Midlands match results for Sunday July 16

Bag ‘Em Baits Larford Lakes Pairs (Sun)
Match & Specimen Lakes (66 pegs)
1 Mark Jones and Andy Crocker, both Tredegar Tackle, 3pts
2 Grant Albutt, Drennan/Dynamite Baits and Matt Blackmore, Garbolino, 5 (189-5-0)
3 S Homewood, Scorpion and S Richardson, Larford, 5 (185-5-0)

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (16 pegs)
1 D Mountford, Wold View, 109-4-0
2 M Rodger, Mosella/Bag ‘Em Baits, 98-12-0
3 B Shepherd, Wold View, 93-4-0 

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (26 pegs)
1 S Parker, Daiwa Angling Direct, 108-8-0
2 R Bond, Matrix Image, 97-8-0
3 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 95-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (38 pegs)
1 Neil Vernon, Gainsborough, 154-2-0 peg 36 pellet 6m carp 9lb
2 Andy Sellars, R&R Sports, 152-12-0 peg 107 pellet 5m carp 10lb
3 D Newman, Leegem Angling, 125-12-0
4 S Donahue, Daiwa Dons, 122-12-0
5 S Clark, Mansfield, 111-4-0

Decoy Lakes (Sun)
Oak Lake (15 pegs)
1 S Godfrey, Decoy, 170-15-0
2 R Tanshead, Sheffield, 133-6-0
3 J Ragby, Sheffield, 116-3-0

Division One National Practice (Sun)
Shropshire Union Canal, D Section (69 pegs)
1 Dave Richards, POHAS, 28-6-0 peg 22 caster 13m bream skimmers
2 Steve Broome, Maver Midlands, 18-8-15 peg 24 chopped worm and caster 12m bream eels
3 S Fogle, Crewe Match, 12-12-0
4 I Morrison, Drennan NW, 11-14-6
5 L Kenyon, Browning Lifestyle, 11-11-9
6 N Turner, Maver Midlands, 10-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Ash Pools (15 pegs)
1 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 161-14-0
2 L Dennick, Colmic/Marukyu, 148-8-0
3 M Hemming, Lodge Park, 134-12-0

Drennan Trent Masters Qualifier (Sun)
River Trent, Burton-on-Trent (70 pegs)
1 Mark Parker, Long Eaton Fed, 15-8-0 peg 18 Sherratt’s long whip and waggler maggot roach dace perch
2 Tony Scott, Ferry Bridge, 12-2-0 peg 7 Shardlow caster 13m roach
D Armstrong, Matchman Supplies, 11-13-0
jt4 D Cade, Mill Tackle and P Morris, Sensas, both 11-12-0
Qualifiers: T Scott, D Armstrong, P Williams, P Hamilton, B Watts, P Bick and M Parker

Dynamite Baits Wychavon Angling Championship Qualifier (Sun)
Warks Avon, Evesham (58 pegs)
1 Mark Gaylard, Daiwa Gordon League, 12-12-0 peg 85 feeder worm and maggot 9lb 10oz barbel plus perch
2 Rob Taylor, Evesham, 10-14-0
3 T Davis, Evesham, 9-7-0
4 T Biddle, Worcester, 9-5-0
5 R McKenzie, Gloucester, 9-2-0
Qualifiers: R Taylor, T Davis and D Partridge

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (20 pegs)
1 B James, Packington, 46-2-0
2 G Beckwith, Packington, 32-2-0
jt3 L Richards, Packington and D Hartshorn, Swan Baits, both 31-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Chestnut Pool (15 pegs)
1 H Colley, Boldings, 155-7-0
2 E Bancroft, Rod & Gun, 104-2-0
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 96-11-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Yare, Langley - Claxton (60 pegs)
1 Will Freeman, Preston Innovations, 21-2-0 peg 105 groundbait feeder maggot roach
2 Paul Hudson, Deben, 20-2-0 peg 107 groundbait feeder maggot roach
jt3 M Vials, Preston Innovations and M Murdoch, SPRO, both 15-10-0
5 C Taylor, Great Yarmouth, 14-15-0
Qualifiers: K Rowles, W Freeman and P Hudson

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans & Hay Pools (25 pegs)
1 Mark Taylor, Guru, 239-2-0 peg 4 Front Deans pellet and corn edge carp 12lb F1s skimmers
2 Phil Taylor, Woodlands, 221-6-0 peg 23 Front Deans
3 K Slade, Cannock, 195-14-0

Rilmac Tidal Trent Teams of Four (Sun)
River Trent, Besthorpe, Dunham & Laughterton (80 pegs)
1 Roger Wakenshaw, Lincoln 50 Shades of Grey, 27-14-0 peg 61 Besthorpe groundbait feeder worm and caster bream barbel
2 John Harvey, Lincs County Allsorts, 14-1-0 peg 67 Besthorpe groundbait feeder worm and caster bream
3 M Bond, Mark’s All-Stars 14-0-0
4 C Inglis, Hucknall Brass Band B, 12-8-0
5 C Elsom, Lincs County OAPs, 11-3-0
6 S Drage, Daiwa Dons, 10-4-0
Teams:
1 Hucknall Brass Band B, 26pts
2 Roy Trueman Select, 27
3 Trent Trotters, 28

Tunnel Barn Farm (Sun)
Extension, New & Canal Pools (39 pegs)
1 Richard Kings, Mosella, 121-6-0 New peg 36 maggot groundbait 4m and edge F1s
2 Steve Dorks, JVAC, 118-15-0
3 A Gausden, JVAC, 114-15-0
4 B Sharpe, Maver, 107-14-0
5 M Bingham, Mosella, 107-11-0
6 J Gallagher, Tunnel Barn Farm, 82-11-0