm edge carp F1s
3 D Shepherd, Maver, 48-547
Final league:
1 Andy Power, Preston Innovations, 8pts (210-558)
2 Dale Shepherd, Maver, 8 (204-713)
3 C Barley, Dynamite Baits, 10
4 A Kinder, Maver/Marukyu, 12 (172-324)
5 Z Brown, Preston Innovations, 12 (150-215)
6 A Wakelin, Preston Innovations, 12 (141-511)

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (13 pegs)
1 A Williams, Vespe, 57-14-0
2 S Owen, Monkhall, 56-2-0
3 P Foster, Boldings, 55-14-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (21 pegs)
1 Nigel Shipman, Sherwood Forest Fishery, 166-1-0 peg 19 pellet 13m and 6m carp 8lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 121-15-0 peg 39 pellet 5m and edge carp 7lb
3 P Lakin, Intake Tackle, 104-12-0
4 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 93-2-0
5 S Shepherd, Gateford Angling Supplies, 89-12-0
6 O Evans, Sherwood Forest Fishery, 88-2-0
 
Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (15 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 114-11-0
2 L Richards, Packington, 108-11-0
3 J Burchell, Packington, 76-5-0


THURSDAY

Daiwa Hallcroft Fishery Veterans (Thurs)
Bridge & Croft Pools (34 pegs)
1 Pete Bagshaw, Leegem Angling, 81-6-0 Bridge peg 16 pellet and corn 6m carp skimmers
2 Dave Sewell, James Maude Linden, 79-7-0 Bridge peg 25 pellet 6m carp skimmers
3 N Footitt, Retford, 70-15-0
4 M Hall, Tuxford, 68-7-0
5 G Hiley, Woodhouse Angling Centre, 64-3-0

Drennan Manor Farm Leisure (Thurs)
Island Pool (11 pegs)
1 D Howard, Platt Bridge Tackle & Bait, 158-8-0
2 S Rich, Moaning Sods, 140-8-0
jt3 J Hudson, PR Floats and S Liston, Moaning Sods, both 128-4-06

Janson’s Fishery (Thurs)
Match & Munroes Pools (21 pegs)
1 Colin Spencer, GOT Baits, 331-8-0 peg 14 Match paste and pellet top kit carp 8lb
2 Steve Draper, Lakeview Select, 238-1-0 peg 3 Munroes maggot 13m and edge carp
3 D Farrall, Janson’s, 232-14-0
4 R Taylor, Janson’s, 210-12-0
5 P Defusto, Janson’s, 202-12-0
6 D Coxon, Janson’s, 193-9-0 

Moorlands Farm (Thurs)
Silver Pool (13 pegs)
1 P Eden, Dave Highfield Academy, 154-2-0
2 B Tandy, Dave Highfield Academy, 138-14-0
3 C Hill, Mosella, 111-6-0
 
Nisa (Thurs)
Guru Makin’s Fishery, Snake & Reptile Lakes (23 pegs)
1 Stu Johnstone, Match Catch, 91-12-0 peg 9 Reptile maggot 4m and edge carp
2 Kev Winfield, Syston Casters, 85-12-0 peg 19 Reptile maggot edge carp
3 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 83-8-0
4 B Smithson, Team Makin’s, 82-0-0
5 J Adamson, Nisa Feeders, 81-8-0
6 B Rowlands, The Glebe, 64-0-0
 
Norwich DAA (Thurs)
River Bure, St Benet’s Abbey (18 pegs)
1 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 51-7-0 peg 20 skimmers groundbait feeder worm maggot
2 Albert Farrow, Norwich, 49-14-0 peg 21 skimmers groundbait feeder worm and maggot
3 M Runacres, Harleston, 39-10-0
4 R Bryanton, Deben, 37-15-0
5 J Platten, Deben, 31-3-0
6 M Mirgaux, Deben, 26-15-0
 
Packington Somers Vets (Thurs)
Molands Mere Pool (35 pegs)
1 John Lowe, Tornadoes AC, 39-6-0 peg 21 bomb pellet carp F1s
2 John McGann, Packington Vets, 34-11-0 peg 29 long pole pellet F1s crucians
3 R Quinney, Packington, 34-6-0
4 M Gibbs, Packington Vets, 32-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Thurs)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 K Powell, Boldings, 83-12-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 78-12-0
3 M Jameson, Boldings, 77-9-0
 
Tunnel Barn Farm Vets (Thurs)
High, Top, Jenny’s & Club Pools 63 pegs
1 Reg Davies, Tunnel Barn Farm Vets, 138-5-0 peg 5 High pellet shallow 6m F1s
2 Ken Turner, Tunnel Barn Farm Vets, 94-10-0 peg 21 High pellet deck and shallow 6m F1s
3 I Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 93-5-0
4 B Eade, Tunnel Barn Farm Vets, 91-9-0
5 G Mills, Tunnel Barn Farm Vets, 86-4-0
6 D Chapman, Tunnel Barn Farm Vets, 81-15-0
 
Westwood Lakes Over 50’s (Thurs)
Skylark Lake (38 pegs)
1 Ken Clark, Westwood Lakes, 153-12-0 peg 24 pellet 5m carp F1s skimmers barbel
2 Janusz Kedzierski, Westwood Lakes, 122-8-0 peg 40
3 R Taylor, Westwood Lakes, 103-0-0
4 R Wells, Westwood Lakes, 95-8-0


FRIDAY

Climax Wold View Fishery (Fri)
Ultimate Lake (12 pegs)
1 R Lidgard, Brigg, 102-0-0
2 J Green, Wold View, 72-8-0
3 G Burks, Wold View, 56-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Fri PM)
Moat Pool (21 pegs)
1 Alan Tait, New Packet Inn, 211-6-0 peg 39 long pole pellet carp skimmers
2 Andy Whitehouse, Scunthorpe, 153-10-0 peg 22 long pole pellet shallow carp
3 P Miles, Rotherham, 111-4-0
4 C Preece, Worksop, 97-6-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
River Severn, Bewdley (57 pegs)
1 Tony Avery, Daiwa Gordon League, 39-13-0 peg GM1 blockend feeder caster and hemp chub
2 Phil Amos, Stourport, 22-1-0 peg 29 waggler maggot chub barbel
3 B Jones, Steven’s Tackle/ABC Baits, 18-7-0
4 S Merry, Shakespeare Bait-Tech, 14-5-0
5 D Williams, 14-3-0
Qualifiers: P Amos, T Avery and B Jones

Barford Lakes (Sat)
Match Lake (20 pegs)
1 A Major, Wensum Valley Angling, 90-7-0
2 P Ashford, Barford Tackle, 78-10-0
3 N Smith Wensum Valley Angling, 42-11-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Canal Lake (14 pegs)
1 J Golding, Wold View, 84-0-0
2 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 66-12-0
3 A Ward, Wold View, 46-9-0

Cross Drove Fishery (Sat)
Hockwold (13 pegs)
1 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 77-0-0
2 R Heath, Chestnut Pool, 75-8-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 65-10-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Bridge Pool (16 pegs)
1 S Clark, Mansfield, 151-6-0
2 N Stones, Barnsley, 141-2-0
3 G Gibson, Worksop, 137-6-0

Golden Reel Grand Masters (Sat)
Larford Lakes, Specimen Lake (31 pegs)
1 Chris Cameron, Middy/Old Ghost, 137-9-0 peg 58 Method feeder pellet carp skimmers
2 Les Thompson, Matrix/Van Den Eynde, 114-2-0
3 M Galaszewski, PR Floats, 112-14-0
4 J Jones, Five Ways AC, 98-1-0
5 P Jones, PR Floats, 94-11-0
6 M Skidmore, Larford, 86-15-0 

Little John Lakes Beardie Mania 11 (Sat)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (32 pegs)
Robin Hood result: 
1 Richard Evans, Little John, 178-9-0 peg 16 long pole dead maggot carp
2 G Bennett, MAP Mansfield, 136-11-0
3 J Evans, Little John, 109-3-0
Maid Marion result:
1 Graham Westwater, MAP, 221-7-0 peg 1 paste 5m and dead maggot edge carp
2 D Richmond, Little John, 180-8-0
3 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 130-9-0

Monkhall Fishery (Sat)
Lark Pool (10 pegs)
1 M Davidson, Monkhall/Oakengates Angling Centre, 111-9-0
2 C Wozak, Browning Lifestyle, 103-13-0
3 C Jones, Monkhall, 99-8-0

Moorlands Farm (Sat)
Bank & Island Pools (17 pegs)
1 P Hadlington, Club 2000, 139-10-0
2 R Kings, Mosella, 126-1-0
3 J Baggaley, Steven’s Tackle, 124-10-0

Newark Fed Trent & Dyke Champs (Sat)
River Trent, Newark Dyke & East Stoke (56 pegs)
1 Dave Powell, Sheffield, 53-15-0 peg 1 Dyke 18 bream feeder worm maggot
2 Tony Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 42-13-0 peg 5 Dyke barbel to 11lb blockend feeder maggot
3 T Moroz, Chesterfield, 24-4-0
4 B Butler, 16-14-0
5 A Reynolds, Quorn AS, 15-10-0
6 J Urruty, Alfreton Angling, 12-12-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley- Claxton (58 pegs)
1 Nick Hawkes, Daiwa Angling Direct, 68-10-0 peg 147 Langley Pump groundbait feeder worm and caster bream skimmers
2 Ian Bailey, Dukes AC, 44-8-0 peg 146 Langley Pump groundbait feeder worm and caster bream skimmers
3 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 41-10-0
4 B Weavers, Sportsman’s, 34-5-0
5 I Cochrane, Daiwa Angling Direct, 30-9-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 21-8-0  

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (22 pegs)
1 L Richards, Packington, 85-13-0
2 L Ayres, Alvechurch Fisheries, 62-4-0
3 P Hunter, Paul’s Fodder, 53-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (20 pegs)
1 Dave Brown, Maver Midlands, 156-2-0 Chestnut peg 10 caster 5m shallow and deck carp 6lb skimmers
2 Ralph Johnson, Boldings, 112-1-0 Chestnut peg 18 caster 5m and edge carp 7lb barbel
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 101-9-0    
4 P Tolley, Boldings, 100-9-0    

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Back Deans Pool (16 pegs)
1 C Senter, Shakespeare Bait-Tech, 136-8-0
2 R Camden, Peg One, 81-4-0
3 J Dale, Woodlands, 79-0-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Extension Pool (21 pegs)
1 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 91-3-0
2 K Dennis, Ultimate Pellet, 88-3-0
3 P Rice, Mosella, 84-0-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (17 pegs)
1 K Storey, Grantham, 107-12-0
2 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 102-0-0
3 G Eden, Mansfield, 79-0-0


SUNDAY

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (10 pegs)
1 S Fields, Drennan Banrsley Blacks, 131-4-0
2 M Rdoger, Mosella, 129-12-0
3 J Mezinger, Wold View, 85-8-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (20 pegs)
1 V Cross, Van Den Eynde, 112-12-0
2 D Pearce Snr, Wisbech, 92-8-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 77-4-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (38 pegs)
1 Neil Stones, Barnsley, 195-11-0 peg 40 long pole pellet carp 9lb
2 Steve Clark, Grebe AC, 170-9-0 peg 72 long pole pellet carp 8lb
3 N Vernon, Gainsborough, 164-0-0
4 R Teigh, Handsworth, 161-3-0
5 P Miles, Doncaster, 112-12-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (14 pegs) 
1 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 128-0-0
2 P Pickett, Kinloch AC, 94-0-0
3 R Seymour, Banbury Gunsmiths, 90-0-0

Help for Heroes Charity (Sun)
Ferry Meadows Country Park (47 pegs)
1 Rob Fryer, Dynamite Baits/Matchman Supplies, 65-2-0 peg 1 Overton groundbait feeder worm bream skimmers
2 Chris Hill, Birmingham, 53-12-0
3 H Murphy, Peterborough, 40-4-0

King of the Fens (Sun)
Middle Level Drain (36 pegs)
1 Paul Cowern Browning Hot Rods, 15-10-0 long pole worm and caster tench skimmers
2 John Price, Sensas Mark One 12-14-0
3 D Ray, Stanjay Tackle, 12-0-0
Teams: 
1 Browning Hot Rods, 30pts
2 Top Guns, 24
3 Sensas Mark One Black, 23
Boston AA 22
League: 
1 Sensas Mark One Black, 6pts
2 Browning Hot Rods, 7
3 Top Guns, 8

Larford Lakes (Sun)
Match Lake (29 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 150-6-0
2 H Harris, Larford, 115-12-0
3 D Baker, Tredegar Angling Centre, 107-12-0

Little John Lakes Beardie Mania 11 (Sun)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (32 pegs)
Maid Marion result: 
1 Richard Evans, Little John, 308-0-0 peg 13 dead maggot edge carp 10lb
2 C Brown, Little John, 147-1-0
3 S Keyworth, Little John, 146-10-0
Robin Hood result: 
1 Pete Tatley, Little John, 194-0-0 peg 11 long pole pellet shallow and dead maggot edge carp
2 D Richmond, Little John, 156-6-0
3 C Greensides, Little John, 152-13-0
Overall result:
1 Richard Evans, 2pts (486-9-0)
2 Des Richmond, 2 (336-14-0)
3 C Brown, 2 (278-15-0)
4 P Tatley, 3

Monkhall Fishery (Sun)
Swallow Pool (13 pegs)
1 C Jones, Monkhall, 143-3-0
2 K Hayes, Monkhall, 127-2-0
3 B Stanford, Monkhall/MH Floats, 117-2-0

Moorlands Farm (Sun)
Silver Pool (18 pegs)
1 P Rice, Mosella, 150-4-0
2 I Mills, Robin’s Timber, 126-11-0
3 N Groves, Foster’s, 88-11-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (23 pegs)
1 J Adamson, Packington, 32-11-0
2 P Hunter, Paul’s Fodder, 26-7-0
3 L Heaven, Greyhound AC, 26-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch & Chestnut Pools (16 pegs)
1 E Bancroft, Rod & Gun, 140-14-0
2 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 129-4-0
3 S Doodson, Maver Midlands, 126-10-0    

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (14 pegs)
1 K Slade, Cannock, 175-8-0
2 M Pritchard, Bilston Angling Centre, 127-0-0
3 T Whitcher, Peg One, 121-2-0

River Trent Championships (Sun)
River Trent, Collingham (64 pegs)
1 Shaun Stafford, Collingham AA, 37-1-8 peg 72 blockend feeder maggot pellet barbel
2 Keith Ridley, 36-6-0 private peg 7 groundbait feeder pellet barbel
3 R Wakenshaw, Lincoln Whisby, 33-10-0
4 R Thurston, Collingham AA, 33-6-0
5 R Jones, Collingham AA, 25-14-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension, High & House Pools (35 pegs)
1 Andy Nelson, Mosella Quaker, 92-15-0 High peg 46 banded pellet shallow 6m F1s
2 Jordan Holloway, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 92-4-0
3 C Partridge, Tunnel Barn Farm, 84-15-0
4 S Johnson, Acorn Angling, 75-5-0
5 L Capewell, Maver Gold, 75-4-0
6 B Conway, Shakespeare Bait-Tech, 66-14-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (16 pegs)
1 T Edwards, Matrix/Dynamite Baits, 243-8-0
2 S Lane, Maruyku/Westwood Lakes, 135-8-0
3 M Cree, Dynamite Baits, 135-4-0