Midlands match results for Sunday January 29

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (19 pegs)
1 Dave Flatman, Wold View, 55-4-0 peg 18 bomb corn carp 4lb
2 Tony Booth, Wold View, 54-0-0 peg 17
3 J Whiteley, Wold View, 32-0-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (18 pegs)
1 Pete Miles, Doncaster, 31-4-0 peg 54 maggot 13m carp skimmers
2 Pete Bagshaw, Barnsley Blacks, 30-15-0 peg 61 bomb corn carp
3 G Gibson, Max Tackle, 29-7-0.
4 M Brumby, Gainsborough, 25-5-0
5 A Sellars, R&R Sports, 20-5-0.

Decoy Lakes (Sun)
Beastie & Horseshoe Lakes (30 pegs)
1 M Fox, Maver Midlands, 64-12-0 peg 24 Beastie feeder and 14m maggot carp F1s
2 Nicky Crooks, Browning Ossett, 32-6-0
3 T Hobbs, Drennan NW, 29-14-0
4 G West, Preston Innovations Black Horse, 24-1-0
5 M Bower, Browning Ossett, 23-0-0

HAJAC Winter League (Sun)
20ft Drain & Old River Nene, March (66 pegs)
1 Alistair Ogilvie, Fabtrays, 29-8-0 20ft Chain Bridge pinkie 4m and maggot waggler roach rudd
2 Paul Kilby, Tackle & Bates, 27-1-0 20ft Chain Bridge waggler pinkie and maggot roach rudd
3 M Bickerson, Stanjay Silver, 23-4-0
4 T Norton, Browning Hot Rods, 22-8-0
5 S Hemingray, Sensas Mark One, 21-0-0
Teams:
Jt1 Stanjay Silver and Tackle & Bates, both 25pts
3 Fabtrays, 27
4 Stanjay Gold, 28
5 Sensas Mark One White, 30
League:
1 Tackle & Bates, 3pts
2 Fabtrays, 5
jt3 Sensas Mark One White, Stanjay Gold and Stanjay Silver, all 6

Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (72 pegs)
1 Phil Johnson, Wizards, 27-12-0 peg 92 stick float and bolo rod maggot chub
2 Denzil Thorpe, ABC, 26-8-0 peg 93 stick float and bolo rod maggot chub
3 M Derry, Woody’s Premier, 26-6-0
4 D Roberts, Woody’s Premier, 17-5-0
5 M Bradley, Cotswold Angling, 14-15-0
6 C Holmes, ABC, 8-4-0
Teams:
1 ABC, 42pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 38
jt3 Woody’s Premier, Cotswold Angling and Fishtastic Tackle, all 34
6 Wizards, 31
Final league:
1 Shakespeare Bait-Tech, 77pts
2 Woody’s Premier, 72
3 Sensas Nomads A, 60
4 Fishtastic Tackle, 54
5 Bait-Tech/DH Angling, 49
6 ABC, 48

Larford Lakes Masters Qualifier (Sun)
All lakes (36 pegs)
1 Chris Senter, Shakespeare Bait-Tech, 46-1-0 Specimen Lake peg 62 Method feeder and 14m maggot skimmers
2 Andy Fulleylove, Packington, 43-1-0
3 C Shepherd, Cwmbran Angling Nobblers, 35-2-0
4 M Galaszewski, PR Floats, 32-6-0
5 J Harrison, Matrix/Bait-Tech, 26-3-0
6 P Briscoe, Larford, 25-7-0
Qualifiers: P Briscoe, J Harrison, C Shepherd, A Fulleylove and C Senter
Classic Qualifier: C Shepherd

Meadowlands Fishery Teams of Three Winter League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (42 pegs)
1 Wayne Sharman, Matrix/Lane’s Bait, 32-10-0 Lambsdown Lake bomb pellet and pellet and maggot 14m carp skimmers
2 A Kinder, Team Garbolino, 29-4-0
jt3 N Russell, Tornadoes and G Ringer, Team Guru, both 28-8-0
Teams:
1 Tornadoes, 10pts
2 Lane’s Bait, 12
3 Team Guru, 12
League:
1 Captain Jacks, 49pts
2 Tornadoes, 51
3 Lane’s Bait, 53 

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (20 pegs)
1 R Savage, Lane’s Bait, 62-11-0
2 S Whittaker, Bag ‘Em Baits, 44-6-0
3 I Crossman, Browning Central, 36-4-0

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs (Sun)
Arles, Front & Back Deans Pools (40 pegs)
1 Steve Lawrence, Peg One, 70-4-0 peg 53 Back Deans bomb bread and 14m corn and pellet carp F1s
2 Dave Grey, Allan’s Tackle, 58-0-0 peg 47 Back Deans
3 E Bryant, Maver Harescombe, 49-0-0
4 S Richardson, Dot Them Down, 48-10-0
Pairs:
1 Ian Wheildon and Ed Bryant, 2pts
2 D Grey and M Perry, 3
League:
1 Glynn Clark and Ed Grey, 38pts
2 S Lawrence and M Westley, 39

Stu Pulsar’s Superleague (Sun)
Tunnel Barn Farm, Extension & New Pools (24 pegs)
1 Nathan Matthews, Rugeley Miners, 60-0-0 Extension peg 26 dobbed bread 14.5m F1s
2 G Yeomans, Tunnel Barn Farm, 47-10-0
3 A Wakelin, Preston Innovations, 45-13-0
4 P Moore, Rugeley Miners, 44-1-0
5 C Yeomans, Tunnel Barn Farm, 42-4-0
6 W Ainsworth, Ridgemere AC, 35-12-0

Tony Evans Winter League (Sun)
Decoy Lakes, Willows, Six Islands & Cedar Lakes (48 pegs)
1 Simon Godfrey, Decoy, 149-6-0 Cedar Lake peg 5 maggot 14.5m carp F1s
2 Adam Playford, Dersingham AC, 136-3-0
3 M Goddard, Daiwa/Old Ghost, 125-0
4 G Butler, Maver, 71-8-0
5 R Taylor, Guru, 70-6-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
House Pool (16 pegs)
1 M Bingham, Mosella, 25-5-0
2 R Knowles, Shakespeare Bait-Tech, 22-15-0
3 D Carr, Rugby Tackle, 20-5-0

Wensum Valley Angling Winter League (Sun)
Reepham Fishery (36 pegs) 
1 Rob Walton, Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 63-1-0 Long Lake peg 46 maggot 11m carp 4lb
2 Scott Whiting, Cillit Bang, 48-8-0 Main Lake peg 25
3 T Gibbons, Norwich DAA, 46-4-0
4 M Wiles, Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 42-5-0
5 R Finch, Also Rans, 30-12-0
6 G Mallett, Poker Players, 26-8-0
Teams:
1 Cillit Bang, 12pts  
2 Norwich DAA, 13   
3 Angling Direct Black, 13   
4 Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 16
5 Wensum Valley Angling All-Stars, 18   
6 Poker Players, 19   
League:
1 Cillit Bang, 68pts
2 Angling Direct Black, 80   
3 Matrix Wensum Valley Angling Pools Fodder, 84   
4 Norwich DAA, 97
5 Poker Players, 109   
6 Reepham Fishery, 115