Midlands match results for Sunday March 19

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Pairs League (Sun)
Specimen & Match Lakes (32 pegs)
1 Paul Cook, Frenzee, 136-5-0 Specimen Lake peg 72 corn 6m carp skimmers
2 Rob Weaver, Tubertini, 131-4-0
3 R Lamb, Larford, 115-13-0
4 P Briscoe, Bag ‘Em Baits Larford, 102-3-0
5 B Jones, ABC Baits, 91-11-0
6 I Wood, Larford, 87-0-0
Qualifier: R Weaver

Barford Lakes (Sun)
Railway & Willow Lakes (23 pegs)
1 R Finch, Deben, 141-15-0
2 J Gill, Angling Direct, 83-0-0
3 D Goodwin, North Walsham, 63-1-0

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (12 pegs)
1 S Fields, Drennan Barnsley Blacks, 73-0-0
2 D Ringwood, Wold View, 62-4-0
3 A Saunby, Wold View, 50-4-0

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (14 pegs)
1 A Moore, Avenue Angling, 105-2-0
2 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 74-12-0
3 J Gill, Angling Direct, 72-7-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Croft Pool (10 pegs)
1 A Whitehouse, Scunthorpe, 177-10-0
2 P Jones, Hallcroft, 56-12-0
3 G Brown, Doncaster, 42-0-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary, Ash & Middle Pools (30 pegs)
1 Chris Styler, Match Box, 98-12-0 peg 23 Middle pellet 14m carp F1s
2 Liam Dennick, Colmic/Marukyu, 81-2-0 peg 8 Middle pellet 14m and bomb carp F1s
3 S Partington, Marukyu, 73-12-0
4 L Harrison, Leigh Tackle & Bait, 72-8-0
5 A Fisher, Phil’s Tackle, 67-12-0
6 R Merry, Manor Farm Leisure, 63-14-0 

Guru Pole-Only Winter League (Sun)
Guru Makin’s Fishery, Lizard, Lagoon & Lake 1 (42 pegs)
1 Gary Cook, Mosella, 81-2-0 peg 4 Lizard corn 13m carp
2 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 74-12-0 Lake 1 peg 10 corn 6m carp
3 G Morgan, Attleborough Angling, 66-10-0
4 N Spooner, Elephant & Castle, 63-8-0
5 R Canning, Lane’s Bait, 52-12-0
6 C Horsley, Elephant & Castle, 50-4-0
Final league:
1 Mark Griffiths, Guru, 14pts
2 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Baits, 15 (dropping eight points)
3 Lee Farmer, Sensas, 15 (dropping 12 points)

Leegem Angling Spring League (Sun)
Daiwa Hallcroft Fishery, Moat Pool (60 pegs)
1 Nigel Wheatcroft, Retford, 84-4-0 peg 27 pellet and meat 14m deck and shallow carp 7lb
2 Keith Crummey, Retford, 76-12-0 peg 20 bomb PVA bag pellet carp 9lb
3 S Taylor, Rotherham, 55-12-0
4 P Schoof, Hallcroft, 48-10-0
5 S Twigg, Leegem Angling, 45-12-0

Moorlands Farm (Sun)
Bank, Moors & Island Pools (13 pegs)
1 G Reynolds, Colin Pace Academy, 161-6-0
2 T Homer, Club 2000, 138-1-0
3 R Kings Mosella, 124-3-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (24 pegs)
1 J Birchall, Packington, 90-0-0
2 D Tresigne, Smithy’s Angling, 73-5-0
3 S Whittaker, Bag ‘Em Baits, 60-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak, Chestnut & Sycamore Pools (31 pegs)
1 Harry Colley, Boldings, 139-0-0 C4 pellet corn and meat edge carp 8lb
2 Rob Lloyd, Maver Midlands, 91-7-0 C23 corn and pellet edge carp 7lb skimmers
3 M Jameson, Boldings, 89-0-0
4 D Doughty, Boldings, 80-9-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (21 pegs)
1 Rob Wilson, St Stevens WMC, 115-6-0 Front Deans peg 4 pellet and corn edge carp 12lb
2 Glynn Clark, Peg One, 96-12-0 Front Deans peg 6
3 O Boswell, ABC Baits/Mosella, 82-0-0
4 J Astle, Fisherman’s Friend, 79-12-0

Ringer Baits Pairs (Sun)
Boddington Reservoir (44 pegs)
1 Phil Ringer, Ringer Baits, 247-0-0 Hybrid feeder yellow wafters carp 18lb
2 Matt Vater, 72-0-0
3 T Chellingsworth, Worcester, 68-0-0
Pairs:
1 Phil Ringer and Steve Ringer, 3pts
2 G Maxwell and N Russell, 4
3 A Smith and J Whitley, 5
4 J Eades and T Chellingsworth, 6

Sensas Masters Final (Sun)
Grand Union Canal, Loughborough (36 pegs)
1 Matt Derry, Sensas/Kamasan/Starlets, 11-6-0 Boat pub bloodworm 13m and 11m roach skimmers perch
2 Dave Petch, Quorn AS, 10-4-0 Flats section caster 14m and bloodworm 11m roach perch skimmers including a 2lb perch
3 P Baker, Browning, 9-8-0
4 L Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 9-5-0
5 J Scrivener, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 8-8-0
6 M Downes, Sensas/Kamasan Starlets, 8-5-0

Solihull Angling Centre Silverfish Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Lewel Pool (21 pegs)
1 I Keywood, Solihull Angling Centre, 28-13-0
2 K Folwell, Drennan/Bag ‘Em Baits, 27-1-0
3 D Armstrong, Packington, 24-10-0

Steel City AC (Sun)
Ferry Meadows Lakes, Gunwade & Overton Lakes (41 pegs)
1 Ian Burdett, Match Catch, 107-10-0 Gunwade Lake groundbait feeder worm bream 8lb
2 Chris Hill, Sensas, 82-10-0 Gunwade groundbait feeder worm bream 8lb
3 S Hodgkinson, Steel City, 77-10-0
4 P Rayner, Peterborough, 66-11-0
5 C Singleton, Peterborough, 62-6-0
6 A Fulleylove, Packington, 48-2-0

Tunnel Barn Farm Individual Winter League Rd 6 (Sun)
New & Extension (34 pegs)
1 Paul Holland, Guru, 153-15-0 New peg 44 pellet and caster shallow 11m and 7m F1s
2 Jon Arthur, Drennan, 137-3-0
3 J Danby, Midland Angling Supplies, 133-14-0
4 S Conway, Shakespeare Bait-Tech, 127-0-0
5 A Wakelin, Preston Innovations, 121-6-0
6 J Edwards, Guru, 105-14-0
Final league:
1 A Wakelin, 15pts
jt2 J Jones and S Pulsar, both 28
4 P Moore, 29
5 E Yeomans, 33
6 P Holland, 37

Tony Evans Winter League (Sun)
Decoy Lakes (40 pegs)
1 Jon Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 137-6-0 peg 22 Oak Method feeder pellet carp
2 Rob Goodson, JVAC, 125-15-0 peg 12 Oak
3 Z Brown, Preston Innovations, 116-7-0
4 M Goddard, Daiwa Dorking/Old Ghost, 116-6-0
5 B Gibbons, Maver, 105-3-0
Final league:
1 Rob Taylor, 5pts
2 Bradley Gibbons, 7
3 R Goodson, 8 (dropping two points - 378-0-0)
4 V Cross, 8 (dropping two points - 345-0-0)
5 R Bond, 9 (dropping three points – 327-0-0)
6 Z Worby, 9 (dropping three points – 259-0-0)

Tunnel Barn Farm (Sun)
Bottom Pool (15 pegs)
1 C Nixon, Maver Gold Dynamite Baits, 73-4-0
2 M Bowman, Sensas A4, 64-8-0
3 J Heath, Tunnel Barn Farm, 45-2-0

Wigston AS. Leicester Canal Champs (Sun)
Grand Union Canal, Kilby Bridge, Glen Parva & Blaby (30 pegs)
1 John Wells, Wigston AS, 10-3-0 Kilby Bridge maggot and caster 13m skimmers perch
2 Pete Jayes, Leicester, 8-0-0 Kilby Bridge caster and worm 13m skimmers perch
3 B Ashford, North Wales, 7-0-0
4 S Pratt, Wigston AS, 6-14-0